معرفی رمز ارز

ارز دیجیتال DAI چیست؟ هر آنچه باید درباره دای بدانیم.

ارز دیجیتال DAI (دای) رمز ارز منتشر شده توسط یک پروژه غیر متمرکز بر بستر بلاک چین به نام «میکردائو» (MakerDAO) است. این رمز ارز در دسته استیبل کوین‌ قرار می‌گیرد و به این معنی است که هر دای دارای یک ارزش ثابت می‌باشد. اینکه دای  چیست و چه مزایایی نسبت به ارزهای دیگر دارد؟ سوالی است که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم.

ارز دیجیتال دای

معرفی ارز دیجیتال DAI

دای  استیبل کوینی است که به دلار آمریکا وابسته است و ارزش آن نسبت به دلار آمریکا به صورت ۱:۱ تعریف می‌شود. به عبارتی ارزش یک استیبل کوین دای تقریباً با یک دلار آمریکا برابری می‌کند. این ارز دیجیتال نوسانات را کاهش می‌دهد. همچنبن باعث فعال شدن ویژگی‌های DeFi مانند وام، استقراض و تجارت می‌شود.

برای حفظ ثبات قیمت، ارزش DAI توسط  MakerDAO، جامعه مدیریت غیرمتمرکز تنظیم می‌شود. استیبل کوین‌های دای از طریق پلتفرم پروتکل سازنده آن تولید می‌شوند که ارزهای دیجیتال مختلفی را به عنوان وثیقه می‌پذیرند. همچنین این ارز می‌تواند مستقیماً با استفاده از پول فیات (مانند دلار آمریکا) در اکثر صرافی‌های رمزنگاری تنظیم شده مانند کوین بیس و کراکن خریداری شود.

بهتر است قبل از ادامه مقاله نگاهی به اصول اولیه DAI بیندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که آیا این ارز دیجیتال برای ما مناسب است یا خیر.

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها زیرمجموعه‌ای متمایز از ارزهای دیجیتال هستند که تلاش می‌کنند نوسانات مرتبط با کریپتوها را به حداقل برسانند. استیبل کوین‌ها همچنین  دارای مزایای مورد انتظار ارز دیجیتال‌ها نیز هستند مانند:

 • تراکنش‌ امن
 • انتقال فوری در هر نقطه از جهان
 • هزینه کمتر
 • تسویه حساب سریع

استیبل کوین‌هایی مانند DAI این مزایا را دارند، چرا که توسط یک ارز ذخیره یا دارایی‌های اساسی دیگر پشتیبانی می‌شوند.

 

استیبل کوین چیست؟

میکر پروتکل چیست؟

Maker Protocol، سیستم پایه‌ای است که توسط خالق DAI به نام رون کریستنسن (Rune Christensen) ایجاد شده است. میکر پروتکل مبتنی بر یک سری قرارداد هوشمند می‌باشد که در بستر اتریوم، مسئول هماهنگ کردن عملکرد ارز دیجیتال DAI و سازمان دائویی است و بخش‎‌های مختلف آن را کنترل می‌کند.

این پروتکل به هر فردی در هر کجای جهان اجازه می‌دهد تا با استفاده از انواع ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، استیبل کوین DAI را تولید کند. برخی از این سکه‌ها و توکن‌های پذیرفته شده عبارتند از:

 • اتریوم (ETH)
 • (Compound (COMP
 •  USDC
 • توکن BAT
 • WBTC
 • TUSD
 • KNC
 • KNC
 • MANA

میکرپروتکل

میکر والت چیست؟

Maker Vault، یکی دیگر از اجزایی است که بخشی از عملکرد ارز دیجیتال DAI را بر عهده دارد. این والت‌ها که قبلاً با نام CDP هم شناخته می‌شدند، اجازه تعامل با پروتکل Maker را به افراد می‌دهند تا بتوانند با سپرده کردن دارایی‌های وثیقه‌ای در آنها، استیبل کوین دای بسازند. هنگامی که یک دارایی سپرده می‌شود، Maker Vault بسته به نوع توکن مورد استفاده، نوع متغیر وثیقه‌گذاری، نرخ‌ بهره، ثبات و نسبت لیکوئید شدن پوزیشن‌ را مشخص می‌کند. با پذیرش تمام این مقادیر، می‌توان توکن‌های بلوکه شده و ارز دیجیتال دای را در آدرس ERC-20 تعیین‌شده دریافت کرد.

کارکرد اصلی Maker Vault، دریافت سپرده‌ها و تبدیل کردن آنها به استیبل کوین دای است. کارکرد دیگر آن هم دقیقا برعکس این فرایند می‌باشد و می‌توان رمز ارز دای را فرستاد و وثیقه را پس گرفت. در این فرایند معکوس، ارز دیجیتال دای سوزانده می‌شود.

میکر والت چیست؟

نحوه ساخت ارز دیجیتال DAI

نحوه ساخت استیبل کوین دای به دو مورد زیر بستگی دارد:

 • کاربر و نوع وثیقه‌ استفاده شده

هر کاربر باید سرمایه مورد نیاز برای ساختن ارز دیجیتال DAI را داشته باشد. این سرمایه باید به شکل یکی از ارزهای وثیقه مورد پذیرش در پروتکل Maker باشد.

با داشتن هر کدام از این توکن‌های ERC-20، می‌توان مستقیماً از طریق والت Maker برای ساخت استیبل کوین دای اقدام کرد. اما اگر سرمایه‌ به صورت رمز ارزهای دیگر مانند ارز دیجیتال بیت کوین باشد، ابتدا باید آن را به یکی از توکن‌های مورد پذیرش تبدیل کرد و سپس برای ساخت ارز دیجیتال DAI اقدام نمود.

 • Maker Vault

پس از تهیه سرمایه، کار با Maker Vault شروع می‌شود. ساده‌ترین راهکار و تعامل با آن از طریق Oasis است. با استفاده از این اپلیکیشن غیر متمرکز (DApp) امکان ساخت Vaults با استفاده از کیف پول‌هایی مانند متامسک، لجر و تروز فراهم می‌شود. این اپ که از پشتیبانی رسمی میکردائو برخوردار می‌باشد، روش امنی است برای متصل شدن به کیف پول و وارد شدن به سیستم.

برای شروع ساخت ارز دیجیتال DAI، ابتدا روی گزینه Get Started کلیک کنید. سپس در صفحه‎‌ ایجاد شده نوع وثیقه مورد استفاده برای ساختن استیبل کوین را انتخاب کنید. حتماً یکی از گزینه‌های موجود را انتخاب کنید و به سطوح مختلف وثیقه‌گذاری و میزان کمیسیونی که به خاطر عملیات کسر خواهد شد، توجه کنید.

 

آیا ارز دیجیتال DAI ارزش خریدن دارد؟

یکی از مزایای کلیدی دای این است که مزایای معاملاتی یک ارز دیجیتال را به دلیل ارتباط آن با دلار آمریکا بدون هیچ نوسانی دارا می‌باشد. دای یک توکن  ERC-20  است که به طور خاص برای اجرا بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

ERC مخفف “درخواست اتریوم برای اظهار نظر” است و استانداردی است که در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد و قراردادهای هوشمند را در شبکه اتریوم فعال کرد.

ادغام گسترده DAI در بلاک چین اتریوم،‌ یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد آن است. پس از خرید یا قرض گرفتن دای، می‌توان در صدها برنامه غیرمتمرکز مانند بازی‌ها، DeFi و توکن های غیر قابل تعویض (NFT) از آن استفاده کرد.

مزایای ارز دیجیتال دای

از دیگر مزایای ارز دیجیتال دای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تولید درآمد

DAI  دارای یک برنامه منحصر به فرد مولد بهره با نام DAI Savings Rate (DSR) است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های DAI غیرفعال را برای ایجاد سود متغیر در طی یک دوره تولید کنند. یکی دیگر از گزینه‌های درآمد غیرفعال جایی است که مالک DAI توکن‌ها را مستقیماً در یک قرارداد هوشمند MakerDAO  واریز می کند. قرارداد هوشمند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که به‌طور خودکار به حساب اضافه می‌شود. سرمایه گذاری و سود تعهدی در هر زمان قابل برداشت است و نیازی به حداقل سپرده ندارد.

 

آزادی غیر متمرکز

سرمایه گذاران DAI به لطف طراحی غیرمتمرکز DAI و سیستم شفاف از دسترسی نامحدود به وجوه خود سود می‌برند. در واقع به دلیل سیستم بدون مجوز و شفاف دای، به هیچ واسطه و تاییدیه‌ای نیاز نیست.

 

امنیت بیشتر

ممیزی‌های معمول، کیف پول یکپارچه امن DAI، احراز هویت دو مرحله ای و سایر اقدامات امنیتی، ایمنی اکوسیستم DAI را افزایش می‌دهند. علاوه بر این، توسعه دهندگان در جامعه MakerDAO همه قراردادهای هوشمند در بلاک چین را تأیید می‌کنند تا از نقدینگی و دوام شبکه اطمینان حاصل کنند.

 

سرعت بالا و قیمت ارزان

معمولاً کارمزد انتقالات الکترونیکی بین‌المللی بانکی به شدت بالاست و تکمیل آن نیازمند مدت زمان زیادی است. با این حال انجام تراکنش‌های جهانی از کیف پول یک کاربر به کاربر دیگر با استفاده از کارمزدهای اسمی انتقال دای، شفاف‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

 

نحوه خرید ارز دیجیتال DAI

دای را می توان به طور کامل از صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال یا DEX خریداری کرد. با استفاده از پروتکل Maker، می‌توان با سپرده‌گذاری دارایی‌های مبتنی بر اتریوم به عنوان وثیقه، تا مبلغ DAI وام گرفت  و آن را پذیره‌نویسی کرد.

برای اطمینان از نقدینگی شبکه، رمز ارز دای به یک سپرده وثیقه بزرگتر از مقدار DAI وام گرفته شده نیاز دارد. اگر ارزش وثیقه رمزنگاری کمتر از ارزش توکن‌های DAI صادر شده باشد، وثیقه می‌تواند ضبط گردد. با این حال، اگر ارزش وثیقه افزایش یابد، سقف استقراض DAI به نسبت افزایش می‌یابد. پروتکل Maker مشابه یک حساب امانی عمل می‌کند که وثیقه را تا زمانی که دای وام گرفته شده و هزینه های پردازش برگردانده شوند، نگه می‌دارد.

با این حال از طریق صرافی‌های داخلی یا خارجی می‌توان اقدام به خرید و فروش دای کرد. خرید از صرافی‌های داخلی برای کاربران ایرانی بهترین انتخاب است چرا که نیازی به تغییر آی‌پی نیست و خطرات مربوط به تحریم‌ها نیز نگران‌ کننده نخواهد بود.

خرید و فروش ارز دیجیتال دای

صرافی‌های معتبر خارجی برای خرید و فروش دای

 • Binance
 • HitBTC
 • Kraken
 • Compound
 • ۱inch Exchange
 • Uniswap
 • OKEx
 • Huobi Global
 • FTX

 

والت‌های نگهداری ارز دیجیتال DAI

برای ذخیره‌سازی و نگهداری DAI مانند هر کوینی نیاز به والت یا همان کیف پول هست. از آنجایی که دای یک توکن بر بستر اتریوم می‌باشد، بنابراین کیف پول‌هایی که از توکن‌ اتریوم پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند مقصدی برای نگهداری این توکن باشند. از جمله:

 • کیف پول  سخت افزاری لجر نانو (Ledger)
 • کیف پول سخت افزاری تریزور (Trezor)
 • کیف پول نرم افزاری اِدج (Edge Wallet)
 • کیف پول نرم افزاری کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول نرم افزاری مای اتر (MyEtherWallet)
 • کیف پول نرم افزاری متا مسک (MetaMask).

 

کیف پول نگهداری ارز دیجیتال دای

موارد استفاده ارز دیجیتال DAI

دای با ثبات قیمت دلار آمریکا، انعطاف‌پذیری و کاربرد بسیار زیادی را فراهم می‌کند. از DAI خریداری شده می‌توان در سراسر شبکه اتریوم  و به روش‌های مختلف استفاده کرد مانند:

 • قرار دادن توکن‌های بیکار برای تولید درآمد بهره
 • قرض گرفتن از DAI برای خرید سکه‌های دیگر
 • استفاده از آن به عنوان یک سرمایه گذاری پایدار برای حفظ سود حاصل از فروش
 • برای خریدهای درون بازی

یک نقطه ضعف احتمالی برای قرض گرفتن DAI از پروتکل Maker، از دست دادن دارایی بیش از حد وثیقه است. در غیر این صورت، راهی آسان برای سرمایه‌گذاری بادوام می‌باشد.

جمع‌بندی

رمز ارز دای دارای انعطاف‌پذیری گسترده و کاربردهای متنوع  است. با خرید آن می‌توان در سرتاسر شبکه اتریوم و به روش‎های گوناگون درآمد کسب کرد. استیبل کوین‌ها فقط یکی از انواع ارزهای دیجیتال هستند و رقابت در میان آنها هم بسیار بالاست. می‌توان گفت پروژه دای با ویژگی‌ها و امکانات منحصر‌ به‌ فردی که دارد، یکی از مهمترین استیبل کوین هاست که امکان ایجاد اعتبار بستانکاری و کسب سود از آن اعتبار، آن را به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری بر روی رمز ارزها تبدیل کرده است.

دیدگاهی در مورد “ارز دیجیتال DAI چیست؟ هر آنچه باید درباره دای بدانیم.

 1. پارسا گفت:

  این درسته که میگن دای، جایگزین بهتر تتر برای کاربران ایرانیست؟
  کدوم بهتره برای سرمایه گذاری. لطفا راهنمایی کنید.

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   با سلام این درسته که دای غیرمتمرکز هست ولی با توجه به حجم نقدینگی در تتر همچنان تتر توصیه می شود

 2. رحمان گفت:

  با سلام
  رمز ارز دای رو می‌توان از صرافی های ایرانی هم خرید؟؟؟

 3. melika گفت:

  خوب و مفید بود مطالبتون خسته نباشید.

 4. مجتبی باقری گفت:

  سلام وقت عالی بخیر
  عالی بود مچکر از مطالبتون استاد،
  بخش خودرویی سایتتون رو هم مطالعه کردم انشالله برای فروش حواله ماه بعدی مزاحمتون میشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *