معرفی رمز ارز

CRV چیست؟

ارز دیجیتال crv، توکنی مبتنی بر اتریوم است که به اکوسیستم کرو فایننس (Curve.fi)، صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین، این امکان را می دهد تا به عنوان یک بازارساز خودکار عمل کند. CRV از پتانسیل بازار مالی غیرمتمرکز بهره می‌برد. پروتکل کرو فرایند مبادله توکن‌های مختلف ERC-20 را آسان می‌کند و در عین حال پشتیبانی سواپ را برای توکن‌های بیت کوین مبتنی بر اتریوم و استیبل کوین‌هایی مانند DAI ارائه می‌دهد. Curve کارمزد کم را برای مبادله توکن‌ها ارائه می‌دهد و به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز عمل کرده که کاربران را به صرافی‌هایی با بهترین کارمزدها متصل می‌کند.
در این مقاله از سری مقالات آموزش معرفی  ارز دیجیتال در سایت آکادمی مالی مسعود قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال کرو دائو توکن بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال کرو دائو توکن (CRV) چیست؟

CRV چیست؟ارز دیجیتال کرو دائو توکن ابزار پروتکل Curve.fi DeFi برای تبادل استیبل کوین‌ها و سایر توکن‌های ERC-20 است. هدف اصلی Curve اتصال کاربرانی است که می‌خواهند توکن‌های ERC-20 و استیبل کوین‌ها را با پروتکل‌های مبادله، مبادله کنند. این سیستم بهترین مسیرها را با پایین‌ترین هزینه و کمترین ریسک برای کاربران خود فعال می‌کند. برای دستیابی به این سیستم مبادله، Curve از استخرهای نقدینگی که با توکن‌های نقدینگی پشتیبانی می‌شوند، استفاده می‌کند.

استخرهای نقدینگی ارائه‌دهندگان نقدینگی را تشویق می‌کنند که توکن‌های خود را در استخرها سپرده‌گذاری کنند تا قیمت را در سطوح رضایت‌بخشی نگه دارند تا آن‌ها نیز بتوانند سود ببرند. ارائه‌دهندگان نقدینگی برای سپرده‌گذاری توکن‌های خود در استخرها پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش به‌منظور تشویق ارائه‌دهندگان نقدینگی به سپرده‌گذاری علاوه بر پاداش از آن‌ها برای مشارکت در حاکمیت شبکه نیز استفاده می‌کنند.

عملکرد crv

توکن Curve DAO به پلتفرم مالی کرو فایننس این امکان را می‌دهد تا به صورت خودکار به‌عنوان بازارساز مبادله کند. AMMها مدل متفاوتی از تجارت را فعال می‌کنند که در آن دارایی‌ها می‌توانند بدون مجوز و به‌صورت خودکار مبادله شوند. به‌جای تکیه بر دفترهای سفارش، معاملات به‌طور خودکار از طریق استخرهای نقدینگی انجام می‌شود. هر استخر شامل جفت توکن‌های خاصی است که در آن استخر نقدینگی پشتیبانی می‌شود.

استخرها دارایی‌های مشابهی دارند تا ضررهای دائمی را به حداقل برسانند و شانس بیشتری را برای بازده فراهم کنند. این پروتکل کاربران را به بازارهای مختلف مبادله‌ای متصل می‌کند تا بهترین نرخ کارمزد را پیدا کنند. به این ترتیب Curve.fi با تضمین کمترین میزان لغزش، به معامله‌گران کمک می‌کند تا بازده خود را به حداکثر برسانند. هر بار که یک کاربر شبکه معامله‌ای را در شبکه Curve انجام می‌دهد، سهمی از کارمزد معامله به ارائه‌دهندگان نقدینگی برای مشارکت آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بنیان‌ گذاران ارز دیجیتال کرو دائو توکن

این ارز در سال ۲۰۲۰ تأسیس و راه‌اندازی شد و یکی از آخرین پروژه‌ها در بخش مالی غیرمتمرکز است. توکنCurve DAO توسط  مایکل اگوروف، دانشمند روسی ایجاد شد و توسعه داد. وی تجربه کار با شرکت‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال را دارد؛ زیرا او NuCypher را بنیان‌گذاری کرد و به‌عنوان مدیر ارشد فناوری آن خدمت کرد. NuCypher بر ساخت پروتکل‌ها و زیرساخت‌های حریم خصوصی متمرکز است.

 منحصر به‌ فرد بودن کرو دائو 

توکن CRV پروژه‌ای نسبتاً جدید است که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ با رشدی جدی مواجه شد و امکان مبادله استیبل کوین‌های مشابه و توکن‌های ERC-20 را با لغزش و کارمزدهای کم برای کاربران خود فراهم کرد. فناوری استفاده‌شده در کرو دائو توکن که کرو فایننس را به یک تبادل جذاب در بخش دیفای تبدیل کرده، آن را منحصر‌به‌فرد می‌کند. Curve DAOبه‌جای تکیه بر دفترهای سفارش، استخرهای نقدینگی را براساس قراردادهای هوشمند تشکیل می‌دهد که به‌عنوان یک بازارساز خودکار عمل می‌کنند. درحالی‌که تجارت توکن‌ها و استیبل کوین‌ها میان معامله‌گران و پروتکل‌های مبادله انجام می‌شود، کاربران با بهترین مسیرها برای مبادلات خود ارتباط دارند. به لطف فناوری و ظرفیت آن برای مبادله توکن‌ها و استیبل کوین‌ها با بهترین نرخ‌ها، Curve مترادف با امور مالی غیرمتمرکز شده است.

 عوامل تاثیرگذار بر میزان ارزش توکن Curve DAO 

ظرفیت فنی و تعداد کاربران و معامله‌گران این ارز دیجیتال، ارزش واقعی این توکن را نشان می‌دهند. ارزش ذاتی CRV و Curve.fi با فناوری و ویژگی‌های آن تعریف می‌شود که به معامله‌گران کمک می‌کند لغزش و کارمزد معاملاتی کم را برای مبادلات خود دریافت کنند. نحوه عملکرد و ابزار کلی استفاده‌شده در این پروتکل که به کاربران خود امکان می‌دهد تا بهترین مسیرهای معاملاتی را برای مبادلات خود انتخاب کنند، نشان‌دهنده ارزش این توکن است.

عواملی مانند ارتقا، به‌روزرسانی، پیشرفت، افزایش تعداد کاربران و سایر اخبار و رویدادهای مهم نیز می‌توانند بر ارزش CRV تأثیرگذار باشند و ارزش بازار آن را مشخص کنند. ارزش ذاتی اغلب با قیمت بازار CRV مطابقت ندارد. CRV مانند هر دارایی دیجیتال دیگر در معرض تغییرات مکرر است، جز استیبل کوین‌هایی که به مقادیر فیات متصل هستند؛ به همین دلیل قیمت CRV می‌تواند در دوره‌ای نسبتاً کوتاه به‌طور چشمگیری تغییر کند.

تعداد توکن‌ های در گردش (CRV)

در حال حاضر ۳۹۱,۹۵۸,۰۹۹ توکن CRV از حداکثر عرضه ۳,۳۰۳,۰۳۰,۲۹۹ در گردش است. ارز دیجیتال کرو دائو توکن مثل بیت کوین عرضه محدودی دارد. دارایی‌های ارز دیجیتال معمولاً عرضه کل توکن‌ها را برای ایجاد یک مکانیسم ضد تورم محدود می‌کنند؛ به این معنا که ممکن است در درازمدت ذخیره خوبی از ارزش باشند. برخی شرکت‌کنندگان شبکه ممکن است بتوانند تغییراتی را در عرضه کل از طریق حاکمیت غیرمتمرکز شبکه پیشنهاد دهند. تعداد سکه‌های در گردش ضرب در قیمت فعلی CRV برابر با ارزش بازار است. ارزش بازار، ارز دیجیتال را در مقایسه با همتایان خود رتبه‌بندی کرده و سهم بازار آن را تعیین می‌کند.

امنیت شبکه CRV

این ارز به‌کمک ممیزی منظم قراردادهای هوشمند که برای ایجاد استخرهای نقدینگی کاربرد دارد، ایمن می‌شود. قراردادهای هوشمند درحالی‌که توسط پروتکل Curve.fi اداره شده، در شبکه اتریوم میزبانی می‌شوند. توکن Curve DAO روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود که در حال حاضر از Proof of Work به Proof of Stake در حال انتقال است. PoS یک پروتکل مقرون‌به‌صرفه و کم‌مصرف‌تر از PoW است. توکن‌های CRV را می‌توان برای رأی‌گیری قرار داد و قفل کرد تا دارندگان بتوانند در حاکمیت شبکه شرکت کنند.

طرز استفاده از کرو دائو توکن

این ارز ابزار پروتکل Curve.fi است. برای اینکه کاربران بتوانند به‌راحتی توکن‌ها و استیبل کوین‌ها را مبادله کنند Curve.fi به‌عنوان یک بازارساز خودکار و یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر استخرهای نقدینگی استفاده می‌شود. ارز دیجیتال CRV را می‌توان نشانه حاکمیتی برای شرکت در فرایند رأی‌گیری در شبکه استفاده کرد، اما همچنین به‌عنوان انگیزه‌ای برای مشارکت‌کنندگان شبکه و ارائه‌دهندگان نقدینگی استفاده می‌شود. همچنین CRV را می‌توان در بازار کریپتو نیز معامله کرد؛ درحالی‌که معامله‌گران ممکن است براساس تفاوت بین قیمت خرید و فروش سود کسب کنند.

نحوه انتخاب کیف پول توکن Curve DAO

نحوه انتخاب کیف پول توکن Curve DAOبه‌عنوان یک توکن ERC-20 CRV را می‌توان در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند ذخیره کرد. نوع کیف پول انتخابی شما به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه استفاده کنید و قصد ذخیره چه مقدار کوین را دارید. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف پول‌های سرد مانند Ledger یا Trezor بهترین انتخاب را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین ارائه می‌دهند، اما به‌دلیل اینکه استفاده از این دو کیف پول سخت‌افزاری نیازمند دانش فنی بیشتری است و هزینه بالایی نیز دارد، تنها در صورتی توصیه می‌شوند که بخواهید مقادیر زیادی از توکن CRV را ذخیره کنید.

کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند Lumi گزینه دیگری است که استفاده از آن‌هاخیلی ساده و رایگان است. کیف پول‌های نرم‌افزاری معمولاً علاوه بر داشتن اپلیکیشن گوشی‌های هوشمند در نسخه دسکتاپ نیز در دسترس هستند. در این کیف پول‌ها کلیدهای خصوصی از طرف شما توسط ارائه‌دهنده خدمات مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری با وجود اینکه بسیار آسان و راحت است، در مقایسه با کیف پول‌های سخت‌افزاری امنیت کمتری دارد و تنها برای نگهداری تعداد توکن‌های کم و کاربران تازه‌کار مناسب است.

کیف پول‌های آنلاین یا کیف پول‌های وب نیز رایگان و برای استفاده آسان هستند. همچنین از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت؛ با این حال این کیف‌ پول‌ها، کیف پول‌های داغ محسوب می‌شوند و در مقایسه با جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری امنیت کمتری دارند؛ بنابراین برای نگهداری توکن‌های CRV باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آن‌ها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال یا برای کسانی که معاملات مکرر انجام می‌دهند مناسب هستند.

قیمت توکن منحنی DAO

قمت این توکن به طور مکرر در معرض تغییرات و نوسانات بازار می‌باشد به همین دلیل قیمت ارز دیجیتال کرو دائو توکن می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی به‌شدت تغییر کند. علاوه بر عوامل سنتی مانند نوسانات بازار، جریان دارایی‌ها در مبادلات و به‌طورکلی اقتصاد، قیمت CRV نیز تحت تأثیر میزان توکن‌های موجود و موفقیت پلتفرم Curve قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

Curve DAO و Curve.fi در مدت زمان نسبتاً کوتاهی از زمان آغاز پروژه در سال ۲۰۲۰ به بخش مهمی از بخش مالی غیرمتمرکز تبدیل شده‌اند. کرو فایننس تبادل توکن‌ها و استیبل کوین‌های ERC-20 را آسان و مقرون‌به‌صرفه می‌کند؛به دلیل اینکه کاربران می‌توانند برخی از بهترین نرخ‌های کارمزد با لغزش کم را استفاده کنند. همان‌طور که بخش دیفای روز به روز محبوب‌تر می‌شود، ارز دیجیتال کرو دائو توکن ممکن است به بخش جدایی‌ناپذیر از اقتصاد رو به رشد کریپتو تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *