انگیزشی

متا فیزیک

 متافیزیک چیست؟

 مابعدالطبیعه یا متافیزیک یا متاگیتیک شاخه‌ای از فلسفه است که به پژوهش دربارهٔ چیستی و کُنه وجود، زندگی و جهان به   عنوان یک کل می‌پردازد.

 متافیزیک را ریشهٔ فلسفه می‌دانند؛ بدین معنا که فیلسوفان نخستین عمدتاً به این حوزه از فلسفه می‌پرداخته‌اند.

مسائل کهن مابعدالطبیعه

  مسائلی را که در این شاخهٔ فلسفه مطرح اند، می‌توان به سه دستهٔ اصلی تقسیم کرد:

 • مسائلی که در باب چیستی خدا و هستی هستند؛ همچون وجود و عدم و وجود خدا
 • مسائلی که در باب چیستی انسان هستند؛ همچون جبر و اختیار
 • مسائلی که در باب چیستی جهان هستند؛ همچون ثبات و تغیر، و ذهن و ماده

  واژه متافیزیک

 

 متافیزیک متشکل از دو کلمه “متا” به معنای بَعد و “فیزیک” به معنای طبیعت است و در ترجمه‌های معمول آن را با “مابَعدالطبیعه” معادل می‌کنند.

 متافیزیک به‌معنای دقیق آن شاخه‌ای است از فلسفه (همان‌گونه که اپیستمولوژی (معرفت‌شناسی) epistemology، زیبایی   شناسی aesthetics و… شعوبی از فلسفه هستند). متافیزیک به گفته ارسطو جست‌و‌جوی نخستین اصل‌ها و علت‌ها و   بررسیِ بودن به مثابهء بودن است، پرسش‌های بنیادی متافیزیک درباره بودن، نبودن، شدن، یکی، بسیاری و… است. متافیزیک   در این معنا به نوعی همان “آنتولوژی” ontology (وجودشناسی) یا بودن‌شناسی است.

 محتملاً بار‌ها شنیده‌ایم که کسانی خواص سنگ‌ها یا فال تاروت یا احضار ارواح و … را زیرمجموعه مسائل متافیزیکی عنوان   می‌کنند و علی‌الاصول تصور می‌کنند متافیزیک به معنای پدیده‌هایی است که فیزیک از توصیف و تفسیر آن عاجز است!

 با هر رویکردی که تعریفی جامع از متافیزیک ارائه دهیم نه مهرهء مار و اثر آن بر خوشبختی و جذابیت افراد، نه خواص   سنگ‌های  ماه تولّد، نه فال تاروت و نه طالع‌بینی و نه نظایر این ها، هر چه که باشند هیچ‌کدام موضوع بحث متافیزیک نیستند.   یک تعریف بنیادین از متافیزیک این است که در آن، نمود appearance از واقعیت reality متمایز می‌شود. برخی تصور می‌کنند این   تعریف مستلزم آن است که سرفصل موضوعات متافیزیک، واقعیت جهان نادیده unseen world باشد و بلافاصله اینطور نتیجه   می‌گیرند که موضوعاتی، چون روح، بختک، جن و … از آن حیث که گویا به چشم دیده نمی‌شوند زیرمجموعه مسائل متافیزیک   هستند! متافیزیک به بیانی دیگر پرداختن به نگرش فراگیر over-all view انسان به جهان یا طبیعت است.

 این توانایی‌های متافیزیک در هر انسانی وجود دارد!

هر انسان به صورت بالقوه یک سری توانایی متافیزیکی دارد که کمتر حاضر به بیان یا پیروی از عملکرد‌های آن می‌باشد این نشانه‌های روحی – روانی به عنوان توانایی یا قابلیت‌های متافیزیکی شناخته می‌شود.

بیشتر افراد گاهی از گوشه چشم خود یک سایه سیاه می‌بینند، یا ممکن است هاله‌هایی به دور اشخاصی بینند که سو سو می‌زند. این نشانه‌های ماورالطبیعه تجربه‌هایی خاص هستند که هر فرد بسته به شرایط و یا میزان توانایی اش درک می‌کند. بسیاری از افراد هم این نشانه‌ها را درک نمی‌کنند.

دیدن رویای واضح

ممکن است شما احساس کنید خیلی بیشتر از دیگران رویای صادقانه می‌بینید. دیدن ارواح در حالی که بیدار هستید، نشانه حساسیت شما نسبت به این مسئله است. خواب بیش از حد یا کم خوابی بیش از حد هم می‌تواند رویا‌های روشنی در ذهن شما ایجاد کند.

همه آنچه که در رویا یا کابوسهایتان می‌بینید زاده تخیل شماست. تخیل شما با قدرت گرفتن، مغز و احساسات را به شدت تحت تاثیرات خود قرار می‌دهد.

شنیدن صدا‌های عجیب غریب

بیشتر وقت‌ها زمانی که در خانه تنها هستید شنیدن یک صدا یا دیدن علائمی که نشان دهنده حضور روح باشد شما را درگیر می‌کند. این یک توانایی در شما می‌باشد که می‌تواند با پیگیری به صحت و سقم آن پی برد.

تماس‌های متافیزیکی با حیوانات

اتصالات متافیزیکی نیازی به درگیری کلمات با ذهن ندارد. نیاز به جملات خاص یا حضور جسم نیست. کسانی هستند که با قدرت روانی قادر به برقراری ارتباط با حیوانات می‌باشند. گاهی با یک نگاه یا نوازش سر یک حیوان به راحتی می‌توانید یک رابطه متافیزیکی با یک غیر هم نوع بر قرار کنید.

دیدن سایه‌های ناپیدا

سایه‌های سیاهی که معمولا از گوشه چشم دیده می‌شوند کم نیستند. اشکال تاریکی که در گوشه و کنار چشم شما دیده می‌شوند ابعاد مختلفی می‌تواند داشته باشد.

تجربه‌های عجیب پس از مرگ نزدیکان

از دست دادن نزدیکان می‌تواند اتفاقات عجیبی به همراه داشته باشد. شما یک دوست را از دست می‌دهید، ولی بسیاری از مواقع حساس او در زندگی شما دخیل است. یک یادآوری را به شما اطلاع می‌دهد یا کاری برایتان انجام می‌دهد. این نشانه‌ها می‌تواند شواهدی مبنی بر نزدیکی روح عزیز از دست رفته با شما باشد.

خرابی‌های بی دلیل وسایل الکترونیک

متا فیزیک می‌تواند تداخل قابل توجهی در دستگاه‌های الکترونیکی شما ایجاد کند. خاموشی یا قطعی بی دلیل و نا به هنگام تلویزیون یا تلفن یا حتی کامپیوتر شخصی شما ممکن است یک نشانه از تغییر وتحولات متافیزیکی برای شما داشته باشد.

متافیزیک تنها به عالم ارواح و اشباح بر نمی‌گردد. گاهی انرژی‌های مثبت و منفی که از افکار و ذهن شما نشات می‌گیرد می‌تواند تغییرات چشمگیری در زندگی عادی شما ایجاد کند. این انرژی‌ها همان متافیزیک هستند که با حواس پنجگانه ما به وجود نمی‌آیند، ولی با حواس پنجگانه ما حس می‌شوند.

برای اطلاع از سایر مطالب آموزشی از جمله کارما، راز موفقیت و… به لینک‌های داده شده در سایت آکادمی مالی مسعود مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهی در مورد “متا فیزیک

 1. علی رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  چگونه ارتباطی بین متافیزیک ، طب سنتی و روح و جن میتوان برقرار نمود ؟

 2. محمدفردین گفت:

  سلام روزتون بخیر
  ایا میشه از هیپنوتیزم تعبیر پرواز روح داشت ؟

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   با سلام این موارد راستش در تخصص ما نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *