بورس

وبملت چیست؟

وبملت چیست؟

اول بررسی نماد وبملت به سراغ P/E آن می‌رویم که با عدد ۳.۵۱ رقم خیلی خوبی برای سودسازی می‌باشد و با فاصله خوب از گروه که ۱۱.۱۴ را نشان می‌دهد. می‌توان جزو اولین انتخاب‌های نمادهای بانکی باشد.

مقدار ریسک به ریوارد این سهم هم با ۰.۲ عدد مناسب و مطمئنی برای خرید سهم می‌باشد.

الان سهام بانک ملت در بورس با قیمت ۹.۴۱۰ تا ۱۰.۱۶۵ ریال خرید و فروش می‌شود که با رسیدن به قیمت ۱۱.۰۷۱ در چند روز آینده که اصطلاحاً برخورد به سقف کانال می‌باشد.

تا ۸.۴۲۷ ریال ریزش می‌کند که بهترین موقع واسه ورود به سهم است و می‌شود با خرید آن در این قیمت حداقل تا تارگت اول که ۱۱.۰۷۱ ریال هست سود به دست آورد که چیزی معادل ۳۱% سود است با این شرایط نباید از وبملت غافل شد.

در تحلیل تکنیکال یکی از مورد هایی که دارای اهمیت می‌باشد بررسی P/E  یا نسبت قیمت به سود هست که طبیعتا هرچقد این عدد کوچکتر باشد یعنی سودآوری بیشتری داشته و نماد بهتری برای خرید می‌باشد.

نمادهای بانکی همیشه یکی از جاذبه های بازار سرمایه هستن و در تریدهای بورس همیشه یکی از تأثیرگذارترین نمادها درشاخص کل می‌باشند.

در این میان باید به عوامل زیادی جهت انتخاب یک سهم توجه کرد و روند سهم را براساس موارد بنیادی و تکنیکال زیر نظر گرفت.

 پایین بودن P/E نماد نسبت به کل گروه سبب می‌شود که سهم یا نمادی جذابتر از سایر هم گروهی‌هایش باشد و هر چقد این فاصله بیشتر باشد سودآوری سهم بیشتر می‌شود. یکی از فاکتورهای اصلی در این زمینه پایین بودن همین مورد هست.

نماد وبملت

نماد وبملت که متعلق به بانک ملت است بین نمادهای بانکی دارای جذابیت هایی می‌باشد که نباید ساده از کنار آن رد شد.

وبملت چیست؟

بر اساس صورت‌های مالی شش ماهه منتشر شده در کدال وبملت در نیمه نخست امسال تو مجموع از تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی درآمدی ۳۰ هزار میلیارد تومانی داشته که از این اندازه بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان را هزینه سود سپرده‌ها کرده‌است. 

با کم کردن هزینه ۱۱ هزار میلیارد تومانی اداری و عمومی و بقیه هزینه‌ها سود خالص عملیات این بانک به سه هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۵۶% داشته‌است.

با این حساب سود خالص هر سهم بانک ملت در شش ماه اول ۱۴ ریال به ثبت رسیده‌است. موجودی نقدی وبملت هم در این دوره ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نیمه اول پارسال ۸٫۵ % کمتر شده است.

از طرف دیگر با استناد به بند ۴ گزارش حسابرس مستقل روی صورت مالی سالانه ۹۹ این بانک با کسری ذخیره ۲۷ هزار میلیارد تومانی روبرو می‌باشد و به منظور تعدیل این بند مذکور مبلغ سه هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان هزینه اکچوئری منظور شده است.

با این تفسیر این بانک ادعادارد که در صورت حذف سود تاثیر ارز از گزارش سال گذشته سود هر سهم این بانک فقط ۴۸ ریال بود که از سود ۱۴۷ ریالی شش ماه اول امسال خیلی کمتر بوده‌است.

برای همین بانک ملت با ثابت در نظر گرفتن شرایط سود خالصش در نیمه نخست امسال تقریبا سه برابر شده‌است. 

برای دیدن مطالب بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *