بورس

فملی

نماد فملی چیست؟

فملی در واقع نام نماد شرکت ملی صنایع مس ایران در تالار بورس است. پس از ابلاغ قانون سیاست‌های اصل ۴۴ و واگذاری شرکت‌ها، شرکت مس به عنوان اولین شرکت بزرگ و مشمول صدر اصل ۴۴ مورد بررسی قرار گرفت و پس از تصویب عرضه آن در ۱۱ دی ماه سال ۱۳۸۵ در هیات واگذاری، ۵ درصد از سهام این شرکت در تاریخ ۱۵ بهمن ماه همان سال توانست در تابلوی اصلی بورس عرضه شود. عرضه این شرکت در تاریخ بورس به عنوان یکی از اولین شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی بی‌سابقه عنوان شد.

فملی چیست؟صفر تا صد فملی

شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی، در بازار اول بورس ایران از شرکت‌های عرضه شده است. شرکت ملی صنایع مس ایران  اکتشافات، استخراج معادن، بهره برداری از معادن مس ایران بر عهده دارد. که سهامی عام شده است و از جمله شرکت های مشمول عرضه در صندوق واسطه گری مالی سوم یا نماد دارا سوم بوده که احتمالا در تابستان یا پاییز ۹۹ عرضه خواهد شد و خرید صندوق نیز مثل خرید صندوق دارا یکم، نیازی به کد بورس و کد معاملات آنلاین ندارد.

فملی ، یکی از ۴ سهمی است که در صندوق پذیره نویسی ETF سوم عرضه می‌شود و در کنار خودرو، فولاد و خساپا قرار می‌گیرد. فملی مورد توجه سهامداران قرارگرفته به دلیل  اینکه در آزاد سازی سهام دولت در صندوق پذیره نویسی جدید قرار دارد در این گزارش، نگاهی داریم به تکنیکال و بنیادی و تابلو خوانی فملی. با ما در سایت آکادمی مالی مسعود همراه باشید.

تابلوخوانی سهم فملی

همان طور که در تابلو نماد فملی در سامانه TSETMC.com مشاهده می کنید، شرکت ملی صنایع مس ایران، ۱۰۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون قطعه سهم است. حجم مبنای ۳ میلیون و ۹۲۳ هزار سهمی داشته و ۳۳ درصد فملی شناور است.

یکی از موضوعات مهمی که همواره به مخاطبان گرامی سلسله مطالب بورسی پیشنهاد کردیم و این جا نیز مورد تاکید قرار می‌گیرد، بررسی فهرست سهامداران عمده هر سهم است. معمولا بازیگران و بازیگردان سهم بوده و حضور سهامداران عمده خوش نام در ترکیب سهامداران بالای ۱ درصد، می تواند در روند سهم تاثیر گذار باشد.

فملی چیست؟سهامداران عمده  فملی

اگر چه نه شرط کافی نه شرط لازم برای نزول و صعود سهم است. فملی در ۱۱ تیر ۹۹، ۱۱ سهامدار اصلی به شرح زیر دارد. اطلاعات این سهامداران اصلی فملی و پرتفویی که دارند را زیر نظر داشته باشید. به صورت غیر مستقیم در روند حرکتی قیمت فملی می تواند تاثیر گذار باشد:

 • سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صاحب ۱۲ درصد فملی
 • موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران صاحب ۷.۸ درصد فملی
 • شرکت سرمایه گذاری صدر تامین صاحب ۵.۳ درصد فملی
 • شرکت صبا تامین صاحب ۴.۲ درصد فملی
 • شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات صاحب ۲.۹ درصد فملی
 • شرکت واسط مالی آذر چهارم صاحب ۱.۸۹ درصد فملی
 • صندوق بازنشستگی کشوری صاحب ۱.۸ درصد فملی
 • شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان صاحب ۱.۷ فملی
 • شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا صاحب ۱.۶ درصد فملی
 • شرکت سرمایه گذاری آتیه اندیشان مس صاحب ۱.۵۳ درصد فملی
 • شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان صاحب ۱ درصد فملی

تابلوخوانی و تکنیکال فملی نشان دهنده این است که باید منتظر فملی بالای ۷۰۰۰ تومان در زمستان امسال باشیم. لذا سهامداری با فملی را اکیدا توصیه می‌کنیم. یکی از سهام عالی برای پرتفو بلند مدتی (تا ۱۴۰۲ شمسی) همین سهم فملی است. در خرید سهم فملی، به افزایش سرمایه و تقسیم سود که جادوی سود مرکب (compound interest) را روایت می‌کند، توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *