الگوهای کندل استیک

الگوی مرد به دار آویخته

الگوهای تحلیل تکنیکال همچون میانبرهایی هستند که تریدرها و سرمایه‌گذارها را در تشخیص روند و نبض بازار راهنمایی می‌کنند.

الگوی مرد به دار آویخته یک نوع الگوی نمودار شمعی می‌باشد. در نمودار شمعی بالاترین قیمت High پایین‌ترین قیمت Low قیمت گشایش Opening و قیمت پایانی Closing یه سهم یا رمزارز را در تایم فریم مشخص نمایش می‌دهد. 

نمودارهای شمعی انعکاسی از تاثیر عواطف سرمایه‌گذارها به قیمت یک سهم هستند و بعضی از تریدرها واسه تعیین نقاط ورود و خروج به معامله از آنها استفاده می‌کنند.

اصطلاح مرد به دار آویخته اشاره به شکل نمودار شمعی دارد و از ظاهر این الگو چنین چیزی برداشت می‌شود. الگوی مرد به دار آویخته نمایانگر حرکت بازگشتی قیمت در روندی صعودی می‌باشد.

فروش دارایی صرفاً با توجه به الگوی مرد به دار آویخته حرکتی ریسکی است ولی اکثرا بر این عقیده هستند که حضور این الگو گواهی بر اینکه احساسات بازار درحالت برگشتی می‌باشد و روند صعودی قیمت دیگر نیرویی ندارد.

ویژگی اصلی الگو مرد دار آویز

  • دارایی سهم یا رمزارز در یک روند صعودی قیمت 
  • بدنه اصلی نمودار شمعی حد فاصل بین قیمت گشایش و قیمت پایانی کوچک و سایه زیرین آن کشیده باشد. سایه بالایی هم معمولا کوچک می‌باشد.

وقتی که این دو ویژگی درست باشند و الگوی مرد به دار آویخته در روندی صعوی تشکیل شود در واقع نشانگر این مطلب هست که خریدارها قدرت خودشان را از دست دادند.

در همان روز در حالی که متقاضی قیمت سهم را به بالا فشار می‌دهد ولی شرایط طوری است که حجم فروش به قدر چشمگیری زیاد می‌شود.

با اینکه خریدارها موفق می‌شوند قیمت را به حوالی قیمت گشایش برسانند ولی تنزل اولیه قیمت به دلیل فزونی ارائه به تقاضا نشان‌دهنده شمار فراینده‌‌ای از سرمایه‌گذارها را به این باور می‌رسانند که قیمت به اوج خودش رسیده و الان وقت سرازیر شدن می‌باشد.

الگوی مرد دار اویز فرصتی درست میکنه که تریدرها بتونن طول اون موضع خرید استقراضی یا لانگ پوزیشن خودشون رو ببندن و حتی با تنزل قیمت تو موضع فروش استقراضی یا شورت پوزیشن قرار بگیرن .

الگوی مرد دار اویز از طریق بدنه‌ای کوچیک که بالای سایه طویل زیرین قرار گرفته مشخص می‌شود. سایه زیرین دست‌کم باید دو برابر طول بدنه اصلی نمودار شمعی باشد.

بیشتر تریدرها برای تشخیص حرکات قیمتی سهم خودشان به تشکیل نمودارهای شمعی یا همان کندل‌ها حساب باز می‌کنند ولی واسه مورد دیگه‌ای هم از جمله کشف الگوهای کندلی در شاخص‌هایی مثل S&P 500 و شاخص میانگین صنعتی داوجونز Dow Jones Industrial Average هم مناسب می‌باشند. 

نمودارهای شمعی همچنین می‌توانند برای تحت نظر قرار دادن مومنتوم و حرکات قیمت در بقیه سرمایه‌ها مثل ارز دیجیتال‌ها و قرارداد آتی هم به کار می‌رود.

الگو مرد به دار اویخته چیست؟

معاملات 

موردی از الگوی مرد دارآویز Hanging Man که حجم بالایی دارد سایه زیرین آنها طویل هست و در طول آن فروش به خرید پیشی می‌گیرد شانس بالایی دارد که به تنزل قیمت انجام بشه اینطور نمونه‌‌هایی از این الگو برای استفاده در معامله ایده‌آل هستند.

در نزدیکی قیمت پایانی روزی که از پی پدیدار شدن این الگو میاد اقدام به فروش می‌کنیم استراتژی تهاجمی‌تر این است که در حوالی قیمت پایانی الگوی مرد به دار آویخته و یا در نزدیکی قیمت گشایش کندل بعدی وارد معامله می‌شود. بالای سقف کندل مرد به دار آویخته سفارش حد ضرر Stop-Loss Order قرارمی‌دهد نمودار زیر نقاط ورود احتمالی را به همراه مکان حد ضرر نمایش می‌دهند.

الگوی مرد به دار اویخته چیست؟

معایب

یکی از مشکلات نمودارهای شمعی آن‌ها اهداف قیمتی Price Targets به دست نمی‌دهند. بنابراین مادامی که روند نزولی تداوم دارد در معامله بمانید اما اگر قیمت مجدداً اوج گرفت از آن خارج شوید. الگوی مرد به دار آویخته صرفاً سیگنال‌های بازگشتی کوتاه‌مدت هستند.

تفاوت نمودار شمعی چکشی و الگو مرد به دار آویخته‌‌ 

الگوی مرد به دار آویخته اواخر روندی صعودی پدیدار می‌شود و الگوی ستاره دنباله‌دار Shooting Stars نیز مشابه است. تفاوت آن‌ها در این است که در الگوی مرد دار آویز بدنه اصلی نزدیک به بالای نمودار شمعی واقع شده و سایه زیرین کشیده‌ای دارد.

اما در الگوی ستاره دنباله‌دار بدنه اصلی حوالی پایین نمودار شمعی قرار دارد و سایه فوقانی طویل و کشیده‌ای دارد. در هر دو مورد اندازه سایه باید حداقل دو برابر اندازه بدنه اصلی کندل باشد. هر دو الگو از احتمال نزول قیمت حکایت دارند. الگوی ستاره دنباله‌دار همان الگوی مرد به دار آویخته واژگونه است.

الگوی مرد دار آویز و الگوی چکشی Hammer هر دو از نوع الگوهای نمودار شمعی هستند و روند بازگشتی قیمت را نمایش می‌دهند. تنها تفاوت میان این دو در ماهیت روندی است که در آن ظاهر می‌شوند. اگر الگو در روندی صعودی ظاهر شود نمایانگر یک حرکت بازگشتی نزولی خواهد بود که مرد به دار آویخته نامیده می‌شود و اگر در روندی نزولی ظاهر شود نمایانگر یک حرکت بازگشتی صعودی خواهد بود و الگوی چکشی نامیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *