مفاهیم پایه

دیفای Defi چیست؟

دیفای چیست؟

دیفای به امور مالی غیرمتمرکز Decentralized Finance گفته می‌شود. .  اصطلاحیه که برای انواع برنامه‌های مالی در ارز دیجیتال‌های پایه یا بلاک چین که واسه کمرنگ کردن واسطه‌های مالی درست شده‌است به کار می‌رود.

دیفای از بلاکچین فناوری پشت رمزارز بیت کوین شکل گرفته‌است که به چند تا نهاد امکان می‌دهد تا نسخه‌ای از تاریخچه معامله‌ها را نگه دارند به این معنی که تراکنش‌ها دیگر به دست یک منبع مرکزی کنترل نمی‌شود.

این موضوع مهمی است چون سیستم‌های متمرکز و مراکز کنترل انسانی می‌توانند سرعت و پیچیدگی معامله را فشرده کنند با اینکه یوزرها کنترل مستقیم کمتری به پول خودشان دارند.

این ویژگی که عملکرد بلاکچین را از منتقل کردن ارزش ساده به موارد استفاده مالی پیچیده‌تر وسعت میدهد دیفای را منحصربه‌فرد کرده‌است.

بیت کوین و خیلی از رمزارزهای دیگر روش‌های پرداخت قدیمی مثل روش‌های نمایش شده به دست ویزا کارت و پی پل فرق دارند به این دلیل که همه واسطه‌ها رو از معامله‌ها حذف می‌کنند.

خرید مستقیم فقط نوع معامله یا قرارداد تحت نظارت شرکت‌های گسترده نیست. برنامه‌های مالی وام و سرمایه گذاری جمعی و غیره و در کنترل آنها می‌باشد. قطع واسطه‌ها از نوع‌های مختلف معامله از مزایای دیفایمی‌باشد.

دیفای چیست؟

معرفی برنامه دیفای با تکیه بر اتریوم

اکثر برنامه‌هایی که متعلق به دبفای هستند مبتکی بر Ethereum ساخته شدند. دومین قالب گسترده ارز دیجیتال در دنیا خودش را از پلت فرم بیت کوین متفاوت می‌کند. چون برای ساخت انواع دیگه‌ی برنامه‌های غیرمتمرکزی که بیشتر از معامله ساده هستند آسان‌تر می‌باشد.

این که اتریوم انعطاف‌پذیری خیلی زیادی رو عرضه می‌کند برای بستر قراردادهای هوشمند آن می‌باشد. که در صورت انجام بعضی شرایط به صورت خودکار معامله رو انجام می‌دهد. زبان‌های برنامه نویسی اتریوم مثل  Solidity به صورت ویژه برای ایجاد و استقرار چنین قراردادهای هوشمندی طراحی شده‌‌است.

بهترین برنامه‌های دیفای

 • مبادلات غیرمتمرکز DEX مبادله‌های آنلاین واسه کاربرها کمک می‌کنند ارزها رو به ارزهای دیگر ارتقا بدهند مثلا دلار آمریکا به بیت کوین و اتر بهDAI . DEX نوعی صرافی هست که کاربرها رو مستقیماً به هم متصل می‌کند تا بتوانند ارز دیجیتال‌ها را با همدیگر معامله کنند.
 • Stablecoins ارز دیجیتالی می‌باشد که برای ثبات قیمت به سرمایه خارج از ارز دیجیتال پایه دلار یا یورو گره می‌خورد.
 • بسترهای وام دهی از قراردادهای هوشمند واسه گذاشتن به جای واسطه‌هایی مثل بانک‌ها که وام رو اداره می‌کنند استفاده می‌کنند.
 • Wrapped Bitcoins راهی برای ارسال بیت کوین به شبکه اتریوم می‌باشد تا بیت کوین بتواند کاملادر سیستم دیفای اتریوم مورد استفادهقرار بگیرد.
 • بازارهای پیش‌بینی برای شرطبندی نتیجه رویدادهای آتی مثل انتخابات. 
 • تولید محصول برای معامله کننده‌های آگاه که می‌خواهند ریسک کنند این امکان ایجاد شده است. جایی که یوزر توکن‌های مختلف دیفای را جستجو می‌کنند تا فرصت‌هایی را برای نتیجه زیادتر پیدا کنند.
 • قابلیت انعطاف‌پذیری برنامه‌های دیفای منبع باز می‌باشند یعنی که کد پشت آنها برای دیدن همه کاربران عمومی است . از این برنامه‌ها می‌توان برای ساخت برنامه‌های جدید با کدهایی که به واسطه بلوک‌های سازنده هستند استفاده کرد.
 • لگوهای پول با قابلیت انعطاف‌پذیری به صورت دیگه برنامه‌های دیفای مثل Lego می‌باشند.

دیفای چیست؟

قالب‌های وام

بازارهای وام نوعی مختلف از دیفای هستند. ارز دیجیتال‌های پایه آن‌هایی که وام می‌دهند را به آن‌هایی که وام می‌گیرند متصل می‌کند. 

پلتفرم دوس داشتنی Compound به یوزرها امکان می‌دهد ارز دیجیتال‌های پایه را قرض بگیرن یا وام‌های خودشون را عرضه کنند.

یوزرها می‌توانند بابت وام دادن پول خودشان سودش را از بهره بدست بیارند.

Compound نرخ بهره رو به طور الگوریتمی تنظیم می‌کند برای همین اگر خواستار بیشتری برای وام گرفتن ارز دیجیتال پایه وجود داشته باشد نرخ بهره بالاتر می‌رود.

وام دادن بر پایه وثیقه می‌باشدیعنی این‌ که یوزر برای گرفتن وام احتیاج به عرضه وثیقه دارد. به این معنی که برعکس سیستم‌های متمرکز یوزرها هویت یا نمره اعتبار مربوط به خودشان را برای گرفتن وام اعلام نمی‌کنند.

Stablecoins  شکل دیگری از دیفای می‌باشد ارز دیجیتال‌ها معمولا نوسان‌های بیشتری نسبت به فیات یا بقیه ارزهای معمول دارند که برای افرادی که می‌خواهند بدونن یه هفته دیگه پول آنها چقدر دارای ارزش است جریان جذابی نیست.

استیبل کوین ارز دیجیتال‌ها را به ارزهای غیر رمزپایه مثل دلار آمریکا متصل می‌کند تا قیمت‌شان  کنترل شود.

هدف بدست آوردن پول می‌باشد باز هم بازارهای پیش‌بینی گاهی اوقات می‌توان نتیجه را بهتر از روش‌های گفته شده مثل نظرسنجی پیش‌بینی کنند.

بازارهای پیش‌بینی متمرکز با سابقه خوب در این حیطه شامل Intrade و PredictIt می‌باشد.

دیفای دارای این امکان می‌باشد که علاقه ‌افراد را به بازارهای پیش‌بینی زیاد کند چون به دست دولت‌هادچار مشکل می‌شد و وقتی به شکل متمرکز اداره می‌شدند اکثرا موجب توقف فعالیت‌هایشان می‌شد.

دیدگاهی در مورد “دیفای Defi چیست؟

 1. مرادیان گفت:

  توضیح مختصر و مفید بود.

 2. هدایتی گفت:

  سلام صفحات سایتتون عالیع مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *