استخراج رمزارز

آموزش صفر تا صد استخراج دوج کوین

پس از اولین ارز دیجیتال دنیا یعنی BitCoin، پروژه‌های بیشتری با هدف رفع مشکلات آن و ارائه قابلیت‌های جدید، معرفی شدند. به هر رمز ارزی که پس از بیت کوین معرفی شد، یک آلت کوین گفته می‌شود. به عبارتی، بازار رمز ارزها شامل دو دسته بیت کوین و آلت کوین است. در دل آلت کوین‌ها دسته‌بندی محبوبی به نام میم کوین وجود دارد. دوج کوین محبوب‌ترین میم کوین است و بسیاری به دنبال استخراج دوج کوین هستند. بهتر است قبل از آسنایی با استخراج آن با مفهوم میم آشنا شویم.

 

آموزش صفر تا صد استخراج دوج کوین

میم کوین چیست؟

میم‌ها (Meme) ایده‌ها و مفاهیمی هستند که به وسیله اشتراک‌گذاری به صورت آنلاین، بین افراد دست به دست می‌شوند و گسترش پیدا می‌کنند. تصویر، ویدئو، کلمات و عبارات می‌توانند جزو میم‌ها باشند. آن‌ها سرعت گسترش بالایی دارند و تاثیر زیادی در تغییر فرهنگ دارند. این موضوع باعث شده مفاهیم گسترش یافته به واسطه میم‌ها توجه زیادی را به خود جلب کنند. میم کوین‌ها بیشتر جنبه سرگرمی دارند. آن‌ها برای شوخی در بازار رمز ارزها طراحی شده‌اند و در مقایسه با ارزهای دیجیتال شناخته شده بسیار ناپایدار هستند. 

دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (SHIB) که رقیب یکدیگر هستند، محبوب‌ترین میم کوین‌های بازار کریپتوکارنسی تا به امروز به حساب می‌آیند.

نگاهی کوتاه به تاریخچه دوج کوین

جکسون پالمر (Jackson Palmer) و بیلی مارکوس (Billy Markus) علاقه زیادی به حوزه کریپتوکارنسی داشتند و دلیل دوستی آن‌ها هم همین بود. آنها باور داشتند  که رمز ارزها بیش از اندازه جدی گرفته شده‌اند. پس تصمیم گرفتند کوین جدیدی خلق کنند که هم سرگرم کننده باشد و هم دارای جامعه کاربری خودمانی‌تری باشد. جذب افراد بی‌علاقه به حوزهارزهای دیجیتال یکی از اهداف آنها بود. گرچه آنها سهمی از رشد بی‌انتهای دوج نبردند، اما استخراج دوج کوین به یک صنعت تبدیل شده و سرمایه زیادی را تا به امروز جذب کرده است.

اگر علاقه دارید درباره این میم کوین اطلاعات بیشتری کسب کنید، مطلب “دوج کوین چیست” را مطالعه کنید.

 ماینینگ یا استخراج دوج کوین

شبکه دوجکوین برای اضافه کردن بلوک‌های جدید به دفتر کل غیرمتمرکز خود و رسیدن به توافق بین شرکت کنندگان در شبکه  از سیستم مشابه بیت کوین، لایت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر استفاده می‌کند.

این فرآیند که به مکانیزم گواه اثبات کار (PoW) معروف می‌باشد، شامل فرآیندی است که در آن افراد یا سازمان‌ها برای کسب پاداش در ازای اضافه کردن بلوک‌های جدید حاوی تراکنش‌های معلق به دفتر کل بلاکچین، با استفاده از قدرت پردازشی تجهیزات رایانه‌ای خود به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. 

ماینرها از قدرت پردازشی خود برای تولید هش مناسب استفاده می‌کنند. این هش باید کوچک‌تر یا مساوی هش هدف بلوک باشد. هر فردی که بتواند هش مناسب را پیدا کند، حق انحصاری افزودن تراکنش‌های جدید به بلوک بعدی در زنجیره به وی تعلق می‌گبرد و می‌تواند پاداش بلوک را کسب کند. هش ایجاد شده کاملا تصادفی است و فقط با آزمون و خطا می‌توان به هش مناسب رسید.

ماینر دوج‌ کوین نوعی سخت‌افزار است که گره‌های شرکت‌کننده در شبکه این رمز ارز را برای انجام محاسبات ریاضی موردنیاز جهت بررسی و تأیید تراکنش‌های ورودی دوج چین استفاده می‌کند. DogeChain در‌واقع بلاک چین dogecoin است.

گره‌های استخراج‌کننده دوج کوین تعیین می‌کنند کدام تراکنش‌ها باید در دوج چین قرار گیرند. سپس آن‌ها را تأیید و نهایتا در بلوک‌هایی قرار می‌دهند که به‌ترتیب و تغییرناپذیر در یک دفتر کل مشترک ثبت خواهند شد. این تراکنش‌ها برای همه شرکت‌کنندگان در شبکه قابل‌مشاهده هستند. این گره‌های استخراج‌کننده از سخت‌افزار خود برای محاسبه مسائل پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند، که بخش جدایی‌ناپذیر فرایند اعتبارسنجی معاملات است.

ماینرها به‌‌دلیل فعالیتشان در شبکه‌ پاداش‌ استخراج بلوک‌های جدید را به‌صورت دوج دریافت می‌کنند. دوج چین در هر دقیقه ۱۰ هزار دوج منتشر می‌کند که این سکه‌های دیجیتالی به گره‌هایی که زودتر از بقیه تراکنش‌های ورودی را تأیید کنند به‌عنوان پاداش اعطا می‌شود. دوج کوین بر‌‌اساس الگوریتم Scrypt اجرا می‌شود.

استخراج دوج کوین رایگان

برای استخراج دوج کوین به چه چیزی نیاز داریم؟

برای استخراج دوج کوین، قبل از هر چیزی باید از داشتن یک اینترنت پرسرعت و پایدار و همچنین یک منبع برق قابل اعتماد مطمئن شوید. سپس اقدام به تهیه و انتخاب موارد زیر کنید:

 • انتخاب سخت افزار مناسب استخراج (CPU، GPU، ASIC) 
 • انتخاب نرم افزار مناسب براساس سخت افزار انتخابی در مرحله قبل (  CPUMiner، EasyMiner ، MultiMiner)
 • انتخاب کیف پول ارز دیجیتال دوج کوین 
 • راه‌اندازی فرآیند ماینینگ

در استخراج دوج کوین به جای ابزار حفاری، از قدرت پردازش رایانه‌ استفاده می‌شود. در این حالت شبکه هر ارز دیجیتال، از الگوریتم‌ اجماع و استخراج مختلفی استفاده می‌کند و نوع پاداش‌دهی در هر شبکه متفاوت است. استخراج دوج کوین از چندین لحاظ متفاوت با سایر ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده است. این موارد عبارتند از:

 • الگوریتم
 • زمان استخراج بلاک (Block Time)
 • سختی استخراج (Difficulty)
 • پاداش

 

نحوه استخراج DOGE

در ابتدا استخراج دوج کوین بسیار آسان‌تر بود؛ چرا که افراد کمی در این شبکه فعالیت می‌کردند. بنابراین هر کسی می‌توانست به راحتی این کوین رااستخراج کند. با افزایش محبوبیت دوج، فرآیند استخراج سخت‌تر شد و استخرهای ماینینگ تشکیل شد.

استخر ماینینگ، گروهی از ماینرهای انفرادی هستند که با ادغام قدرت محاسباتی خود، رمز ارز را به عنوان یک نهاد یا نود واحد ماین می‌کنند. سپس این پاداش‌ها به میزان قدرت پردازشی هر ماینر، بین شرکت کنندگان در استخر توزیع می‌شود.

امروزه  از سه روش اصلی برای استخراج دوج کوین استفاده می‌شود:

ماینینگ انفرادی

اگر می خواهید به عنوان سرگرمی به استخراج دوج بپیوندید، می‌توانید با استفاده از GPU و از طریق نرم افزاری مانند EasyMiner این کار را انجام دهید. GPU (واحد پردازش گرافیک) یک پردازنده تخصصی است که وظیفه آن نمایش و ارائه تصاویر روی صفحه مانیتور است. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های رومیزی از آن برای بهبود پردازش تصویر استفاده می‌کنند.

استخراج انفرادی یک فرآیند دشوار است و به ندرت سودآور خواهد بود؛ مگر این که مبلغ قابل توجهی برای تجهیزات و قبض‌های برق پرداخت کنید.

استفاده از استخرهای استخراج

 در استخرهای استخراج بدلیل قدرت هش جمعی استخر، شانس بسیار بیشتری برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج بلوک فراهم می‌شود. قبل از ورود به استخرهای ماینینگ، باید ۱ تا ۳ درصد هزینه برای امتیاز مشارکت در استخر را پرداخت کنید. همیشه قبل از پیوستن به این استخرها نحوه تسویه حساب هر یک از انها و همچنین نحوه تقسیم پاداش بین اعضا را بررسی کنید. Multipool ،Prohashing و AikaPool از محبوب‌ترین استخرهای ماینینگ دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بودند.

استخر استخراج دوجکوین

استخراج ابری

 استخراج ابری شامل اجاره قدرت محاسبه از یک پایگاه داده و پرداخت هزینه ماهانه یا سالانه بر اساس قرارداد توافقی است. سپس کوین انتخاب شده در دیتاسنتر از طریق یک استخر استخراج می‌شود و درنهایت بر اساس میزان قدرت محاسباتی که برای آن هزینه پرداخت می‌کنید، پاداش بلوک به شما تعلق می‌گیرد.

مشکل اصلی در ماینینگ ابری این است که اکثر قراردادها مدت‌دار هستند و اگر قیمت این کوین آنقدر کاهش یابد که هزینه‌های عملیاتی و هزینه برق، استخراج را پوشش ندهد، احتمال از دست دادن سرمایه‌تان بیشتر خواهد بود.

به هر حال این روش نیز می‌تواند به اندازه پیوستن به استخر ماینینگ موثر باشد.  در  این روش به تجهیزات خاصی نیاز ندارید، فقط به یک کیف پول Dogecoin نیاز دارید.

استخرهای معروفی که از استخراج ابری DOGE پشتیبانی می‌کنند عبارتند از Genesis Mining و Nicehash.

 

بهترین استخرهای گروهی استخراج دوج کوین

AntPool

یکی از استخرهای بزرگ استخراج گروهی می‌باشد که از استخراج‌کنندگان Bitmain ASIC تشکیل یافته است.  

Prohashing

 یکی از استخرهای قدیمی استخراج در بازار است و از چندین آلت کوین مختلف پشتیبانی می‌کند. این استخر از مدل پرداخت به‌ازای سهم (PPS) بهره می‌برد و ۳/۹۹ درصد از هزینه‌ها را از کاربران دریافت می‌کند.

ViaBTC

این استخر توانسته است در  حدود شش ماه ۸/۸۲ درصد از کل بلوک‌های بیتکوین را استخراج کند.

Trustpool

استخری در روسیه است که از هفت ازز دیجیتال از جمله دوج کوین و لایت کوین، پشتیبانی می‌کند.

 

کارت گرافیک‌های برتر استخراج دوج کوین

 • ایسوس RX Vega 64
 • انویدیا جی‌فورس GTX
 • SAPPIRE Pluse Radeon RX 580
 • Scrypt ASIC Miner

ماینرهای برتر ASIC برای استخراج دوج کوین

 • Bitmain Antminer L3
 • BW L21 Scrypt Miner
 • Innosilicon A2 Terminator

 

جمع بندی

در اوایل سال ۲۰۲۱، افزایش شدید قیمت دوج کوین که بیشتر ناشی از هیاهوی خبری و تبلیغات ایلان ماسک بود، توجه بسیاری از ماینرها را به سمت خود جلب کرد. گرچه استخراج این کوین می‌تواند سودآور باشد. اما انتظار نداشته باشید که با ماینینگ Dogecoin یک میلیاردر شوید. داشتن سخت افزار قوی و پیوستن به استخراج پول، موفقیت بیشتری را برایتان به ارمغان خواهد آورد. اگر می‌خواهیدبدانید که ماهانه  چقدر از استخراج دوج کوین کسب خواهید آورد، می‌توانید از ماشین حساب مخصوص دوج کوین استفاده کنید.

 

 

دیدگاهی در مورد “آموزش صفر تا صد استخراج دوج کوین

 1. rasoul گفت:

  ایا استخر مناسب برای استخراج دوج برای گوشی در دسترس قرار دارد که امن و قابل انتقال به کیف پول باشد .اگه هست لطفا راهنمایی کنید ممنون

 2. ahmad22 گفت:

  بسیار مفیدومختصر ممنون

 3. نیما گفت:

  سلام مطالب مفید و عالییی بود

 4. هادی گفت:

  از دوج کوین خاطرع خوبی ندارمممم
  ولی توضیحاتون عالی بود دمتون گرم

 5. حسنی گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای استخراج DOGE به چه چیزهایی نیاز داریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *