مفاهیم پایه

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین (Halving)، رویدادی که در آن پاداش استخراج بلاک کاهش می‌یابد و پاداشی که به ماینرها برای اعتبارسنجی بلاک‌های جدید داده می‌شود، نصف می‌شود. مهمترین فلسفه هاوینگ قانون اصلی حاکم بر همه بازارهای مالی یعنی عرضه و تقاضا می‌باشد.  به عبارتی اگر بیت کوین‌های جدید با سرعت زیادی تولید شوند، یا تعداد ‌آنها نامتناهی باشد، به‌ تدریج بر تعداد بیت کوین‌های در گردش افزوده خواهد شد، در نتیجه ارزش آنها کاهش می‌یابد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین

کلمه‌ هاوینگ از ریشه‌ کلمه‌ انگلیسی Half به معنای نصف شدن گرفته شده است. در تلفظ، عبارت  هاوینگ (halving) حرف «L» تلفظ نمی‌شود. برخی کاربران فارسی‌زبان از عبارت هالوینگ هم استفاده میکنند، اما هاوینگ صحیح‌تر است. در بازار ارزهای دیجیتال هاوینگ به فرآیند نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک گفته می‌شود.

به عنوان پاداش استخراج بلاک برای استخراج‌کنندگانی که از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت خود برای این کار استفاده می‌کنند، بیت کوین‌های جدید عرضه می‌شود. تقریبا هر چهار سال یکبار یا به ازای هر ۲۱۰ هزار بلاک، تعداد کل بیت‌کوین‌های قابل استخراج نصف می‌شود. این سیستم در سال ۲۰۰۹ با ۵۰ کوین در هر ۱۰ دقیقه شروع به کار کرد. با گذشت دو هاوینگ، این مقدار به ۱۲.۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه رسید؛ این فرآیند، احتمالاً در سال ۲۱۴۰، با ۲۱ میلیون کوین به پایان می‌رسد.

هاوینگ به حفظ ارزش بیت کوین کمک می‌کند. به عنوان مثال طلا را در نظر بگیرید. اگر نرخ طلای استخراج شده از معادن، هر چهار سال نصف شود و مبنای قیمت طلا هم براساس کمیاب بودن آن تعیین شود، هاوینگ منجر به افزایش قیمت طلا خواهد شد. همین اتفاق بعد از هاوینگ برای ارز دیجیتال بیت کوین هم اتفاق می‌افتد.

با مکانیسم هاوینگ، فرآیند استخراج بیش از ۱۰۰ سال ادامه خواهد داشت و کاربران زیادی جذب استخراج بیت کوین خواهند شد. ارزش این بازار نیز پیوسته در حال افزایش خواهد بود.

آیا پس از هاوینگ، بیت‌کوین نصف می‌شود؟

پاسخ این سوال خیر است. هر زمان که ماینرها موفق به استخراج بیت‌ کوین می‌شوند، شبکه به آن افراد در ازای اضافه کردن یک بلاک جدید پاداش می‌دهد. این پاداش که پاداش بلاک نام دارد، پس از هر رویداد هاوینگ نصف می‌شود. در واقع پاداش بلاک نصف می‌شود نه بیت کوین.

 چه کسی هاوینگ را ایجاد کرد؟

ساتوشی ناکاموتو (خالق ناشناس بیت‌کوین)، از همان ابتدا برای بیت‌کوین محدودیت عرضه به میزان۲۱ میلیون بیت‌کوین را در نظر گرفته و آن را در کد بیت‌کوین نوشته بود. این محدودیت، بیت‌کوین را مشابه طلا کرده است. از انجایی که ذخایر طلا هم در دنیا محدود است، هر روز بر ارزش آن افزوده می‌شود. وجود عرضه محدود ارز دیجیتال نشاندهنده این است که ارز در درازمدت مستعد کاهش ارزش نیست.

هاوینگ چه تأثیری بر روی بیت کوین دارد؟

هاوینگ یکی از هسته‌های اصلی مدل اقتصادی BTC است. تأثیر این رویداد مهم روی بیتکوین فقط به نوسانات قیمت آن محدود نمی‌شود. مهمترین تأثیرات هاوینگ روی بیت کوین عبارتند از:

هاوینگ چه تأثیری بر روی بیت کوین دارد؟

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

همواره فرآیند هاوینگ موجب تضعیف طرف عرضه طی سالیان اخیر باعث رشد قابل توجه قیمت بیت کوین شده است. قرار نیست همیشه با کم شدن عرضه، تقاضا بالا برود و یا حتی ثابت بماند . اگر عرضه کم شود و تقاضا ثابت بماند، قیمت باید دو برابر شود تا تقاضا را پوشش دهد. ولی در دنیای واقعی و بیت کوین هیچ کس نمی‌تواند ۱۰۰ درصد تضمین دهد که تقاضا زیاد می‌شود.

اکثر افراد انتظار دارند که بعد از رویداد halving قیمت بیت کوین افزایش یابد. معامله‌گران زیادی با همین تفکر پیش از هاوینگ بیت کوین اقدام به خرید کرده بودند تا با رشد قیمت پس از هاوینگ به سود برسند و از معامله خارج شوند. این معامله‌گران در صورتی که قیمت بیت کوین پس از halving ثابت بماند از معامله خارج خواهند شد و همین موضوع می‌توند موجب کاهش قیمت بیت کوین حداقل برای یک بازه زمانی شود. حتی اگر قیمت بیت کوین بلافاصله بعد از رویداد هاوینگ افزایش پیدا کند معامله‌گران با توجه به ماهیت حرفه‌ خود بعد از کسب سود مورد نظر اقدام به فروش بیت کوین‌های خود می‌کنند.

تأثیر هاوینگ بیت‌کوین روی سرمایه‌گذاران

 د ر کل هاوینگ بیت‌کوین به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال می‌شود. این امر خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران است. فعالیت معاملاتی بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین با پیش‌بینی هاوینگ افزایش خواهد یافت.

تأثیر هاوینگ بیت‌کوین روی ماینرها

تأثیر استخراج بیت کوین بر اکوسیستم آن پیچیده است. از طرفی، کاهش عرضه بیت‌کوین، منجر به افزایش تقاضا و قیمت‌ آن می‌شود. اما پاداش‌های کمتر هم می‌توانند بقای ماینرهای شخصی را در اکوسیستم بیت‌کوین سخت کند، زیرا در این حالت رقابت با سازمان‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین برای آنها دشوار خواهد شد. طبق تحقیقات، ظرفیت استخراج بیت‌کوین نسبت به قیمت آن رابطه عکس دارد؛ بنابراین، با افزایش قیمت ارز دیجیتال، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد. هاوینگ می‌تواند احتمال حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت‌کوین را افزایش دهد. زیرا ماینرها از شبکه آن خارج می‌شوند، در نتیجه امنیت شبکه کاهش می‌یابد.

هنگامی که هاوینگ بیت‌کوین رخ می‌دهد، ماینرها چه می‌کنند؟

ماینرها نقش مهمی در اکوسیستم Bitcoin دارند. آن‌ها علاوه بر استخراج بیت‌کوین‌های جدید و کمک به تراکنش‌ها، مسئول حفظ شبکه نیز می‌باشند. اینجاست که هش ریت بیت‌کوین (Hash Rate) مهم می‌شود.

نرخ هش  یا هش ریت اصطلاحی است که برای شرح توان محاسباتی شبکه به کار می‌رود. هر قدر نرخ هش شبکه بیشتر باشد، میزان سرعت و امنیت آن نیز بیشتر خواهد بود. برعکس، هر قدر نرخ هش کم‌تر باشد، میزان سرعت و امنیت شبکه نیز کم‌تر خواهد بود.

ماینرها می‌توانند برای این که سود کنند، اقدامات زیادی انجام دهند؛ به  عنوان مثال:

ماینرها از سخت‌افزار‌های کم‌مصرف مانند Dragonmit T16 و Antminer S17 استفاده می ‌کنند. آنها به یک استخر استخراج می‌پیوندند. چرا که این ایسیک‌ها (ASIC) با مصرف برق کمنر،‌ قدرت پردازنده بسیار بالایی را ارائه می‌دهند.

برخی ماینرها از ترفند چینی‌ها استفاده می‌کنند.آنها  تجهیزات ماینینگ خود را به ارتفاعات می‌برند. در آنجا هوا سرد بوده و برق  نیز ارزان‌تر از بقیه جاهاست. 

تاریخچه هاوینگ‌ بیت کوین 

تا به امروز سه رویداد هاوینگ اجرا شده است. 

اولین رویداد هاوینگ در تاریخ ۱۱/۲۸/۲۰۱۲ (۸ آذر ۱۳۹۱)

دومین رویداد هاوینگ در تاریخ ۰۷/۰۹/۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵)

سومین رویداد هاوینگ در تاریخ ۰۵/۱۱/۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹)

رویداد چهارم احتمالا در ماه می سال ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) انجام خواهد شد.

 

جمع بندی

به طور میانگین، در هر چهار سال یکبار، میزان تولید بیت کوین‌های جدید به طور ناگهانی نصف می‌شود. در این حالت پاداش اهدایی به ماینرها ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو و با هدف کنترل تورم بیت کوین، در کد این شبکه قرار داده شده است. از آنجایی که رویداد هاوینگ نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید را نصف می‌کند، به عقیده کارشناسان این رویداد تأثیر قابل‌توجهی بر روی قیمت بیت کوین دارد و می‌تواند ارزش آن را در طول زمان افزایش دهد.

 

 

 

 

دیدگاهی در مورد “هاوینگ بیت کوین چیست؟

 1. armin گفت:

  خیلی ممنون از مطالب بسیار مفیدتون. هاوینگ برای همه ارزهای دیجیتال صورت میگیره یافقط برای بیت کوین می‌باشد میشه راهنمایی کنید برای ارزهای دیگه به چه صورته.

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام دوست عزیز
   لفظ هاوینگ صرفا برای بیتکوین کاربرد داره
   در سایر رمزارزها کاربرد و شرایط به صورت مختلفی هست

 2. سارینا گفت:

  سلام..آیا هاوینگ روی قیمت اتریوم هم تاثیر دارد؟

 3. آناهیتا گفت:

  ممنون از توضیحات خوبتون.
  اصطلاح هاوینگ بیتکوین رو خیلی شنیده بودم اما با معنی و کاربردش زیاد آشنا نبودم. خوندن این مطلب باعث شد با این واژه بیشتر آشنا بشم. لطفا در مورد اصطلاحات و واژه هایی که در حوزه رمزارزها و بازار کریپتوکارنسی بیشتر استفاده می شوند مطالب بیشتری در سایتتون قرار دهید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *