دسته‌بندی نشده

چگونه از تورم سود ببریم؟

چرا برخی از افراد نگران تورم نیستند در حالیکه منطقی به نظر می‌رسد که باید نگران باشند!

شاید بتوان پاسخ این سوال رادر جمله زیر یاقت که موفقیت یا شکست، ثروت یا فقر، رفاه یا آرامش فقط به میزان هوشمند بودن فرد بستگی دارد، یعنی اینکه بدانیم چگونه و چه زمانی و در چه سطحی سرمایه‌گذاری کنیم تا با افزایش قیمت‌ها از تورم سود ببریم.

در طوفان‌های اقتصادی نیز دلیل ویران شدن بنیان مالی و اقتصادی خانواده‌ها و طبقات مختلف، پوشالی بودن چهارچوب مالی و البته راحت‌طلبی ‌آنهاست.

هیچ طلسم و جادو و یا نسخه‌ یک شبه برای پولدار شدن و سود بردن از تورم وجود ندارد، جز توانمندسازی از طریق آموزش‌های مالی. این مقاله با جمع‌آوری نکات کاربردی سعی کرده است تا نقاط ضعف شما را با ارائهٔ راه‌کارهایی به نقاط قوت‌تان تبدیل کند و تکیه‌گاه مطمئنی در بحران‌های اقتصادی به ویژه تورم به شما ارائه دهد.

بهترین روش برای سود بردن از تورم

تورم: خوب یا بد

تورم به عنوان افزایش مداوم قیمت کالاها و خدمات تعریف شده است. با گذشت زمان ارزش پول یک کشور براثر تورم از بین می‌برد. با مقایسه قیمت یک بسته شیر، خودرو، مسکن ویا  هر کالای دیگر در ۲۵ سال گذشته با اکنون نشان می‌دهد که قیمت‌ها واقعا افزایش یافته اند و میزان این افزایش بسیار بالاست. گرچه افزایش مبلغ قابل پرداخت برای کالاها و خدمات و صعود قیمت‌ها یک خبر بد برای مصرف‌کنندگان در هر سال می‌باشد اما تورم می‌تواند برای سرمایه‌گذاران کاملاً سودآور و یک خبر خوب باشد. چرا که برای سرمایه‌گذار، کسب پول در زمان تورم به معنای نگهداری سرمایه‌گذاری‌هایی است که ارزش آن‌ها با نرخی بیش از نرخ تورم افزایش می‌یابند. در طول تاریخ سرمایه‌گذاری‌ در برخی دارایی‌ها مانند املاک،‌ طلا، نفت، بورس و اوراق قرضه به عنوان سپری در برابر تورم کاربرد داشته‌اند.

سرمایه‌گذاری: بهترین روش برای اینکه از تورم سود ببریم.

در جوامعی مانند ایران که قیمت کالاها و خدمات دائما در حال افزایش است، سرمایه گذاری به عنوان یک راهکار مناسب برای غلبه بر تورم و حفظ ارزش پول و افزایش قدرت خرید، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

چگونه می‌توانیم بهترین روش سرمایه گذاری را شناسایی کنیم؟

نکته قابل توجه این است که هر نوع سرمایه‌گذاری منجر به این نمی‌شود که از تورم سود ببریم. در واقع گزینه‌ای برای سرمایه گذاری مناسب‌تر می‌باشد که بازدهی بیشتری نسبت به نرخ تورم و سایر روش‌ها داشته باشد. از بهترین بخش‌هایی که می‌توان در زمان تورم در آنها سرمایه گذاری کرد و از آنها به سود قابل توجهی رسید می‌‌توان به بازارهای زیر اشاره کرد:

بهترین روش سرمایه گذاری در زمان تورم ایران

مسکن

سرمایه گذاری در مسکن معمولا یک انتخاب رایج و محبوب برای سرمایه‌گذاران است، زیرا نه تنها افزایش قیمت‌ها باعث افزایش ارزش فروش مجدد ملک در طول زمان می‌گردد، بلکه می‌توان از آن به عنوان منبعی برای درآمد ناشی از اجاره ‌بها نیز استفاده کرد. همزمان با افزایش ارزش ملک در زمان تورم، نرخ کرایه مسکن نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه درآمد حاصل نیز همگام با افزایش عمومی قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

طلا

خرید طلا نیز یکی دیگر از سپرهای تورمی محسوب می‌شود. اگرچه نقره و سایر فلزات گرانبها نیز در شرایط تورمی با افزایش قیمت مواجه می‌شوند اما طلا  به واسطه جهش قیمتی، مرکز اصلی توجه سرمایه‌گذاران بوده و هست.

بورس

غالبا شرکت‌ها افزایش هزینه‌ها را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کنند. بنابراین سهام شرکت‌ها فرصت خوبی برای همگام شدن با نرخ تورم است. شرکت‌های تولید کننده کالاهای ضروری که اکثر مردم حتی در صورت افزایش قیمت‌ها مجبور به خرید از آنها هستند، در این دسته قرار قرار می‌گیرند.

خرید ارز دیجیتال در زمان تورم

دلار و سایر ارزهای رایج

برخی از مردم ایران، خرید ارزهای خارجی و اخیرا خرید ارز دیجیتال را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری می‌دانند. اما توجه داشته باشید که بازار ارز یکی از بازارهای پرریسک و پرنوسان است و عوامل زیادی همچون روابط خارجی، روابط اقتصادی شامل واردات و صادرات، سیاست‌های دولتی و سیاست‌های کلی بانک مرکزی بر آنها تاثیرگذار است. از طرفی، ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پراستفاده مانند دلار و یورو، همراه با محدودیت‌ باشد و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها طبق قانون تخلف محسوب شود.

خودرو

بر خلاف کشورهای توسعه یافته، خرید خودرو در ایران یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. مقایسه قیمت خودرو با سالهای گذشته، نشان‌دهنده افزایش قیمت غیر قابل تصور آن‌هاست. علاوه بر این عواملی مانند محدودیت خرید خودرو از کارخانه، هزینه‌ ّای تعمیر و نگهداری، بیمه و عوارض، نااطمینانی نسبت به واردات خودروهای خارجی، ریسک پیشرفت تکنولوژی، قدرت نقدشوندگی کمتر حودرو نسبت به طلا و سکه از عواملی هستند که  باعث ترغیب افراد زیاد به سرمایه گذاری در این بازارها شده است.

نفت

نفت مانند مسکن و طلا، قیمت نفت نیز تابعی از تورم است. افزایش قیمت نفت منجر به افزایش قیمت بنزین و در نتیجه افزایش قیمت‌ کالاهای مصرفی حمل شده توسط وسایل نقلیه باربری و یا تولید شده توسط ماشین آلات مصرف‌کننده بنزین خواهد شد. از آنجایی ‌که بدون سوخت مورد نیاز برای حرکت وسایل نقلیه حامل اشخاص و کالاها، جوامع مدرن نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ در زمان تورم، نفت بیشتر از قبل مورد توجه سرمایه‌گذاران  قرار می‌گیرد.

وام بانکی و اوراق قرضه

سپرده گذاری در بانک و دریافت سود وام‌های بانکی و ارواق قرضه دارای نرخ بهره بالا امکان تبدیل شدن به هجینگ (Hedging) تورمی را دارند. وام‌های بانکی از دسته ابزارهای با نرخ شناور می‌باشند. در این حالت امکان افزایش نرخ بهره توسط بانک‌ها وجود دارد و در نتیجه نرخ برگشت سود سرمایه‌گذاری هم‌جهت با تورم نوسان خواهد کرد. از طرفی با افزایش تورم، ارزش اوراق قرضه با نرخ بهره بالا نیز افزایش خواهد داشت، زیرا در این حالت سرمایه‌گذاران به سمت نرخ بهره بالاتر در زمینه‌هایی که درآمد ثابت و پر ریسک‌تر از میانگین بازار هستند، می‌روند.

اما داده‌های تاریخی بیانگر آن است که طی سالیان گذشته، سود بانکی بسیار کمتر از میزان تورم بوده است. بنابراین سپرده‌های بانکی در سالهای اخیر در حفظ قدرت خرید و ارزش پول کارآمد نبوده‌اند.

جمع بندی

انتخاب هر یک از روش‌های فوق برای اینکه از تورم سود ببریم، به معنای انتخاب یک فرصت است. گاهی این فرصت تبدیل به سودآ‌وری خواهد شد و گاهی برعکس آن اتفاق می افتد. زمان، ضررها را در بلند مدت جبران خواهد کرد و بر تجربه‌ها خواهد افزود. در صورت ریسک‌گریزی و تمایل نداشتن به تحمل زیان، انتخاب سبد دارایی‌ها گزینه مناسبی خواهد بود در غیر این صورت انتخاب شیوه‌های مختلف سرمایه‌گذاری که سبد دارایی‌ها را از آثار مخرب تورمی حفظ نماید و بیشترین همخوانی را با دیدگاه سرمایه‌گذاران حرفه‌ ای داشته باشد، پیشنهاد می‌شود. تنوع روش‌ها و انتخاب سبد دارایی‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرند، زیرا دیگر نیازی نیست فقط بر روی یک نوع دارایی خاص تمرکز کنید.

تقسیم ریسک بر روی دارایی‌های مختلف، همواره یک روش زمانی چینش سبد دارایی‌ها است  و ابزاری است برای استراتژی‌های مبارزه با تورم و رشد ارزش دارایی‌ها. همیشه روش‌های سنتی مقابله با تورم صحیح نیستند. گاهی شرایط ویژه اقتصادی نتایج جذابی را در بازار دارایی‌ها ایجاد می‌کند.

درباره انواع روش‌های سرمایه گذاری در زمان تورم در ایران بحث شد تا بدانیم بهترین روش برای سود بردن از تورم کدام است. حال بهتر است بدانید آکادمی مالی مسعود به عنوان یک مشاور در کنار شماست تا بتوانید بهترین نتیجه را در این شرایط تورمی کشور بدست آورید. اگر نمی‌دنید در کدامیک از این زمینه‌ها اقدام به سرمایه گذاری کنید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهی در مورد “چگونه از تورم سود ببریم؟

 1. royaaaa گفت:

  بسیار خوب و شامل نکات فراوانی بود.

 2. سهیلیی گفت:

  بسیار عالییی

 3. پریسا توانا گفت:

  سلام نرخ تورم سالیانه برای اجاره ملک تجاری چطور حساب میشه ؟؟

 4. ملیکا اکبریی گفت:

  عالییی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *