معرفی رمز ارز

توکن حاکمیتی چیست؟| یک توضیح ساده برای همه

توکن حاکمیتی، نوعی از توکن‌ ارز دیجیتال هستند که توسط توسعه‌دهندگان ایجاد می‌شوند تا به دارندگان اجازه دهند آینده پروژه یا پروتکل را شکل دهند. دارندگان این توکن به تصمیماتی که بر آینده یک پروژه تأثیر می گذارد رأی می‌دهند و بر آن تأثیر می‌گذارند. این شامل پیشنهاد یا اقدام پیشنهادهای جدید، ادغام ویژگی های جدید، یا تغییر نحوه عملکرد خود سیستم حکومتی است.

 

توکن حاکمیتی یعنی چه؟

 

بسیاری از پروژه‌های بلاک چین از توکن های حاکمیتی برای ایجاد سیستم‌های تصمیم گیری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. دارندگان توکن پیشنهادات خود را ارائه می‌کنند، آنها را بررسی می‌کنند و از طریق سیستم حاکمیت زنجیره‌ای که از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود، به آنها رأی می‌دهند. این کار تضمین می کند که تصمیمات اتخاذ شده از طریق یک سیستم حاکمیتی مبتنی بر بلاک چین بلافاصله بدون نیاز به دخالت یا کنترل یک مرجع یا کنترل متمرکز اجرا می شوند.

مدل‌های حاکمیتی مبتنی بر بلاک چین که از توکن‌های حاکمیتی استفاده می‌کنند، برای تمرکززدایی از کنترل و توسعه یک پروژه یا پروتکل بلاک چین طراحی شده‌اند. در بسیاری از موارد، سازمان‌ها یا پروژه‌هایی که از نشانه‌های حاکمیتی برای کنترل توسعه و ایجاد تغییرات استفاده می‌کنند، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) نامیده می‌شوند.

برخی از پروژه‌هایی که توکن‌های حاکمیتی مبتنی بر بلاک چین را اتخاذ می‌کنند ممکن است توکن‌هایی را به‌طور خاص برای استفاده در سیستم حاکمیتی صادر کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است عملکرد حاکمیتی را در توکن بومی بلاک چین ادغام کنند.

نمونه‌هایی از توکن‌ های حاکمیتی

تعدادی از پروتکل های بلاک چین وجود دارد که در حال حاضر توکن های حاکمیتی را در برنامه های مختلف پیاده سازی می‌کنند. این پروژه ها عبارتند از:

 • میکر: توکن Maker (MKR) به دارندگان توکن اجازه می دهد تا تصمیمات غیرمتمرکز در مورد خط مشی استیبل کوین Dai اتخاذ کنند، انواع وثیقه های جدید معرفی کنند، یا نحوه عملکرد مدل حاکمیت سازی را تغییر دهند.
 • یونیسواپ: توکن حاکمیت Uniswap (UNI) به دارندگان توکن اجازه می دهد تا در مدیریت خزانه داری Uniswap شرکت کنند یا پیشنهاداتی را ایجاد و در مورد آنها رأی دهند. UNI همچنین می تواند متعهد به یک استخر نقدینگی باشد که می تواند کارمزد معاملات را برای دارندگان فراهم کند. می‌توانید برای مشارکت در حاکمیتی، UNI بخرید.
 • کامپاند: کامپاند، یک بازار غیرمتمرکز برای سرمایه‌گذاران رمزارز دارای توکن حاکمیتی خود، Compound (COMP) است. کاربرانی که COMP را خریداری می‌کنند و آن را نگه می‌دارند، می‌توانند پیشنهادات خود را ارسال کنند یا رای دهند، یا قدرت رای را به دیگر دارندگان COMP واگذار کنند.
 • پنکیک‌سواپ: پنکیک‌سواپ، یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز است که توسط جامعه آن اداره می شود. هر دارنده CAKE می تواند با رای دادن به پیشنهادات موجود یا ایجاد پیشنهاد خود در اداره پروژه تبادل غیرمتمرکز شرکت کند.

مزایای توکن حاکمیتی

مزایای توکن‌ حاکمیتی

توکن‌های حاکمیتی ممکن است چندین مزیت را برای پروتکل‌های بلاک چین و مشارکت‌کنندگان شبکه فراهم کنند. علاوه بر ارائه حقوق حاکمیتی تغییرناپذیر که توسط کد اعمال می شود، توکن های حاکمیتی فرصت های همکاری منحصر به فردی را ارائه می دهند.

با تمرکززدایی و دموکراتیک کردن فرآیند حکمرانی، توکن‌ های حاکمیتی به اعضای جامعه اجازه می‌دهند که آشکارا با یکدیگر همکاری کنند، مشکلات را حل کنند و ویژگی‌های جدید را به شیوه‌ای شفاف و کارآمد ارائه دهند.

حاکمیت مبتنی بر توکن همچنین به ذینفعان پروژه اجازه می دهد تا به حملات مخرب در شبکه بلاک چین به سرعت و به طور موثر واکنش نشان دهند. برای مثال، بلاک‌چینی که حمله‌ای در مقیاس بزرگ را تجربه می‌کند، ممکن است بتواند رای به برگرداندن زنجیره به بلوک قبل از حمله ارائه دهد.

خطرات توکن حاکمیتی

توکن‌های حاکمیتی پتانسیل غیرمتمرکز کردن کامل پروتکل یا پروژه بلاک چین را دارند، اما بدون خطر یا مانع نیستند.

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) مفهوم حکمرانی مبتنی بر بلاک چین را به نتیجه‌گیری منطقی از ساختار سازمانی کاملاً مبتنی بر کد می‌رسانند. مدل DAO نیاز به تصمیم گیری متمرکز را از بین می برد و تنها بر قراردادهای هوشمند و توکن های حاکمیتی برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده توسط دارندگان توکن تکیه می کند.

با این حال، خطر اصلی این است که امنیت و قدرت یک DAO فقط به اندازه کدی که آن را هدایت می کند قوی است.

علاوه بر ریسک‌های امنیتی قراردادهای هوشمند، توکن‌های حاکمیتی در معرض خطرات مشابهی هستند که بر روی بلاک‌چین‌های Proof of Stake (اثبات سهام) تأثیر می‌گذارد. افرادی که تعداد بسیار زیادی از توکن های حکومتی را کنترل می‌کنند، قدرت رای بیشتری دارند، که به طور بالقوه می تواند بر سهامداران با توکن های کمتر غلبه کند، مگر اینکه یک پروتکل دارای مکانیزم رای گیری وزنی باشد.

جمع بندی

توکن‌های حاکمیتی پایه و اساس ویژگی غیر متمرکز بودن فناوری بلاک‌چین هستند. انجمن‌ها همیشه پر از افراد جدید و ایده هایی برای بهبود پروژه و افزایش ارزش آن هستند. توکن‌های حاکمیتی به این گروه از افراد فرصت نقش‌آفرینی می‌دهند. با این حال این مدل حکمرانی نیز مانند سایر روش‌ها خالی از ایراد نیست. نیاز است که تدابیری اندیشیده شود که معایب آن‌ها به کمترین مقدار ممکن برسد.

 

دیدگاهی در مورد “توکن حاکمیتی چیست؟| یک توضیح ساده برای همه

 1. زیبا گفت:

  سلام وقت بخیر
  هر توکنی در بازار کریپتو می‌توانه یک توکن حاکمیتی باشه؟

 2. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  توکن‌های حاکمیتی با چه هدفی ایجاد شدند؟

 3. رضاپور گفت:

  توکن حاکمیتی یا توکن کاربردی، کدام یک بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *