معرفی اشخاص

جاستین سان (مدیر ترون)

جاستین سان مدیر ترون

جاستین سان (Justin Sun) یا یوچن (YuChen)، متولد ۳۰ جولای ۱۹۹۰ به عنوان یک کارآفرین جوان در حوزه‌ی فن آوری از کشور چین شناخته می‌شود. وی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در دانشگاه پکن تحصیل کرد و لیسانس خود را در رشته تاریخ دریافت کرد. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ نیز در رشته علوم و هنرهای لیبرال در دانشگاه هنگ کنگ چین تحصیل کرد و پس از آن از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ در دانشگاه پنسلیوانیا تحصیل کرد و مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد سیاسی را دریافت کرد.

جاستین سان کیست؟سان همیشه تمایل زیادی به داشتن شهرت و اعتبار توجه زیادی داشته است. او دانش آموز خوب و شیفته ایده‌های لیبرال بود و هرگز از ایستادگی در برابر قدرت بزرگتر دست برنمی‌داشت.

در پروفایل GQ اولیه سان که در چین منتشر شد، وی دوران مدرسه خود را به یاد آورد و گفت که او اغلب «رهبر افکار مدرسه» بود که اغلب مخالف جریان اصلی بود. سان، منتقد جدی سیاست‌های مدرسه، همچنین نویسنده‌ای توانا بود که مقالاتی پر از انتقاد شدید از دولت چین داشت.

دستاوردهای جاستین سان 

 •  به عنوان نماینده ارشد و مشاور در شرکت ریپل (Ripple) به مدت دو سال قبل از بنیان‌گذاری ترون (Tron (TRX)) مشغول به کار بود.
 • بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شبکه اجتماعی PEIWO نیز هست، این شبکه اجتماعی با وجود ردصلاحیت از سمت دولت مورد پسند بسیاری از مردم واقع شد.
 • او در سال ۲۰۱۷ در یک مراسم افتتاحیه سیستم عامل ارز رمزنگارشی شده خود را معرفی کرد که تنها در چین ۶۳ میلیون یورو بدست آورد.
 • وی همچنین مدیرعامل شرکت BitTorrent است که در سال ۲۰۱۹ خریداری کرد و صاحب Poloniex (ارز رمزنگاری شده نسبتاً شناخته شده) است.
 • او یک کارآفرین خلاق در حوزه فناوری، بنیان‌گذار پلتفرم ارز رمزنگاری شده TRON و مدیر عامل فعلی شرکت Rainberry است.
 • در سال ۲۰۱۱ او روی جلد مجله چینی Yazhou Zhoukan، در لیست رقبای هفته در آسیا قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴ از او به عنوان رهبر جهانی جوانان در گردهمایی سالانه داووس در سوئیس نام برده شد و در سال ۲۰۱۵ کانال تلویزیونی CNTV چین او را به عنوان یکی از مهم‌ترین کارآفرینان جدید معرفی کرد.

دستاوردهای جاستین سان

مدیر عامل Alibaba جک ما، از جاستین سان درخواست کرد تا در دانشگاه هوپان تحصیل کند. جاستین از شخص جک ما درس‌هایی گرفت و از آن زمان این دو دوستان خوبی شدند.

شایعات حاکی از آن است که وقتی جاستین سان با دولت چین به مشکلاتی برخورد، جک ما با استفاده از نفوذ خود در دستگاه دولتی به حل برخی از مشکلاتی که بر سر راه وی بود پرداخت. جاستین نیز با اهدا حدود ۱.۲ میلیون یورو به دانشگاه هوپان در آوریل ۲۰۱۹، هزینه‌ی آن را به خوبی بازپرداخت کرد.

جاستین قبلا سابقه رسانه‌ای داشته است قبل از اینکه با ارز رمزنگاری شده مورد توجه قرار گیرد.

نحوه‌ی ثروتمند شدن سان به این صورت بود که وی با سرمایه‌گذاری اولیه در بیت کوین به یک میلیونر کاغذی تبدیل شد و در بازگشت به پکن در سال ۲۰۱۳، به Ripple Labs، شرکت آمریکایی که پروتکل پرداخت ریپل را توسعه داده بود، پیوست. در همان سال، او Peiwo، یک برنامه دوست‌یابی اجتماعی مبتنی بر صدا را تأسیس کرد.

جاستین سان مدیر ترون (TRX)

TronFi دارای خصوصیات مثبت آشکار و رقابتی است. کمترین آن این است که هزینه‌های کمتری نسبت به ارز اتریوم دارد که بسیاری از سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی را از ورود به این فضا منع کرده است.

دوما، Tronfi برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی چینی قابل دسترسی است: توسط توسعه‌دهندگان چینی برای مخاطبان چینی به زبان چینی طراحی شده است. کانال بازاریابی آن به جای تلگرام یا دیگر اپلیکیشن‌های مورداستفاده جهانی در WeChat (یک اپلیکیشن ساخت چین) است.

چرا جاستین سان اغلب در رسانه‌ ها منفی است؟

سان به عنوان یک استاد بازاریاب واقعی، همیشه با هر کاری که انجام می‌دهد توجه مردم را به خود و شرکت‌هایش را جلب می‌کند. او قول داد که ۱ میلیون دلار در دسامبر ۲۰۱۹ به سازمان گرتا تونبرگ کمک کند به علت که این نیز نگرانی‌های مشترکی مبنی بر گرم شدن کره زمین دارد. این کار وی از نظر دو میلیون دنبال‌کننده‌اش در توییتر نوعی تحقیر به حساب آمده است.

واقعیت این است که ارز رمزنگاری شده برای استخراج شدن به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. از آنجا که انرژی ارزان در چین موجود است، حدود ۵۰٪ از تمام استخراج کنندگان این ارزها در این کشور هستند.

باور بر این است که استخراج ارز رمزنگاری شده به آلودگی هوا در چین دامن می‌زند؛ بنابراین او به این دلیل مورد انتقاد جمع زیادی از مردم است.

در سال ۲۰۱۹، جاستین سان به داشتن دنبال‌کنندگان جعلی در توییتر متهم شد و دیگر موردی که ممکن است برایش دردساز شود این است که او هنوز به طور کامل هزینه خرید شرکت بیت تورنت را پرداخت نکرده است.

قرار ناهار با بزرگترین سرمایه گذار جهان؟!

جاستین سان وقتی به شهرت جهانی دست یافت که در تابستان سال ۲۰۱۹، ۴ میلیون یورو برای صرف ناهار با وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای و مدیر‌عامل Berkshire Hathaway پرداخت. او ادعا می‌کرد که می‌خواست اولین کسی باشد که وارن بافت را برای سرمایه گذاری در حوزه‌ی ارزهای رمزنگاری شده تشویق می‌کند.

منتقدان این کارآفرین جوان ادعا کردند که او از همه چیز برای بازاریابی استفاده کرده است. از آنجا که این داستان سبب ایجاد جریان‌های خبری زیادی در سراسر جهان شد، موفقیت‌آمیز قلمداد می‌شود. هیاهوی رسانه‌ای قابل چشم‌پوشی نیست.

دولت چین به سان اعتماد ندارد!

جاستین سان پیوسته  زیر نظر دولت چین قرار می‌گیرد. این دولت کمونیست که قبلاً طرفدار ارزهای رمزپایه‌ای بود که مشاغل زیادی را فراهم می‌کرد، به دو دلیل تغییر شیوه داده است:

 1.  استخراج ارزهای رمزنگاری شده به انرژی ارزان متکی است و در چین این به معنای استفاده از معادن ذغال سنگ آلوده است که هنوز هم بیشتر انرژی چین را تأمین می‌کنند. دولت پکن از آن زمان برای کاهش اثر کربنی آن، قوانین سختگیرانه‌ای را بر کل صنعت ارزهای رمزنگاری شده وضع کرد.
 2.  دلیل دوم مخفی کردن اطلاعات با ارزهای رمز نگاری شده که از آنجا که هیچ بانک مرکزی درگیر نیست، رمزگذاری در چندین مورد با فعالیت‌های مجرمانه مرتبط بوده است. به هر حال پرداخت بین دو کیف پول رمزارزی از یک اسم به اسم دیگر انجام نمی‌شود؛ بلکه بیشتر از یک کیف پول به کیف پولی دیگر است. غالباً ثبت نام با یک نام حتی ضروری نیست، که به معنای ناشناس بودن است.

درگیری با بنیانگذار اتریوم (Ethereum)

بنیان‌گذار اتریوم، Vitalik Buterin در چندین مورد با جاستین سان بر سر توییتر درگیر شد. در آوریل ۲۰۱۸، سان نموداری را به نمایش گذاشت که استدلال می‌کرد ترون (TRON) یک پروتکل برتر نسبت به اتریوم (Ethereum) است.

Buterin از طریق توییتر جاستین سان را به عدم درستی در نشان دادن توانایی‌های سیستم عامل ترون متهم کرد و به ادعاهای قبلی دزدی ادبی توسط دیگران علیه وی و TRON اشاره کرد. Buterin در ماه سپتامبر در حالی که از سخنان بحث‌برانگیزی که در مورد رشد بالقوه بازار صنعت بلاک‌چین ارائه کرد، تلنگرهایی را با عنوان روش‌های نادرست جذب افراد به سیستم ارزهای رمزپایه زد.

موفقیت یا عدم موفقیت؟!

اولین موفقیت مهم سان برنامه Peiwo بود که به «مرا همراهی کن» ترجمه می‌شود، برنامه‌ای با یک اتاق گفتگوی زنده با ده میلیون کاربر که از نظر کاربران یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد. اما این برنامه قابلیت‌های منفی نیز داشت که سرانجام، از فروشگاه‌های اپلیکیشن‌های اپل و اندروید حذف شد و مقامات چینی آن را به همراه سایر مواردی که «ارزش‌های سوسیالیستی را بر هم می‌زند» تعطیل کردند.

در جایی بین سفر مداوم سان به این سو و آن سو از پکن به سانفرانسیسکو، وی بیت تورنت را به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار خریداری کرد. بخشی از آنچه این معامله را منحصر به فرد کرد فضای برخورد ابرقدرت‌ها بود که آن را احاطه کرده بود. در تابستان ۲۰۱۸، برخی از کارشناسان آمریکایی می‌گفتند سیاست تجاری ایالات متحده و چین با وجود سود کم به اقتصاد آمریکا آسیب رسانده و پارانویای جنگ سرد برانگیخته است.

پس از خرید بیت تورنت، سان ناگهان با یک پا در پکن و پای دیگر در سانفرانسیسکو درگیری‌های مربوط به آن را آغاز کرد.

کارمندان ارشد بیت تورنت نگران بودند که دولت ایالات متحده ممکن است این همکاری‌ها را موشکافی کند، اما خطرات ناشی از جنگ تجاری ایالات متحده و چین متوجه سان نبود.

یکی از کارمندان ارشد سابق می‌گوید: «جاستین به موانع نگاه می‌کند و فکر می‌کند که می‌تواند از آنها عبور کند، این ذهنیت یک کارآفرین است که از برخی جهات عالی است. اما این شامل قانون‌شکنی در جنبه‌های کم اهمیت کارها نیز می‌شود.»

دیدگاه سان از موفقیتش در شرکت ترون

بخش‌های فروش آنها روی ارز متمرکز است که قابل دستکاری یا کنترل نیست و «غیر متمرکز کردن شبکه (Decentralization) شعار رسمی بازاریابی است که ترون نیز از آن استفاده می‌کند.

با کسب موفقیت‌های بیشتر سان، بیت تورنت از ساختمان قدیمی خود خارج شد که توسط یک رمپ آزادراه احاطه شده بود و به یک آسمان خراش در مرکز شهر واقع در خیابان ۳۰۱ هوارد منتقل شد. کارمندان از دفتر جدید خود بسیار راضی بودند و آنها سان را فقط از طریق چت ویدیویی می‌شناختند.

سان سرانجام برای ساخت امپراطوری رمزنگاری خود به سانفرانسیسکو رفت. او به کارمندان خود می‌گفت که یک روز، او ثروتمندتر از بیل گیتس خواهد شد.

اما شرکت ترون ممکن است بی پول باشد. اخیراً اخباری از طریق کانال ترون در اپلیکیشن وی‌چت منتشر شد مبنی بر اینکه ترون دریافت‌کننده کمک هزینه ۲ میلیون دلاری ویروس کرونا از دولت ایالات متحده است و آنها به زودی انتظار دریافت کمک مالی دیگری از دولت ایالات متحده دارند.

کلام آخر

جاستین سان یکی از آن چهره‌های فراموش نشدنی و به نوعی بحث برانگیز در دنیای ارزهای رمزنگاری شده است چرا که او به برخورد انتقادی با بیت کوین مشهور است. قطعاً افرادی که در دنیای تکنولوژی و سرمایه تبدیل به غول‌های شکست‌ناپذیر شدند دیوانه بودن را تنها راه رسیدن به موفقیت می‌‌دانند.

1 نظر در “جاستین سان (مدیر ترون)

 1. جلیلی گفت:

  سلام و عرض ادب
  لطفا برای هولد ارز به مدت یکی دو ماه هم ارزهایی معرفی کنید ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *