معرفی رمز ارز

بایننس کوین (BNB) چیست؟ | آیا برای خرید مناسب است یا خیر؟

 بایننس کوین به صورت عرضه‌ اولیه سکه ICO در جولای ۲۰۱۷ به وجود آمد. هدف اصلی درست شدن این کوین، برای توسعه و گسترش صرافی Binance (بینانس) و جذب سرمایه بود. یکی از بزرگترین صرافی‌های کریپتو /کریپتو Binance که از امنیت و سرعت پردازش قابل توجهی برخوردار است. ایجاد ارز دیجیتالی‌ آن نیز باعث شد جایگاهی بزرگ در این فضا به دست بیاورد.

در ۱۸ آپریل ۲۰۱۹، این صرافی بلاکچین و کوین‌های معاملاتی خودش را راه‌اندازی کرد. بایننس کوین BNB که یک توکن اتریوم ERC-20 بر روی بلاک چین اتریوم بود، در  ۲۰۱۹ به بلاکچین خودانتقال یافت. بایننس کوین با نشانه‌ی مخصوص BNB هم یک ارز دیجیتال اختصاصی برای صرافی کبیر بینانس و هم یک کریپتوکارنسی بر روی زنجیره بلاک چین بایننس است.

 

 بایننس کوین چیست؟

بایننس کوین رمز ارزی است که توسط صرافی بایننس به بازار عرضه شد. این ارز در بین کاربران  خود با نام اختصاری BNB شناخته شده  است. در اوایل به‌عنوان توکنی بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده بود. اما پس از مدتی به بلاک چین اختصاصی صرافی بایننس انتقال یافت.

در حال حاضر BNB به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین و رایج‌ترین ارزها شناخته‌ شده است. اعتبار بیشتر بایننس کوین متعلق به صرافی بایننس است که عرضه‌کننده آن می باشد.سقف عرضه بایننس کوبن حداکثر ۲۰۰ میلیون واحد خواهد بود. طبق آمارها هر روز بیش از ۱۵۰ کوین در صرافی بایننس  معامله و حدود ۱.۵ میلیون رمزارز در آن جابه‌جا می‌شود. در رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال از لحاظ ارزش بازارّ بایننس کوبن در رتبه چهارم  و پس از بیتکوین، اتریوم و تتر قرار دارد.

بایننس کوین  به عنوان آلت کوین شناخته می‌شود و براساس استاندارد ERC-20 و از طریق  شبکه اتریوم و بلاک چین ایجاد شده است. این سکه نیز از قوانین بلاک چین اتریوم پیروی می‌کند. در نتیجه از ثبات و ایمنی بلاک چین و شبکه اتریوم برخوردار است.

این ارز دیجیتال را می‌توان با سایر ارزهای دیگر مبادله کرد. کاربران می‌توانند از بایننس کوین برای انجام معاملات در صرافی بایننس، صرافی غیرمتمرکز بایننس دکس (Binance DEX) و بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) استفاده کنند. همچنین، کاربران دارای بایننس  به عنوان پاداش از تخفیف در کارمزد تراکنش صرافی بایننس بهره‌مند می‌شوند.

تاریخچه بایننس 

صرافی بایننس کبیرترین صرافی از نظر حجم و اندازه مبادلات روزانه است. سازنده و بنیان گذار این صرافی، چانگ‌پنگ ژائو با ملقب  CZ از پولدارترین و معروفترین چهره‌های فعال جامعه  فضای ارزهای دیجیتال شده است.

این صرافی  کار خود را از چین آغاز کرده بود .صرافی بایننس  یکی از پراعتمادترین صرافی‌های رمزارز برای کاربران است. این اعتماد به حجمی است که بعد از اضافه شدن یک رمزارز به لیست بایننس قیمت آن به طور فزاینده‌ای رشد می‌کند .  

ژائو در  ۲۰۱۳ به عنوان سومین عضو تیم، به پروژه کیف پول بلاک چین دا‌ت‌اینفو اضافه شد. او در سال ۲۰۰۵ سیستم معاملاتی به نام فیوژن را  برای کارگزاران طراحی کرد.

پیش فروش اولیه‌ سکه ICO بایننس در ماه ۱۴ ژولای سال ۲۰۱۷ شروع شد. در عرض ۱۳ روز ۱۰۰ میلیون توکن فروخته و  مجموع ۱۵ میلیون دلار جمع‌آوری شد. در ادامه ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این کشور، سرورها و تیم و تشکیلات خود را به ژاپن انتقال داد. در مارس سال ۲۰۱۸ این شرکت دفاتر خودش رو در تایوان هم بزرگ کرد و گسترش داد.

در آوریل سال ۲۰۱۸  صرافی بایننس  اعلام کرد به خاطر سخت‌گیری دولت چین و ژاپن به این تصمیم رسیده که مقر و جایگاه  اصلی خود را به کشور مالت انتقال دهد.

نحوه کار بایننس کوین

نحوه کار بایننس کوین

بایننس کوین همانند سایر دارایی‌های دیجیتالی موجود در بازار است. دارایی‌هایی که ارزش و میزان کاهش یا افزایش آنها بستگی به میزان استفاده و معامله کاربران خود دارد.

کاربران می‌توانند این رمز  ارز را در کیف پول‌های سازگار خارج از صرافی‌ها نگهداری نمایند و به‌طور مستقیم آن را ارسال و یا دریافت کنند.

در حالت کلی بایننس کوین با دو بلاک چین بایننس چین و بایننس اسمارت چین در تعامل است.

بایننس چین، عملکرد این پلتفرم را در انجام معاملات و تراکنش‌ها بهینه می‌کند. 

بایننس اسمارت چین شبکه‌ای که کاملاً جدا از بایننس چین ساخته شده است، اما به موازات آن کار می‌کند. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی است که این شبکه به کاربران خود ارائه می‌دهد.

بلاک چین بایننس 

بلاک چین بایننس در  ۲۰۱۹ تست و راه‌اندازی شد. مدیر بایننس گفته است، سرعت و توانایی مدیریت حجم بزرگ تراکنش‌ها در این بلاک چین اولویت داشته و اضافه کردن قابلیت‌های مختلف در اولویت‌های بعدی قرار دارند. در واقع بلاک چین بایننس شرایطی برای اجرای صرافی غیرمتمرکز بایننس Binance DEX است با راه‌اندازی رسمی بلاک چین در آوریل سال ۲۰۱۹، روند انتقال توکن‌های بایننس از بلاک چین اتریوم نیز شروع شد.

معماری و ساختار اصلی بایننس چین از بلاک چین کاسموس Cosmos گرفته شده است. در حال حاضر قرارداد هوشمند بر روی بایننس چین وجود ندارد و تنها قالبی برای ایجاد و خریدوفروش توکن‌ها در نظر گرفته شده است.

این بلاک چین به صورتی طراحی شده که توانایی مدیریت میزان مشابه از معاملات صرافی اصلی را داراست و بیش از هزاران تراکنش در ثانیه را می‌تواند پشتیبانی کند. زمان ایجاد بلاک در این بلاک چین یک ثانیه بوده و برای اضافه کردن سرعت انجام معاملات، تعداد محدودی  تولیدکننده بلاک در نظر گرفته شده است.

اصول طراحی بایننس چین به صورت زیرمی‌باشد.

 • حفظ و نگهداری سرمایه به عهده کاربران است و کنترل کلیدهای خصوصی‌ را خودشان برعهده خواهند داشت.
 • عملکرد بالا و تاخیر زمانی بسیار پایین که پاسخگوی تعداد بیشتر کاربران باشد.
 • تجربه کاربری بهینه، همانند سایت اصلی بایننس
 • قابل توسعه در بخش معماری، ایده‌ها
 • هزینه کارمزد پایین

بایننس چین این امکان را می‌دهد که توکن‌های جدید را در بستر خود  که می‌توان آن‌ها را ارسال، دریافت و فریز کرد حتی امکان ایجاد جفت‌ارز بین توکن‌های مختلف نیز در این بلاک چین موجود است. 

تاریخچه قیمت BNB

قیمت توکن بایننس در اوایل ورود به این صرافی در حدود ۰.۱ دلار معامله می‌شد عملکرد این صرافی که کاربران را به ظرف خود سوق میداد باعث شد تا در اخر های سال ۲۰۱۷ بایننس به یکی از صرافی‌های پرطرفدار تبدیل بشود و همزمان با آن قیمت توکن BNB تا ۲۵ دلار هم افزایش پیدا کند.

افراد زیادی افت ارزش BNB را وابسته به اتفاق بد مثل هک شدن بایننس می‌دانستند اما حتی وقتی این اتفاق افتاد ماه پیش  تغییرزیادی تو ارزش بایننس کوین به وجود نیامد و چند هفته بعد ازآن روند صعودی‌اش و افزایش را با قدرت بیشتر شروع کرد. ارزش توکن BNB بسیار زیاد به عملکرد های صرافی و تحت تاثیر بایننس است به همین دلیل هم این رمزارز جزو کمیاب توکن‌هایی بود که کمترین افت ارزش ضرر را در بازار نزولی ۲۰۱۸ داشت و با شروع  سال ۲۰۱۹  رشد بسزایی عایدش شد.

در اوایل ۲۰۱۹ این توکن کار خودش رو با قیمت ۶ دلار شروع کرد و الان با رفتن یک روند صعودی زیاد حدودا  ۳۵ دلار هم رسیده است .

یکی از برنامه‌هایی که باعث زیاد شدن قیمت BNB در طول زمان می‌شود، کم شدن تعداد در گردش توکن‌های آن است که با برنامه سوزاندن توکن‌ها ایجاد می‌شود. تا الان ۶ دوره از سوزاندن توکن‌های BNB انجام شده  که در طول آن‌ها بیشتر از ۱۰.۵ میلیون واحد BNB سوزانده شده‌است. 

کاربرد‌های بایننس کوین

بایننس یک برنامه‌ی رفرال بسیار عظیم دارد به این صورت که هر کاربر با لینک بازاریابی دیگر ثبت‌نام کند ۲۰ درصد از کمیسیون کاربر به فرد رفرال دهنده داده می‌شود. قالب لانچ‌پد به عنوان شرایطی برای برگزاری عرضه اولیه صرافی تاکنون سرمایه‌پذیری جمعی را برای چند پروژه مختلف انجام داده است. کاربران با داشتن توکن‌های BNB بلیط‌هایی به آنها تعلق می‌گیرد که با آن‌ها شانس خود را برای دریافت توکن پروژه‌ها زیاد می‌کنند.

استفاده از توکن بایننس برای تخفیف ترید‌ها در صرافی بایننس اوایل سال  %۵۰، سال دوم %۲۵، سال سوم %۱۲.۵، سال چهارم %۶.۲۵ و اخر در سال پنجم به بعد این تخفیف تمام می‌شود .بعلاوه این ۳۱ مورد کاربرد دیگر در سایت بایننس برای توکن BNB لیست شده که بیشتر آن‌ها استفاده از توکن بایننس در قالب‌های رقیب خود است. این همکاری به صورت متقابل بوده و ارزهای رمزنگاری شده پروژه‌های مختلف هم در بایننس برای خریدوفروش قرار گرفته است.

از عمده کاربردهای بایننس عبارتند از:

 •  توکن کاربردی برای تخفیف در کارمزدهای معاملاتی
 • خرید آنلاین در فروشگاهها
 • پرداخت هزینه‌های سفر
 •  پرداخت کارمزد معاملات
 • پرداخت هزینه کالا و خدمات
 • ایجاد قراردادهای هوشمند
 • وام‌دادن و موارد دیگر 

پیشرفت چشمگیر بایننس

بایننس پیشرفت خود را مدیون زحمات چانگ‌پنگ ژائو است .این صرافی به اندازه ای سرعت رشد بالایی داشت که شرکت سرمایه‌گذاری  سکویا کپیتال که سرمایه گذار پروژه های  اپل، گوگل، اوراکل، پی‌پل و … است نیز با آن شروع به دشمنی و رقابت کرد. شرکت سکویا برای سرمایه‌گذاری در بایننس به مذاکره برخاست اما بخاطر اینکه ارزش صرافی زیاد شده بود، نتیجه‌ای حاصل نشدریکی از ویژگی‌های معروف صرافی بایننس، ایجاد CAPCHA است.

بعلاوه صرافی بایننس و بایننس‌لانچ‌پد، بایننس شروع به تاسیس آزمایشگاه بایننس و بانک اطلاعات بایننس کرده است که آزمایشگاه بایننس یک قالب افزایش دهنده در حوزه‌ی بلاک چین است که کارآفرینان را مجهز به کمک مالی، استراتژی، نیروی انسانی و جنبه‌های فنی می‌کند. بانک اطلاعات بایننس هم تقریبا مانند کوین‌مارکت‌کپ عمل میکند و قیمت ارزهای رمزنگاری شده را دنبال می‌کند.

چگونه بایننس کوین بخرمدر مورد صرافی بایننس

به ازای هر معامله در بایننس، %۰.۱برابریک هزارم  کل مبلغ معامله‌ به‌عنوان کارمزد معامله کم می‌شود و در حالتی که شما توکن بایننس را داشته باشید، می‌توانید از آن به‌عنوان پرداخت کارمزد استفاده کنید و %۲۵ کارمزد را کم کنید همچنین در ژولای ۲۰۱۸ بایننس خبری را در سایت خود انتشار داد که در آن برای افرادی که حجم معامله‌ی بالایی دارند این تخفیف‌ها را زیاد خواهد کرد.

بایننس ۱۳۳ میلیون دلار در %۵ از سهام Maltas Founders Bank  یک پروژه بانکداری غیرمتمرکز تحت توسعه و افزایش می‌باشد، سرمایه‌گذاری کرده همچنین این صرافی یک موسسه خیریه بلاک چینی راه‌اندازی کرده که حدفش تسهیل کمک در خیریه را از طریق فناوری‌های بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده دارد.

با این وضع، بایننس مورد حملات هکری و فیشینگ‌‌هایی قرار می‌گیرد که امروزه برای دنیای ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک بیماری کشنده شناخته می‌شود. صرافی بایننس برای افرادی که نفوذ امنیتی در API آن پیدا کنند جایزه‌ای کلان گذاشته است. بایننس فعلا بیشترین اندازه معاملات ارزهای دیجیتال را در اختیار خودش دارد که با رقابت در تمامی میدان ها هدف تبدیل شدن به یکی از پادشاه های ماندگار این کار در آینده را دارد.

بهترین کیف پول‌های بایننس کوین

آموزش خرید بایننس کوین

برای خرید بایننس کوین در ایران، از دو روش کلی زیر می توانید استفاده کنید:

 • خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و از طریق کارت بانکی
 • خرید ارز دیجیتال دیگر از صرافی‌های ایرانی و تبدیل آن ارز به بایننس کوین در صرافی‌های خارجی. 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم ارز دیجیتال بایننس کوین را بررسی کنیم و به کاربردها و نحوه خرید آن اشاره کردیم. همان طور که ذکر شد، کاربرد اصلی آن در ابتدا تنها برای پرداخت کارمزد و دریافت تخفیف بود، اما رفته‌رفته بر کاربردهای آن اضافه شد.

ارز دیجیتال بایننس مانند صرافی بایننس، در دنیای ارزهای دیجیتال به موفقیت‌ رسیده است و جایگاه خوبی دارد. شاید کسی فکر نمی‌کرد که BNB بتواند در بین همه ارزهای دیجیتال بازار، رتبه چهارم رمز ارزها را از لحاظ حجم بازار به خود اختصاص دهد و در رده ارزهایی مانند اتریوم و تتر قرار گیرد.

دیدگاهی در مورد “بایننس کوین (BNB) چیست؟ | آیا برای خرید مناسب است یا خیر؟

 1. firuzi گفت:

  یکی از اینده دار ترین ارز ها چون پروژه و توکن سوزی خیلی خوبی داره حتما تو سبتون ازش داشته شید

 2. سپیده اکرم گفت:

  میشه لطفا متاورس را توضیح بدهید

 3. ابوالفضل گفت:

  من هم ۴۰درصد تو ضرر هستم
  همه ی پولمم bnbخریدم. اما نیاز به این پول نداشتم که خریدم
  کل بازار منفیه
  بهترین کار صبر کردنه
  با صبوری مطمعن باشین سود خوبی بهمون میده
  الانم بفروشیم چی بگیریم باهاش؟

 4. فرانک گفت:

  خیلی عالی توضیح دادین متشکرم

 5. kazemi گفت:

  دوستان من رو ۷۴۵ خریدم تارگت میزنه ایا یا فعلا نزولی هست

 6. mohammad.s گفت:

  دوستان دو میلیارد تومان دارم میخوام خرید بزنم بین سه تا ارز اتریوم و بیت کوین وشیبا اینو کدوم بخرم بهتره ممنون میشم راهنمایی کنید تا یک سال هم نگه میدارم.

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام شما با شماره گذاشته شده در سایت تماس بگیرید

 7. arash.mm گفت:

  واقعا کارآمد بود

 8. omid گفت:

  استیک بایننس ۲تا دونه ماهی چقد سود میده ممنون میشم جواب بدین

 9. مصطفی گفت:

  پیشنهادتون جهت سرمایه گذاری بین Avax و Ada کدام است؟

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   از هر دو ارز در سبد خودتون باید داشته باشید

 10. 77sh.s گفت:

  سلام لطفا تحلیل بدین

 11. javad گفت:

  سلام‌ دوستان عزیز با توجه به نوسانات اخیر ، سعی کنید که آرامش خودتون رو حفظ کنید و دید مثبت به بازار داشته باشید ، پر سود باشید

 12. parinaz گفت:

  ارز Avax را در چه قیمتی بخرم و برای ۱ سال هلد کنم

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام خرید ها باید به صورت پله ایی و در جای مناسب باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *