معرفی رمز ارز

ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) چیست؟|بیت کوین به زبان ساده

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در ابتدا توسط یک شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در یک وایت پیپر در سال ۲۰۰۸ توصیف شد . بلافاصله پس از آن، در ژانویه ۲۰۰۹ راه اندازی شد.

بیت کوین یک ارز آنلاین همتا به همتا است، به این معنی که تمام تراکنش‌ها مستقیماً بین شرکت‌کنندگان مساوی و مستقل شبکه انجام می‌شود، بدون اینکه نیازی به هیچ واسطه‌ای برای اجازه یا تسهیل آنها باشد. به گفته خود ناکاموتو، بیت کوین ایجاد شد تا «پرداخت‌های آنلاین مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون انجام یک مؤسسه مالی ارسال شود».

برخی از مفاهیم برای نوع مشابهی از یک ارز الکترونیکی غیرمتمرکز قبل از بیت کوین وجود دارد، اما بیت کوین این تمایز را دارد که اولین ارز دیجیتالی است که به طور واقعی مورد استفاده قرار گرفته است.

درباره بیت کوین

ارز های دیجیتال در بستر شبکه‌ای بزرگ یعنی بلاک چین فعالیت می‌کنند. این شبکه کاربران زیادی دارد و نمی‌تواند داده‌های آن‌ها را دخل و تصرف کند. 

گسترده بودن، تعداد کاربر زیاد، نبود امکان تخلف و تقلب در شبکه و نبود ناظر بر روی شبکه، آن را به محیطی آزاد و اثربخش برای فعالیت‌های ارتباطی در حوزه‌های گوناگون تبدیل کرده است. Bitcoin در بستر شبکه غیرمتمرکز بلاک چین فعالیت می‌کند.

بعد از Bitcoin رمز ارزهای زیادی وارد بازار جهانی شدند. این ارزهای جدید ویژگی‌های مشابه به بیتکوین را دارند. کریپتوکارنسی‌ها ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند که باعث معروفیت سریع آنها شده است.

بیت کوین و ارز دیجیتال‌های دیگر خطوطی از رمزهای رایانه‌ای هستند که ارزش پولی دارند. این خطوط رمز با رایانه‌های قوی و همراه با مصرف زیاد انرژی برق تولید می‌شوند.کریپتوگرافی به فرایندی گفته می‌شود که از خلق سکه‌های جدید محافظت می‌کند.

نکته مهمی که در مورد رمز ارزها وجود دارد نبود نظارت‌های مرکزی می‌باشد.  به زبانی ساده هیچ دولت، نهاد و اُرگانی روی این ارزها نظارت ندارد و در بستر شبکه‌ای کاملا آزاد و بی‌سانسور فعالیت می‌کنند.

 

بیت‌کوین کی صعودی می‌شود؟

بنجامین کاون، تحلیلگرو استراتژیست بازار رمزارزها در یک ویدیو یوتیوب گفت: بیت‌کوین ممکن است از این محدوده قیمتی رشد زیادی داشته باشد. او با استفاده از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه پیش‌بینی می‌کند که رشد این رمزارز محتمل است.

«بیت‌کوین حالا شرایطی را دارد که در سال ۲۰۱۸ داشت. اگر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه را پشت سر بگذاریم می‌توانیم برنامه‌های بلندمدت داشته باشیم.»

اصولا در شرایط تاریخی اینگونه است که بعد از شکسته شدن میانگین متحرک ۲۰۰ روزه به پایین‌ترین سطح سقوط می‌کنم. بعد از آن دعوا برسر میانگین متحرک است. این دعوا در تاریخ بیت‌کوین همیشه سخت بود. حالا هم بیت‌کوین به شدت سخت در حال مبارزه است.

این تحلیلگر عقیده دارد که دو محدوده قیمتی ۴۰ و ۴۱ هزار دلار برای بیت‌کوین بسیار مهم هستند. یعنی اگر بخواهیم بگوییم که بیت‌کوین تغییر روند داد باید قیمت بالای ۴۱ هزار دلار باشد. اگر بخواهیم روند صعودی چشم‌گیری را آغاز کنیم باید بالای این اعداد تثبیت شویم. اگر هم بیت‌کوین توانایی رشد ندارد که اصلا روند صعودی بزرگی آغاز نمی‌شود.

تاریخچه بیت کوین

Bitcoin اولین رمز ارزی است که هنوز خالق آن مشخص نیست. بیشتر رمز ارزها در سکوت تولید و عرضه می‌شوند.

سازنده بیت کوین فردی به اسم ساتوشی ناکوموتو Satoshi Nakomoto هست. دقیقا مشخص نیست که ساتوشی ناکوموتو واقعا یک فرد هست یا گروهی از افراد که تحت این اسم اقدام به تولید Bitcoin کردند. بعد مدتی ارز دیجیتال‌های متفاوت دیگری مثل لایت‌کوین، اتریوم  و… هم به دنیا معرفی شدند.

بیت کوین در واقع پول دیجیتالی می‌باشد که امکان تراکنش‌های همتا به همتای امن را در اینترنت فراهم کرده است.

برخلاف سرویس‌هایی مانند Venmo و PayPal که به سیستم مالی سنتی برای اجازه انتقال پول و حساب‌های بدهی/اعتباری موجود متکی هستند، بیت‌کوین غیرمتمرکز است. هر دو نفر، در هر کجای دنیا، می‌توانند بیت‌کوین را برای یکدیگر بدون دخالت شخص سوم مانند بانک، دولت یا مؤسسه دیگر، ارسال کنند.

هر تراکنش مربوط به بیت کوین بر روی بلاک چین ردیابی می‌شود که شبیه به دفتر کل بانک یا ورود و خروج وجوه مشتریان به/از بانک است. به زبان ساده، این یک رکورد از هر تراکنشی است که تا کنون با استفاده از بیت کوین انجام شده است.

برخلاف دفتر کل بانک، بلاک چین بیت کوین در کل شبکه توزیع می‌شود. هیچ شرکت، کشور یا شخص ثالثی کنترل آن را در دست ندارد. و هر کسی می تواند بخشی از آن شبکه شود.

تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. این پول دیجیتالی را به هیچ عنوان نمی‌توان افزایش یا کاهش داد.

خرید بیت کوین در حجم زیاد و کامل ضروری نیست. نسبت به توان مالی خود برای خرید این ارز دیجیتال اقدام کنید. حتی می‌توانید فقط مقداری از آن را بخرید.

یکی از مزیت های اصلی Bitcoin این است که می‌توان ‌آن را در حالت آفلاین هم در یک سخت افزار امن ذخیره کرد. این حالت ذخیره سرد نام دارد و احتمال سرقت رفتن رمزارزها را به صفر کاهش می‌دهد.

در مقابل ذخیره سرد، ذخیره گرم قرار دارد. در این نوع ذخیره‌سازی داده‌ها در سطح اینترنت ذخیره می‌شوند و امکان به سرقت رفتن آن‌ها وجود دارد.

عملکرد بیت کوین

بیت کوین دارایی دیجیتالی هست که در بستر شبکه‌ بلاک چین پیاده‌سازی شده‌است. بلاک چین یک سیستم به اشتراک گذاری اطلاعات است و همه افراد حاطر در آن شبکه می‌توانند به اطلاعات نگه‍داری شده در دفتر کل دسترسی داشته باشند.

در سیستم بانکداری فقط بانک از نقل و انتقال دارایی و همه جزئیات آن باخبر می‌‌شود، ولی در بلاک چین این اطلاعات در دفتر کل مرکزی که همه به آن دسترسی دارند ثبت می‌شود. در هر اشتراک‌گذاری کد فرستنده، کد گیرنده و مبلغ ارسالی مشخص می‌شود و در دفتر ثبت می‌گردد، به گونه‌ای که همیشه امکان رجوع به آن وجود دارد. حجم فعلی دفتر Bitcoin به بیش تر از ۳۲۰ گیگابایت رسیده است.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

کامپیوترهای تخصصی (ریگ ماینینگ)، معادلات مورد نیاز برای تایید و ثبت تراکنش جدید را انجام می‌دهند. در روزهای اولیه، یک رایانه رومیزی معمولی به اندازه کافی قدرتمند بود که بتواند این کار را انجام دهد، که تقریباً به هر کسی که کنجکاو بود اجازه می‌داد تا قدرت خود را در استخراج امتحان کند. این روزها کامپیوترهای مورد نیاز عظیم، تخصصی و اغلب متعلق به مشاغل یا تعداد زیادی از افراد هستند، که منابع خود را با هم ترکیب می کنند. (در اکتبر ۲۰۱۹، برای استخراج یک بیت کوین به ۱۲ تریلیون برابر بیشتر از زمانی که ناکاموتو اولین بلوک‌ها را در ژانویه ۲۰۰۹ استخراج کرد، به قدرت محاسباتی نیاز داشت.)

یک ماینر باید آموزش استخراج بیت کوین رادیده باشد تا بتواند از این ارزهای دیجیتال بهره کافی را ببرد.

قدرت محاسباتی جمعی ماینرها برای اطمینان از صحت دفتر کل در حال رشد استفاده می‌شود. هر بیت کوین جدید مانند هر تراکنش بعدی با تمام کوین‌های موجود روی آن ثبت می‌شود.

چگونه این شبکه، ماینرها را تشویق می‌کند تا در کار ثابت و ضروری حفظ بلاک چین توسط تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند؟

شبکه بیت‌کوین یک قرعه‌کشی به صورت مداوم برگزار می‌کند که در آن تمام دستگاه‌های ماینینگ (استخراج) در سرتاسر جهان به رقابت می‌پردازند تا اولین کسانی باشند که یک مسئله ریاضی را حل می‌کنند. هر ۱۰ دقیقه یا بیشتر، یک برنده پیدا می‌شود و برنده، دفتر کل بیت کوین را با تراکنش‌های معتبر جدید به روز می‌کند. جایزه در طول زمان تغییر می‌کند، اما از اوایل سال ۲۰۲۰، به هر برنده این قرعه کشی ۱۲.۵ بیت کوین تعلق می‌گیرد.

در ابتدا، یک بیت کوین از نظر فنی بی ارزش بود. تا پایان سال ۲۰۱۹، حدود ۷۵۰۰ دلار معامله می‌شد. با افزایش ارزش بیت کوین، تقسیم آسان آن (توانایی خرید کسری کوچک از یک بیت کوین) به یک ویژگی کلیدی تبدیل شده است. یک بیت کوین در حال حاضر به هشت رقم اعشار (۱۰۰ میلیونیم یک بیت کوین) قابل تقسیم است که جامعه بیت کوین به کوچکترین واحد به عنوان “ساتوشی” اشاره می‌کند.

کیف پول بیت کوین و انواع آن

هر کیف پول یک سیستم امنیتی قوی دارد که از دو کد یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی تشکیل شده است. هر تراکنشی که در شبکه‌ ارز دیجیتال‌ها انجام می‌شود، با کلید خصوصی ما که بر اساس یک سیستم رمزنگاری خیلی قوی درست شده است، امضا می‌گردد.

انواع کیف پول بیت کوین
کیف پول‌های بیت کوین را می توان به دو دسته اصلی دسته بندی کرد:

۱) کیف پول‌ بیت کوین حضانتی (custodial/hosted)
۲) کیف‌پول‌ بیت‌کوین غیر حضانتی (unhosted/non-cistodial/self-custodial)

کیف پول بیت کوین حضانتی

کیف پول‌های حضانتی آن دسته از کیف پول‌هایی هستند که کلیدهای خصوصی آن توسط شخص ثالث یا پلتفرمی مانند صرافی بیت کوین یا موسسه حضانتی نگهداری می‌شود. با این نوع کیف پول، مالک واقعی بیت‌کوین کلیدهای خصوصی خود را ذخیره نمی‌کند، بلکه وظیفه ایمن کردن کلیدهای خصوصی را به عهده‌ شخص ثالث است.

هر شکلی از ذخیره سازی رمزنگاری که در آن کلیدهای خصوصی خود را نگه ندارید، ناامن تلقی می‌شود و با توجه به سابقه این خدمات شخص ثالث، ممکن است این موضوع خطرناک باشد.
چندین صرافی رمزارز در طول سال‌ها هک شده و دارایی‌های مشتریان را از دست داده‌اند، در حالی که برخی دیگر کلاهبرداری کرده و با دارایی‌های مشتریان ناپدید شده‌اند.

بنابراین، ما استفاده از کیف پول های حضانتی را توصیه نمی‌کنیم. با این حال، این کیف پول‌ها در اکوسیستم دارایی دیجیتال جایگاهی دارند و بسته به اهداف و فعالیت‌های شما، ممکن است منطقی باشد که رمزارز خود را در یک صرافی ذخیره کنید.

کیف پول بیت کوین غیر حضانتی

حضانت شخصی به این معنی است که مالک، مسئولیت کامل ایمنی دارایی های رمزنگاری خود را بر عهده می گیرد، و کلیدهای خصوصی کیف پول خود را ذخیره می‌کند.

کیف پول‌های رمزنگاری غیر حضانتی را می‌توان به دو گروه کیف‌پول‌های سرد و گرم تقسیم کرد.

کیف پول‌های گرم (Hot) آن دسته از کیف پول های رمزنگاری هستند که از راه دور و از طریق یک دستگاه متصل به اینترنت قابل دسترسی هستند، در حالی که کیف پول‌های سرد (Cold) بدون نیاز به اینترنت قابل دسترسی هستند‌.

کیف پول های بیت کوین گرم شامل کیف پول های وب، دسکتاپ و موبایل است، در حالی که کیف پول های بیت کوین سرد شامل کیف پول های سخت افزاری و کاغذی است.

از نظر ایمنی، کیف پول‌های رمزنگاری سرد، در صورت نگهداری خوب در مقایسه با همتایان گرم خود، امنیت بسیار بهتری را ارائه می‌کنند. با این حال، ایمنی و امنیت نسبی هستند، به طوری که یک رسانه امن اگر به خوبی استفاده نشود، می تواند دارای امنیت کمتری باشد. در مقابل، اگر افراد اقدامات احتیاطی لازم را برای ایمن سازی دارایی های خود انجام دهند، رسانه‌ای با امنیت کمتر ممکن است امن تر باشند.

چگونه کیف پول حضانتی بسازم

چگونه یک کیف پول حضانتی بسازیم؟

کیف پول های حضانتی حساب‌هایی در صرافی هستند و هیچ چیز پیچیده ای در مورد افتتاح حساب برای معاملات وجود ندارد.

۱) یک پلتفرم قابل اعتماد انتخاب کنید. ملاحظات اصلی شما باید امنیت، سهولت استفاده و رعایت مقررات دولتی و مالی باشد.
۲) حساب کاربری خود را ایجاد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات شخصی، یک رمز عبور ایمن انتخاب نمایید. بهتر است از تأیید صحت دو مرحله‌ای برای امنیت بیشتر استفاده کنید.

کریپتو بخرید یا انتقال دهید. اکثر پلتفرم‌ها و صرافی‌های رمزنگاری به شما امکان می‌دهند با استفاده از حساب بانکی یا کارت اعتباری ارز دیجیتال بخرید. اگر دارای ارز دیجیتال هستید، می‌توانید برای نگهداری ایمن تر آن را به کیف پول حضانتی جدید خود نیز انتقال دهید.

صرافی هایی در بازار وجود دارند که به شما امکان می دهد یک حساب کاربری ایجاد کنید و بیت کوین خود را ذخیره کنید، اما همه آنها خوب نیستند. برخی از گزینه های محبوب و بسیار قابل اعتماد عبارتند از:

چگونه یک کیف پول غیر حضانتی بسازیم؟

این بخش با کیف پول‌های گرم و به طور خاص‌تر، ایجاد کیف پول وب و دسکتاپ شروع می‌کنیم. شایان ذکر است که فرآیند ایجاد یک کیف پول دسکتاپ یا تلفن همراه بسیار مشابه هستند، تنها تفاوت آنها در رابط‌های آنها است. 

چگونه یک کیف پول دسکتاپ بسازیم؟

کیف پول‌های دسکتاپ از آنجایی که بر روی رایانه‌های رومیزی نصب می‌شوند، کیف پول‌های گرم محسوب می‌شوند. و کاربران با اتصال به یک شبکه کامپیوتری می‌توانند به کیف پول خود دسترسی پیدا کنند. فرآیند نصب و راه اندازی کیف پول دسکتاپ ساده است، با نصب افزونه‌هایی که برای این منظور ساخته شده‌‌اند، مانند Jaxx Liberty chrome، می‌توانید یک کیف پول وب بسازید.

چگونه یک Paper Wallet (کیف پول کاغذی) بسازیم؟

کیف پول کاغذی یکی از امن‌ترین روش ها برای ذخیره ارز دیجیتال شما در نظر گرفته می‌شود. همچنین یکی از ارزان‌ترین راه‌ها است. در حالت ایده‌آل، کیف پول‌های کاغذی باید با استفاده از رایانه‌های دارای شکاف هوا و چاپگرهای بدون حافظه ایجاد شوند، دو الزامی که برآوردن آنها برای یک سرمایه‌گذار عادی تقریباً غیرممکن است.

افراد فنی ممکن است مشکلی با کامپیوترهای دارای شکاف هوا نداشته باشند، اما در این زمان و عصر هیچ چاپگر بدون حافظه‌ای تولید نمی‌شود.

ایده پشت این الزامات، اطمینان از عدم تداخل بدافزار در سیستم شما است که می‌تواند کلیدهای خصوصی را هنگام ایجاد یا چاپ آنها انتخاب کند. یک چاپگر بدون حافظه تضمین می‌کند که پس از چاپ نسخه اصلی، هیچ نسخه‌ای از نسخه چاپی باقی نمانده است تا توسط ویروس رایانه‌ای قابل دسترس باشد.

مزایای بیت کوینمزایای بیت کوین

 • دیجیتالی بودن : Bitcoin یک ارز کاملا مجازی است که معادل فیزیکی ندارد به همین دلیل برای ذخیرکردن آن به فضای خاصی نیاز ندارید.
 • شفاف بودن : همه تراکنش‌های این ارز دیجیتال در دفترکلی که همه به اطلاعات آن دسترسی دارند، ثبت می‌شود. هر کیف‌ پول دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی می‌باشد. کلید عمومی در تراکنش‌های ثبت شده قابل مشاهده است.
 • بالا بودن امنیت : این رمزارز روی شبکه بلاکچین که با استفاده از پروتکل‌های خاصی، امنیت آن تضمین می‌شود کار می‌کند. نودها (چه نودهای معمولی و چه ماینرها) با پیروی از یک سری دستورات خاص به تایید یا رد تراکنش می‌پردازند. همچنین نودهای استخراج‌کننده یا ماینر، نقش اساسی در امنیت شبکه‌ دارند.
 • غیرمتمرکز بودن : بر خلاف ارزهای فیات رایج در کشورها، ارز دیجیتال، تحت نظارت هیچ سازمان یا دولتی نیست. می‌توان این ویژگی را به طور همزمان، نقطه قوت و ضعف آن به شمار آورد. چون به دلیل نبود نظارت بر این سیستم، گزینه‌ای مناسب برای کلاه‌برداری به شمار می‌رود؛ کما اینکه تا به امروز بارها این اتفاق افتاده است.
 • سرعت بالا و کارمزد کم : نقل و انتقال دارایی توسط این ارز دیجیتال در مدت زمان کمی انجام می‌شود. این در حالی است که اگر تجار مایل باشند به صورت بین‌المللی نقل و انتقالات مالی داشته باشند باید چند روز منتظربمانند. گذشته از این کارمزد انتقال ارزهای دیجیتال خیلی کمتر از انتقال ارزهای فیات است.البته با افزایش سختی شبکه، کارمزد ارزهای رمزنگاری شده هم روندی صعودی پیدا می‌کند.
 • تضمین انجام تراکنش : تراکنش‌هایی کهدر شبکه‌ بیت‌ کوین انجام می‌شوند، به هیچ عنوان قابل لغو نیستند. به این علت اگر ما ارز دیجیتال خودمان را اشتباها به شخصی که نمی‌شناسیم بفرستیم دیگر امکان برگشت ارزهای دیجیتالی ما وجود ندارد. ولی اگه فرد را بشناسید تنها با ارسال مجدد فرد ارزهای ما بازگردانده نمی‌شوند. این ویژگی برای تضمین انجام تراکنش به شبکه اضافه می‌شود. به این ترتیب گیرنده به هیچ عنوان نمی‌تواند ادعا کند که ارز دیجیتال را دریافت نکرده‌است.

ماینینگ بیت کوین

هدف ماینرها ایجاد امنیت درشبکه و دسترسی به بیت کوین‌های استخراج نشده است. ماینرها با تولید بلاک‌ها  از تراکنش‌های معتبر و متصل کردن تون به بلاکچین پاداش می‌گیرند. برای اینکه از درست شدن بلاک‌های متعدد و دستکاری شبکه جلوگیری شود، فقط نودهایی که ماینر هستند حق ساخت بلاک را دارند.

همه‌ی تراکنش‌های این رمز ارز در یک دفتر مرکزی ثبت می‌شوند که همه‌ اعضای شبکه به آنها دسترسی دارند. هر ۲۵۰۰ تراکنشی که انجام می‌شود در یک بلاک جای می‌گیرد و این بلاک به این دفتر اضافه می‌شود.

سیستم Bitcoin طوری طراحی شده  است که برای هر بلاک با کمک تابع درهم‌ساز هش‌نگار یک مسئله‌ ریاضی درست می‌کند. هر کدوم از ماینرها که بتوانند زودتر به جواب این مسئله برسند، مفتخر به اضافه کردن بلاک به انتهای زنجیره می‌شوند.

یک نود در شبکه کامپیوتر قدرتمندی هست که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کند و در روند انتقال اطلاعات و حفظ شبکه‌ بیتکوین مشارکت می‌کند. 

نودها می‌توانند ماینر یا همان استخراج‌کننده باشند، یا با اشتراک گذاری سیستم خود در حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش‌ها نقش داشته باشند.

در ابتدای پیدایش این ارز دیجیتال همه‌ی نودها به عنوان ماینر عمل می‌کردند. با گذشت زمان و سخت‌تر شدن کار نودهای ماینر با استفاده از کارت‌های گرافیک سعی داشتند در رقابت برنده شوند. اما رفته‌رفته کارت‌های گرافیک هم از پس عملیات استخراج برنیامدند.

نودهای ماینر مجبور شدند برای استخراج از دستگاه‌های سخت‌افزاری خاصی که فقط برای استخراج تولید شده بودند، استفاده کنند.

ماینینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین (Halving)

هاوینگ بیتکوبن به رویدادی گفته می‌شود که در آن پاداش استخراج بلاک کاهش پیدا می‌یابد. چرا که در این حالت پاداشی که به ماینرها برای اعتبارسنجی بلاک‌های جدید داده می‌شود، نصف می‌شود اما با این حال بر کارمزد معاملات تاثیری ندارد.

بیشتر بخوانید: هاوینگ بیت کوین چیست؟

نود بیت کوین

نودها Node در شبکه‌ بلاک چین بیت کوین نقش همان نهاد نظارتی را دارند. ولی از آنجایی که تکنولوژی بلاک چین غیرمتمرکز می‌باشد، همه سیستم‌های متصل در شبکه این کار را انجام می‌دهند. نظارت شبکه تحت اختیار یک شخص یا سازمان خاصی نیست.

هر کامپیوتری که به‌ طور مستقیم به شبکه متصل شود و دفتر کل را دریافت کند، در شبکه‌ بلاکچین وظیفه‌ کسب اطمینان از تمرکززدایی و همچنین تبدیل بلاکچین به یک بستر امن تراکنش‌ها در شبکه را بر عهده دارد.

برای اینکه نودها در نظارت و تایید تراکنش‌ها نقش اساسی داشته باشند، باید برنامه‌ مربوطه بر روی سیستم آنها نصب شود. همچنین به بقیه نودها یا سیستم‌های متصل در شبکه وصل شوند تا شبکه بتواند از قدرت سیستم آنها برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها کمک کند.

کاربران عادی با داشتن کیف پول و درست کردن یک حسابدر صرافی معتبر می‌توانند رمز ارز را معامله کنند.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار هستند؟

 • عرضه و تقاضا
 • فورک
 • هاوینگ
 • قوانین رگولاتوری
 • رویدادهای سیاسی
 • رسانه‌ اجتماعی

کسب در‌آمد با بیتکوین

علاوه بر این که می‌توان با بیت کوین  کسب درآمد کرد، امکان ضرر و از دست دادن پول نیز در ا ین بازار وجود دارد. معمولا، سرمایه‌ گذاران برای بلندمدت، بیت کوین می‌خرند و نگه می‌دارند؛ چون معتقدند در آینده قیمت آن افزایش می‌یابد. برخی هم ترجیح می‌دهند بیت کوین را به طور فعال با سایر رمز ارزها معامله کنند و از سودهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت بهرمند شوند. در هر حالت هر دوی این استراتژی‌ها پرخطر می باشند. اما در کل درمقایسه با رویکردهای کم‌ریسک، سودآورتر می‌باشند.

توصیه می‌شود از استراتژی‌های ترکیبی استفاده کنید. به این صورت که بیت کوین‌ را به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگه دارید و هم‌زمان مقداری از آن را در یک سبد جداگانه برای کوتاه‌مدت خرید و فروش کنید. روش صحیح یا غلطی برای تخصیص دارایی‌ها در پرتفوی وجود ندارد، اهداف و میزان تحمل ریسک هر سرمایه گذار متفاوت است.

چه عواملی باعث از بین رفتن بیت کوین می‌شوند؟

 • به وجود آمدن ارز دیجیتالی بهتر از بیت کوین
 • افزایش قیمت برق
 • ایجاد محدودیت از طرف دولت‌ها
 • قطعی برق و اینترنت در سراسر جهان
 • فورک شبکه

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم به تعریف ساده‌ای از بیت کوین بپردازیم، و به تمام آن چیزی که باید قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین بدانید، اشاره کنیم.

بعد از مطالعه این مطلب سطح نسبی دانش شما در مورد محبوب‌ترین ارز دیجیتال بهبود یافته است، اما برای شروع کار با Bitcoin هنوز هم به یادگیری مطالب بیشتری نیاز دارید. برای اطلاع از سایر رمز ارزها کلیک کنید.

دیدگاهی در مورد “ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) چیست؟|بیت کوین به زبان ساده

 1. 20zana گفت:

  باتشکر از مطالب مفیدتون من با صد میلیون بودجه روی کدام ارز سرمایه گذاری کنم ؟ بهتره فقط بیت کوین بخرم یا سبدم از ارزهای مختلف باشد. لطفا راهنمایی بفرماییدممنون

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام دوست عزیز سرمایه شما باید به صورت یک سبد باشه از رمزارزها مختلف

 2. sadegh44 گفت:

  همکارم ۴ ۵ ماه پیش ۴۰میلیون گذاشت ۲۰۰ میلیون گرفت یعنی در عرض ۴ ۵ ماه ۱۶۰ میلیون سود کرد

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   بسیار عالی ولی در همه شرایط اینجوری نیست و همه خوش شانس نیستند !!!!

 3. raha گفت:

  با سلام، تو این شرایط خرید بیت کوین پیشنهاد میشه یا طلا؟ ممنوم میشم راهنماییم کنید.

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   با سلام ببینید هر بازاری شرایط خاص خودشو داره . باید علم و دانش ورود به اون بازارو داشت تا در درجه اول جلوی ضرر گرفته بشه و بعدش سود کرد

 4. احسان گفت:

  ماهم می خواهیم آموزش حرفه‌ایی ببینیم ولی چون پراکنده مطالعه می‌کنیم به اون مرحله یاد گرفتن نمی رسیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید از کجا شروع کنیم بهتره.
  با تشکر

 5. احمدیان گفت:

  سلام دوستان من به تازگی میخام ورود کنم تو بازار بیت کوین. حرفه ای هم نیستم دوستانی که تحلیل گرند راهنماییم میکنید؟ لطفا

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز میتونید از اموزش های ما استفاده کنید

 6. یوسفیان گفت:

  عالی بود . ممنون از شما

 7. فرشته گفت:

  کاملا گویا و قابل فهم

 8. negar گفت:

  سلام
  خوب و روان توضیح دادید، برای من که هیچ اطلاعاتی درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال نداشتم خیلی مفید بود. با تشکر

 9. moeen گفت:

  سلام وقت بخیر میشه لطفا پیج اینستاتونو قرار بدید تا هر روز اخبارو دنبال کنیم

 10. داوود گفت:

  سلام وقت بخیر دوستان بیت کوین تا سال جاری به کدوم نواحی میرسه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *