معرفی رمز ارز

رمز ارز xmr

امروزه محبوبیت ارزهای دیجیتال در حال افزایش است . اینها ارزهای مجازی یا دیجیتالی هستند که غیرمتمرکز هستند و می توان از آنها برای تجارت یا هزینه با استفاده از فناوری بلاک چین استفاده کرد. هدف بسیاری از آنها افزایش حریم خصوصی و ناشناس بودن است و اینکه آیا آنها به موفقیت می رسند غیر قابل پیش بینی است. تعداد کمی از این ارزها امکان مشاهده عمومی همه تراکنش ها را فراهم می کنند، در حالی که برخی دیگر حفظ حریم خصوصی را اختیاری می کنند. و هنوز، دیگران ویژگی حفظ حریم خصوصی را کاملاً ضمنی نگه می‌دارند.

مونرو چیست؟

وقتی اکثر ما به ارزهای دیجیتال فکر می کنیم، بیت کوین معمولا اولین چیزی است که به ذهنمان می رسد. این یکی از اولین ها در نوع خود بود که از فناوری همتا به همتا استفاده می کرد تا به کاربران امکان پرداخت با سکه های خود را بدهد. اما ارز دیگری وجود دارد که به سطح بالایی از محبوبیت و مقبولیت دست یافته است، عمدتاً به دلیل ویژگی های حفظ حریم خصوصی. این یکی رمز ارز xmr نام دارد . در این مقاله میخواهیم مفاهیم کلیدی، ویژگی ها و چالش های مونرو را توضیح بدهیم .

آشنایی با رمز ارز xmr

مونرو (XMR) یک ارز دیجیتال منبع باز و مبتنی بر حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد. ۱ بر اساس این مفهوم ساخته شده و عمل می کند. این بلاک چین‌ها که فناوری زیربنایی پشت ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند، دفتر کل فعالیت‌های شرکت‌کنندگان هستند که تمام تراکنش‌های شبکه را نشان می‌دهند.

بلاک چین مونرو عمداً طوری پیکربندی شده است که مات باشد. جزئیات تراکنش، مانند هویت فرستنده و گیرنده، و مقدار هر تراکنش را با پنهان کردن آدرس‌های استفاده شده توسط شرکت‌کنندگان، ناشناس می‌سازد. 

همراه با ناشناس بودن، فرآیند استخراج مونرو بر اساس یک مفهوم برابری طلبانه است. این اصل این است که همه مردم برابر هستند و شایسته فرصت های برابر هستند. توسعه دهندگان آن هنگام راه اندازی مونرو هیچ سهمی برای خود نگه نداشتند، اما از کمک ها و حمایت های جامعه برای توسعه بیشتر ارز مجازی استفاده کردند. 

از ۲۶ اوت ۲۰۲۱، Monero با ۲۹۵.۰۵ دلار معامله می شد و ارزش بازار آن ۵.۳ میلیارد دلار بود. 

 این تفاوت فاحشی با قیمت بسته شدن ۸۹.۱۲ دلار در ۲۶ اوت ۲۰۲۰ است. ارزش بازار در آن تاریخ ۱.۵۸ میلیارد دلار بود. 

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال در بازار است. این پروتکل بر روی پروتکلی کار می‌کند که سعی می‌کند با استفاده از آدرس‌های نام شبه از هویت شرکت‌کننده محافظت کند. این نام های کاذب ترکیبی از حروف و اعداد به صورت تصادفی هستند. 

اما این رویکرد حریم خصوصی محدودی را ارائه می‌کند، زیرا هم آدرس‌های بیت‌کوین و هم تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت می‌شوند و دسترسی عمومی را باز می‌کنند. حتی آدرس های مستعار نیز کاملا خصوصی نیستند. چند تراکنش که توسط یک شرکت‌کننده در طول زمان انجام می‌شود را می‌توان به یک آدرس مرتبط کرد، و این امکان را برای دیگران فراهم می‌آورد که از روندهای مالک آدرس و هویت آنها آگاه شوند. 

یکی دیگر از مزیت های مونرو نسبت به بیت کوین قابلیت تعویض آن است . این بدان معناست که دو واحد از یک ارز را می توان به طور متقابل جایگزین کرد بدون اینکه تفاوتی بین آنها وجود داشته باشد. در حالی که دو اسکناس یک دلاری از نظر ارزش برابر هستند، قابل تعویض نیستند، زیرا هر کدام دارای شماره سریال منحصر به فردی هستند. در مقابل، دو شمش طلای یک انسی با درجه یکسان قابل تعویض هستند، زیرا هر دو دارای ارزش مشابهی هستند و هیچ ویژگی متمایز کننده ای ندارند. با استفاده از این قیاس، یک بیت کوین اسکناس یک دلاری است، در حالی که یک مونرو همان قطعه طلا است. 

تاریخچه تراکنش هر بیت کوین روی بلاک چین ثبت می شود. این اجازه می دهد تا واحدهای بیت کوین را شناسایی کنید که ممکن است با رویدادهای خاصی مانند کلاهبرداری، قمار یا سرقت مرتبط باشند، که راه را برای مسدود کردن، تعلیق یا بستن حساب هایی که چنین واحدهایی را در اختیار دارند، هموار می کند. تصور کنید امروز چند بیت کوین دریافت می کنید که قبلاً برای قمار استفاده می شد و در آینده ممنوع می شود و منجر به ضرر می شود.

Monero دارای سابقه تراکنش غیرقابل ردیابی است که به شرکت کنندگان شبکه بسیار امن تری را ارائه می دهد که در آن خطر رد شدن واحدهای نگهداری شده خود یا قرار گرفتن در لیست سیاه توسط دیگران را ندارند.

مونرو چگونه حریم خصوصی را بهبود میبخشد؟

Monero نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضای حلقه و آدرس های مخفیانه کاهش می دهد. امضای حلقه به فرستنده امکان می دهد هویت خود را از سایر شرکت کنندگان در یک گروه پنهان کند. امضای حلقه، امضای دیجیتالی ناشناس از یکی از اعضای گروه است، اما مشخص نمی کند که کدام عضو یک معامله را امضا می کند. 

برای تولید امضای حلقه، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده می کند و آن را با کلیدهای عمومی در بلاک چین متصل می کند. این آن را منحصر به فرد و همچنین خصوصی می کند. هویت فرستنده را پنهان می کند، زیرا از نظر محاسباتی نمی توان تشخیص داد که کدام یک از کلیدهای اعضای گروه برای تولید امضای پیچیده استفاده شده است.

آدرس‌های مخفی حریم خصوصی بیشتری را اضافه می‌کنند، زیرا این آدرس‌های تولید شده به‌طور تصادفی برای استفاده یک‌باره برای هر تراکنش از طرف گیرنده ایجاد می‌شوند. استفاده از این آدرس‌های مخفیانه امکان پنهان کردن آدرس مقصد واقعی تراکنش را فراهم می‌کند و هویت شرکت‌کننده / دریافت‌کننده را پنهان می‌کند. 

همچنین Ring Confidential Transactions یا RingCT  مخفی کردن مبلغ تراکنش را در RingCT امکان پذیر میکند.

مونور چیست؟چالش های مونرو

در حالی که حریم خصوصی باعث پذیرش سریع Monero می شود، چالش های متعددی را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال، ویژگی‌های غیرقابل ردیابی و حفظ حریم خصوصی به آنها اجازه می‌دهد تا برای مقاصد نامطلوب و در بازارهای مشکوک، از جمله مواردی مانند مواد مخدر و قمار، استفاده شوند. این یکی از دلایلی است که چرا بازارهایی که در تاریک وب محبوب بودند ، مانند AlphaBay و Oasis، قبل از تعطیل شدن، استفاده بیشتری از Monero نشان دادند. 

گزارش‌های CNBC به مواردی اشاره می‌کنند که هکرها نرم‌افزارهای مخربی را ایجاد کرده‌اند که رایانه‌ها را برای استخراج Monero و ارسال آن به کره شمالی آلوده می‌کنند. Monero اساساً برای استفاده برای فعالیت های غیرقانونی و برای فرار از اجرای قانون باز است، زیرا خارج از کنترل سرمایه و بدون قابلیت ردیابی باقی می ماند.

چگونه مونرو را ماین کنیم

Monero بر روی تمامی پلتفرم های پیشرو سیستم عامل، از جمله Windows، macOS، Linux، Android و FreeBSD اجرا می شود. این ارز از فرآیند استخراج پشتیبانی می کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای ماینینگ برای فعالیت های خود پاداش دریافت می کنند، یا می توانند به صورت جداگانه سکه استخراج کنند.

استخراج Monero را می توان بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به هیچ سخت افزار خاصی مانند مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) نیاز ندارد. ASIC نوعی سخت افزار پرهزینه است که معمولاً برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شود. در عوض، می توانید از CPU یا GPU رایانه خود برای استخراج ارز استفاده کنید. لیست کامل سخت افزارهایی که می توان از آنها استفاده کرد در وب سایت Monero موجود است. کاربران همچنین می‌توانند نرم‌افزار خاصی را نصب کنند که ممکن است هزینه‌ای برای توسعه‌دهنده داشته باشد.

طبق وب سایت این شرکت، Monero بر استخراج اثبات کار متکی است . این الگوریتمی  است که امنیت ارزهای دیجیتال خاصی مانند مونرو را فراهم می کند. این سیستم از مشکلات مربوط به هزینه های مضاعف جلوگیری می کند، که می تواند عرضه را منحرف کند و نشان می دهد که بسیار بیشتر از آنچه در دسترس است وجود دارد.

خرید ارز به آسانی رفتن به صرافی یا جستجوی فروشنده ای است که مایل به تخلیه کالای خود باشد. همچنین می‌توانید مونرو را از طریق یک دستگاه باجه خودکار (ATM) خریداری کنید که برای ارزهای دیجیتال فعال است.

آیا مونرو غیرقانونی است؟

Monero یک ارز دیجیتال غیرقانونی نیست. بر خلاف سایرین، این یک ارز دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی است که به کاربران امکان ناشناس بودن را می دهد. یعنی قابل ردیابی نیست. با این حال، این ویژگی آن را در تاریک نت و برای استفاده با فعالیت های خاصی مانند قمار و فروش مواد مخدر بسیار محبوب می کند.

آیا رمز ارز xmr سرمایه گذاری خوبی است؟

اگر به ارزهای رمزنگاری شده علاقه دارید، مونرو ممکن است سرمایه گذاری خوبی باشد. قیمت ارز بین ۲۶ اوت ۲۰۲۰ و ۲۶ آگوست ۲۰۲۱ بیش از ۲۳۱ درصد افزایش یافت . شما در واقع می توانید از CPU کامپیوتر خود برای استخراج آن استفاده کنید و Monero با تمام سیستم عامل های اصلی کار می کند. این امر باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها و هزینه ها می شود.

از کجا می توانم مونرو بخرم؟

می توانید مونرو را از طریق صرافی ارز دیجیتال یا مجازی خریداری کنید. یا می‌توانید یک فروشنده یا دستگاه خودپرداز فعال برای ارزهای دیجیتال را جستجو کنید.

استخراج یک مونرو چقدر طول می کشد؟

استخراج یک سکه ممکن است حدود دو دقیقه طول بکشد، اگرچه حداکثر اندازه بلوک وجود ندارد. 

مونرو چیست؟

آیا رمز ارز xmrقابل ردیابی است؟

Monero یا XMR غیرقابل ردیابی است. برخلاف سایر سکه ها، مانند بیت کوین، مونرو دارای سابقه تراکنش غیرقابل ردیابی است. این ویژگی به شرکت‌کنندگان شبکه بسیار امن‌تری را ارائه می‌دهد که در آن خطر رد کردن واحدهای نگهداری شده خود یا قرار گرفتن آنها در لیست سیاه توسط دیگران وجود ندارد.

سخن پایانی

ارزهای دیجیتال برای بسیاری از افراد سرمایه گذاری بسیار محبوبی هستند. اما محبوبیت – و قیمت – بیت کوین ممکن است یک تغییر باشد. اما بسیاری از ارزهای مجازی دیگر وجود دارند که می توانید آنها را خریداری و معامله کنید که ممکن است سرمایه گذاری در آنها آسان تر باشد، به ویژه Monero.

ویژگی‌های غنی از حریم خصوصی به Monero کمک کرده است تا به یک ارز دیجیتال قابل تشخیص تبدیل شود و بتوان آن را زیر نظر داشت. سرمایه‌گذاران می‌توانند در Monero در صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال مانند Kraken ، Poloniex و Bitfinex معامله کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که آنچه که Monero را بسیار محبوب می کند – یعنی ویژگی های حریم خصوصی آن – می تواند منجر به برخی چالش های بزرگ مانند استفاده از آن در فعالیت های غیرقانونی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *