الگو های چارت پترن

الگوی دابل باتم و دابل تاپ چیست؟

Double Top الگوی بازگشتی می‌باشد که بعد از یک حرکت بزرگ به سمت بالا تشکیل می‌شود. Top قله‌هایی هستند که وقتی قیمت به سطح خاصی می‌رسد که نمیشه شکسته شود, شکل می گیرد. پس از رسیدن به این سطح قیمت کم کم از آن دور می‌شود ولی بعدا دوباره برای آزمایش سطح برمی‌گردد.

با Double Top ما خواهیم توانست سفارش ورود خودمان را در زیر خط گردن قرار بدهیم چون واگرایی روند صعودی را پیش بینی می‎‌کنیم. Double Top تشکیل یه روند صعودی واگرا هست واسه همین شما میخواین بعد از یه روند صعودی قوی دنبال آن باشید همچنین متوجه می‌شوید که نزول تقریبا ارتفاع برابری با جایی که Double Top تشکیل شده دارد.

Double Bottom هم تشکیل یک روند صعودی واگرا هست ولی این بار ما به دنبال اون هستیم که خرید کنیم و نه فروش.

این تشکل ها بعد از گسترش روند نزولی وقتی که دو دره یا Bottom تشکیل شده رخ می دهد. Double Bottom تشکیل یک روند صعودی واگرا می‌باشد. الگوی دوقله و دودره خیلی شبیه به هم هستند واسه همین تصمیم گرفتیم در سایت آکادمی مالی مسعود این دو راکنار هم توضیح بیشتری بدهیم. الگوی دوقله و دودره زیرمجموعه الگوهای بازشگتیاست به این معنی که روند پیش را عوض می‌کند.

الگو دابل باتم چیست؟

عملکرد الگوی دابل تاپ و باتم

الگوی کف دوقلو بعد از یک حرکت نزولی شکل می‌گیرد و باعث تغییر حرکت از نزول به صعود می‌شود. در واقع قیمت در حال کم شدن است و بعد از کمی اصلاح به سمت بالا دوباره فروشنده‌ها وارد بازار شده و قیمت را پایین می‌برند تا کف قبلی قیمت را بشکنند و بازار باز هم پایین‌تر ببرند.

ولی در انجام این کار ناموفق هستند قیمت دوباره به سمت بالا برمیگردد و خط گردن را می‌شکند. بعد از شکست خط گردن قیمت حالت صعودی به خودش گرفته و بالاتر می‌رود. واسه تعیین حد سود این الگو کافیه فاصله بین دو کف تا خط گردن رو اندازه گیری کرده و از محل شکست خط گردن به سمت بالا اعمال کنید. حد ضرر این الگو هم زیر دو کف قرار می‌گیرد. این الگو باعث سودآوری ۵۰ % برای سهامدارها می‌باشد.

الگوی کف دوقلو از دو دره متوالی و مجاور به هم شکل میگیرد که این دره ها با همدیگه همسطح, شبیه و هم اندازه می‌باشند. الگو کف دوقلو در آخر روندهای نزولی تشکیل شده و می‌توانند باعث صعودی شدن بازار شود. باید اول منتظر بمانید تا قیمت بتواند از قله واقع در ۴۱۵ تومان با قدرت به سمت بالا عبور کند به این سطح اصطلاحا خط گردن می‌گوید. که شکسته شدن اون به معنی اطمینان از شروع روند صعودی است. بعد از شکسته شدن خط گردن در حوالی قیمت ۴۲۰, ۴۲۵ تومان اقدام به خرید کنیند حد ضرر خودتان را کمی پایین تر از ۳۰۰ تومان قرار بدهید به این ترتیب به سادگی می توانید سودآوری ۳۰ الی ۵۰ % رو کسب کنید.

دابل باتم و دابل تاپ چیست؟

 الگوی دو قله یا دابل تاپ که تشکیل دو قله تو کنار هم هستند بعد از یک مسیر صعودی قله اول تشکیل می‌شود یک حرکت نزولی قله دوم تشکیل می‌شود و بعد به سمت پایین حرکت می‌کند خط گردن یا خط شکست یا خط تایید Neck Line یا Break Line یا Confirmation Line یک خط افقی می‌باشد که بین دو قله در پایین ترین دره رسم می‌شود و همان خط شروع کار ما هستند.

ارتفاع ما که همان H است از پایین‌ترین نقطه به بالاترین قله رسم می‌کنیم تو این مثل دوتا قله در یک ساعت هستند ولی ممکنه در حالت دو قله دوتا تاپ در یک سطح نباشند ارتفاع  از پایین ترین نقطه تا بالاترین نقطه یک خط عمود نه یک خط مورب می‌‌باشد. یعنی وقتی که قیمت به بریک لاین رسید از آن انتظار داریم تا به اندازه ارتفاعمون حرکت کند حد ضررمون بالای قله دوم خواهد بود. 

در مورد الگوی دو دره که دارای یک مسیر نزولی هستیم. دره اول قله و بعد دره دوم تشکیل می‌شود خط شکست ما در اینجا خط افقی می‌باشد که در بالاترین نقطه همان قله بین دو دره تشکیل می‌شود و از نقطه مورد نظرچنانچه به صورت عمود به بلندترین دره خطی رسم کنیم میزان اچ یا ارتفاعمون بدست میاد. که پس از شکست خط نک لاین ما انتظار خرید را داریم به اندازه ارتفاع مورد نظر و حد ضرر ما پایین دره دوم می‌باشد.

الگوی دودره از دو دره تشکیل شده دو دره تو یه سطح قرار دارد . به خطی که به روی دودره کشیده شده هست خط گردن یا neckline گفته می‌شود. 

اعتبار الگوی دابل باتم و دابل تاپ 

اگه به روی اندیکاتور MACD واگرایی یا divergence دیده شود می‌توان گفت که این الگو معتبر می‌باشد. الگوی دودره روند نزولی را به روند صعودی تبدیل می‌کند و نمودار حداقل به اندازه حدفاصل خط گردن تا کف دره صعود می‌کند. الگوی دوقله از دو قله تشکیل شده دو قله در یک سطح قرار دارد. الگوی دوقله روند صعودی را به روند نزولی تبدیل می کند و نمودار حداقل به اندازه حدفاصل خط گردن تا قله نزول می‌کند. اگه اندازه قله‌ها و یا دره‌ها سه تاشود الگوی سه قله و سه دره تشکیل می‌شود.

 

1 نظر در “الگوی دابل باتم و دابل تاپ چیست؟

  1. مریم بادپر گفت:

    سلام ممنون از سایت و تیم خوبتون خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *