اندیکاتور

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

میانگین یا عمل میانگین‌گرفتن به معنی جمع کردن تعدادی داده و تقسیم کردن مجموع آن به تعداد داده‌‌ها می‌باشد. در هنگام میانگین گرفتن حد وسط مجموعه‌‌ای از داده‌‌ها را محاسبه می‌کنید که حاصل آن می‌تواند اطلاعات آماری خوبی جهت تصمیم‌ گیری‌های آینده را در اختیار تحلیلگر قراردهد. اندیکاتور میانگین متحرک از قیمت‌ها به عنوان داده‌ها استفاده می‌کند و بر اساس دوره زمانی تعریف شده میانگینی از قیمت‌های گذشته محاسبه می‌کند و آن‌ها را در قالب خطی به روی نمودار قیمت نمایش می‌دهد.

اندیکاتور میانگین متحرک یک اندیکاتور دنباله‌ روی روند هست که حرکتی شبیه به حرکت نمودار قیمت را نمایش ‌می‌دهد. در آمار میانگین متحرک محاسباتی است که برای بررسی نقاط اطلاعاتی با استفاده از میانگین‌های تولیدشده از زیرمجموعه‌های کل داده‌های قیمتی انجام می‌شود. در علوم مالی میانگین متحرک Moving Average – MA یک اندیکاتور سهام هست که معمولادر تحلیل تکنیکال به‌کار می‌رود. دلیل محاسبه ی میانگین متحرک یه سهم تعدیل اطلاعات قیمتی  درست شده شده از طریق محاسبه یه قیمت میانگین هست.

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

انواع اندیکاتور میانگین متحرک 

 • میانگین متحرک ساده Simple Moving Average: ساده‌ترین حالت محاسبه میانگین که درآن قیمت‌ها در دوره زمانی مشخصی با همدیگر جمع می‌شوند و به تعداد دوره تقسیم می‌شوند.
 • میانگین متحرک نمایی Exponential Moving Average: این روش که به اسم  EMA هم معروف هست با هدف رفع مشکل میانگین ساده طراحی شد و به قیمت های اخر دوره وزن بیشتری رو اضافه کرد.

کاربرد اندیکاتور میانگین متحرک

 • تعیین روند نمودار: یکی از کاربردها به دو طریق روند نمودار را تشخیص می‌دهند.
  -اولین روش بررسی سمت حرکتی میانگین متحرک می‌باشد.
  -دومین روش استفاده از دو میانگین متحرک کوتاه‌مدت و بلند مدت است.
 •  نمایش حمایت و مقاومت‌های پنهان: میانگین متحرک می‌تواند نقش حمایت و مقاومت‌پنهان را در سهم انجام بدهد و در نواحی قیمتی که نمودار قیمت نشانه‌هایی از برگشت را سیگنال نمی‌دهد دست به برگشت می‌زند.

اندیکاتور میانگین متحرک چیست در ادامه مطلب..

میانگین متحرک ساده مقابل میانگین متحرک نمایی

محاسبه‌های میانگین متحرک نمایی تأکید زیادی به آخرین اطلاعات قیمتی دارند.برای همین میانگین متحرک نمایی یک میانگین وزن‌دار گفته می‌شود. بازه‌ی زمانی استفاده‌شده در هر یک از میانگین‌های متحرک با همدیگر برابر هستند و برابر با عدد ۱۵ هستند ولی میانگین متحرک نمایی واکنش سریع‌تری نسبت به تغییرات قیمتی در مقایسه با میانگین متحرک ساده دارد.

 میانگین متحرک نمایی در زمان صعود قیمت‌‌ها حرکت بیشتری نسبت به میانگین متحرک ساده از خودش نشان می‌دهد و یا با نزول قیمت سریع‌‌تر از میانگین متحرک ساده به سمت پایین حرکت می‌کند. این جواب سریع به تغییرات قیمتی دلیل اصلی‌ می‌باشد که بعضی از معامله‌ گرها میانگین متحرک نمایی را به میانگین متحرک ساده تر می‌دهند.

نتیجه گیری

خوب، ظاهرا به انتهای این مقاله رسیدیم. باید یکبار دیگر یاد اوری کنیم که اینها فقط تعدادی از بهترین و پرکاربردترین استراتژی های معاملاتی با اندیکاتور میانگین متحرک بود.

تمام هم و غم ما در دنیای ترید این است که شما بتوانید معاملات موفق و پرسودی را داشته باشید. ضمنا ما در استراتژی های مان با فرض بر اینکه شما مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را حتما رعایت می کنید و هیچ وقت بیشتر از ۲ تا ۳ درصد از کل سرمایه آزادتان را درگیر معامله ای نمی کنید، آنها را توضیح ندادیم.

برای دیدن مطالب بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید

 

1 نظر در “اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

 1. golchehre گفت:

  پرایس اکشن روشه ساده برای معامله هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *