معرفی رمز ارز

اتریوم چیست؟

اتریوم (ETH) چیست؟

اتریوم یک سیستم بلاک چین غیرمتمرکز منبع باز است که دارای ارز دیجیتال خود یعنی اتر است. ETH به عنوان یک پلتفرم برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر و همچنین برای اجرای قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز عمل می کند .

هدف ادعایی خود اتریوم تبدیل شدن به یک پلتفرم جهانی برای برنامه‌های غیرمتمرکز است که به کاربران از سراسر جهان اجازه می‌دهد نرم‌افزاری را بنویسند و اجرا کنند که در برابر سانسور، خرابی و تقلب مقاوم است.

 

 

معرفی اتریوم

 

اتریوم (Ethereum)، یکی از جذاب‌ترین پروژه‌ها از لحاظ فنی در دنیای رمزارزها می‌باشد. رمز ارز اتریوم بلاک چینی غیر متمرکز، متن‌ باز و دارای قابلیت قرارداد هوشمند است. اتر (ETH) رمزارز بومی این بلاک چین است. پس از بیت کوین، اتر دومین رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار و بلاک چین اتریوم، پراستفاده‌ترین بلاک چین دنیا است. اتریوم خود را شبکه‌ای محاسباتی غیر متمرکز می‌نامد که بر اساس تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است.

اتریوم پس از سال‌ها فعالیت و انجام تریدهای میلیاردی در حجم‌های زیاد، آزمایش خود را به خوبی پس داده‌ است. این ارز دیجیتال دارای شبکه‌ای بزرگ در بین رمزارزها می‌باشد. انجام تراکنش‌های مالی، اجرای قراردادهای هوشمند، ذخیره‌ دادهّا برای اپلیکیشن‌های شخص ثالث از دیگر موارد استفاده آن هستند. اتریوم دائما در حال یافتن راهی برای ارتقا و بروزرسانی شبکه و اپلیکیشن‌های جدید است. این شبکه‌ غیر متمرکز اتریوم، به کاربران این قول را داده است که واسطه‌های شخص ثالث را حذف خواهد کرد. بنابراین داشتن شبکه‌بزرگ، عملکردهای وسیع، نوآوری و پرهیز از واسطه‌ها از مزایای اتریوم هستند.

از عمده معایبEthereum می‌توان به هزینه‌های کارمزد بالا، تورم بالقوه به دلیل نداشتن تعداد کوین مشخص، مسیر یادگیری سخت برای توسعه‌دهندگان خود و داشتن آینده‌ای نامشخص اشاره کرد.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

مانند همه ارزهای رمزنگاری شده دیگر، اتریوم نیز بر اساس شبکه بلاکچین کار می‌کند. بلاکچین یک دفتر عمومی غیرمتمرکز و توزیع شده است که در آن تمام تراکنش‌ها تأیید و ثبت می‌شود. این توزیع به این معناست که هر کسی که عضو شبکه Ethereum است، یک نسخه مشابه از این دفتر را در اختیار دارد و به آنها امکان می‌دهد همه تراکنش ها را ببینند. این شبکه به این دلیل غیر متمرکز است که توسط هیچ نهاد متمرکزی اداره یا کنترل نمی‌شود، در عوض توسط اعضای شبکه و همه دارندگان دفتر توزیع شده، مدیریت می‌شود.

تراکنش‌های بلاک چین، برای ایمن نگه‌داشتن شبکه و تأیید تراکنش‌ها، از رمزنگاری استفاده می‌کنند. افراد با استفاده از کامپیوتر یا دستگاه‌های ویژه‌ای به نام ASIC، به ماین یا استخراج معادلات پیچیده‌ی ریاضیاضی  می‌پردازند. به این وسیله تراکنش‌های جدید را تایید و بلاک‌های جدیدی را به بلاک چین اضافه می‌کنند. مشارکت‌کنندگان در این کار در ازای پاداش، کوین اتر (ETH) دریافت می‌کنند. اتر نیز همچون بیت کوین برای خرید و فروش کالا و خدمات استفاده می‌شود.

اتریوم چگونه کار می‌کند

انواع تراکنش‌ها در شبکه اتریوم

تراکنش در واقع دستورالعملی است که حالت حساب بر اساس آن تغییر می‌یابد. این دستورالعمل به صورت رمزنگاری شده تنظیم شده و توسط یک حساب با مالکیت خارجی ایجاد و به بلاک چین اعلام می‌شود. هر بلاک مجموعه ای از تراکنش‌ها و در واقع مانند دستورالعملی است که به شبکه اطلاع می‌دهد حالت بعدی به چه صورت باشد.

به طور کلی تراکنش ها در این شبکه سه نوع هستند:

 • از یک حساب با مالکیت خارجی (EOA) به یک حساب با مالکیت خارجی (EOA)
 • از یک حساب با مالکیت خارجی (EOA) به یک حساب قرارداد هوشمند (CA)
 • از یک حساب با مالکیت خارجی به یک حساب صفر

هر سه نوع تراکنش در شبکه Ethereum توسط یک حساب با مالکیت خارجی (انسان) آغاز می‌شوند. به تعبیر دیگری می‌توان گفت تراکنش های Ethereum همچون پلی هستند که اطلاعات دنیای خارجی را به حالت داخلی شبکه Ethereum متصل می‌کنند.

تراکنش‌های نوع اول میان دو انسان صورت می‌گیرد؛ تراکنش های نوع دوم میان انسان و یک قرارداد هوشمند؛ و تراکنش نوع سوم توسط یک انسان (حساب با مالکیت خارجی) فرستاده شده و گیرنده‌ای ندارد.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

ماشین مجازی اتریوم (EVM)، اصطلاحی است که وقتی در بلاک چین Ethereum وقت می‌گذرانید و یا مشغول توسعه یک قرارداد هوشمند در آن بلاک چین هستید، با آن مواجه می‌شوید.

ماشین مجازی اتریوم چیست

ماشین مجازی Ethereum به عنوان یک ماشین کامل شبه تورینگ (Turing) دیده می‌شود. تکمیل تورینگ اصطلاحی است که به سیستمی از قوانین دستکاری داده اشاره دارد و نام خود را از آلان تورینگ (Alan Turing) گرفته است. تورینگ مردی است که ماشین نامگذاری (eponymous machine) را ایجاد کرده است. این ماشین یک مدل ریاضیاتی محاسبه است که ارائه‌دهنده یک ماشین انتزاعی است. آن اساسا نماد‌ها را در یک باریکه نوار مطابق با یک مجموعه قوانین دستکاری می‌کند. این مدل معمولا خیلی ساده است و ماشین قادر است لوجیک (logic) الگوریتمی کامپیوتر را شبیه‌سازی کند.

 

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک چیست؟

می‌توان گفت که ETC اجرای قراردادهای هوشمند را با توانایی که در حاکمیت غیرمتمرکز دارد را تسهیل می‌کند. به عبارت دیگر، قراردادها بدون دخالت شخص ثالث مانند وکیل قابل اجراست. قراردادهای هوشمند شبیه به دستورات if-then هستند، به این معنی که اگر اقدامات مورد نیاز در قرارداد انجام شده باشد، قرارداد قابل اجراست. اگر پارامترهای قرارداد برآورده نشده باشد، بسته به شرایط تعیین شده در شروع قرارداد، ممکن است جریمه، کارمزد درنظر گرفته شود یا حتی قرارداد باطل شود.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

با توجه به اینکه Ethereum نسل دوم ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این ارز دیجیتال همانند ارز دیجیتال بیت کوین می‌باشد، اما لازم به ذکر است که علی رغم شباهت‌هایی که بین این دو نوع ارز وجود دارد تفاوت های اساسی نیز در بین آن ها وجود دارد که در ادامه به بیان نقاط اشتراک و غیر مشترک این دو ارز شناخته شده می‌پردازیم.

 • هر دو ارز بر پایه شبکه بلاک چین فعالیت می کنند.
 • هر دو  مبتنی به فرآیند استخراج هستند و برای ایجاد هر دو رمز ارز نیاز به دستگاه ماینینگ می باشد.
 •  به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به واسطه فعالیت می کنند.
 •   دارای امنیت بسیار بالا بوده و نفوذ ناپذیر هستند.
 • معاملات در این دو ارز برگشت ناپذیر است و در صورت اجرایی شدن دیگر قابل توقف و یا برگشت نمی‌باشد.
 • سرعت ایجاد هر بلاک حاوی تراکنش ها در بیت کوین ۱۰ دقیقه و در Ethereum تنها ۱۴ ثانیه می باشد.
 • با استفاده از Ethereum می توان هر نوع قرارداد مالی هوشمندی را اجرا کرد اما بیت کوین تنها برای فعالیت های پولی کاربرد دارد.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد

از Ethereum (اتر) همانند بیت کوین می‌توان به‌عنوان ذخیره‌ی ارزش و ارز مجازی استفاده کرد؛ اما Ethereum امکان ساخت و اجرای اپلیکیشن‌، قرارداد هوشمند، NFT و امور مالی غیر متمرکز را روی شبکه فراهم می‌کند.

استخراج اتریوم چگونه است؟

اتریوم را ‌می‌توان با استفاده از مجموعه‌ای از کارت‌های گرافیک (GPU) نصب‌شده در یک سیستم کامپیوتری که به آن ریگ ماینینگ می‌گویند، به‌راحتی استخراج کرد. دستگاه ASIC نیز برای ماین Ethereum ساخته شده است؛ ولی امکان استخراج آن با ظهور اتریوم ۲ از بین خواهد رفت.

ویژگی‌های اتریوم

سرعت تراکنش‌ در اتریوم ۱۵ تراکنش در ثانیه است. کارمزد فعلی این شبکه نسبتا بالا است؛ ولی با مهاجرت به Ethereum ۲، این امید وجود دارد که تعداد تراکنش‌های قابل انجام افزایش و کارمزدها کاهش یابد.

اتریوم در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

پلتفرم اتریوم، توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز را ایجاد و راه اندازی کنند. یک برنامه غیر متمرکز یا به اختصار «Dapp» می‌تواند بدون نیاز به واسطه‌ها و با استفاده از توزیع جمعی یک عمل مخصوص را انجام دهد. برای مثال بیت کوین یک Dapp است که کاربران می‌توانند توسط آن دارایی‌های دیجیتالی به اسم بیت کوین را به صورت همتا به همتا منتقل کنند.

تحلیل اتریوم و پیش‌بینی آینده‌ی رمزارز اتر

Ethereum کارکرد دیفای را تسهیل می‌بخشد؛ به همین دلیل هرچه دیفای رشد کند، اتریوم نیز رشد خواهد کرد، همچنین همه‌گیر شدن NFT می‌تواند موجب افزایش قیمت اتریوم خواهد شد. از طرفی وجود بلاک‌چین‌های رقیب مانند کاردانو، سولانا و غیره تهدیدی برای این پلتفرم است.

معمولا قسمت اعظم اپلیکیشن‌های غیر متمرکز بر بستر اتریوم فعالیت دارند. بیشترین مقدار سرمایه هم که در پروژه‌های دیفای استیک شده‌اند، براساس اتریوم می‌باشند. از طرفی با ظهور اتریوم ۲٫۰، رقیبان اتریوم باید راههای جدیدی را پیدا کنند تا خود را به اثبات برسانند. در کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد که بلاک چینی بتواند جایگزین این روز ارز شود. بلاک چین‌های رقیب اتریوم نیازی نیست با آن رقابت کنند، بلکه می‌تواند با یکدیگر مشارکت داشته باشند. اتریوم کارکرد دیفای را آسان می‌کند؛ بنابراین، هر قدر که دیفای رشد کند، شاهد رشد اتریوم نیز خواهیم بود. برای پیش‌بینی و آگاهی از رشد قیمتی اتریوم  میتوانید به مشاوره ویژه بازارهای مالی مراجعه کنید.

دیدگاهی در مورد “اتریوم چیست؟

 1. shahin گفت:

  .slm sarafi online irani ke ethereum dashte bashe mishe moarefi konid

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام همه صرافی ها اتریوم دارند و ارز بسیار خوبی هستش

 2. mahmoodzadeh گفت:

  سلام واقعا عالی بود لطفا بیشتر برای صفر تا صد استخراج اتریم توضیح بدین.ممنون

 3. ehsan88 گفت:

  سلام چطور میشه این دوره‌ها را گذراند لطفا راهنمایی کنیدو چقدر هزینه دارد

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام تشکر با ما تماس بگیرید

 4. رضا گفت:

  سلام
  چطوری میتونم ارز دیجیتال بخرم ؟ اطلاعات زیادی ندارم .لطفا یه روش امن و بدون ریسک بهم معرفی کنید.ممنون

 5. saeed گفت:

  وقت بخیر
  اتریوم برای هولد خوبه؟

 6. akbar گفت:

  با سلام لطفا تارگتهای اتریوم رو در بلندمدت یه اشاره ای بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *