مفاهیم پایه

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو، نامی آشنا برای افرادی که در بازار کریپتوکارنسی فعالیت می‌کنند.  چرا که  این نام با بیت کوین و رمز ارزها پیوند خورده است. در واقع نمی‌توان از امکانات دنیای رمز ارزها بهره برد و آن را به این نام مدیون ندانست. آیا ساتوشی ناکاموتو واقعا خالق بیت کوین است؟ 

ساتوشی ناکاموتو کیست

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، نام مستعار فرد یا گروهی است که بیت کوین را ایجاد کرده‌اند. در واقع یکی از رازهای کشف نشده دنیای رمز ارزها هویت واقعی سازنده اولین ارز دیجیتال جهان است. تنها اطلاعاتی که از این شخص باقی‌مانده است، امضای وایت پیپر بیت‌کوین با نام ساتوشی ناکاموتو  و اولین پایگاه داده بلاک چین با نام بیت‌کوین می‌باشد. 

بیت کوین یک نوع سرمایه‌گذاری است که ارزش اندوخته‌های شما را در بلندمدت حفظ می‌کند. همچنین بستری است برای برنامه‌های غیرمتمرکز در آینده که در جنبه‌های غیرمالی زندگی فرد وارد می‌شود.

نظریه‌های مختلفی در مورد این نام وجود دارد. به گونه‌ای که تا کنون انواع و اقسام تحلیل‌ها و داستان‌ها درباره آن منتشرشده است. حتی برخی این تکنولوژی را وابسته به موجودات فضایی دانسته‌اند!

هر آنچه درباره ساتوشی ناکاموتو میدانیم

وی فقط به صورت دیجیتالی با بقیه توسعه دهنده‌های بیتکوین ارتباط برقرار می‌کرد.

برای اینکه هویت ساتوشی شناسایی نشود، اولا هیچ ملاقات حضوری  و یا تماس تلفنی با دیگر توسعه دهنده‌های بیت کوین نداشت و فقط از طریق ایمیل و سیستم‌های رمزنگاری قوی استفاده می‌کرد. بنابراین کسانی که در زمان توسعه پروژه بیت کوین با او همکاری می‌کردند، نمی‌دانستند که Satoshi Nakamoto واقعا کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو هرگز اطلاعات شخصی‌اش را فاش نکردi و حتی اجازه نداده است که سرنخ احتمالی دربارۀ هویتش وجود داشته باشد. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را با عرضه محدود (۲۱ میلیون بیت کوین) ایجاد کرده است، گزارش عملکرد خود را منتشر کرد (وایت پیپر) و اولین بلاک شبکه را در سال ۲۰۰۹ استخراج کرد. در ایمیلی که توسط ساتوشی در سال ۲۰۱۱ ارسال شد، عنوان شده بود که او از بیت کوین دست کشیده و به سوی پروژه‌های دیگر متمایل شده ‌.

برخی از منابع عنوان کرده‌اند ،که ساتوشی ناکاموتو مالک حدود ۵ درصد از کل بیت کوین‌ها است. همین امر باعث شده است که به او لقبی مانند منزوی‌ترین یا پنهان‌ترین میلیاردر جهان داده شود و اسم او جزو ۱۰۰ نفر ثروتمند در جهان قرار بگیرد.

ساتوشی ناکاموتو سبک نگارشی خاص داشت.

برای فهمیدن اینکه ساتوشی ناکاموتو کیست؟ یکسری متخصص سبک نگارش وی را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که ساتوشی بعد از اتمام هر جمله دو بار فاصله می‌گذاشت. آنها  این عادت را به کسانی نسبت می‌دادند که قبلا از ماشین تایپ استفاده می‌کردند و دارای مشاغل نظامی و دانشگاهی بودند. با توجه  به این موارد سن ساتوشی را بیش از ۵۰ تخمین می‌زدند. 

علاوه بر این در کلماتی مانند Analyse و Organise از ise به جای ize در آخر ‌‌آ نها استفاده می‌کرد، از املای انگلیسی کلمات Colour و Neighbor استفاده می‌کرده و  حتی نحوه استفاده او از واژه سخت Bloody کلمه ای پر کاربرد مختص بریتانیایی‌ها، این فرضیه را تقویت می‌‌کرد که Satoshi بریتانیایی است. هر چند او خود را ژاپنی معرفی کرده بود و از اسم مستعار ژاپنی استفاده می‌کرد.

در زمان نوشتن کدهای بیت کوین ساکن لندن بود.

استفان توماس، برنامه نویس سوییسی  ۵۰۰ پست منتشر شده توسط ساتوشی ناکاموتو را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که از نیمه شب تا ساعت ۶ صبح به وقت گرینویچ ،ساتوشی هیچ پستس منتشر نکرده است. با این بررسی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که وی در زمان نوشتن کدهای بیت‌کوین در لندن زندگی می‌کرده است. بررسی موقعیت‌های مکانی فعالیت‌های ساتوشی ناکاموتو در اینترنت شامل انگلستان، منطقه اقیانوس آرام، استرالیا، سانفرانسیسکو و ژاپن می‌باشد.

کد بیت کوین چیست

کد بیت‌ کوین

بیایید از چیزهایی که می‌دانیم شروع کنیم.  کد بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ نوشته شد و در نوامبر سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو، گزارش عملکرد یا همان وایت‌ پیپر که اختراع خودش بود را منتشر کرد.

ساتوشی برای اصلاح اصول اولیه شبکه بیت‌کوین، به ‌شدت درگیر جامعه بیت‌ کوین و همکاری با آن بود. اما پس از دو سال مشارکت، از توسعه بیت‌کوین کناره گیری کرد.

سپس در بهار ۲۰۱۱، در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است و مسئولیت این ارز دیجیتال در اختیار گوین اندرسون قرار دارد. این آخرین سخنی بود که خالق ناشناس بیت‌کوین به دنیا زد.

شناخت هویت Satoshi Nakamoto تا کنون به صورت یک راز باقی مانده است. گفته می‌‌شود که ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متولد پنج آپریل  ۱۹۷۵ است. در مورد جنسیت ناکاموتو کسی چیزی نمی‌‌داند. حتی مشخص نیست که ناکاموتو یک نفر است یا یک گروه.

شروع شایعه‌ها از سال ۲۰۱۵

آذرماه سال ۹۴، روزنامه های فعال در زمینه فناوری به نام های Wired Magazine و Gizmodo مقاله‌ای منتشر کردند که در آن کریگ رایت را شخصیت احتمالی سازنده بیت کوین نامیدند.

در پاسخ به این مقاله رایت ضمن تایید این موضوع عنوان کرد که او به شدت درگیر توسعه اولین ارز دیجیتال جهان به اتفاق دوست خود دیو کلیمن بوده است.

حتی Wired Magazine برخی پست‌های پاک شده وبلاگ را از سایت آقای رایت، یک سری اسناد کش شده و حتی ایمیل‌های مکاتبات با نویسندگان و آشنایان که در این باره صحبت می‌کنند به عنوان مدرک اثبات منتشر کرد .ولی افرادی که خیلی این موضوع باورشان نشده بود همچنان منتظر مدارک بیشتر بودند.

چه کسانی می‌توانند ساتوشی ناکاموتو باشند؟

افراد متعددی هستند که گمان می‌‌رود یکی از آن‌ها خالق بیت‌کوین یا همان ساتوشی ناکاموتو باشند. افراد مختلفی هم در جهان ادعا کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتو هستند ولی تا کنون هیچ کدام از آنها نتوانسته‌‎اند ادعایشان را ثابت کنند.

نیک زابو (Nick Szabo)

وی یکی از طرفداران واحد پولی غیرمتمرکز بود. قبل از  خلق بیت‌کوین در سال ۱۹۹۸، سابو (زابو)  به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال با نام بیت‌گلد (BitGold) بود. اما به دلیل مشکل دوبار خرج کردن (Double Spending) آن، با شکست مواجه شد.

اسکای‌ گری (Skye Grey) که یکی از محققان مطرح اینترنت می‌باشد، با بررسی سبک نوشته‌‌های زابو بیان کرد سبک نوشتار نیک زابو با سبک نوشتار وایت‌پیپر ساتوشی ناکاموتو مشابه است. این ادعا بارها توسط سابو رد شده است.

دوریان پرنتیس (Dorian Prentice)

دوریان پرنتیس، فیزیک‌دان آمریکایی ژاپنی که در کالیفرنیا زندگی می‌کند. برخی حدس می‌زنند که او ساتوشی ناکاموتو است. اما دوریان این ادعا را رد کرد.

هال فینی (Hal Finney)

هال فینی دانشمند کامپیوتر بود که ۱۰ بیت کوین را به عنوان اولین تراکنش بیت کوین از ساتوشی دریافت کرده است. در واقع فینی دومین فرد بعد از ساتوشی ناکاموتو است که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده کرده است. فینی حتی برای بهبود عملکرد سیستم و رفع باگ‌ها پیشنهادهایی هم می‌داد. 

فینی علاقه زیادی به حوزه رمز ارزها و امنیت رایانه‌ای داشت و مقالات زیادی در این باره منتشر کرده بود. وی نیز  هر گونه ادعایی در مورد اینکه خالق بیت کوین است را انکار کرده بود. هال فینی به علت بیماری ALS در ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۴ درگذشت.

ایلان ماسک (Elon Musk)

ایلان ریو ماسک، کار آفرین بزرگ و مطرح در زمینه تجارت که بیشتر به‌عنوان مؤسس «تسلا موتورز» و «اسپیس ایکس» مشهور است. 

یکی از کارآموزان شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) با نام ساهیل گوپتا (Sahil Gupta)، برای اولین بار در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ مقاله‌ای منتشر کرد و در آن مقاله ادعا کرد که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است. ایلان ماسک این ادعا را رد کرد و گفت که او ساتوشی ناکاموتو نیست و اگر چنین بود اسم بهتری برای خود انتخاب می‌کرد.

علاوه بر این اقدامات ایلان ماسک در حمایت از بیت کوین نیز منجر به این شد که این احتمالات و شایعات قوت بگیرند.

بیشتر بخوانید: ارتباط ایلان ماسک با رمز ارزها

گوین اندرسن (Gevin Anderson)

گوین اندرسن در کنار ساتوشی در زمینه توسعه بیت کوین کار می‌کرد. وی توسعه‌دهنده نرم‌افزار مقیم ماساچوست است. شباهت نوشته‌های اندرسن با نوشته‌های ناکاموتو این فرضیه را به وجود آورد که اندرسن همان ساتوشی ناکاموتو است. با این حال اندرسن هیچ وقت این ادعا را تایید نکرد و بارها در مصاحبه‌های خود گفته است که این ادعا کاملاً اشتباه است.

کریگ رایت (Craig Wright)

کریگ رایت خودش ادعا دارد که ساتوشی ناکاموتو است. او کارشناس کامپیوتر و کارآفرین و ساکن استرالیا است. 

کریگ ابتدا با ارائه مدارکی، خود را سازنده بیتکوین معرفی کرد. اما پس از مدتی، مدعی شد که برای ساتوشی ناکاموتو کار می‌کرده است. متخصصین ادعای او را قبول نکرده‌اند و گفته‌اند که احتمال جعلی بودن این مدارک وجود دارد. ادعاهای رایت منجر به مخالفت سریع جامعه ارزهای دیجیتال شد. رایت پست‌های قبلی خود را حذف کرد و با انتشار پستی جدید در وبلاگ  خود، بیان کرد دیگر شجاعت فاش کردن مدارک معتبرش را ندارد.

 

چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را فاش نکرد؟

چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را فاش نکرد؟

 ساتوشی ناکاموتو موفق شده است که هویت خود را در عصصری که اطلاعات به سرعت منتشر می‌شوند، کاملاً پنهان نگه دارد.

اما چرا فاش کردن هویت وی این ‌قدر اهمیت دارد؟ اگر  ساتوشی ناکاموتو یک فرد باشد، مالک حدود ۵% از بیت‌کوین‌های جهان و جزو ثروتمند‌ترین افراد روی کره زمین خواهد بود.

این میزان ثروت پیامدهای زیادی خواهد داشت. اگر ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین‌هایش را به فروش بگذارد که مطابق تحلیل‌ها معادل ۹۸۰.۰۰۰ بیت‌ کوین می‌شود، بازار به شدت تکان می‌خورد. این موضوع با رشد بیتکوین خطرناک‌تر می‌شود.

جمع بندی

شناخت هویت خالق bitcoin یک تلاش آرمان ‌گرایانه و شاید هم بیهوده است. سکوت ساتوشی  از بهار سال ۲۰۱۱ به این معنی است که به احتمال زیاد، از این پس نیز خبری از او نخواهد شد. به هر حال، این ارز دیجیتال متن‌‌باز با وجود این راز همچنان به راه خود ادامه خواهد داد.

دیدگاهی در مورد “ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین کیست؟

 1. 22crypto گفت:

  سلام .دوستان در جریان باشید که این قصه رمز ارز چه بخواهیم چه نه وارد زندگی ما شده چیزی که مهم هست اینه که در هر تحول جدید خیلی زود جو گیر نشده و بدون اطلاعات دقیق و شناخت فرصت ها سرمایه و دسترنج سالیان خودتان را به باد فنا ندهید

 2. aziziiii گفت:

  هرچی باشه از بورس ایران یهتره

 3. شیدا.سعیدینیا گفت:

  واقعا مقاله جالبی بود مرسی

 4. حمیدی گفت:

  دیگه واقعا مهم نیست چه کسی ساتوشی باشه
  ساتوشی هرکی هستی یا بودی دمت گرم! دنیارو تغییر دادی😍

 5. team.academy گفت:

  تا کنون دلایل احتمالی زیادی برای مخفی موندن هویت خالق بیتکوین مطرح شده از جمله غیر متمرکز بودن رمز ارز بیت کوین، دلایل اخلاقی، امنیت شخصی و موارد دیگر.

 6. شیرین گفت:

  عالی بود مطالبتون خیلی ممنون.

 7. محمد اکبرپور گفت:

  خیلی عالی و مفید نوشته بودید مچکر استاد جان

 8. علی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ممنون از سایت جامع و پر اطلاعاتتون
  خسته نباشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *