الگوهای کندل استیک

الگوی مارابوزو چیست؟

الگوی مارابوزو، یکی از زیر مجموعه‌های ساده، اما قدرتمند تحلیل‌های تکنیکال است که در تشخیص امتداد و آینده روندهای جاری در یک نمودار کاربرد دارد. مشاهده الگوی مارابوزو یک سیگنال قوی به ما می‌دهد که بازار در یک جهت در حال حرکت است. آنچه در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد، شامل اطلاعات اساسی حول و حوش کندل مارابوزو است تا بدانیم چگونه می‌توانیم با استفاده از آن و الگوهای مشابه دیگر، بهترین پیش بینی از روند بازار را انجام دهیم.

الگوی مارابوزو چیست؟

کندل چیست؟

کندل (شمعدان)، نمودار شمعی و از جمله ابزارهای مورد استفاده برای نمایش تغییرات قیمت است که از آن در مفهوم کندل شناسی بسیار استفاده می‌کنیم. این ابزارها اولین بار در ژاپن بین سرمایه گذاران ژاپنی برای ثبت تغییرات قیمت استفاده شد. کندل‌ها زمانی به کار می‌آیند که روند وجود داشته باشد و نوسانات منجر به ایجاد یک دسته از اعداد مرتبط با قیمت شود. در واقع بهترین تکنیک مورد استفاده برای ارزیابی ارزش سرمایه کندل‌ها هستند.

اجزای این کندل‌ها شامل بدنه، سایه‌های بالا و پایین، اولین و آخرین قیمت و بالاترین و پایین‌ترین قیمت هستند. قیمت آغاز و پایان در قسمت بدنه اصلی، نشان دهنده محدوده بالا و پایین است. بخش سایه کندل از دو خط باریک تشکیل شده است که خط بالا به عنوان سایه بالا و خط پایین به عنوان سایه پایین شناخته می‌شود. ممکن است رنگ و سایز اجزای کندل‌ها متفاوت باشد که این تفاوت برای تحلیلگر معنای خاصی دارد.

کندل مارابوزو (Marubozo) چیست؟

کندل مارابوزو که یک الگوی تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن است، در انواع روندهای نزولی و صعودی قابلیت تشکیل و دیده شدن را دارد. این کندل یک حالت مستطیلی بدون سایه دارد و بدنه آن کاملا ستونی و بلند است و نسبت به کندل‌های عادی قبلی آن نمودار، سه یا چهار برابر ارتفاع دارد. در نتیجه کندل مارابوزو نشان از قدرت ادامه در روند جاری است. این قدرت را اینگونه پیش بینی می‌کنند که بعد از رخ دادن الگوی مارابوزو، حداقل تا چهار کندل بعدی ادامه داشته باشد.

در حالت کلی، مارابوزوهایی که در روند صعودی تشکیل می شوند، سبز رنگ هستند و در روندهای نزولی رنگ قرمز دارند. پس از تشکیل مارابوزوی سبز انتظار داریم کندل‌های بعدی کندل‌هایی به سمت رو به بالا باشند و برعکس پس از تشکیل مارابوزوی قرمز انتظار داریم کندل‌های بعدی کندل‌هایی به سمت پایین یا نزولی باشند.

هرچقد بدنه کندل مارابوزو بلندتر باشد جهش قیمت چشم‌گیرتر خواهد بود. کندل مارابوزو فاقد سایه‌های بالا و پایین است، یا سایه‌ها چنان کوچک هستند که می‌توان آنها را نادیده گرفت.

در مارابوزوی سبز قدرت خریدارها بیشتر بوده و کنترل قیمت را از اول بازار تا آخر بازار حفظ کردند. همچنین در مارابوزوی قرمز قدرت فروشنده از خریدارها بیشتر بوده و کنترل قیمت را از اول تا آخر بازار در دست دارند.

معنای مارابوزو

بد نیست بدانید که معنی مارابوزو به شکل ظاهری آن اشاره دارد. مارابوزو در ژاپنی به مفهوم سر کچل یا طاس است و بدلیل این که این کندل فقط از یک مستطیل بزرگ تشکیل شده و سایه و فتیله‌‌ای ندارد، این نام را برای آن در نظر گرفته‌اند. این نام اشاره به انعکاس این کندل در بی سایه بودن خودش است. به عنوان مثال در یک روند صعودی، نبود سایه به معنای باز شدن قیمت در سطح پایین و بسته شدن آن در پایان روز با قیمت سطح بالا است.

البته توجه داشته باشید که کندل مارابوزو دارای انواع مختلفی است و در برخی از آنها سایه بالا یا پایین ظاهر می‌شود. اما به هر حال اصل الگوی کندل مارابوزو فقط شامل یک مستطیل بزرگ و بدون سایه است.

انواع کندل مارابوزو در تحلیل تکنیکال

به طور کلی، در تحلیل تکنیکال دو نوع کندل مارابوزو وجود دارد.

  • مارابوزوی صعودی (Bullish Marubozo):  سبز رنگ است و در روند صعودی تشکیل می‌شود.
  • مارابوزوی نزولی (Bearish Marubozo) : قرمز رنگ است و در روند نزولی شکل می‌گیرد.

انتظار می‌رود پس از تشکیل مارابوزوی سبز، کندل‌های بعدی، کندل‌هایی به سمت بالا باشند و روند همچنان صعودی باشد. و برعکس پس از تشکیل مارابوزوی قرمز، باید انتظار تشکیل کندل‌هایی به سمت پایین یا نزولی را داشت. در ادامه به دسته‌بندی دقیق‌تری از انواع کندل مارابوزو اشاره می‌کنیم.

انواع کندل مارابوزو در تحلیل تکنیکال

 

مارابوزوی سبز کامل: این نوع از کندل فاقد سایه بالایی و پایینی بوده و یا سایه بسیار کوچکی دارد. قیمت آن از “قیمت باز شدن” تا “قیمت بسته شدن” پیوسته در حال افزایش می‌باشد.

مارابوزوی قرمز کامل: همانند مارابوزوی سبز فاقد سایه بالایی و پایینی (یا سایه بسیار کوچک) است. قیمت آن مدام از “قیمت باز شدن” تا “قیمت بسته شدن” در حال کاهش می‌باشد.

مارابوزوی سبز باز: کندل سبز رنگی که فاقد سایه پایینی است، اما سایه بالایی دارد.

مارابوزوی قرمز باز: مارابوزوی قرمزی که فاقد سایه بالایی است، اما سایه پایینی دارد.

مارابوزوی سبز بسته: مارابوزوی سبزی که سایه بالایی ندارد، اما سایه پایینی دارد.

مارابوزوی قرمز بسته: مارابوزوی قرمزی که سایه بالایی دارد، اما سایه پایینی ندارد.

 

انواع الگوهای مارابوزو

 

نکته‌ مهمی که در تحلیل تکنیکال این کندل باید به آن دقت داشت، این است که در الگوهای مارابوزوی باز سبز، مارابوزوی باز قرمز، مارابوزوی بسته سبز و مارابوزوی بسته قرمز، سایه نباید از بدنه‌ کندل بزرگتر باشد. حداقل قیمت و حداکثر قیمت در مارابوزوی کامل بدون سایه، همان قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن است.

چگونه با استفاده از الگوی مارابوزو در تحلیل تکنیکال خرید کنیم؟

 کندل مارابوزوی سبزی را در نظر بگیرید که فاقد سایه بالایی است. نبود سایه‌ بالایی در این کندل به‌ این معنی است که خریداران تا آخرین لحظه در بالاترین قیمت ترید کرده‌اند و قیمت در همان بالا بسته شده است. حال اگر بخواهید با استفاده از این کندل خرید انجام دهید، باید صبر کنید تا کندل بعدی شکل گیرد. اگر این کندل از سقف مارابوزویی که قبل آن وجود داشت به‌سمت بالا عبور کند، باید خرید را کمی بالاتر از سقف مارابوزو انجام دهید. در صورتی که مارابوزو قدرتمند باشد، کندل بعدی به قسمت میانی نخواهد رسید. پس می‌توانید حد ضرر را همین‌جا یعنی در قسمت میانی کندل در نظر بگیرید.

آموزش کندل مارابوزو

 

هنگام خرید سهم با استفاده از کندل مارابوزو در تحلیل تکنیکال اگر ریسک گریز باشید، می‌توانید در روز بعد پس از مشاهده‌ی کندل تایید وارد معامله شوید. اما اگر اهل ریسک پذیر هستید، می‌توانید در روز تشکیل مارابوزو، در نیمه‌ی دوم بازار وارد معامله شوید.

برای دریافت سیگنال ارزهایی که می‌توانند در کوتاه مدت رشد زیادی بکنند، می‌توانید عضو کانال vip ارزدیجیتال شوید.

الگوی مارابوزو نشان‌دهنده چیست؟

این الگو در حال رساندن یک پیام بسیار قوی است. این پیام این است که بازار در حال پیش روی در یک مسیر است. اگر کندل را در بازه‌ای که در حال شکل گیری است، ریزبینانه بررسی کنید، می‌بینید که تغییر قیمت‌ها در یک جهت است و این جهت یا صعودی است و یا نزولی. این روند در مارابوزوهای باز و بسته هم مشاهده می‌شود.

در مارابوزوی خرسی یا نزولی، فروشندگان در بازار چیره می‌شوند و آن را به سمت جهت دلخواهشان پیش می‌برند. همچنین عکس این مورد در مارابوزوی صعودی یا گاوی اتفاق می‌افتد و قدرت غالب به دست خریداران می‌افتد.

هنگامی که مارابوزو در نزدیکی سطح حمایت و یا سطح مقاومت رخ دهد، اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. زیرا در این حالت می‌تواند در یک طرف آغاز و در طرف دیگر بسته شود، و یا بر شدت روند فعلی خود بیفزاید.

الگوی مارابوزو نشان‌دهنده چیست؟

جمع بندی

به طور خلاصه، الگوی مارابوزو اعلام می‌کند که بازار در دست یک گروه خاص است و از سوی گروه دیگر مقاومتی دیده نمی‌شود. روند معاملات در یک جهت است و تغییر جهت در آن مشاهده نمی شود و بازار در یک قیمت بالا و یا پایین ثابت بسته خواهد شد. از ویژگی‌های آن یک طرف فاقد دنباله و یا فتیله است و برای شمع یک بدنه بلند مشاهده می‌شود. در حالی که یک سر شمع بدون سایه می‌باشد و بسته شدن یا باز شدن، با بالاترین و یا پایین ترین قیمت هم سطح است.

مارابوزو می‌تواند بولیش و یا بریش باشد که هر یک از آن‌ها نشان دهنده یک پیام مشخص هستند. یا بازار در دست خریدارهاست و یا در دست فروشنده‌ها! به هر حال در هر دو حالت زور گروه ها به یکدیگر نمی‌رسد و نمی‌توانند بر آن‌ها چیره شوند.

آنالیز کردن داده‌ها کمک می‌کند بهترین تصمیمات را بگیرید و در سودآوری موفق‌تر شوید. اما این به این معنی نیست که می‌توان به الگوها و ابزار تحلیل داده‌ها صد در صد اعتماد کرد. این را بدانید که به عنوان یک تازه کار یا یک تریدر حرفه‌ای، هیچ گاه الگوها و یا تحلیل داده‌ها را نادیده نگیرید، زیرا عواقب خوبی نخواهند داشت و احتمال از دست دادن سود و زیان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *