بورس

خساپا چیست؟

خودرو سازی سایپا با نماد خساپا درحوزه تولید و فروش خودروهای مختلف و لوازم و قطعات خودرو فعالیت می‌کند همچنین انجام عملیات صنعتی سرمایه گذاری بازرگانی و خدماتی از فعالیت های این شرکت می‌باشد.

شرکت خودرو سازی سایپا در سال ۱۳۷۴ با نماد خساپا وارد بازار بورس اوراق بهادار شد. الان سهم این نماد در بازار دوم بورس معامله می‌شود. در سال ۱۳۸۷ حدود ۵۱ % از سهام شرکت سایپا به بورس داده شد.

شرکت ایرانی سایپا یکی از شرکت هایی می‌باشد که در بازار سرمایه همیشه مورد بحث قرار می‌گیرد.

با سابقه طولانی مدتی که دارد در ضرر داشتن همیشه قابل توجه خریدارا بوده است.

این شرکت را در بازار بورس با نماد خساپا شناخته می‌شود. که در سال‌هایی که سود خوبی داشته همیشه در لب مرز بوده و احتمال دارد با ضرر همراه شود. .

معرفی سایپا

در سال ۱۳۴۴ سایپا با نماد SAIPA با شراکت سیتروئن خودروساز فرانسوی تاسیس شد. وانت آکا و ژیان اولین ماشین های تولید شده در این شرکت بودند.

در سال ۱۳۴۷ این شرکت توانست مدل‌های مختلف ژیان را تولید و به بازار عرضه کند. درسال ۱۳۵۲ با شراکت یک خودرو ساز فرانسوی توانست رنو رو در مدل‌های مختلفی به بازار ارائه کند.

شرکت خودرو سازی سایپا با شرکت کیا موتورز از سال ۱۳۷۲ آماده همکاری شد که در این مدت پراید را رونمایی کرد در سال های بعد با شراکت همین شرکت خودرو سازی سراتو رو ارائه کردند.

زانتیا با شراکت این شرکت ها هم در سال ۱۳۸۰ رونمایی شد در سال ۱۳۵۴ نام شرکت رو به اسم امروزی اون تغییر دادند.  شرکت سایپا بعد از انقلاب تحت مالکیت ایران در اومد. سایپا یک شرکت سهامی عام هست و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار معامله می‌شود .

دولت دخالت زیادی در مدیریت این سهم دارد ولیدر ظاهر اینطوری نیست. در ۱۳۹۲ سایپا در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر کشور معرفی شد.

مالک ۱۰۰% شرکت مگاموتور سایپا می‌باشد که سازنده گیربکس موتور و اکسل سایپا پارس خودرو و زامیاد هست.

در تولید شیشه ماشین سایپا صاحب ۷۰% از سهام شرکت شیشه سایپا را داره که به عنوان مهم‌ترین تولیدکننده شیشه‌های خودرو در خاورمیانه می‌باشد.

اعضای هیئت مدیره خساپا

 •  رئیس هیئت مدیره معصوم نجفیان از موسسه حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد 
 •  نایب رئیس هیئت مدیره سید جوادسلیمانی از شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا 
 •  اعضای هیئت مدیره حمید رضا رستگار از شرکت سرمایه گذاری رنا علی اکبر رضایی از سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران علی شیخ زاده از توسعه سرمایه رادین خساپا چیست؟در ادامه مطلب

سهامداران این شرکت

 • گروه صنعتی رنا با ۱۵/۹۵ %
 • سازمان گسترش و نوسازی ایران با ۱۵/۹۰۰%
 • موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارک با ۱۵/۶۰۰% دارای بیشترین سهام در این شرکت 
 •  پیشگامان بازرگانی ستاره تابان با ۹%
 •  گروه سرمایه گذاری سایپا با ۸ %
 •  تجارت الکترونیک خودرو تابان با ۲%
 •  سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکارس با ۱%
 • شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با ۱%

تولید و فروش شرکت خساپا

 شاهین و کویک از محصولات جدید سایپا هست  که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد تیبا از اولین ماشین هایی بود که به صورت مخصوصی برای شرکت سایپا طراحی شد.

تیبا ۲ – ساینا – آریو از بقیه محصولات تولیدی شرکت خودرو سازی سایپا هست. پراید محصولی هست که امتیاز تولید اون رو به ایران دادن و تا سال ۲۰۲۰ محصولات اون رو فروختند.

 چانگان نیسان پاترول – نیسان – سرانزا – رنو – ال ۹۰ – تندر پارس – رنو میدلام – برلیانس – کاوه کمپرسی – کاوه کشنده –  الوند فوتون – ولوو و  … از بقیه محصولات تولیدی سایپا هست که فروش خیلی خوبی داشتند.

برای اطلاع از سایر مطالب مشابه به لینک سایت آکادمی مالی مسعود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *