اندیکاتور

اندیکاتور MACD چیست؟

اندیکاتور MACD مک دی چیست؟

اندیکاتور MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence  است این عبارت به معنی همگرایی Convergence و واگرایی Divergence میانگین متحرک است .

 این اندیکاتور ابداع آقای جرالد بی اپل است از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن قدرت جهت و شتاب در یک روند استفاده می شود .

در اغلب موارد با استفاده از  قیمت پایانی محاسبه می شود بر خلاف اندیکاتور های دیگه اندیکاتور  مک دی  فرمول سختی برای محاسبه خود نداره

اندیکاتور به اصطلاح اکثر فارسی زبانان مک دی دو نوع دارد MACD جدید MACD قدیم که از لحاظ ظاهری با هم مقداری تفاوت دارند . 

اندیکاتور مک دی کلاسیک شامل یک هیستوگرام خطوط عمودی مشکی و دو خط است خط قرمز رنگ با نام خط سیگنال Signal و خط آبی رنگ با نام خط MACD  شناخته می شوند.

اندیکاتور MACD چیست؟

کاربرد اندیکاتور MACD

  • محاسبه واگرایی MACD : زمانی رخ می‌دهد که اندیکاتور مک دی از پرایس اکشن دارایی مورد نظر فاصله بگیرد. واگرایی در حالت کلی به معنای حرکت قیمت و اندیکاتور در خلاف جهت یکدیگر می باشد و نتیجه این امر عموما این است که در هنگام وقوع واگرایی قیمت از ادامه حرکت می ایستد و تغییر جهت می دهد. مشاهده واگرایی در اندیکاتورها به عنوان یکی از سیگنال های بسیار قوی در علم تحلیل تکنیکال شناخته شده است.

 

  • زمانی که دو خط سیگنال و مک دی همدیگر را قطع می کنند نیز نوعی سیگنال خرید و فروش محسوب می شود که البته به تنهایی قابل استفاده نیست و باید حتما در کنار ابزار های دیگر تحلیل تکنیکال درست استفاده شود

 

  • زمانی که دو خط سیگنال و مک دی همدیگر را قطع می کنند نیز نوعی سیگنال خرید و فروش محسوب می شود که البته به تنهایی قابل استفاده نیست و باید حتما در کنار ابزار های دیگر تحلیل تکنیکال درست استفاده شود.

 

  • موج شماری امواج الیوت 

 

  • لفیق با اندیکاتور های دیگر برای خرید و فروش 

محاسبه اندیکاتور MACD قدیم و جدید و توضیح اجزا 

خط MACD = تفاضل میانگین نمایی ۱۲ روزه قیمت از ۲۶ روزه آن

MACD = [stockPrices,12]EMA – [stockPrices,26]EMA

خط سیگنال : میانگین نمایی ۹ روزه اندیکاتور MACD

signal = [MACD,9]EMA

هیستوگرام MACD در مک دی کلاسیک تفاوت بین خط سیگنال و خط مک دی هست به همین خاطر هر زمان که این دو به هم رسیده اند هیستوگرام نیز صفر شده است

در مک دی جدید خط سیگنال تبدیل به همان هسیتوگرام و یا نمودار میله ای شده است اگر دقت کنید در اندیکاتور پائینی که مک دی کلاسیک است هیستوگرامش دقیقا مثل خط MACD نوسان می کند و خط قرمز رنگ همان خط سیگنال است

هیستوگرام اندیکاتور MACD 

هیستوگرام اندیکاتور مک دی نشان‌دهنده اختلاف بین اندیکاتور MACD و میانگین نمایی متحرک ۹روزه همان خط سیگنال هست در زمان بالاتر بودن اندیکاتور مک دی از خط سیگنال هیستوگرام مثبت و در زمان پایین‌تر بودن اندیکاتور MACD از خط سیگنال هیستوگرام منفی خواهد بود.

اعداد ۱۲- ۲۶ و ۹ اعدادی هستند که همراه با اندیکاتور MACD استفاده می‌شوند و این اندیکاتور را به صورت مکدی ۱۲-۲۶-۹ نیز نشان می‌دهند البته می‌توانید این اعداد را بسته به نوع معامله و اهداف مورد نظر خود تغییر دهید.

اندیکاتور مک دی چیست؟

تعریف اندیکاتور MACD

مک دی نشان‌دهنده همگرایی و واگرایی دو میانگین متحرک است.

همگرایی زمانی رخ می‌دهد که این دو میانگین به سمت یکدیگر حرکت کنند و در زمان واگرایی نیز، این دو میانگین از یکدیگر دور می‌شوند. میانگین متحرک کوتاه‌مدت‌تر (۱۲ روزه) سریع‌تر است.

میانگین متحرک بلندمدت‌تر ۲۶ روزه کندتر و واکنش‌های آن نسبت به تغییرات قیمت کمتر است.

خط اندیکاتور MACD در بالا و پایین خط صفر یا همان خط مرکزی نوسان می‌کند. این تقاطع‌ها نشان دهنده این هستند که میانگین متحرک ۱۲روزه از میانگین متحرک ۲۶روزه گذشته است البته جهت آن بستگی به جهت تقاطع میانگین‌های متحرک دارد.

اندیکاتور مک دی مثبت نشان‌دهنده بالاتر قرار گرفتن میانگین متحرک ۱۲روزه نسبت به میانگین متحرک ۲۶ روزه است.

با واگرایی بیشترِ میانگین متحرک کوتاه‌مدت‌تر از EMA بلند مدت‌تر مقادیر مثبت افزایش پیدا می‌کنن.

یعنی شتاب‌روند صعودی در حال افزایش است. مقادیر منفی اندیکاتور مک دی  نشان‌دهنده بالاتر بودن میانگین متحرک ۲۶ روزه از میانگین متحرک ۱۲ روزه است.

برای خواندن مطالب بیشتر و بازدید از سایت روی لینک های زیر کلیک کنید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *