بورس

خگستر چیست؟

در بازاربورس و اوراق بهادار تهران شرکت‌ها و موسسات فراوانی هستند مثل شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو که با نماد خگستر مشغول به فعالیت می‌باشد.

سهام‌های این شرکت از پرخرید و فروش‌ترین سهام‌های بورس می‌باشند که امروزه سرمایه گذارهای زیادی را به خود جلب کرده‌است. اگر می‌خواهید با نماد خگستر بیشتر آشنا شوید با ما در سایت آکادمی مالی مسعود همراه باشید. 

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو که تو بورس با نماد خگستر ثبت شده و با هدف سرمایه گذاری در شرکت‌های تولید قطعات خودرو  فروش و صادرات انواع محصولات خودرویی به دست ایران خودرو تاسیس شد. هدف اصلی این شرکت سرمایه گذاری در گروه صنعتی ایران خودرو می‌باشد.

خگستر چیست؟

وضعیت خگستر

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با سرمایه ثبت شده ۳۹۶۰۵.۱۴ میلیارد ریال یکی از شرکت‌های بزرگ بورس تهران است که در بازار اول تابلوی اصلی بورس قرار دارد.

۱۰۰ میلیون بیبی دوج هدیه اولین معامله در صرافی ارز دیجیتال هلواکس

مقدار سهام شناور این شرکت ۵۰% و ارزش بازار تا روز تهیه این گزارش ۱۵۰۸۹۵.۵۷۲ میلیارد ریال است.

براساس محاسبات قیمت سهم خگستر بر ارزش خالص دارایی های آن (P/NAV) حدود ۶۰% است.

EPS شرکت بر اساس دوره شش ماه سال جاری مقدار ۴۳۳ریال است

P/B آن نیز عدد ۲.۳۹ و  P/E خگستر ۸.۴۷ محاسبه شده‌است.

خگستر چیست؟

سهامداران اصلی خگستر

  •  ایران خودرو با مالکیت ۴۵.۱۵% از سهام کل شرکت
  •  گروه مالی پارسیان با مالکیت ۲.۷۷% از سهام کل شرکت
  •  سرمایه گذاری سمند با مالکیت ۲.۰۸% از سهام کل شرکت

پرتفوی بورسی و غیربورسی خگستر

حدود ۶۵ درصد از پرتفوی سرمایه گذاری شرکت بورسی می‌باشد.

بانک پارسیان و پارس مهرکام پارس خمهر صنعتی نیرو محرکه خمحرکه مهم‌ترین سهام بورسی و سرمایه گذاری سمند صنایع ریخته‌گری ایران‌خودرو و ریخته‌گری آلومینیوم ایران خودرو مهم ترین شرکت‌های غیربورسی خگستر می‌باشند.

آمار معاملاتی خگستر

این نماد در طی سه ماه گذشته ۴۴ روز در محدوده منفی و در یک سال  از ۲۱۲ روز معاملاتی گذشته ۹۷ روز در محدوده منفی قرار داشته است.

بازده سه ماه این سهم منفی ۴۹.۵۴٪ و این آمار برای شش ماه عدد منفی ۲۱.۶۹٪ است اما با نگاه به بازده یک ساله گذشته متوجه بازدهی ۶۴۶.۰۸٪ خواهیم شد.

همچنین حجم معاملات این نماد در سه ماه گذشته عدد ۲۶۰.۶۰۵ میلیون برگه سهم و میانگین حجم معاملات ماهانه برای این سهم ۳۸۴.۷۹۸ میلیون بوده است. متوسط ۱۹۵ میلیون برگه سهم در یکسال اخیر در این نماد جا به جا شده است.

خگسترچیست؟

 خگستر نسبت به گروه خودرویی

سهام این شرکت در گروه خودرو و ساخت قطعات قرار دارد و با توجه به P/E این گروه که عدد -۳۷.۸۹ است سهام این شرکت با P/E  برابر با ۸.۴۷ دارای وضعیت بسیار مطلوب تری نسبت به هم گروهی‌های خود است.

تاثیر دلار بر خگستر 

نوسان قیمت دلار برای این سهم جذابیتی ندارد زیرا عمده زیرمجموعه های این شرکت وابستگی عمیقی به واردات قطعات از خارج از کشور دارند و همین دلیل سبب می‌شود سودآوری شرکت دستخوش عوامل غیرسیستماتیک گردد.

نقد شوندگی سهام خگستر

خگستر در سه ماه گذشته رتبه ۱۶ و در شش ماه گذشته رتبه ۱۳ نقدشوندگی را داشته که نشان از افت کوچک توجه بازار به سهم است برای این نماد هنوز بازارگردانی تعیین نشده است.

تحلیل تکنیکال خگستر

نماد خگستر بعد از فراز و نشیب‌های ماه‌های اخیر و بعد از افزایش سرمایه ۱۵۵۰ درصدی از ۲۴ اسفند سال ۱۳۹۸ تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ بسته بود و بعد از آن بازگشایی شد.
قیمت طی بازه ۶۲ روزه به ۱۳۱۰۰ ریال رسید و از ۱۵ مرداد ماه روند کاهش سهم آغاز شد. خگستر جزء طلیعه‌داران ریزش بازار بود زیرا عموم بازار سرمایه از ۱۹ مرداد ریزشی شد.
در ۷۴ روز کاری اخیر این نماد مسیر ریزش قیمتی را با سرعت طی کرد تا در نهایت امروز به ایستگاه ۳۷۶۰ ریال رسید.
در حال حاضر نماد به لحاظ پرایس اکشنی در حالتی است که انتظار مدتی حرکت ساید برای سهم بسیار محتمل هست و از اواخر هفته بعد سهم شروع به تعیین تکلیف خود خواهد نمود.
فعلا نوسان قیمت بین ۳۵۰۰ ریال تا ۴۰۰۰ ریال برای سهم بسیار محتمل است و بعد دوراهی ریزش به کمتر از ۳۰۰۰ ریال و یا حرکت کند به سمت ۵۱۵۰ ریال که تثبیت بالای این قیمت نوید رشد سهم تا ۸۶۰۰ ریال را در جیب خود خواهد داشت.

این موضوع با ۶۲۵۰ ریال ارزش ذاتی روز سهم در تضاد نیست زیرا ارزش ذاتی با رشد قیمتی و سودآوری زیرمجموعه ها رابطه مستقیمی دارد و رسیدن به هدف قیمتی ۸۶۰۰ ریال برای سهم در بلند مدت هم قابل تصور می باشد.
روند فعالیت حقوقی با حوصله این سهم گزینه رشد کند سهم را پررنگتر نمی‌نماید. ضمن آنکه حمایت ۳۰۰۰ ریال و ۲۶۰۰ ریال برای سهم بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

 این تحلیل صرفا نظرات کارشناس بازار سرمایه می باشد و به هیچ عنوان سیگنال خرید و یا سیگنال فروش سهام خگستر نیست.

معرفی نماد خگستر

نماد خگستر یکی از پر طرفدار ترین نمادهای بورس است که به دلیل عملکرد مناسبی که شرکت آن دارد قیمت سهام آن در حال رشد است.

شرکت گسترش سرمایه گذاری خودرو اهداف و راهبرد های مهمی را دنبال می کند و همواره در تلاش است که با افزایش سرمایه میزان فعالیت های خود را توسعه دهد.

تاریخچه شرکت

شرکت گسترش سرمایه گذاری خودرو  سهامی عام با شماره ۱۳۴۹۴۶ در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۷۶ به ثبت رسید و پس از آن با نام قطعا سازان دانش افزا سهامی خاص در اداره ثبت شرکت ها ثبت گردید.

بر اساس مصوبات مجمع عمومی فوق العاده نوع شرکت از سهامی خاص به عام تبدیل گردید و این تغییر در تاریخ ۷/۱۰/۱۳۸۴ ثبت گردید.

این شرکت در گروه ساخت قطعات و ملحقات برای وسیله نقلیه موتوری و موتور آن ها به عنوان ۴۳۳ شرکت ثبت شده است.

این شرکت تا پیش از تاریخ ۱۳۹۷/۶/۱۳ با نماد خگستردر تابلو فرعی بورس اوراق بهادار قرار داشت اما پس از آن به تابلو اصلی بورس اوراق بهادار منتقل شد. عرضه اولیه سهام این شرکت در تاریخ ۱۳۸۵/۱۰/۲۱ صورت گرفت.

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو از بزرگ ترین هلدینگ های کشور محسوب می‌شود که با هدف سرمایه گذاری در شرکت های تولیدی, تجاری و پولی فعالیت خود را آغاز نمود و در راستای رسیدن به اهداف مالی خود روز به روز فعالیت های خود را توسعه می بخشد.

 اعضا و هیئت مدیره

مدیر عامل این شرکت با نماد خگستر غلام حسین زارع نژاد است و اعضای هیئت مدیره آن به شرح زیر می باشد.
ایران خودرو خراسان_ حمید مرادیان، نایب رئیس هیئت مدیره
تهیه و توزیع لوازم و قطعات یدکی ایران خودرو _ محسن ناقدی برادران حجار عضو هیئت مدیره
مهندسی خدمات صنعتی ایران خودرو_ مهدی مونسان عضو هیئت مدیره
تایم ایران خودرو _ عباس ملکی طهرانی رئیس هیئت مدیره
شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو_ علیرضا کمیزی عضو هیئت مدیره

برای دیدن مطالب بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *