انواع روش تحلیل

تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال چه کمکی به سرمایه گذار می‌کند؟

سرمایه‌گذاران می‌توانند با نگاهی منطقی‌ و مطمئن از طریق تحلیل تکنیکال معاملات خود را انجام دهند. این امر طبعا سودآوری و آسودگی خاطر بیشتری به ارمغان می‌آورد.

تحلیل تکنیکال چیست؟تعریف دقیق‌تر تحلیل تکنیکال

یکی از متداول‌ترین روش‌های تحلیلی در بازارهای مالی که این شیوه از تحلیل، تمرکز بر داده‌ها و نمودار بازارها دارد و با استفاده از آن‌ها الگوها و روند‌ها را شناسایی کرده تا به پیش‌بینی قابل اطمینانی از آینده بازار دست پیدا کند.

 تاثیر دانش تحلیل تکنیکال بر عملکرد معاملاتی 

معامله‌گری بدون دانش و استفاده از روش های تحلیل بورس، ریسک قابل توجهی بر دوش سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. تحلیل تکنیکال کلیدی است که به کمک آن می‌توانید تغییرات قیمت یک دارایی را بررسی کرده و زمان مناسب برای خرید و فروش آن را شناسایی کنید.

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی 

به کمک تحلیل بنیادی می‌توان ارزش ذاتی یک ورقه بهادار را پیدا کرده و با قیمت روز آن مقایسه کنیم. اما، تحلیل تکنیکال بر اساس روند تاریخچه‌ای قیمت اوراق، شاخص‌ها و هر آنچه عرضه و تقاضا بر قیمت آن مؤثر است، کمک می‌کند رفتار قیمت آن‌ها را پیش‌بینی کنیم.

تعریف نمودار قیمت

دنباله‌ای از قیمت‌های ترسیم شده در یک بازه زمانی خاص که محور عمودی مقیاس قیمت را نشان می‌دهد و محور افقی مقیاس زمان را نشان می‌دهد.

انواع نمودارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال 

نمودارها اطلاعات قیمت اوراق بهادار در طول زمان به صورت گرافیکی نمایش می‌دهند. چهار نوع نمودار اصلی که در تحلیل تکنیکال کاربرد فراوان دارند، عبارتند از:

  •  نمودار خطی
  •  نمودار میله ای
  •  نمودار کندل استیک
  •  نمودار نقطه و شکل

این که تحلیلگر از کدام نوع از نمودارها استفاده می‌کند، به نوع اطلاعاتی که به دنبال آن هستند و سطح مهارت فردی آن‌ها بستگی دارد.

نمودار میله‌ای

از این نمودار برای نشان دادن حرکت قیمت اوراق بهادار در یک دوره زمانی استفاده می‌شوند. در یک نمودار میله‌ای، قیمت‌های باز شدن، بسته شدن، بالا و پایین سهام یا سایر ابزارهای مالی در شمای میله‌هایی تعبیه شده‌اند. مجموعه این میله‌ها که از خطوط عمودی تشکیل شده است نمایانگر هر نقطه قیمتی در بازه زمانی تعیین شده است.

 

نمودار کندل استیک

نموداری که قیمت‌های افتتاحیه، بالا، پایین و بسته شدن یک اوراق بهادار را برای یک روز نشان می‌دهد. قسمت پهن هر کندل را بدنه می‌نامند. این بخش‌ها نشان می‌دهد که آیا قیمت بسته‌شدن اوراق بهادار بالاتر از قیمت افتتاحیه یا پایین‌تر است. خطوط نازک بلند بالا و پایین بدنه نمایانگر دامنه بالا / پایین است و به آنها سایه گفته می‌شود.

ممکن است که بدنه موجود در نمودارهای کندل استیک، به دو گونه‌ی توخالی و پر شده باشد. اساسا کندل استیک‌های توخالی، جایی که قیمت بسته‌شدن بیشتر از قیمت افتتاحیه است، نشانگر فشار خرید خواهد بود. در حالی که کندل استیک‌های پر شده، جایی که قیمت بسته شدن کمتر از قیمت افتتاحیه باشد، نشان دهنده فشار فروش است.

نمودار کندل استیک تأثیر احساسات سرمایه‌گذاران را بر قیمت اوراق بهادار نشان می‌دهد و توسط معامله‌گران برای تعیین زمان ورود یا خروج از معاملات استفاده می‌شود. 

 

برای یک تحلیل تکنیکال ساده چه مطالبی را باید بدانیم؟

مفهوم حجم در تحلیل تکنیکال

  • سطح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

  • روندها

  • شناسایی الگوها

مفهوم حجم در تحلیل تکنیکال

حچم در تحلیل تکنیکال به تعداد سهام یا قراردادهایی است که در یک بازه زمانی مشخص، معمولاً در روز، معامله می‌شود، گفته می‌شود. حجم از جنبه‌های مهم تحلیل تکنیکال است زیرا برای تایید روندها و الگوها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر گونه حرکت قیمتی به سمت بالا یا پایین با حجم نسبتاً زیاد، قوی‌تر تلقی می‌شود. میزان حجم توسط تحلیل‌گران تحت نظارت قرار می‌گیرد تا به ایده‌هایی در مورد تغییر روند آینده برسند. اگر حجم در روند صعودی شروع به کاهش کند، معمولاً نشانه پایان روند صعودی است.

سطح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

دو اصطلاح بسیار رایج در تحلیل تکنیکال حمایت و مقاومت هستند. حمایت، قیمتی است (خطی است) که تصور می‌شود تقاضا به اندازه کافی قوی است و از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. این اتفاق زمانی می‌افتد که قیمت‌ اوراق به نقطه‌ای ارزان‌تر از ارزش واقعی آن برسد. در نتیجه علاقه در خریداران برای ورود به سرمایه گذاری ایجاد شده و فروشندگان تمایل کمتری برای فروش در همان قیمت خواهند داشت. در حالی که مقاومت سطح قیمتی است دقیقا برعکس حالت شرح داده شده خواهد بود.

روندها

روند، جهت کلی بازار یا نمودار قیمتی یک دارایی را نشان می‌دهد. بسیاری از تحلیل‌گران روند را به عنوان مسیر معاملات خود ترسیم می‌کنند. روندهای صعودی و نزولی در همه بازارها مانند سهام، اوراق قرضه و معاملات آتی وجود خواهد داشت. استفاده از خط روند یک روش معمول برای شناسایی روندها می‌باشد. در این حالت یک سری از نقاط اوج (برای روند نزولی) یا نقاط قعر (برای روند صعودی) نوسانات را به هم متصل می‌کنیم. روند صعودی یک سری از نقاط قعر را به هم متصل می‌کند و سطح حمایتی را برای حرکت های بعدی قیمت نشان می‌دهد. روند نزولی یک سری نقاط اوج را بهم متصل می‌کند و یک سطح مقاومت را برای حرکت‌های بعدی قیمت نمایش می‌دهد.

شناسایی الگوها

در تحلیل تکنیکال، تغییر بین روندهای صعودی و نزولی اغلب با الگوهای قیمتی مشخص می‌شود. طبق تعریف، الگوی قیمتی، شکل و پیکربندی قابل تشخیصی از حرکت قیمت است که با استفاده از یک سری خط روند و یا منحنی ترسیم می‌شود.

برای آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته چه مفاهیمی را بشناسیم؟

اندیکاتور در تحلیل تکنیکال

اندیکاتورها مجموعه‌ای از نقاط داده در تحلیل تکنیکال می‌باشد که تشکیل یک نمودار راهنما می‌دهند. این نمودار با استفاده از محاسبات ریاضی بر اساس قیمت و حجم گذشته یک اوراق بهادار برای پیش‌بینی روند بازار آن تهیه می‌شود. اندیکاتورها را می‌توان بر اساس قیمت و حجم دسته‌بندی کرد. به طور مثال جایی که اندیکاتورهای قیمتی به اندازه‌گیری روند کلی حرکت قیمت کمک می‌کنند اندیکاتورهای مربوط به حجم در اندازه‌گیری احساس و جو کلی حاکم بر بازار نقش‌آفرین هستند. از طریق مطالعه دقیق و تجربه، مهارت لازم برای مطالعه صحیح اندیکاتورهای مختلف را به مرور زمان به دست می‌آید.

اسیلاتو و نحوه کارکرد آن

اسیلاتورها گونه‌ای از اندیکاتورها محسوب می‌شوند. در تحلیل تکنیکال اسیلاتورها معمولا توسط تحلیل‌گران با اندیکاتورهایی دیگر  همراه می‌شوند تا برای تصمیم­‌گیری در مورد معاملات اطمینان بیشتر حاصل شود. تحلیل­گران زمانی از اسیلاتور استفاده می‌کنند که نتوانند در نمودار تحلیل تکنیکال ورقه بهاداری روند قابل اتکایی را به راحتی بیابند. ابزاری برای نمایان‌کردن نوسانات اسیلاتور می‌باشد. سرمایه­‌گذاران از این ابزار برای بررسی رفتار خریداران و فروشندگان و یافتن حجم بیش از اندازه‌ای در کوتاه­ مدت، کمک می‌گیرند.

 

مختصری درباره فیبوناچی 

اعداد فیبوناچی در ابتدا بر اساس یک مفهوم ریاضی مشتق شده از قرن‌ها قبل محاسبه شدند. آنها از نسبتی ایجاد شده‌اند که توسط دنباله فیبوناچی استخراج شده است. دنباله فیبوناچی اطلاعات مورد نیاز برای فرمول‌بندی سطح حمایت و مقاومت را فراهم می‌کند. این اطلاعات می‌تواند در چارچوب مدیریت ریسک افراد استفاده شود. تحلیل‌گران می‌توانند از سطح اصلاحی فیبوناچی به تنهایی استفاده کنند یا آنها را با سایر روش های معاملاتی ترکیب کنند.

مختصری درباره ایچیموکو

ایچیموکو اندیکاتوری است که نشان‌دهنده سطوح حمایت و مقاومت می‌باشد و مشخص‌کننده جهت‌ها روندها رامی‌باشد. اساساً این اندیکاتور از میانگین متحرک استفاده می‌کند. ابر ایچیموکو ابزاری قدرتمند و پیشرفته برای کمک به تجزیه و تحلیل نمودارهای اوراق بهادار و مشخص کردن قدرت سطوح حمایت و مقاومت است.

میانگین متحرک

میانگین متحرک (MA) ابزاری ساده ولی بسیار مهم برای تحلیل تکنیکال است. این اندیکاتور باعث هموار کردن  قیمت‌هایی در طول نمودار با ایجاد میانگین، که مداوم به‌روز می‌شود، می‌شوند. میانگین در یک بازه زمانی خاص گرفته می شود. این بازه می‌تواند روزانه، ماهانه، سالانه یا هر دوره زمانی که معامله‌گر انتخاب می‌کند، باشد. میانگین متحرک کمک می‌کند تا معامله‌گران تحلیل بهتری از روند قیمتی داشته باشند.

 

باند بولینگر

باندهای بولینگر به صورت نسبی به تعیین بالا یا پایین بودن قیمت کمک می‌کند. اندیکاتور باند بولینگر از سه خط تشکیل می‌شود. خط میانگین متحرک، در میان دو خط دیگر قرار دارد. دو خط دیگر که در بالا و پایین خط میانگین متحرک قرارمی‌گیرند، خطوطی هستند که به صورت پیش‌فرض، دو انحراف معیار با خط میانگین فاصله دارند و باندهای بالا و پایین را ایجاد می‌کنند. مشاهده فشار یا شکست در باندهای این اندیکاتور می‌تواند به پیش‌بینی مناسب‌تر کمک کند.

 

اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI در دسته اندیکاتور‌های اسیلاتور قرار می‌گیرد. این اندیکاتور از یک منحنی تشکیل شده است که در بازه ۰ تا ۱۰۰ نوسان می‌کند. زمانی که اندیکاتور RSI بالاتر از تراز ۷۰ باشد، نماد در وضعیت اشباع خرید و زمانی که پایین‌تر از تراز ۳۰ باشد، در وضعیت اشباع فروش قرار دارد. در صورتی که RSI از منطقه اشباع فروش خارج شده و بالاتر برود، احتمالا زمان مناسبی برای خرید و اگر RSI از اشباع خرید سهم خارج شده و پایین بیاید، احتمالا زمان مناسبی برای فروش سهم است.

 

اندیکاتور MACD

اندیکاتور MACD یکی از اندیکاتورهای مهم و پرطرفدار در تحلیل تکنیکال است که «واگرایی» و «همگرایی» میانگین متحرک قیمت را نمایش می‌دهد. این اندیکاتور از دو منحنی «سیگنال» و «MACD» تشکیل شده است. هنگام برخورد این دو منحنی با یکدیگر احتمال سیگنالی برای خرید یا فروش آن دارایی می‌باشد. به این صورت که اگر منحنی MACD، منحنی سیگنال را از پایین به بالا قطع کند، احتمالازمان مناسبی برای خرید و اگر از بالا به پایین قطع کند، احتمالازمان مناسبی برای فروش آن دارایی باشد.

 

تحلیل تکنیکال

مفهوم واگرایی و کاربرد آن

واگرایی  نوعی ناهماهنگی میان قیمت و اندیکاتور می‌باشد. به طور مثال در حالت معمول، هنگامی که نمودار سهام یا اوراق بهادار دیگر سقف یا کف جدیدی ایجاد می‌کند، اندیکاتور نیز همین کار را می‌کند یا زمانی که نمودار افزایش قیمت را نشان می‌دهد، اندیکاتور  نیز در حالت افزایشی است.  حال اگر در جایی از روندهای نمودار و اندیکاتور این هم‌سویی از بین برود اصطلاحا گفته می‌شود که واگرایی رخ داده است. واگرایی انواع مختلفی دارد و از نشانه‌های نسبتا مطمئن‌تر برای پیش‌بینی آینده قیمتی است.

مختصری درباره پرایس اکشن

پرایس اکشن یک روش دیگه برای حدس و پیش‌بینی در بازارهای مالی است. تمرکز اصلی پرایس اکشن بر حرکت قیمت در طول زمان است. به بیان ساده، پرایس اکشن یک روش تحلیل است که در آن تحلیل‌گر تنها با استفاده از چارت قیمتی خام و بدون استفاده از هیچ‌گونه اندیکاتوری به پیش‌بینی و معامله بر اساس آن اقدام می‌کند.

ابزارهای تحلیل تکنیکال 

ایزی چارت

ایزی چارت ابزاری است که برای بالاتر بردن سرعت دسترسی مشتریان به تحلیل تکنیکال هنگام انجام معاملات در سامانه معاملاتی ایزی تریدر تعبیه شده است. این ابزار با مجموعه‌ای کامل از امکانات و بستری برای رسم انواع الگوها ارائه شده و به صورت رایگان قابل استفاده است.

مفید تریدر

سامانه معاملاتی مفید تریدر که نسخه‌ی بومی‌سازی‌شده نرم‌افزار معروف «متاتریدر» است، تمامی ابزارهای لازم برای تحلیل تکنیکال دقیق سهام و سایر اوراق بهادار را در اختیار معامله‌گران قرار داده است.

بورس ویو

بورس ویو یا سامانه جامع تحلیل بازار سرمایه نیز یکی دیگر از سامانه‌های توسعه داده شده توسط هلدینگ مالی مفید است. این سامانه بدون نیاز به کدنویسی امکان فیلترنویسی بنیادی و تکنیکال را فراهم کرده است. همچنین با استفاده از ابزار تحلیل تکنیکال بورس ویو می‌توانید از اندیکاتورهای متنوع و سایر قسمت‌های آن، رفتار آینده سهام یا اوراق بهادار دیگر را پیش‌بینی کنید.

سخن پایانی

تحلیل تکنیکال در واقع یک هنر است که به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی که شامل یک سری ابزار، نمودار، اندیکاتور و… است، به‌ تحلیل سهام بپردازیتحلیل تکنیکال و تحلیل نموداری نه‌تنها در بازارهای مالی همچون بازار سرمایه به کار می‌رود، بلکه در سایر بازارها از جمله بازار مسکن، بازار ارز و بازار‌های کالایی همچون فلزات رنگی و محصولات کشاورزی و… نیز استفاده می‌شود. مهم‌تر از آن این است که در این نوع تحلیل به این مرحله می‌رسید که اگر این اتفاقی برای سهم یا شاخصی رخ بدهد، انتظار بازار برای آن سهم یا شاخص چه خواهد بود.

به طور کلی بهتر است برای بهره‌گیری بهتر از تحلیل تکنیکال، تحلیل‌های انجام شده توسط حرفه‌ای‌های بازار را نیز ببینید. تحلیل‌های تحلیلگران ماهر را بخوانید تا آگاهی لازم در مورد استفاده از ابزارهای لازم را بدست آورید. نظرات افراد مختلف در مورد هر نمودار می تواند به شما کمک کند تا دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر نمودارها را تحلیل کنید.

 

1 نظر در “تحلیل تکنیکال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *