معرفی رمز ارز

رمز ارز چین لینک چیست؟

ارز دیجیتال چین لینک، ارزی است که با هدف ایجاد انگیزه در یک شبکه جهانی از رایانه ها برای ارائه داده های قابل اعتماد و واقعی به قراردادهای هوشمندی که در بلاک چین ها اجرا می شوند، ایجاد شده است.

چین لینک

قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که برای اجرا در صورت رعایت شرایط خاص برنامه ریزی شده اند. تا به امروز، قراردادهای هوشمند برای همه چیز از ایجاد محصولات ارز دیجیتال جدید تا توسعه دارایی ‌های ارز دیجیتال جدید استفاده شده است. قراردادهای هوشمند قراردادهای از پیش تعیین شده روی بلاک چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت برآورده شدن شرایط خاص به طور خودکار اجرا می شوند.

اکثر قراردادهای هوشمند برای اجرای صحیح شرایط خود، باید به نوعی منبع داده خارجی تکیه کنند.

برای مثال، قراردادهای هوشمندی که به دنبال تکرار اوراق قرضه یا قراردادهای بیمه هستند، ممکن است نیاز به دسترسی به APIهایی داشته باشند که قیمت‌ های بازار یا داده ‌های اینترنت اشیاء را گزارش می‌کنند.

ارز دیجیتال چین لینک برای رسیدگی به این مشکل با تشویق ارائه دهندگان داده (به نام “اوراکل”) ایجاد شد تا به عنوان پلی بین قراردادهای هوشمند بلاک چین و منابع داده خارجی عمل کنند.

هر اوراکل در شبکه Chainlink انگیزه ای برای ارائه داده های دقیق دارد. زیرا امتیاز شهرت به هر یک اختصاص داده می شود. علاوه بر این، زمانی که گره‌ ها از قوانین نرم‌ افزار پیروی می‌کنند و داده‌ های مفیدی را ارائه می‌کنند، در ارز دیجیتال چین لینک، پاداش دریافت می‌کنند.

درباره رمز ارز دیجیتال چین لینک

 • چین لینک به طور جمعی توسط جامعه بزرگی از توسعه دهندگان، محققان و کاربرانی که هدف مشترک ایجاد Chainlink را به یک کالای عمومی به نفع کل اکوسیستم بلاک چین دارند، توسعه داده شده است.
 • یک فناوری منبع باز است.
 • Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین فراهم می کند.
 • این فرآیند، مشکلات قابلیت اطمینان را که ممکن است در صورت استفاده از یک منبع متمرکز منفرد رخ دهد، همراه با سخت افزار ایمن فوق العاده، حذف می کند.
 • توکن‌ های LINK توکن های دیجیتالی هستند که برای پرداخت خدمات در شبکه استفاده می ‌شوند.
 • از سال ۲۰۲۰، ارز دیجیتال چین لینک به دنبال پشتیبانی از تمام شبکه های قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین است.
 • چین لینک قراردادهای هوشمند را با داده ها و خدمات خارج از زنجیره ایمن متصل می کند.
 • شبکه‌ های اوراکل غیرمتمرکز ارز دیجیتال چین لینک، ورودی‌ ها، خروجی ‌ها و محاسبات ضد دستکاری را برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند پیشرفته در هر بلاک چین ارائه می‌کنند.

درک قراردادهای هوشمند چین لینک

قراردادهای هوشمند به طورخاص به طور خودکار اجرا می شوند. سرمایه‌گذاری جمعی مثال خوبی است: اگر مقدار مشخصی اتر در یک قرارداد هوشمند تا تاریخ معینی واریز شود، آنگاه پرداخت به جمع ‌آورنده کمک داده می ‌شود، اگر اینطور نباشد، پرداخت به اهداکنندگان بازگردانده می‌ شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر روی یک بلاک چین وجود دارند، غیرقابل تغییر و قابل تأیید هستند (همه می توانند آنها را ببینند)، سطح بالایی از اعتماد را در میان طرفین تضمین می کنند که به دقت پارامترهای اعلام شده توافق را منعکس می کنند و اجرا می شوند اگر و تنها در صورتی که این پارامترها برآورده شوند.

استفاده گسترده از قراردادهای هوشمند محدودیت‌هایی هم دارد از جمله، برای ایجاد قراردادهایی فراتر از آنهایی که مربوط به داده های موجود در بلاک چین است، آنها به داده های خارج از زنجیره نیاز دارند. مشکل در اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به قراردادهای هوشمند بلاک چین است آن هم به زبانی که هر دو آن را می فهمند.

Chainlink چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال چین لینک برای تسهیل ارتباط بین کاربران خود و منابع داده خارجی، فرآیند اجرای خود را به سه مرحله تقسیم می کند.

Oracle Selection : ابتدا، کاربران Chainlink یک قرارداد سطح سرویس(SLA ) پیش ‌نویس می‌کنند که مجموعه ‌ای از الزامات داده مورد نظر را مشخص می ‌کند. سپس نرم افزار از SLA برای تطبیق کاربر با اوراکل هایی که می توانند داده ها را ارائه کنند، استفاده می کند. پس از تنظیم پارامترها، کاربر SLA را ارسال می کند و ارز دیجیتال LINK خود را در یک قرارداد Order-Matching سپرده گذاری می کند، که پیشنهادات اوراکل ها را می پذیرد.

گزارش داده: ارتباط برقرارکردن کاوراکل ها با منابع خارجی و داده های دنیای واقعی درخواست شده در SLA را به دست می آورند. سپس داده ‌ها توسط اوراکل‌ ها پردازش می ‌شوند و به قراردادهای در حال اجرا در زنجیره بلاک چین بازگردانده می‌ شوند.

جمع ‌آوری نتایج: مرحله اخر شامل محاسبه نتایج داده‌ های جمع ‌آوری‌شده و برگرداندن آن به یک قرارداد جمع ‌آوری است. قرارداد جمع ‌آوری پاسخ‌ ها را می‌گیرد، اعتبار هر کدام را ارزیابی می‌کند و با استفاده از مجموع تمام داده‌ های دریافتی، یک امتیاز وزنی را به کاربر برمی‌گرداند.

معماری

بلاک چین چین لینک از سه نوع قرارداد هوشمند نیرو می گیرد:

جمع آوری قراردادها (Aggregating Contracts):  جمع‌آوری داده ها از اوراکل ها و تطابق دادن دقیق ترین نتایج را با قرارداد هوشمندی که به آنها نیاز دارد.

قرارداد تطبیق سفارش (Order-Matching Contract):  تطبیق توافق نامه سطح خدمات قرارداد هوشمند (SLA) را با بهترین اوراکل های پیشنهادی 

قرارداد شهرت (Reputation Contract):  تایید یکپارچگی اوراکل را با بررسی سابقه آن و شامل عواملی مانند تعداد کل درخواست ‌های تکمیل‌ شده، میانگین زمان پاسخ‌ دهی و مقدار ارز دیجیتالی است که اوراکل در آن قرار داده است.

با این حال، چین لینک همچنین با اوراکل هایی که روی بلاک چین کار نمی کنند و به طور مستقل مسئول جمع آوری داده های دنیای واقعی درخواست شده توسط قراردادها هستند، تعامل دارد.

گره ها از دو جزء تشکیل شده اند:

هسته چین لینک یا Chainlink Core: مسئول خواندن SLA های جدید ثبت شده و تعیین مسیریابی به آداپتور چین لینک 

آداپتور زنجیره ای  یا Chainlink Adapter:  عمل‌کردن به عنوان پل بین گره و داده های خارجی و خواندن داده ها و پردازش توسط آدایتور و نوشتن در بلاک‌چین 

محل قرار گرفتن توکن های LINK

دارندگان قرارداد درخواست کننده از LINK برای پرداخت به اپراتورهای گره چین لینک برای کارشان استفاده می کنند. قیمت ها توسط گره چین لینک بر اساس تقاضا برای داده هایی که می توانند ارائه کنند و بازار فعلی آن داده ها تعیین می شود.

اپراتورهای گره زنجیره‌ای نیز از LINK برای مشارکت در شبکه استفاده می‌کنند. اپراتورهای گره با واریز کردن LINK  با ارز دیجیتال چین تعهد خود را با شبکه نشان دهند و خدمات خوب را تشویق کنند.

قرارداد شهرت زنجیره لینک، اندازه سهام یک گره (در میان معیارهای دیگر) را هنگام تطبیق گره ها با درخواست داده در نظر می گیرد. بنابراین گره ‌هایی برای انجام درخواست‌ها انتخاب می‌شوند که سهم بیشتری دارند، (و در نتیجه توکن‌های LINK را برای خدمات خود کسب می‌کنند). علاوه بر این، شبکه Chainlink گره ‌های معیوب یا ناصادق را با مالیات بر سهم آن‌ها از LINK برای خدمات ضعیف مجازات می‌کند.

LINK بر روی اتریوم مطابق با استاندارد ERC-20 برای توکن ها ساخته شده است. می توان آن را برای ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کرد.

تجربه کردن یک سرمایه‌گذاری امن و پرسود با چین لینک

 • با وجود رشد قیمت در عرض یک سال هنوز بسیاری از کارشناسان معتقدند که این ارز دیجیتال هنوز امکان پیشرفت و افزایش قیمت  زیادی دارد.
 •  تعامل داشتن پروژه چین لینک  با بلاکچین‌های مختلف
 • تیم پشتیبانی و توسعه چین لینک مجموعه‌ای از افراد متخصص و بسیار فعال هستند.
 • چین لینک هم اکنون با بیش از ۱۵۰ شرکت معتبر همکاری دارد، تعداد این شرکت‌ها هر سالروبه افزایش است.
 •  به دلیل اینکه چین لینک همیشه اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی به کاربران خود ارائه می‌دهد پس همه می‌توانند به چین لینک دسترسی داشته باشند و داده‌های ثبت شده بر روی آن غیرقابل دستکاری هستند.

نهنگ ها هنوز وارد اقیانوس چین لینک نشده‌اند.

هنوز نهنگ‌ ها براساس داده‌ها روی پروژه چین لینک سرمایه‌گذاری نکرده‌ اند و اکثر ارزهای دیجیتال چین لینک در دست سرمایه گذاران کوچک با دارایی‌ های کم است.

تجربه کردن یک سرمایه‌گذاری امن و پرسود با چین لینک

با بهره‌ مندی از سیستم چین لینک می‌ توان از فناوری بلاک چین بیشتر و بهتر استفاده نمود؛ به همین دلیل کارشناسان آینده چین لینک را درخشان پیش‌ بینی می‌‌ کنند. بسیاری معتقدند لینک برای اینکه در آینده به موفقیت چشمگیری دست یابد، ویژگی‌ های مثبت و کاربردی زیادی دارد؛ از سوی دیگر به دلیل اینکه پروژه چین لینک به صورت مداوم با شرکت‌ های جدیدی شراکت می‌ کند و حوزه فعالیت خود را گسترش می‌ دهد، می‌ توان به آینده چین لینک خوش‌ بین بود.

همکاری کردن برخی از شرکت‌های معتبر که با پروژه چین لینک

بر اساس اطلاعات منتشر شده پروژه چین لینک تاکنون با بیش از ۱۵۰ شرکت بین‌المللی همکاری موفق داشته است. برای رعایت اختصار در اینجا فقط نام تعدادی از شرکاء چین لینک را ذکر می‌کنیم.

 • سوئیفت (SWIFT): شبکه تعاملات بین بانکی در سطح بین‌الملل
 • Wanchain: پلتفرمی که برای ایجاد تعامل بین ارزهای دیجیتال مختلف .
 • Request Network: صرافی که ارزهای فیات را با ارزهای رمزپایه مبادله می‌کند.

سخن پایانی

چین لینک مجموعه‌ای ار یک شبکه غیرمتمرکز از نودها یا گره هاست که داده ‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاک چین تا قراردادهای هوشمند درون بلاک چین فراهم می کند. شبکه چین لینک از طریق اوراکل این کار رانجام می دهد. LINK نام توکن ارز دیجیتال چین لینک می‌باشد. که برای پرداخت ها در شبکه استفاده می شود و برروی شبکه اتریوم و مطابق با استاندارد ERC-20 ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *