معرفی رمز ارز

الگوراند (Algorand) چیست؟

 

Algorand برای ارتقا دادن به سرعت تراکنش‌ها و کارایی سیستم بلاکچین در سال ۲۰۱۹ ایجاد شد. ارز دیجیتال الگوراند از الگوریتم اجماع به نام اثبات سهام خالص (PoS‌) استفاده می‌کند. این پروژه که بین ۱۰۰ پروژه مهم قرار گرفته است،‌ می‌کوشد تا تکنولوژی بلاکچین را با تصوری جدید بازسازی نماید و به آن مقیاس‌پذیری بی‌نهایت بخشد. در ادامه این مقاله با ارز دیجیتال الگوراند ALGO و‌ ویژگی‌‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد.

ارز دیجیتال الگوراند چیست؟

ارز دیجیتال الگوراند (Algorand)

امنیت، سرعت و غیرمتمرکز بودن ویژگی اساسی هر بلاکچینی است. اما مشکل اینجاست که اکثر بلاکچین‌ها تنها دارای ۲ ویژگی از این ۳ ویژگی هستند. الگوراند، این مشکل را حل کرده و توانسته است موانع فنی و مشکلات سر راه برای ایجاد یک بلاک چین با اصول سه‌گانه را حل نماید. در اکثر مواقع این سه ویژگی در کنار هم قرار نمی‌گیرند، اما در الگورند تمام این ویژگی‌ها وجود دارند. 

هدف آن ایجاد اقتصاد بدون مرز از طریق دفتر کل عمومی غیرمتمرکز و بدون مجوز است. اتریوم، کاردانو، ایوس، تزوس، سولانا از دیگر شبکه‌های قرارداد هوشمند لایه یک می‌باشند. از آنجایی که مزایای الگوراند نسبت به اتریوم بسیار زیاد است، اغلب علاقه مندان به Algo احساس می‌کنند که آینده مالی بر اساس این پروژه ساخته خواهد شد. در حال حاضر این پروژه دارای اکوسیستم DeFi، NFT و Web3 است و رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. همچنین تیم توسعه دهنده الگوراند تاکید جدی بر “سبز” بودن آن دارند و آن را به عنوان یکی از دوستداران محیط زیست شبکه های بلاک چین معرفی می‌کنند.

Algorand قصد دارد در هر ثانیه ۴۶۰۰۰ تراکنش انجام دهد تا بتواند ارزان‌‌ترین کارمزد تراکنش‌‌ها را ارائه دهد.

تاریخچه

ارز دیجیتال Algorand توسط استاد دانشگاه MIT به نام سیلویو مایکالی (Silvio Micali) ایجاد شد.

میکالی برنده جایزه تورینگ ۲۰۱۲ می‌باشد و در دنیای کامپیوتر و دیجیتال، جوایز متعددی را کسب کرده است. وی در سال ۲۰۱۷ به همراه جینگ چن (استاد دانشگاه استونی بروک) وایت پیپر پلتفرم الگورند را نوشت و برای توسعه این پروژه از همکاری سایر دانشگاهیان نیز کمک گرفت.

در اکتبر ۲۰۱۸، استیو کوکینوس (Steve Kokinos)، کارآفرین و مؤسس دو شرکت بزرگ، به‌عنوان مدیر عامل و شأن فورد (Sean Ford)، مدیر عامل سابق شرکت بورسی لاگ‌می‌این (LogMeIn)، به‌عنوان مدیر سرمایه‌گذاری ارشد الگوراند کار خود را شروع کردند. پیام این استخدام‌ این بود: «کسی را استخدام کن که توانایی ارتقای مقیاس‌پذیری کسب و کار را دارد». شبکه آلگوراند از ژوئیه ۲۰۱۸ تحت مشارکت شبکه آزمایش خصوصی قرار گرفت و در ماه می  سال ۲۰۱۹، برای مشارکت عمومی کار خود را آغاز کرد. شرکت الگورند در سنگاپور تأسیس شده است و به عنوان لایه زیرساختی عمل می کند و می‌توان روی آن شبکه‌های رمزنگاری، برنامه‌های غیرمتمرکز(dapps) و توکن‌های رمزنگاری ایجاد کرد.

الگورند چگونه کار می‌کند؟

پروتکل الگورند از دو لایه تشکیل شده است. لایه یک مکانی است که بیشتر اتفاقات در آن روی می‌دهد. این لایه برای قرارداد‌های هوشمند، مبادلات سریع همتا به همتا و ایجاد دارایی‌های جدید بلاک چین مبتنی بر الگورند استفاده می‌شود. لایه دوم که قابلیت بیشتر بلاکچین در آن صورت می‌گیرد برای انجام کار‌هایی مانند اجرای قرارداد‌های هوشمند بزرگتر و تامین برنامه‌های مالی غیر متمرکز استفاده می‌شود.

کاربران از یک فرانت ‌اند بصری برای ارسال دستورات به قرارداد‌های هوشمند در برنامه‌های غیر متمرکز استفاده می‌کنند. همانطور که ذکر شد، الگورند از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند و طراحی آن به صورت سریع با سیستم اجماع عادلانه می‌باشد. در نتیجه هولدر‌های توکن ALGO می‌توانند در ساخت بلوک‌ها شرکت کنند و پاداش دریافت نمایند.

شرکت‌کنندگان این شبکه همچنین می‌‌توانند برخی از ALGOهای خود را در ازای شانس انتخاب تصادفی برای پیشنهاد یک بلوک جدید از تراکنش تأیید شده، به اشتراک بگذارند. در این حالت به برنده، توکن ALGO جدید تعلق می‌گیرد. از آنجایی که شبکه بلاک چین الگوراند برای بهبود کارایی و سرعت تراکنش‌ها  طراحی شده است، در نتیجه هزینه‌‌ها را به شدت کاهش می‌ دهد.

برای تایید اعتبار امضا‌ها و مسیریابی بلوک‌ها، الگوراند از تعداد زیادی‌ گره توزیع شده استفاده می‌کند. مهمترین بخش بلاک چین الگوراند، فرایند طبقه‌ بندی رمزنگاری است که برای نحوه انتخاب کاربران برای مشکارکت ایجاد شده است.

پروتکل الگوراند از استخرهای گره به صورت مخفیانه و تصادفی برای انتخاب کاربران با یک سیستم قرعه کشی استفاده می‌کند. هر چقدر تعداد توکن آلگو (ALGO) بیشتر باشد شانس بیشتری نصیب کاربران خواهد شد. شرکت‌کننده‌ها بدون آنکه بفهمند در هر دوره تغییر پیدا می‌کنند.  این فرایند جهت جلوگیری از حملات فراهم شده است.

ارز دیجیتال ALGO

رمز ارز ALGO توکن بومی بلاک چین الگوراند است و برای موارد مختلفی چون دریافت پاداش از اجماع اثبات سهام خالص، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه و ابزاری برای پرداخت استفاده می‌شود.

به طور کلی قرار است ۱۰ میلیارد توکن ALGO در بازار عرضه گردد که تا کنون بیش از ۶.۵ میلیارد توکن به بازارعرضه شده است.

تفاوت‌های الگوراند و اتریوم

کارمزد تراکنش‌ها در الگوراند بسیار کمتر از شبکه اتریوم است.

کاربران برای استیک کردن و شرکت در اجماع الگوراند به یک کوین ALGO نیاز دارند، در حالی که در اتریوم ۲.۰ برای استیک کردن حداقل ۳۲ اتر نیاز است.

بیشتر بخوانید: اتریوم چیست؟

تفاوت‌های الگوراند و اتریوم

مزایای الگورند

 • معاملات انجام شده در شبکه الگورند بدون نیاز به کلیدهای مخفی تأیید می‌شوند وامکان مشاهده مبالغ وجود ندارد. در نتیجه اطلاعات کاربران به‌ صورت کامل و محرمانه باقی می‌مانند و امنیت آن افزایش می یابد.
 • مشکل مقیاس‌پذیری در الگوراند به‌خوبی برطرف شده است.
 • دارای پهنای باند گسترده‌تری است و به همین دلیل امکان جعل امضای دیجیتال در آن به ‌شدت پایین است.
 • کاربران به ‌صورت تصادفی در این شبکه انتخاب می‌شوند و این موضوع می‌تواند بر امنیت شبکه بیفزاید.
 • تمامی تراکنش‌های مالی با سرعت زیاد و فوری انجام می‌شوند.
 • هزینه‌های تراکنش در آن بسیار ارزان‌تر از سایر موارد است و به همین دلیل کاربری زیادی دارد.
 • سازگاری خوبی با محیط زیست دارد.

استخراج الگوراند

رمز ارزهایی که از پروتکل اثبات سهام استفاده می‌کنند قابل استخراج نیستند. بنابراین ارز دیجیتال Algorand نیز قابل استخراج نیست. ولی می‌توانید با خریدن آن و قفل کردن شبکه الگوراند، به عنوان یک گره یا نود، به تأیید تراکنش‌های این شبکه کمک کنید و به عنوان پاداش رمز ارز الگو دریافت نمایید. برای این کار حتما باید از کیف پول اختصاصی الگوراند استفاده کنید.

از عمده مزایای استیک کردن در الگوراند میی‌توان به ساده بودن فرآیند شروع،‌دریافت آسان پاداش،‌ریسک پایین، سرعت بالا و کارمزد کم تراکنش‌ها اشاره کرد.

ارز دیجیتال الگوراند را از کجا بخریم؟

اگر تمایل به خرید و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ALGO هستید، می‌توانید آن را در صرافی‌های معروفی مانند بایننس، کوکوین، کراکن،‌ گیت آی‌او، کوین‌بیس، بیت ‌فینکس معامله کنید. این ارز با جفت ارزهای زیادی مانند تتر،‌بیت کوین، بی‌ان‌بی، دلار، یورو و غیره لیست شده است.

به دلیل این که خرید و فروش در صرافی‌های خارجی برای ایرانیان دشوار است، می‌توانید در صرافی‌های ایرانی به معامله ارز دیجیتال الگوراند ALGO بپردازید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید از خدمات مشاوره مالی ما استفاده کنید.

آموزش خرید آلگو از بایننس بوسیله تتر

مرحله اول: تتر بخرید.

مرحله دوم: به بخش ALGO/USDT بروید.

مرحله سوم:  قسمت پایین چارت قیمت آلگو، گزینه اسپات را انتخاب کنید، نوع سفارش را به سفارش بازار تغییر دهید و مقدار تتری را که می‌خواهید با استفاده از آن آلگو خریداری نمایید را وارد کنید.

مرحله چهارم: پس از انتخاب قیمت، روی دکمه خرید الگو کلیک کنید. سفارش شما با کمترین قیمت موجود خریداری می‌شود و ALGO شما به کیف پول صرافی‌تان واریز می‌شود.

توصیه می‌شود جهت کنترل قیمت، از گزینه سفارش محدود استفاده نمایید. در این حالت شما نقطه ورود خود را وارد می‌کنید و به محض اینکه بازار به قیمت مورد نظر شما برسد، سفارش شما انجام می‌گیرد.

کیف‌ پول های ALGO

کیف پول‌های مطرح و معتبری از رمزارز آلگو پشتیبانی می‌کنند، چرا که این ارز دیجیتال در جمع برترین رمز ارزهای موجود در بازار قرار دارد. در ادامه فهرستی از چند کیف پول مختلف تهیه کرده‌ایم که پشتیبانی الگو را انجام می دهند. با انتخاب و نصب یکی از آنها می توانید ارز دیجیتال ALGO را با امنیت بالا نزد خود نگه دارید.

 • والت سخت افزاری Ledger nano x , s
 • کیف پول MyALGO (کیف پول وب)
 • کیف پول کوینومی (دسکتاپ و موبایل)
 • کیف پول اتمیک (دسکتاپ و موبایل)

آینده الگوراند

اگر Algorand بتواند بر بنیادهای خود تمرکز بیشتری داشته باشد و توسعه یابد، در سال‌های آتی می‌توانیم شاهد رشد چشمگیر این رمز ارز باشیم، و اغراق نیست اگر بگوییم که در سال ۲۰۲۴ با فرض شرایطی که ذکر شد، می تواند به ۵.۵ دلاربرسد.

جمع بندی

ارز دیجیتال الگوراند توسط تیم بسیار معتبر از دانشگاه ام‌آی‌تی ایجاد شد و توسط تیمی جهانی از دانشمندان کسب‌ وکار و بازاریابی پشتیبانی می‌شود. شروع این توکن در سال ۲۰۱۹ عالی بود؛ هر چند قیمت آن به شکل قابل‌ توجهی پس از عرضه اولیه کوین کاهش یافت. تیم الگوراند قصد دارد سالانه ۶۰۰ میلیون الگوراند به فروش رساند تا تمام ظرفیت ۱۰ میلیاردی عرضه آن تحقق یابد.

شبکه اصلی آن با سرعت خارق‌العاده ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه افتتاح شد و این عامل به تیم توسعه‌دهنده این امکان را داده که شراکت‌های قدرتمندی با دیگران در صنایع مالی و مستغلات برقرار کند. این نشان‌دهنده این است که تقاضای واقعی نیز برای این ارز دیجیتال وجود دارد.

1 نظر در “الگوراند (Algorand) چیست؟

 1. طاها غلامی گفت:

  سلام وقت بخیر
  تا حالا این ارزو نخریدم ایندش چطوره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *