معرفی رمز ارز

رمز ارز لایت کوین چیست؟ | هر آنچه باید بدانید

ارزهای دیجیتال در میان افراد به دلیل شفافیت، امنیت، سادگی پرداخت، غیرمتمرکز و غیر قابل دستکاری شدن، از محبوبیت و جایگاه بالایی برخوردار هستند. از جمله مسائل مهم در این بازار، تصمیم گیری در مورد انتخاب ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری بر روی آنها می باشد. ارز دیجیتال LTC و Bitcoin به عنوان دو ارز دیجیتال با ارزش و معتبر هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. به صورت عامیانه اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم، لایت کوین مانند نقره است. تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد ارز دیجیتال لایت کوین داشته باشید.

رمز ارز لایت کوین چیست

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

یکی از معتبرترین، قدیمی‌ترین و ایمن‌ترین ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin)  با نماد LTC می‌باشد. این ارز  یکی از اولین آلت کوین‌ها محسوب می‌شود و به دلیل سرعت زیاد، ایمنی و کم هزینه بودن محبوبیت زیادی در بین کاربران دارد.  Litecoin به صورت متن باز و مبتنی بر بلاک چین است. 

litecoin با الهام از ارز دیجیتال بیت کوین در اکتبر سال ۲۰۱۱، توسط چارلی لی ایجاد شد. هدف چارلی از ایجاد این رمز ارز، تکمیل کردن بیت کوین و حل برخی مشکلات بیتکوین مانند مدت زمان انجام تراکنش، هزینه‌ها بود.

کدهای این پروژه به صورت متن باز (Open Source )  هستند. در حال حاضر ارز دیجیتال لایتکوین جزو ۱۰ ارز برتر در سایت کوین مارکت کپ می‌باشد که از حجم معاملات نسبتا بالایی برخوردار است.

امنیت شبکه litecoin با رمزنگاری و فرایند اثبات کار تضمین شده و تعداد تراکنش‌ها در آن تقریبا چهار برابر بیت کوین است.   الگوریتم‌های Lightening Network و Segregated Witness موجود در این شبکه باعث سرعت بیشتر معاملات آن نسبت به بیت کوین می‌شوند.

تعداد توکن‌های LTC

حدود ۵۵.۲۴۵ میلیون  در ژانویه ۲۰۲۱ استخراج شده است و در کل ۸۴ میلیون لایت کوین موجود است. تخمین زده  شده است که بیش از ۱۰۰ سال طول خواهد کشید تا تمام  این لایتکوین‌ها استخراج شوند . لایت کوین نیز مانند بیت کوین هر ۴ سال یکبار پاداش استخراج رمز ارز خود را به نصف کاهش می‌دهد. به  این معنی که در ابتدا به ازای ساخت بلاک ۵۰  لایت کوین پاداش داده می‌شود و پس از ۴ سال تعداد پاداش‌ها به ۲۵ و سپس به ۱۲.۵ لایت کوین کاهش می‌یابد. به همین ترتیب هر سال تعداد پاداش‌ها نصف می‌شود .

در ابتدا حدود ۵۰۰۰۰۰ لایت کوین استخراج شد. احتمال می‌رود چارلی و دیگر توسعه دهندگان این تعداد لایت کوین را استخراج کرده باشند. با این حال توسعه دهندگان لایتکوین هیچ گونه سود مستقیمی از عملکرد LTC دریافت نمی‌کنند.

ارز دیجیتال لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

تمام رمز ارزها از الگوریتم خاصی برای خلق سکه استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند، اما الگوریتم بکار رفته در لایت کوین Skrypt است. در این الگوریتم امکان محاسبه آسان‌تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید تراکنش‌ها سریع‌تر است. استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاه‌های ASIC امکان پذیر است،‌ در حالیکه کارت گرافیک یکی از روش‌های متداول برای استخراج لایت کوین می‌باشد. توجه داشته باشید که استفاده از دستگاه‌‌های ایسیک از روش کارت گرافیک مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

هر ۲.۵ دقیقه تمام تراکنش‌هایی که توسط litecoin تایید شده‌اند، در بسته های دیجیتالی به نام بلاک قرار می‌گیرند. این بلاک‌ها به بلاک چین (زنجیره ای از بلاک‌ها) اضافه می‌شوند.

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

استخراج ارز دیجیتال LTC

لایت کوین به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات کار، قابلیت استخراج را دارد . همان طور که ذکر شد الگوریتم لایت کوین Scrypt  است، پس برای استخراج  آن باید از دستگاه‌هایی استفاده شود که از این الگوریتم پشتیبانی می‌کنند .

امروزه دستگاه‌های ماینر زیای در حال استخراج ارز دیجیتال LTC هستند. به دلیل بالا بودن سختی شبکه لایت کوین، بیشتر استخراج کننده‌ها از دستگاه های ASIC  یا ماینر‌ها با هش ریت بالاتر استفاده می‌کنند.

برای اینکه توسعه دهندگان این شبکه ماینرها را به استخراج بیشتر تشویق کنند، به عنوان پاداش به ازای استخراج هر بلاک جدید ۲۵ لایت کوین به ماینرها اهدا می‌کنند. بنابراین این احتمال وجود دارد که ماینرها از پاداش استخراج بلاک litecoin بهره زیادی ببرند، زیرا هر ۲.۵ دقیقه بلاک جدیدی استخراج می‌شود.

مدت زمان انجام هر تراکنش در بیت کوین ۱۰ دقیقه برای هر بلاک و در لایت کوین ۲.۵ دقیقه برای هر بلاک می‌باشد.

استخراج لایت کوین به عنوان سومین رمز ارز معتبر کاربران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. برای استخراج این ارز دیجیتال می‌توان به صورت انفرادی، یا پیوستن به یک استخر استخراج و یا از طریق استخراج ابری اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: نحوه استخراج لایت کوین چگونه است؟

مزایای ارز دیجیتال LTC

لایتکوین ارز دیجیتال با خاصیت غیرمتمرکز است که توسط هیچ شخص یا مرکزیتی کنترل نمی‌شود. بنابراین دارنده این رمز ارز می‌تواند سرمایه خود را در عرض چند دقیقه به هر نقطه‌ای از جهان که مایل است، انتقال دهد. از مهمترین مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا و کارمزد پایین در تراکنش‌ها
 • غیرمتمرکز، بدون کنترل و دخالت دولت و سازمان‌ها
 • قابل خرید از صرافی‌های رمز ارز
 • دارای قابلیت استخراج توسط ماینرها
 •  انتقال وجوه به صورت بین‌المللی
 • سهولت در اینجاد کیف پول و پذیرش وجوه 

معایب ارز دیجیتال LTC

درست است که تا به امروز LTC از مقبولیت خوبی در بین فعالان عرصه رمزارزها برخوردار بوده است، اما دارای معایبی نیز است از جمله:

 • نیاز به انرژی زیاد در فرآیند ماینینگ
 • عدم قابلیت پیش بینی ارزش آتی آن
 • نیازمند دانش فنی برای حفظ امنیت آن
 • عدم پذیرش جهانی و استقبال عمومی سرمایه گذاران از آن

ارز دیجیتال لایت کوین را کجا نگهداری کنم ؟

همان طور که می‌دانید برای نگهداری یک ارز دیجیتال نیاز به یک کیف پول دیجیتالی است. کیف پول‌ها در دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند.

کیف پول های سخت افزاری دارای یک سخت افزار می‌باشند. شما باید بابت این سخت افزار هزینه‌ای پرداخت کنید. این کیف پول‌های سخت افزاری به دلیل اینکه کلید خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند، از امنیت بیشتری برخوردار هستند .

کیف پول‌های نرم افزاری تحت وب یا تحت دسکتاپ هستند.  گرچه این کیف پول‌ها نیز دارای امنیت بسیار مناسبی هستند، اما در مقایسه با کیف پول‌های سخت افزاری امنیت کمتری دارند.

برای نگهداری LTC خود باید از یک کیف پول امن استفاده کنید. از بهترین کیف پول‌‌ها برای نگهداری لایت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)
 •  کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 • کیف پول نرم افزاری تراست (Trust wallet)
 • کیف پول نرم افزاری اکسودوس (Exodus)
 • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری Electrum LTC

مقایسه لایت کوین با بیت کوین

تفاوت بیت کوین با لایت کوین

لایت کوین فورک یا انشعابی از بیت کویت می‌باشد. با این حال تفاوت‌هایی بین این دو رمز ارز وجود دارد که در ادامه به تفاوت‌های مهم آنها می‌پردازیم.

عملکرد هش: در بیت کوین از هش SHA-256 استفاده شده است. این هش سرعت بالایی در ALU دارد.

بازار سرمایه: بیت کوین توانایی زیادی در استخراج دارد. به همین دلبل از محبوبیت بالایی هم برخوردار است. تقاضا برای عرضه بیت کوین به قدری بالا است که نرخ مبادله آن به دلار بسیار بالا می‌باشد. ولی litecoin اینگونه نیست. ظرفیت بازار litecoin بسیار کمتر از Bitcoin می‌باشد.

توزیع: این تفاوت مربوط به تعداد کل سکه‌های تولید شده برای هر یک از این رمز ارزها است. در این زمینه لایت کوین نسبت به بیت کوین برتری دارد. شبکه بیت کوین قادر به تولید بیش از ۲۱ میلیون نیست، ولی لایت کوین می‌تواند ۸۴ میلیون سکه را تولید نماید.

سرعت تراکنش: در اصل تراکنش‌ها از نظر فنی بلافاصله در شبکه‌های بیتکوین و لایتکوین اتفاق می‌افتند. ولی تأیید شدن ‌‌آن‌ها توسط سایر شرکت کنندگان به طول می‌انجامد. اولویت litecoin سرعت تراکنش‌هاست و با این هدف ایجاد شده است. بنابراین سرعت تراکنش آن نسبت به بیت کوین بیشتر است. میانگین زمان برای تأیید تراکنش در شبکه بیت کوین حدوداً ۹ دقیقه و در لایت کوین معادل با ۲.۵ دقیقه است. البته تفاوت سرعت ترافیک اینترنت را هم باید در نظر گرفت که در سرعت تراکنش‌ها تأثیر زیادی دارد.

عرضه:  عرضه لایتکوین ۴ برابر بیشتر از عرضه بیت کوین است.

پاداش بلاک: ماینرها برای هر محاسبه صحیح و درنتیجه افزودن یک بلاک جدید، در شبکه پاداش دریافت می‌کنند. پاداش ماینرها در حال حاضر به ازای هر بلاک، ۲۵ لایت کوین است، در حالی که در شبکه بیت‌کوین، ۱۲٫۵ BTC است. بنابراین ماینرهای بیشتری امکان دریافت پاداش در این شبکه را دارند.

هزینه معاملات: الگوریتم Scrypt منجر به کاهش هزینه‌های معاملات به میزان قابل‌توجهی می‌شود. در نتیجه هزینه هر تراکنش در بیتکوین بیشتر از لایتکوین خواهد بود.

 

مقایسه لایت کوین با بیت کوینلایت کوینبیت کوین
مخترعچارلی لیساتوشی ناکاماتو
تاریخ معرفی۷ اکتبر ۲۰۱۱۹ ژانویه ۲۰۰۸
محدودیت کوین۸۴ میلیون واحد۲۱ میلیون واحد
اسم واحد ارزلایت کوینبیت کوین یا ساتوشی
نماد ارز دیجیتالLTCBTC
الگوریتمSCRIPTSHA-256
زمان بلاکتقریبا ۲.۵ دقیقهتقزیبا ۱۰ دقیقه
استخراجاستخراج کننده‌های ASICکارت گرافیک GPU و دستگاه‌‌های ASIC
پروتکل بلاک چیناثبات انجام کاراثبات انجام کار

آیا litecoin با ارزهای دیجیتال دیگر نیز تفاوت دارد؟

litecoin نسبت به سایر رمز ارزها از امنیت و سرعت بیشتری برخوردار است. به دلیل اینکه از الگوریتم Scrypt در مدل PoW بهره می‌برد، نسبت به سایر ارزهای دیجیتال از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

جمع بندی

گرچه بیت کوین و لایت‌کوین، طلا و نقره فضای رمز ارزها محسوب می‌شوند، اما تاریخچه اینگونه معاملات نشان‌داده که روند صعودی آن‌ها می‌تواند در عرض چندماه تغییر کند. پس با کسب آگاهی کامل از نحوه کارکرد آن‌ها، اقدام به خرید این‌ ارزها کنید. در صورتی که به موضوع سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید و می‌خواهید اطلاعات دقیقی در این موارد بدست بیاورید، می‌توانید از خدمات مشاوره مالی ما استفاده کنید.

دیدگاهی در مورد “رمز ارز لایت کوین چیست؟ | هر آنچه باید بدانید

 1. mehdi گفت:

  سلام دوستان به نظرتون بالاتر میره یا بفروشم تو این شرایط تا بدتر نشده جون ۲۰۰ میلیون لات کوین خریدم میترسمرضرر کنم

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام لطفا مطالب پیج مارو دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *