خودرویی

مزایا و معایب طرح یکپارچه ی خودرو

وزارت صمت با اجرای برنامه طرح یکپارچه ی خودرو قصد ساماندهی و شفاف سازی بازار خودرو و دستور راه اندازی آن را در اسرع وقت داده بود.  و دلیل اجرای برنامه ی طرح یکپارچه از بین بردن چالش های متفاوتی بود. که صنعت خودرو سازی از مدت ها قبل با آن چالش ها مواجه بود. از جمله نا متعادل بودن عرضه  وتقاضا باعث شد. تا رد پای دلالان بیش از پیش در بازار خودرو دیده شود. و این عمل باعث وجود اختلاف قیمت بسیاری بین قیمت روز خودرو صفر در کارخانه و بازار شد. در ادامه ی مطلب به مزایا و معایب طرح یکپارچه ی خودرو خواهیم پرداخت.

معایب طرح یکپارچه؟!

۱-تولید خودروی ناقص:

. شرکت خودرو سازی به علت وجود تحریم هایی باعث شد. خودرو ها به صورت کامل تولید نشوند. و این کار غیر طبیعی و نادرست است. باید این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد. و کنترل شود. عرضه ی محصولات به صورت ناقص و در نتیجه با کیفیت پایین راهی بازار می شوند. امید واریم در آینده با کیفیت بالایی تولید و از کارخانه خارج شوند.

۲-آمار تولیدخودرو: 

. آمار تولیدات خودرو با آمار اولیه  برای تولید هم خوانی نداشت. برای مثال تیراژ۸۰۰هزار خودرو بود. یعنی باید۸۰۰هزار خودرو راهی بازار می شد. ولی ۳۰۰هزار خودروبه علت نواقص نمی توانست وارد بازار شود. و فقط ۵۰۰هزار خودرو وارد بازار می شد.

۳-در نظر گرفتن منافع کوتاه مدت: 

. ورود خودرو به بورس قیمت ها را نجومی میکند. تعدادی از خودرو سازان بخش خصوصی منافع کوتاه مدت را در نظر می گیرند. در حالی که این کار به زنجیره ی ارزش خودرو آسیب می رساند.

مزایای طرح یکپارچه؟!

۱-آمار تولیدخودرو:

. هم اکنون اگر آمار تولید پایین آمده مثلاتیراژ۶۰۰ هزار خودرو داریم. ولی همین ۶۰۰هزار خودرو به صورت تکمیل تولید می شوند. در حقیقت تعداد کمتر شده ولی کیفیت بهتر شده و هیچ یک از ماشین ها ناقص تولید نمی شوند. این دومین اقدام وزارت صمت است. که انجام شده است. و تمامی خودرو ها تجاری بوده و به بازار خودرو راهی می شوند.

۲-افزایش عرضه خودرو : 

. با توجه به آمار تولید که رییس صنایع خودرو سازی مورد بررسی قرار داده بود. گفت: کل خودرو های تولید شده در دو شرکت خودرویی بزرگ کشورمان  تا  سوم خرداد ماه ۸۳هزار و ۵۸۶خودرو بود.  و در مقایسه ی این آمار با آمار سال قبل که فقط ۳۰هزار و ۳۵۵خودرو کامل تولید شده بود.  با ۱۷۵درصد افزایش عرضه رو به رو شدیم. و همچنین در مورد خودرو های ناقص :تا ۳خرداد امسال فقط ۳۷هزار و ۴۶خودروی ناقص تولید شد. ولی در سال گذشته طبق همین بازه ی زمانی ۱۰۸هزار خودرو بود که ۶۶درصد تولید خودروی ناقص و تجاری نشده کاهش پیدا کرده است. در نتیجه ۶۶درصد تولید خودروی ناقص کم شده است.

۳-کاهش قیمت خودرو در بازار و افزایش خودروی وارد شده به بازار با پلاک: 

. ۱۴۸هزار  پلاک خورو امسال فعال شده وارد بازار شد. در حالی که در سال قبل ۱۱۱هزار خودرو بود. که باز ۳۳ درصد با افزایش عرضه خودرو مواجه هستیم. که این عمل باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شد. 

۴-قبول بیش از ظرفیت و توان تولید خودرو:

. کمبود قطعات هایتک و عموما الکترونیکی باعث شده بود تعدادی از خودرو ها بصورت ناقص تولید شوند. که با کاهش تیراژ مدیریت و مشکل رفع شد. 

۵-شفاف و واضح کردن آمار تولید و عرضه:

. تعداد بسیاری از کارشناسان بخش خصوصی که در بازار خودرو هستند. آمار تولید را خیلی بالا اعلام میکنند. تا نظر وزارت صمت را در حوزه ی افزایش تولید تامین میکردند. در حقیقت آمار تولید پایین بود. مثلا آمار ۳۰۰هزار خودرو برای تولید میدادند. ولی ۱۰۰هزار خودرو تولید میشد. و فاصله ی این دو آمار در حاشیه ی سود به دلیل قیمت گذاری بالا لحاظ می شد. با شفافیت آمار عرضه ما به هدف نهایی که حذف قرعه کشی است. نزدیک تر می شویم.

۶-جمع آوری خودرو های ناقص از کف کارخانه:

. در چند ماه گذشته خودو های ناقص از کف کارخانه جمع آوری شد. و در این حین ایرانخودرو که روزی ۲۴۰۰خودرو تولید می کرد.  یا سایپا که حدود ۱۴۰۰تیراژ روزانه داشت.  امروز بین۴۰۰تا ۶۰۰دستگاه تولید می کنند. در نتیجه تیراژ زیادی از دست رفته و تمام ظرفیت قطعه سازی خالی شد. در حالی که قطعه ساز باید هزینه تمام کارگران یا نیروی انسانی ۲هزار نفری خود را بدهد. که برای تیراژ روزانه ۲هزار قطعه هستند.

خودروهای عرضه شده در سری دوم طرح یکپارچه ی خودرو؟

خودرو های عرضه شده از شرکت های :

سایپا: شاهینG. کوییکRاتومات. کوییکRدستی. کوییک دستی. کوییکS می باشند.

 مدیران خودرو: آریزو ۶پرو اکسلنت. آریزو۵توربو. تیگو۸پرومکس. ایکس۲۲پرو.  ایکس ۵۵ پرو.  تیگو ۷پرو اکسلنت. تیگو۸پرو.  می باشند.

 کرمان موتور: کی ام سی T8. جکS5. جک S3. می باشند.

فردا موتور: FMCT5. FMCSX5. سوباM4 می باشند.

آرین پارس موتور: لاماری ایما می باشد.

مکث موتور:  تیارا می باشد. 

ایلیا: دایونY5 می باشد. 

 

در صورت داشتن حواله خودرویی برای فروش با شماره ی :۰۹۱۹۴۳۷۵۲۴۲تماس بگیرید.

تیم خودرویی مسعود بهترین تیم خودرویی در کل ایران می باشد. که خریدار انواع حواله های شما در هر کجای ایران که باشید هستیم.  به دلیل وجود نمایندگان معتبر تیم ما در قسمت های مختلف کشورمان،باعث شده که در مدت زمان کم و به راحتی معامله با ما را تجربه کنید. پولتان را تمام و کمال به صورت نقد و فوری قبل از امضای سند قرار داد تحویل خواهید گرفت. 

دیدگاهی در مورد “مزایا و معایب طرح یکپارچه ی خودرو

  1. محسن احسانی گفت:

    دمتون گرم مطالبتون خیلی عالی و مفیده استفاده کردیم.

  2. سیما رازیان گفت:

    حواله خودرو ۲۰۷دارم طرح یکپارچه چند میخرید ؟ تحویل تابستان۴۰۲

  3. صحرایی گفت:

    خیلی دقیق و کامل توضیح داده بودین ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *