معرفی رمز ارز

رمز ارز یونی چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با رمز ارز یونی، صرافی یونی سواپ و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. اگر قصد خرید این ارز دیجیتال را دارید خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد اطلاعات زیادی در این باره به دست بیاورید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 نیم نگاهی به صرافی یونی سواپ (Uniswap)

  • یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و توسط هیچ نهاد یا سازمانی اداره نمی شود. این صرافی از نوع نسبتا جدیدی از مدل تجارت با نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند.
  • پلتفرم یونی سواپ در سال ۲۰۱۸ به عنوان دومین پروژه بزرگ ارزهای دیجیتال جهان بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است، که آن را با تمام توکن ها و زیرساخت های ERC-20 مانند خدمات کیف پول هایی  همانند MetaMask ، MyEtherWallet سازگار می کند.
  • Uniswap همچنین کاملا Open Source است، این بدین معنا می باشد که هرکسی می تواند برای ایجاد مبادلات غیرمتمرکز خود ، کد را کپی کند . حتی به کاربران این امکان را می دهد تا توکن های خود را به صورت رایگان در صرافی لیست کنند . صرافی های متمرکز عادی سود محور هستند و برای لیست کوین های جدید هزینه های بسیار بالایی می گیرند ، به همین دلیل این موضوع باعث تفاوت چشمگیری می شود.
  • Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX است ، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را بر عکس صرافی متمرکز که معامله گران را ملزم به کنترل کلیدهای خصوصی می‌کند، حفظ می کنند تا سفارشات در یک پایگاه داده داخلی وارد شوند.
  • با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی ، خطر هدر رفتن دارایی در صورت هک شدن صرافی از بین می رود . طبق آخرین آمار ، Uniswap در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز یا DeFi است.

uniswapتوکن یونی UNI چیست؟

توکن UNI یک توکن ارائه شده توسط صرافی Uniswap می‌باشد. توکن UNI با هدف اینکه کاربران به صرافی غیرمتمرکز Sushiswap  روی‌ نیاورند ایجاد شد. صرافی غیر متمرکز Sushiswap تحت فورک Uniswap ایجاد شده است. این توکن به دارندگان حق رای می‌دهد که در مورد تحولات جدید و تغییرات سیستم عامل، از جمله نحوه توزیع توکن های ضرب شده به توسعه دهندگان و همچنین هرگونه تغییر در ساختار کارمزد، رای دهند .

دارندگان این توکن می توانند بر تصمیمات توسعه Uniswap تاثیر بگذارند و رای دهند و کمک های مالی، مشارکت ها، استخرهای نقدینگی و پیشنهادات دیگر را تامین کنند . به زودی تیم یونی سواپ دیگر درگیر نخواهد شد و دارندگان توکن UNI کلیه تصمیمات مربوط به آن را اتخاذ خواهند کرد .

تاریخچه ارز یونی سواپ (Uniswap)

 

بنیان‌گذار این پلتفرم Hayden Adams، توسعه دهنده اتریوم می‌باشد. یونی سواپ Uniswap به عنوان طرحی برای معرفی AMM ها یا بازارساز خودکار دراتریوم به مخاطبان ارائه شد.

Adams در حین نهایی کردن Uniswap، در پروژه های مختلفی کار می کرد و کار او مستقیما توسط خالق اتریوم ، Vitalik Buterin اطلاع داده شد. بوترین حتی در نهایت نام پروتکل که در ابتدا به Unipeg معروف بود، به آن داد .

Adams همچنین گفته است که الهام اصلی  پلتفرم Uniswap از یکی از پست های وبلاگ خود بوترین ناشی شده است . ایده اصلی او برای تمرکز بر اتریوم پس از آن انجام شد که یکی از دوستانش او را متقاعد کرد که تحقیق و درک پروتکل را در سال ۲۰۱۷ آغاز کند.

 ویژگی هایی Uniswap 

ارز یونی سواپ UNI برای ایجاد نقدینگی در DeFi وجود دارد . یکی از مهمترین AMMهای موجود یا همان طرح بازارساز خودکار در حال حاضر، عملکرد پروتکل با استفاده از فرمولی برای مبادله خودکاراست. Hayden Adams خود را به عنوان مخترع اجرای خاص فرمول در Uniswap توصیف می کند.

یونی سواپ سعی در حل مسائلی که سیستم عامل EtherDelta با نقدینگی تجربه کرده اند، دارد. با خودکارسازی فرآیند تولید بازار، پروتکل با محدود کردن ریسک و کاهش هزینه ها برای طرفین معامله، فعالیت را آسان می کند. این مکانیزم همچنین برطرف کردن الزامات هویتی کاربران می‌باشد. و از نظر فنی هرکسی می تواند برای هر جفت توکن، ذخیره نقدینگی ایجاد کند. به گفته Uniswap ، توکن UNI به عنوان یک زیرساخت عمومی و پایدار ایجاد شده است.

گردش تعداد توکن یونی UNI

کل منبع توکن UNI ا میلیارد واحد است. طی ۴ سال در  دسترس خواهد بود و پس از آن Uniswap نرخ تورم همیشگی ۲% را برای حفظ مشارکت شبکه معرفی می‌کند .

توزیع توکن در حال حاضر شامل موارد زیر می‌شود :

  • ۶۰% به اعضای Uniswap یعنی کاربران
  • ۲۱.۵۱% به اعضای تیم
  • ۱۷.۸% به سرمایه گذاران
  • ۰.۶۹% به مشاوران

سه توزیع اخیر طبق یک برنامه چهارساله واگذار خواهد شد . بیشترین سهمی که قرار است به کاربران تعلق بگیرد ، ۱۵% را کسانی می توانند ادعا کنند که قبل از ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ از Uniswap استفاده کردند . اینها حتی شامل کاربرانی هستند که تراکنش هایی را ارسال کرده اند که هرگز موفق نبوده اند .

امنیت شبکه Uniswap 

ERC-20 فقط مجموعه ای از قوانین را برای توکن ها و همچنین مباحث امنیتی که عمدتا مربوط به قدرت شبکه اتریوم است، تعریف می کند. به عنوان مثال  قیمت Gas مورد نیاز برای انجام معاملات را ازدحام می‌تواند افزایش دهد و منجر به تاخیر و کارمزد معاملات غیر طبیعی شود، که بر همه شرکت کنندگان تاثیر می گذارد.

قراردادهای هوشمند به صورت مجزا می توانند مسائل امنیتی ایجاد کنند که می تواند منجر به از دست دادن سرمایه های بازرگانان DeFi شود. در حقیقت، هکرها میلیون ها دلار در عمر کوتاه DeFi تا پاییز ۲۰۲۰ هک کرده‌اند.

میزان قیمت توکن یونی (UNI) 

نحوه تعیین قیمت هر توکن یکی از عناصر مهم پلتفرم یونی سواپ می‌باشد. Uniswap به جای استفاده از سیستمی که قیمت هر دارایی توسط بالاترین قیمت خریدار و کمترین قیمت فروشنده تعین شود، از سیستم خودکار بازار ساز استفاده می کند. این روش جایگزین برای تنظیم قیمت یک دارایی بر اساس عرضه و تقاضای آن، از یک معادله ریاضی استفاده می‌کند و این سیستم بسته به تعداد کوین های موجود در استخر مربوطه، با افزایش و کاهش قیمت کوین کار می کند .

هز شخص باید مقدار مشخصی از توکن انتخاب شده ERC-20 و مقدار مساوی یک توکن ERC-20 دیگر را برای شروع ذخیره نقدینگی اضافه کند به دلیل اینکه هرزمان کسی توکن ERC-20 را به Uniswap اضافه می‌کند.

معادله برای تعیین قیمت هر توکن X*Y=K است . در این معادله X مقدار توکن A و Y مقدار توکن B می باشد و K یک مقدار ثابت است .

 قیمت ارز دیجیتال یونی (UNI)

به هنگام نگارش این مقاله قیمت ارز یونی  UNI برابر با ۲۶.۷۰ دلار است و حجم معاملات روزانه آن برابر با ۱،۵۴۹،۶۲۵،۱۴۰ می باشد . این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳.۰۶% کاهش یافته است و این ارز دیجیتال در رتبه بندی سایت CoinMarketCap در رتبه ۱۲ قرار دارد. این ارز دیجیتال پس از طی روند ثابت در فوریه سال ۲۰۲۱ به ATH خود رسیده است.

کیف پول های ارز دیجیتال یونی (UNI)

در این قسمت از مقاله با چند نمونه از کیف پول هایی که قابلیت ذخیره سازی ارز یونی سواپ را دارند آشنا خواهید شد.

۱.Metamask : از مشهورترین و پرکاربردترین کیف پول ها که افتتاح حساب در این کیف پول بسیار آسان و این کیف پول بدون شک بهترین انتخاب برای ذخیره ساازی ارز دیجیتال Uniswap است .

۲.WalletConnect : در این کیف پول کاربر می تواند از طریق اسکن کد QR با کیف پول اتصال برقرار کند. این کد QR، استفاده از کیف پول و اتصال با پلتفرم Uniswap را آسان می نماید .

۳.Coinbase Wallet : این کیف پول از کیف پول های رسمی صرافی Coinbase می‌باشد. این کیف پول از طیف گسترده ای از رمز ارزها پشتیبانی می‌کند .

۴.Fortmatic : یکی از جالب ترین کیف پول های دنیای مالی غیرمتمرکزمی‌باشد زیرا در مقایسه با سایر کیف پول ها سعی می‌کند تا برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند، آسان به نظر برسد.

۵.Potris : از دیگر کیف پول های دیجیتالی است که روی سادگی رابط کاربری و ایمنی منابع مالی متمرکز است .

نحوه خرید ارز دیجیتال یونی (UNI)

برای خرید این ارز ابتدا باید شما به یک صرافی مراجعه کنید. شما می توانید پس از احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال که در سراسر جهان قرار دارند ارز یونی خود را خریداری نمایید. باید صرافی را انتخاب کنید که از ارز شما پشتیبانی کند و همچنین معتبر باشد. میزان معاملات روزانه صرافی و کارمزد ان صرافی را بررسی نمایید. پس از آن می توانید با خیال راحت ارز دیجیتال UNI خود را خریداری نمایید.

صرافی‌های پشتیبان کننده رمز ارز یونی (UNI)

۱.صرافی Binance : یکی از معتبرترین صرافی ها در جهان و دارای میلیون ها کاربر از نقاط مختلف جهان  این صرافی از سایر رمز ارزها از جمله یونی سواپ پشتیبانی می کند.

۲.صرافی Huobi Global : راه‌اندازی در سال۲۰۱۳ و پشتیبانی کردن از سایر رمز ارزها همچون بیت کوین، اتریوم ، لایت کوین، هیوبی توکن و …

۳.صرافی Coinbase Pro : یکی از صرافی های ارز دیجیتال که شما می توانید به راحتی ارز مورد نظر خود را خریداری نمایید.

۴.صرافی OKEx : پشتیبانی کردن از رمز ارزهایی همچون اتریوم ، بیت کوین ،  پولکادات و …

۵.صرافی Bitfinex : این صرافی‌های قدیمی که توسط شرکت آی فینکس اداره می‌شود.

فروش  رمز ارز یونی 

برای فروش به صرافی‌ مورد نظر مراجعه کنید و ابتدا باید ثبت‌نام کنید.

کلام آخر 

ارز دیجیتال UNI یک توکن ارائه شده توسط صرافی آن می باشد. صرافی یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز می‌باشد یعنی این صرافی توسط هیچ نهاد یا سازمانی ارائه نمی‌شود . شما می توانید پس از خرید این ارز دیجیتال از کیف پول‌هایی همچون Metamask ، Coinbase ، Potris و … برای ذخیره سازی این ارز استفاده کنید . همچنین این رمز ارز در سایر صرافی های ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *