پروژه ارزها

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی چیست؟

سوزاندن هرچیز با ارزشی منطقی نیست اما توکن سوزی یک عمل رایج در جهان رمزارزها محسوب می‌شود این فرایند هم برای شرکت‌ها و هم فعالان بازار فوایدی دارد. ارزهایی مثل بیت‌کوین و اتریوم توکن سوزی ندارن اما شرکت‌های معروفی مثل بایننس و ریپل واسه ارزهای بومی خودی یعنی BNB و XRP توکن سوزی انجام می‌دهند. مثلا بایننس تو شانزدهمین توکن‌ سوزی در جولای ۲۰۲۱ . ۴۰۰ میلیون دلار بایننس کوین رو نابود کرد همچنین توکن سوزی برای توکن‌های USDT  و XRP از ریپل نیز یک فرایند رایج است.

توکن سوزی چیست؟

مفهوم توکن سوزی

توکن‌ سوزی عملی است که معمولا شرکت‌های صادر کننده توکن برای جلوگیری از افت ارزش و بالا بردن ارزش یک توکن انجام می‌دهند. در این فرایند بخشی از توکن‌های موجود در بازار به روش‌های مختلفی به اصطلاح سوزانده می‌شوند. توکن سوزی یا ارسال توکن به یک آدرس متروکه حجم توکن‌های موجود در بازار را کاهش داده و عمدتا باعث افزایش قیمت توکن مورد نظر می‌شود.

 کوین‌ها شبکه بلاک‌چین خاص خود را دارند و صاحب خانه هستن مانند بیت‌کوین که از بلاک‌چین بیت‌کوین استفاده می‌کند. اما توکن‌ها مستاجر هایی هستن که از بلاک‌چین اجاره‌ای دیگران استفاده می‌کنن  مثلا توکن‌های ERC-20 از بلاک‌چین اتریوم برای فعالیت استفاده می‌کنن. بایننس کوین در گذشته از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کرد که البته در سپتامبر سال ۲۰۲۰ شرایط تغییر کرد و شرکت بایننس، بلاک‌چین «BSC» یا «زنجیره هوشمند بایننس» را راه‌اندازی کرد.

روش های توکن سوزی

 ۱- شرکت‌ها و نهاد‌های صادر کننده توکن، بخشی از توکن‌های موجود را خریداری و به آدرسی متروک ارسال می‌کنند. این عمل شبیه به بازخرید سهام توسط شرکت‌هایی مثل اپل یا مایکروسافت در بازار بورس است که براساس آن شرکت از سود و درآمد حاصل خود، سهامی را از بازار خریداری کرده و در واقع ارزش دارایی سهام‌داران را افزایش می‌دهد.

 ۲- هزینه‌ای را به عنوان هزینه تراکنش در نظرگرفته و هزینه دریافتی را از گردش خارج می‌کنند

۳ – استفاده از پروتکل اثبات سوخت (Proof-of-Burn) که براساس سوزاندن رمزارز یا توکن به اعضای شبکه حقوق استخراج یا ماینینگ را اعطا می‌کند؛ البته پروژه‌های معدودی از این پروتکل استفاده می‌کنند.

توکن سوزی چیست؟

توکن های توکن سوزی

  1. ارزش افزوده و افزایش ارزش توکن‌های باقی‌مانده
  2. موجودی توکن کاهش یافته و درنتیجه ارزش توکن افزایش می‌یابد
  3. امنیت خاطر سرمایه‌گذاران 
  4. جلوگیری از کاهش ارزش
  5. خنثی کردن احتمال از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضا شده 

 

 

 

1 نظر در “توکن سوزی چیست؟

  1. غفوری گفت:

    چرا بیت کوین و اتریوم توکن سوزی ندارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *