مفاهیم پایه

هارد فورک چیست؟

به زبان ساده، هارد فورک (Hardfork) یک ارتقاء شبکه بلاک چین است که نیاز دارد تا همه نود‌ها یا کاربران به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا پیدا کنند.

هنگامی که در نرم افزارهای سنتی به ارتقاء نیاز باشد (به عنوان مثال، نسخه جدید ویندوز یا iOS)، شرکت فقط یک نسخه جدید را برای کاربر نهایی منتشر می کند. با این حال، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و کاربران مختلف در بازی (تجار، ماینرها، جامعه، پروژه‌ها، توسعه‌دهندگان و غیره) ممکن است همه آن‌ها نخواهند که ارتقا انجام شود. بنابراین برخی از آنها از اجرای این تغییر خودداری می‌کنند.

هارد فورک اتریوم چیست؟

کریپتوکارنسی ها هارد فورک های زیادی را دیدند که برخی از آنها نسبتاً قابل توجه نبودند، در حالی که برخی دیگر کوین‌های دوگانه اصلی را با ارزش بازار قابل توجهی ایجاد کردند. یک مثال خوب می تواند BTC (بیت کوین)، ارز دیجیتالی که در ابتدا توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، و فورک های آن، از جمله بیت کوین کش، بیت کوین گلد، بیت کوین SV و موارد دیگر باشد.

رویدادهای مشابه تقریباً با هر ارز دیجیتال اصلی دیگری اتفاق افتاد و اکنون انتظار می‌رود که در اتریوم (ETH) نیز رخ دهد، که به تنهایی یک نسخه فورک است (دومین نسخه Ethereum Classic (ETC) است).

ارتقای شبکه اتریوم در آینده یکی از حیاتی ترین آنهاست. ETH قبلاً روی اثبات کار (PoW) اجرا می‌شد، اما به زودی مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) را اجرا خواهد کرد.

بحث های زیادی در مورد اینکه چرا باید مکانیسم اجماع را ارتقا داد یا چرا نباید این کار را انجام داد، وجود دارد. با این حال، یکی از دلایل مهم این است که ارتقاء بهره وری انرژی اتریوم را تا بیش از ۹۹٪ بهبود می بخشد و انتظار می رود که انتشار اتر جدید را تا ۹۰٪ کاهش دهد.

چه نوع فورک‌هایی وجود دارد؟

به طور کلی، یک فورک کوین/توکن می تواند “هارد” یا “سافت” باشد. در حالی که هر دو اساساً معنی یکسانی دارند: وقتی کد موجود پلتفرم ارز دیجیتال تغییر می‌کند، نسخه قدیمی در حالی که نسخه جدید ایجاد می‌شود، در شبکه باقی می‌ماند. هر دو فورک یک شکاف ایجاد می کنند، اما هارد فورک دو بلاکچین ایجاد می کند و سافت فورک یکی را به وجود می آورد.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال و سایر شبکه‌های تجاری ادعا می‌کنند که فورک‌های هارد و سافت دارای اهداف مشخصی هستند. اگرچه هارد فورک‌های مشاجره‌آمیز می‌توانند باعث ایجاد تفرقه در جامعه شوند، اما موارد هوشمند و برنامه‌ریزی شده ممکن است منجر به تغییرات نرم‌افزاری شود که همه بر روی آن تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر این، هر ارز دیجیتال اصلی یک سری فورک داشت که برخی از آنها سافت بودند و هیچ ارز دیجیتال جدیدی ایجاد نشد، در حالی که برخی دیگر هارد فورک بودند.

در مورد اتریوم، در زیر لیستی از تمام فورک های اخیر آمده است:
▪️ فورک Frontier در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ منتشر شد.
▪️ فورک Ice Age در ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ منتشر شد.
▪️ فورک Homestead در ۱۵ مارس ۲۰۱۶ منتشر شد.
▪️ فورک DAO در ۲۰ جولای ۲۰۱۶ منتشر شد.
▪️ فورک Tangerine Whistle در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۶ منتشر شد.
▪️ فورک Spurious Dragon در ۲۳ نوامبر ۲۰۱۶ منتشر شد.
▪️ فورک Byzantium در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شد.
▪️ فورک Constantinople در ۲۸ فوریه ۲۰۱۹ منتشر شد.
▪️ فورک St. Petersburg در ۲۸ فوریه ۲۰۱۹ منتشر شد.
▪️ فورک Istanbul در ۸ دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد.
▪️ فورک Muir Glacier در ۲ ژانویه ۲۰۲۰ منتشر شد.
▪️ فورک Berlin در ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ منتشر شد.
▪️ فورک London در ۵ آگوست ۲۰۲۱ منتشر شد.

هر فورک برای بهبود و کمک به اتریوم طراحی شده است، با این حال گذشت زمان نشان خواهد داد که آیا فورک جدید تصمیم خوبی بوده است یا نه.

انواع هارد فورک اتریوم

فواید هارد فورک چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا توسعه دهندگان ممکن است هارد فورک را اجرا کنند. با این حال، معمولاً فقط سه مورد اصلی می‌تواند وجود داشته باشد:

۱. برای رفع خطرات امنیتی ضروری موجود در نسخه های قدیمی،
۲. برای اضافه کردن قابلیت های جدید،
۳. معکوس کردن معاملات.

در حالی که درک دو مورد اول شهودی تر است، آخرین مورد همیشه اینطور نیست. با این حال، آخرین دلیل ذکر شده دقیقاً انگیزه اصلی زمانی بود که بلاک چین اتریوم یک هارد فورک برای معکوس کردن هک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) ایجاد کرد، در نتیجه اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) ایجاد شد.

فورک اتریوم  ‘The Merge’ نام دارد و انتظار می‌رود پایان اثبات کار (PoW) برای اتریوم و انتقال کامل به اثبات سهام (PoS) باشد. به گفته توسعه دهندگان، The Merge مصرف انرژی اتریوم را تا ۹۹.۹۵٪ کاهش می‌دهد.

با این حال، برخی از بازیکنان و صرافی‌های کریپتو قبلاً اعلام کرده‌اند که توکن‌های ETHPOW و ETHPOS را برای نشان دادن توکن‌های جدید ایجاد شده به دلیل هارد فورک مورد انتظار فهرست می‌کنند.

معایب فورک‌ها چیست؟

در حالی که فورک های ارزهای دیجیتال (هم هارد فورک و هم سافت فورک) به تنهایی مزایای متعددی را برای کل جامعه و ارز به ارمغان می آورند، اما همانطور که می توان انتظار داشت، نکات منفی نیز وجود دارد، از جمله:

 • نوسانات ارزهای دیجیتال: ارز دیجیتالی که انتظار می‌رود از انشعاب عبور کند، همیشه در معرض نوسانات قابل توجه قیمت بازار است. این بدان معناست که دارندگان کریپتو می توانند به دلیل تغییر آتی در پروتکل اساسی، سود زیادی کسب کنند یا ضرر زیادی داشته باشند. و هر چه تغییر بزرگتر باشد، نوسانات بیشتر است.
 • تقسیم انجمن: همه از ارتقای پروتکل پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا هر ارز دیجیتالی شامل بسیاری از افراد ذینفع مختلف است. از سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و جامعه توسعه‌دهندگان گرفته تا استخراج‌کنندگان و مقامات دولتی، همه همیشه بیشترین نفع را برای خود می‌خواهند.

نمونه ای از هارد فورک بیت کوین، Segwit2X در سال ۲۰۱۷ بود. این هارد فورک پیشنهادی جامعه بیت کوین را تقسیم کرد و منجر به یک بحث شدید بین طرفین شد. در نهایت هارد فورک برنامه ریزی شده به دلیل نرسیدن به یک توافق لغو شد. بنابراین، فورک گاهی اوقات می‌تواند تنش و مشاجره زیادی را در جامعه ایجاد کند. در حال حاضر، نوبت ادغام اتریوم است، جایی که برخی از طرف‌ها از ارتقا پشتیبانی می‌کنند اما برخی دیگر از ارتقا پشتیبانی نمی‌کنند.

با این حال، بحث های قوی برای تصمیم گیری صحیح مورد نیاز است و نوسانات دارایی همیشه با ریسک ها و فرصت ها همراه است. بنابراین، با ادامه توسعه بازار ارزهای دیجیتال، احتمالاً فورک‌های ارزهای دیجیتال به زودی از بین نمی‌روند.

فورک اتریوم که در راه است دقیقا چیست؟

بیشتر اخبار فعلی در مورد فورک آینده اتریوم Merge صحبت می‌کنند. این «ادغام» یک روش برای ارتقای اتریوم است که مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) فعلی را با مکانیسم اثبات سهام (PoS) که سازگارتر با محیط زیست، کارآمدتر و مطمئن‌تر است، عوض می‌کند.

هنگامی که ادغام اتفاق می افتد، مکانیسم اجماع PoW فعلی به طور کامل منسوخ می شود و تمام بلوک های موجود در اتریوم از طریق PoS تولید می شوند.

انتظار می‌رود ادغام اتریوم در اواسط سپتامبر صورت گیرد. در حالی که بعید است که تغییرات قابل توجهی برای کاربران عادی ایجاد کند، ممکن است تأثیرات قابل توجهی بر جامعه رمزنگاری داشته باشد: هم تأثیرات مثبت و هم منفی.

جمع بندی

هاردفورک‌ها علیرغم فراز و نشیب‌ها نشان دادند که برای دنیای کریپتو مفید هستند. فورکها راهی هستند برای شنیدن صدای تمام اعضای این جامعه و انتقال انتقادات و پیشنهاداتشان. آنها دوستداران بلاکچین را به دو گروه موافق و مخالف تقسیم می‌کنند. فورک‌های اتریوم نقاط عطف اتریوم در نظر گرفته می‌شوند. هاردفورک اتریوم  اثرات زیادی بر روی دنیای بلاک‌چین دارد. از آنجایی که اتر و بیت کوین از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال به شما می‌روند، قطعا بر قیمت و آینده این بازار تاثیر فراوانی خواهند  داشت. 

دیدگاهی در مورد “هارد فورک چیست؟

 1. کیهانی گفت:

  سلام وقتی فورکی برای ارز دیجیتال رخ دهد، چنانچه قانونی ثبت نشود چه می شود؟؟

 2. باسلام

  با بازدیدهای واقعی رنک ایرانی rankirani.ir ، ضریب پرش و زمان ماندگاری سایت خود را اصلاح کرده و رتبه سیمیلاروب ، جایگاه گوگل و ترافیک سایت خود را ارتقاء دهید.

  از فاکتورهای مهم در سئو و بهبود رتبه سایت در گوگل، کاهش بانس ریت (ضریب پرش) و افزایش زمان ماندگاری (Dwell Time) است. منظور از ضریب پرش یعنی درصد بازدیدکنندگان که پس از ورود به یک صفحه از سایت شما بدون انجام عملی، از همان صفحه خارج می‌شوند. و منظور از زمان ماندگاری مدت زمانی است که کاربر در سایت شما صرف می کند. سایتی که ضریب پرش پایین تر و زمان ماندگاری بیشتری داشته باشد از نظر گوگل با ارزش تر خواهد بود.

  خدمات رنک ایرانی:

  ارسال بازدیدهای کاملا واقعی
  آی پی های یکتا
  آی پی های ایرانی
  زمان بازدیدها ۱۱۰ ثانیه
  ———–
  افزایش بازدید سایت
  بهبود رتبه گوگل
  ———–
  بهبود رتبه سیمیلاروب
  ———–
  افزایش بازدید ویدیوهای آپارات
  https://rankirani.ir
  سیستم افزایش بازدید سایت
  بهبود رنک گوگل
  رنک ایرانی

  راه های ارتباطی ما:

  آیدی تلگرام و اینستاگرام

  @rankirani

  ایمیل rankirani@yahoo.com

  تماس : ۰۹۰۳۸۲۷۶۷۰۶

  توضیحات تکمیلی:

  منظور از نرخ فرار یعنی درصد بازدیدکنندگانی هستند که پس از ورود به یک صفحه از سایت شما بدون انجام عملی، از همان صفحه خارج می‌شوند. نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد نرخ پرش با رتبه‌‌‌‌‌بندی سایت‌‌‌‌‌ها در صفحه اول گوگل ارتباط نزدیکی دارد. منظور از زمان ماندگاری مدت زمانی است که کاربر در سایت شما صرف می کند. هنگامی که کاربر وارد یک وب سایت میشود تا زمانی که بخواهد مجددا به صفحه جستجوی گوگل بازگردد، این زمان را Dwell Time یا زمان ماندگاری کاربر می نامند. درواقع میتوان گفت این زمان هر چه قدر بیشتر باشد، سایت از نظر گوگل با ارزش تر خواهد بود. این زمان بظور متوسط ۲ دقیقه و ۱۷ ثانیه برای صفحات اینترنتی است.

  تعرفه کاهش تضمینی رتبه سیمیلاروب :
  رنک زیر ۱۰۰ هزار ایران با مبلغ ۵۰ هزار تومان
  رنک زیر ۵۰ هزار ایران با مبلغ ۷۰ هزار تومان
  رنک زیر ۳۰ هزار ایران با مبلغ ۹۰ هزار تومان
  رنک زیر ۲۰ هزار ایران با مبلغ ۱۲۰ هزار تومان
  رنک زیر ۱۵ هزار ایران با مبلغ ۱۵۰ هزار تومان
  رنک زیر ۱۰ هزار ایران با مبلغ ۲۰۰ هزار تومان
  رنک زیر ۷ هزار ایران با مبلغ ۳۰۰ هزار تومان
  رنک زیر ۵ هزار ایران با مبلغ ۴۰۰ هزار تومان
  رنک زیر ۴ هزار ایران با مبلغ ۷۰۰ هزار تومان
  رنک زیر ۳ هزار ایران با مبلغ ۱ میلیون تومان
  رنک زیر ۲ هزار ایران با مبلغ ۲ میلیون تومان
  رنک زیر ۱۵۰۰ ایران با مبلغ ۲.۵ میلیون تومان
  رنک زیر ۱۰۰۰ ایران با مبلغ ۳ میلیون تومان

  زمان تحویل : دو ماهه
  * بازدیدهای واقعی ایران *
  * امکان انجام یک هفته بازدید تست *
  * امکان پرداخت مرحله به مرحله هزینه *
  * تضمین ثبات و نگهداری رنک سیمیلاروب به شرط تمدید *
  * تضمین کاهش بانس ریت و افزایش زمان ماندگاری *

  لیست به روز تعرفه ها در لینک زیر:
  تعرفه کاهش رتبه سیمیلاروب:
  https://blog.rankirani.ir/view/43/تعرفه-کاهش-تضمینی-رتبه-سیمیلاروب.html

 3. شاهین علیخانی گفت:

  سلام پس از هاردفورک چه اتفاقی می افتد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *