معرفی رمز ارز

انجین (ENJ) چیست؟

حضور و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی در این زمینه است. یکی از مواردی که باید به آن اشراف داشته باشید شناسایی ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری است. ما سعی کردیم در این مطلب در سایت آکادمی مالی مسعود به هرآنچه که برای شناسایی ارز دیجیتال انجین به آن نیاز دارید را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

 ENJ چیست؟

انجین یک پلتفرم بازی است که بر روی خلق عناصر قابل جمع آوری که مالکیت آنها با کاربران است، تمرکز دارد. پلتفرم Enjin روش‌هایی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد که قابل استفاده در چندین بازی ویدیویی است. این موارد استفاده شامل آثار هنری قابل جمع آوری یا حتی کوپن‌های داخل فروشگاه هستند. این دارایی‌ها با استاندارد ERC1155 ساخته می‌شوند. بازی‌های بلاک چینی به بازیکنان اجازه می‌دهند که مالک واقعی عناصر داخل بازی باشند و آنها را بفروشند.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ بنیانگذاری شده و از سال ۲۰۱۷ و در طی برگزاری یک ICO موفق، بر روی بازی‌های بلاک چینی تمرکز کرده است. شرکت انجین که در سنگاپور واقع شده، همچنین همکاری خود با سامسونگ را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد و از تکنولوژی خود در گوشی‌های مدل گلکسی S10 استفاده کرد. این همکاری باعث افزایش قیمت توکن این پلتفرم شد و در رسانه‌های مختلف غوغا به پا کرد.

پلتفرم انجین چیست؟

پلتفرم Enjin‌ برای توکنیزه کردن آیتم‌های داخل بازی، مبادله بین بازیکنان و غیره طراحی شده است. این بسیار شبیه به سیستم WAX است، که توسط شرکت‌های OPSkin و GameCredits تولید شده است. این توکنیزه کردن مشکلات زیادی برای توسعه دهندگان به منظور اجازه دادن به بازارهای واسطه برای معاملات دارایی‌های داخل بازی‌ها ایجاد می‌کند؛ اما همکاری انجین با سامسونگ، Unity، Arena Match، NRG eSports و غیره فرصت زیادی برای رقابت با غول‌های بازی سازی ایجاد می‌کند. همچنین اتحاد دارایی‌های دیجیتالی قابل جمع آوری در یک مکان، به Enjin‌ فرصت می‌دهد تا در میان بزرگان صنعت گیمینگ مثل Steam، نینتندو، EA ،Activision و  Blizzard حرفی برای گفتن داشته باشد.

موارد استفاده پلتفرم انجین از بلاکچین به شرح زیر است:

  • مالکیت حقیقی آیتم‌ها: پشتیبانی کردن توسط شبکه اتریوم با تراکنش‌هایی که قابل سانسور نیستند.
  • تبادل ارزش مناسب: آیتم‌های دیجیتالی می‌توانند معامله شوند و یا به فروش برسند. کیف پول Enjin به کاربران اجازه می‌دهد تا به صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل Kyber و Changelly دسترسی داشته باشند.
  • ذخیره ارزش:  تبدیل شدن عناصر دیجیتالی ناخواسته، به ارز دیجیتال ENJ
  • یک کیف پول برای تمام آیتم‌ها: کاربرانی که از کیف پول انجین استفاده می‌کنند، می‌توانند تمام دارایی‌های دیجیتال را در یک مکان نگهداری کنند.
  • استاندارد توکن ERC1155: نسخه‌ای ارتقا یافته از ERC20 و ERC721 است. این استاندارد دارای امکانات دسته بندی کردن و ارسال چندگانه تراکنش‌هاست، که باعث کاهش هزینه‌های کاربران می‌شود.

توکن ENJ چیست؟

توکن انجین چیست؟توکن بومی شبکه انجین، ENJ نام دارد و برای ذخیره ارزش تمام آیتم‌های ساخته شده در پلتفرم Enjin به کار می‌رود. زمانی که عناصر ساخته شده و آزاد شده از بین می‌روند، توکن ENJ قفل می‌شود. فروشگاه آیتم‌ها مقدار مشخصی از رمز ارز ENJ را قفل می‌کند. مثلا در دارایی مونولیت، ۱.۱۵۵.۷۷۷ توکن ENJ ذخیره شده است. توکن بومی پلتفرم Enjin که در آیتم‌های مختلف ذخیره شده، تنها زمانی آزاد می‌شود که آیتم مورد نظر از بین برود (از طریق پروسه Melting یا ذوب کردن).

این باعث ایجاد مشکل می‌شود؛ زیرا توکن‌های ENJ بیشتری قفل می‌شوند و عرضه کل آن کاهش می‌یابد؛ در حالی که پلتفرم توسط بازی‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اقتصاد این پلتفرم،‌ عرضه ارز ENJ محدود و کم است و هر بازی به عنوان “دام ارزش” برای این توکن عمل می‌کند؛ این باعث قفل شدن ذخایر این توکن و افزایش کمیابی آن می‌شود. عرضه کل ENJ محدود به ۱ میلیارد توکن است و این رمز ارز به عنوان طلای دیجیتال عمل می‌کند. ارزش توکن بومی Enjin توسط تغییرات عرضه و تقاضای بازار در داخل اکوسیستم بازی مشخص می‌شود.

پلتفرم چند رسانه‌ای انجین

یکی از مزایای منحصر به فرد بازی‌های بلاکچینی، قابلیت ایجاد آیتم‌هایی است که می‌توانند در بازی‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. یعنی بازیکنان می‌توانند آیتم‌های خود را در بین بازی‌ها انتقال دهند، که به آن چندرسانه‌ای می‌گویند.

کالاهای چندرسانه‌ای می‌توانند ایجاد شوند؛ زیرا دارایی‌ها بر روی یک بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره می‌شوند. بنابراین توسعه دهندگان مستقل می‌توانند به تمامی آنها دسترسی داشته باشند. برای تشویق توسعه دهندگان برای استفاده از آیتم‌های بازی، Enjin‌ جدیدترین دارایی خود به نام Stormwall‌ را معرفی کرده است. استورم وال یک سپر (Shield) است که در میان بازی‌های چند رسانه‌ای انجین حرکت می‌کند.

وارد شدن Enjin به فضای دیفای

وارد شدن Enjin به فضای دیفایتوکن ENJ اکنون توسط پروتکل Aave پشتیبانی می‌شود. بدین معنی که کاربران می‌توانند این توکن را در پلتفرم آوه واریز کنند و با وام گیری ENJ توسط دیگر کاربران، سود دریافت کنند. پروتکل آوه از این توکن‌ها محافظت می‌کند و کنترل آنها نیز توسط قراردادهای هوشمند شفاف و تغییرناپذیر اتریوم انجام می‌شود.

اکنون با همکاری بین انجین و آوه، شما می‌توانید با کیف پول Enjin خود مستقیما با Aave تعامل داشته باشید. در این کیف پول، به قسمت Dapp Browser بروید و در قسمت جستجو، app.aave.com را سرچ کنید. سپس بر روی Browser Wallet کلیک کنید و وقتی که از شما خواسته شد بازار خود را انتخاب کنید، Aave Market را انتخاب کنید.

خرید توکن ENJ

شما می‌توانید در صرافی بایننس، با بیت کوین یا اتر این توکن را خریداری کنید؛ البته ENJ در صرافی‌های Liqui و Kucoin نیز می‌توانید خرید کنید، اما حجم معاملات این توکن کمتر از Binance است. اگر هم BTC‌ یا ETH ندارید، می‌توانید از صرافی‌های ایرانی مقداری خرید کنید و سپس در بایننس آن را تبدیل به توکن ENJ کنید.

نگهداری کردن توکن ENJ‌

ENJ را می‌توانید را در بسیاری از کیف پول‌ها مثل لجر، متامسک و غیره ذخیره کنید، به دلیل اینکه  ENJ یک توکن ERC20 است. در بهترین حالت، شما باید از کیف پول رسمی Enjin استفاده کنید؛ این کیف پول هم برای اندروید و هم IOS موجود است. به علاوه توکن ENJ، شما می‌توانید بیت کوین، اتر، لایت کوین، توکن‌های ERC20، توکن‌های ERC721 و ERC1155 را نیز در آن نگهداری کنید.

وضعیت کنونی توکن ENJ

این توکن در رتبه‌بندی توکن‌های بازار رمز ارزها با توجه به حجم کل بازارش در رتبه ۷۹ قرار دارد و حجم کلی بازار آن نیز در حدود ۳۲۳ میلیون دلار است. کل توکن‌هایی که قرار است در این پروتکل استفاده شود یک میلیارد است و تا امروز ۸۳۴ میلیون آن وارد چرخه شده است.

سخن آخر

پلتفرم Enjin روش‌هایی برای ایجاد دارایی‌های دیجیتال ارائه می‌دهد که قابل استفاده در چندین بازی ویدیویی است. این موارد استفاده شامل آثار هنری قابل جمع آوری یا حتی کوپن‌های داخل فروشگاه هستند. این دارایی‌ها با استاندارد ERC1155 ساخته می‌شوند. بازی‌های بلاک چینی به بازیکنان اجازه می‌دهند که مالک عناصر داخل بازی باشند و بتوانند آن‌ها را بفروشند. این شرکت در سنگاپور قرار دارد و با ایجاد همکاری‌هایی با چندین شرکت بزرگ، توانست موفقیت نسبتا خوبی در صنعت بازی سازی کسب کند و به تازگی در بازارهای ژاپن نیز وارد شود.

1 نظر در “انجین (ENJ) چیست؟

  1. علیرضا یاری گفت:

    سلام وقت بخیر ممنون از توضیحاتتون
    سایت جامع و خوبی دارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *