معرفی رمز ارز

ارز دیجیتال لونا یا ترا چیست؟

ارز دیجیتال لونا (Luna)، پروژه‌ای مبتنی بر بلاک چین که توسط موسسه ترا لبز (Terra Labs) در کشور کره جنوبی توسعه یافت. بلاک چین آن بر اساس Cosmos SDK  ساخته شده است. چارچوبی که به توسعه دهندگان خود اجازه می‌دهد بلاک چین‌های سفارشی ایجاد کنند و برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی  Terraبسازند.

در حال حاضر، اکوسیستم ترا دارای بیش از ۱۰۰ پروژه از این پروژه‌های بومی است. این پروژه‌ها شامل توکن غیرقابل تعویض (NFT)، پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و برنامه‌های کاربردی وب ۳ می‌باشند.

ارز دیجیتال لونا یا ترا چیست

ارز لونا توکن اختصاصی پلتفرم ترا است. بلاک‌چین Terra با بهره‌گیری از قراردادهای هوشمند راه‌حل پرداخت جامعی را ایجاد کرده است، به گونه‌ای که کسب‌وکارهای مختلف در کل دنیا می‌توانند سیستم دریافت و پرداخت خود را مبتنی بر آن بنا کنند. رمز ارز لونا در طول این سال‌ها رشد قیمت خوبی را تجربه کرده است. برای آشنایی بیشتر با پروژه Terra و توکن اختصاصی آن LUNA تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پروژه ترا (Terra)

هممانطور که ذکر شد، پروژه ترا یک راه‌ حل پرداخت جامع مبتنی بر بلاک‌چین را با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است. بنابراین در این پروتکل ابزارهای پرداخت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که می توانند بدون استفاده مستقیم از بلاک‌چین برای نقل و انتقال ارزهای دیجیتال استفاده کنند. از این پروتکل به عنوان درگاه پرداخت در بسیاری از کسب‌وکارها و فروشگاه‌های اینترنتی برای فروش محصولات و ارائه خدمات با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توان استفاده کرد.

هدف بنیانگذاران ترا تحقق اهداف بیت کوین بود، یعنی یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا. برای دستیابی به این هدف، Terra سیستمی از استیبل کوین‌ها را به کار می‌گیرد. (ارزهای رمزنگاری شده که ارزش آن ها به دارایی های مختلف مانند کالاها یا ارزهای فیات مرتبط است). UST تا حد زیادی محبوب‌ترین استیبل کوین در بین آنها است و تابع دلارآمریکاست.

LUNA چیست؟

لونا رمزارز بومی و رکن اصلی شبکه ترا است. سوزاندن آن به ثبات اکوسیستم ترا کمک می‌کند و انگیزه کاربران برای استفاده از آن را افزایش می‌دهد. برخی رابطه دلار ترا و ارز Luna را به رابطه زمین و ماه تشبیه کرده‌اند که برای ثبات و چرخش به یکدیگر نیاز دارند.

بعد از دلار ترا (نخستین توکن اختصاصی پلتفرم ترا)، رمز ارز لونا از سوی این پلتفرم معرفی شد. توکن لونا برای ایجاد پایداری در اکوسیستم ترا ابداع شد. LUNA نقشی حیاتی در حفظ قیمت استیبل کوین‌های Terra ایفا می‌کند و نوسانات بازار را کاهش می‌دهد تا ثابت بمانند.

سرمایه گذاران ارز لونا از کارمزدی که بوسیه شبکه پرداخت ترا ایجاد شده است،‌ پاداش دریافت می‌کنند و به طور متوسط ​​۰٫۵ درصد پاداش در هر معامله به کاربران اختصاص می یابد. البته این وعده نیز داده شده است که با توسعه اکوسیستم ترا میزان پاداش‌ دارندگان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سکه های LUNA در سه وضعیت مختلف وجود دارند:

 • Bonded: در این حالت سکه‌ها در یک استخر سهام قرار می گیرند و یا واگذار می‌شوند. از این سکه‌ها نمی‌توان در مبادلات استفاده کرد، چرا که آنها برای کسب پاداش قفل شده‌اند.
 • Unbonded:  سکه هایی که آزادانه معامله می شوند و متعهد به استخر سهام نیستند.
 • Unbonding: سکه‌هایی که از شرط بندی یا واگذاری خارج شده‌اند. تکمیل آن ۲۱ روز طول می کشد و در طول دوره انتظار نمی‌توان آن را لغو کرد.

حاکمیت در پروژه ترا به صورت غیرمتمرکز است. در نتیجه اعضای جامعه آن به تعداد ارز دیجیتال LUNA یا Terra که در اختیار دارند، در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها از حق رأی برخوردار هستند. بخش عمده کارمزدها در استخر جامعه ترا ذخیره می‌شود و در توسعه زیرساخت‌های پروژه بکار گرفته می‌شود.

بلاک‌چین ترا چگونه کار می‌کند؟

این بلاک‌چین از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. کلیه توسعه‌ دهندگان می‌توانند برنامه‌‌های تعامل پذیر و کارآمد در آن ایجاد کنند. از آنجایی که حدود ۱۰۰ تایید کننده به طور همزمان در پروژه ترا فعالیت می‌کنند، ساختار آن در مقایسه  با سایر ساختارها متمرکزتر است.

علاوه براین سرعت انجام تراکنش‌ها در این بلاک‌چین بالا است، و هزینه کارمزد تراکنش‌ها بدلیل استفاده از قراردادهای هوشمند کاهش یافته است. همین دوعامل باعث شده است که کسب ‌وکارهای مختلف به استفاده از آن علاقه‌مند شوند.

بلاک‌چین ترا لونا چگونه کار می‌کند؟

در اکوسیستم ترا، کاربران می توانند توکن LUNA را با UST و بالعکس و با قیمت تضمینی ۱ دلار( بدون توجه به قیمت بازار هر یک از توکن‌ها در آن زمان) تعویض کنند. اگر تقاضا برای UST افزایش یابد و قیمت آن به بیش از ۱ دلار افزایش یابد، دارندگان LUNA می توانند با مبادله ۱ دلار LUNA برای ایجاد یک توکن UST سود بدون ریسک بانکی دریافت کنند.

در طی فرآیند مبادله، درصدی از LUNA سوزانده می‌شود و به طور دائم از گردش خارج می شود و باقیمانده به خزانه جامعه سپرده می‌شود. سپس این وجوه خزانه برای سرمایه‌گذاری در برنامه‌ها و خدماتی که کاربرد اکوسیستم Terra را گسترش می‌دهند، استفاده می‌شود.

سوزاندن درصدی از توکن‌های LUNA تعداد کل توکن‌های باقی مانده در گردش را کاهش می‌دهد، در نتیجه این توکن ها کمیاب‌تر و ارزشمندتر می‌شوند.

همچنین اگر تقاضا برای UST کم باشد و قیمت آن به زیر ۱ دلار برسد، دارندگان UST می‌توانند توکن‌های UST خود را با نسبت ۱:۱ با LUNA مبادله کنند. در این حالت به دلیل کمیاب بودن بر ارزش آنها افزوده می‌شود.

طیف وسیعی از استیبل کوین‌های دیگر وجود دارد که به ارزهای فیات مختلف متصل شده‌اند، مانند:

 • TerraCNY (یوآن چین)
 • TerraEUR (یورو)
 • TerraBGP (پوند بریتانیا)
 • TerraJPY (ین ژاپن)
 • TerraKWR (کوون کره جنوبی)
 • TerraSDR (صندوق بین المللی پول)

Terra  از TerraSDR استفاده می‌کند تا تمام کارمزدهای تراکنش، پاداش‌ها و کمک‌های محرک خود را بر روی بلاک چین تعیین کند تا نوسانات قیمت را در بین ارزهای مختلف صادر شده دولتی به حداقل برساند. به هر حال، سبدی از ارزها ریسک را کاهش می‌دهد و نسبت به یک ارز واحد کمتر تابع نوسانات بازار است.

در صورتی که علاقه‌ مند هستید در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، تتر و غیره سرمایه گذاری امن کنید، میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام نمایید.

خدمات همراهی سبد کریپتوکارنسی

کارهایی که می‌توانید با Terra انجام دهید

ایجاد پلت فرم جهانی و کاربر پسند برای پول نقد الکترونیکی، از عمده دلایل خلق ترا بود. تراکنش‌ها در ترا مستلزم کارمزد محاسباتی است که معمولاً کمتر از ۱٪ ارزش انتقال یافته است و به عنوان پاداش به اعتبارسنجی‌ها می‌رسد. کاربران می‌توانند با استیبل کوین‌های Terra  پرداخت انجام دهند و تجار می‌توانند از آن به عنوان یک روش پرداخت برای کاهش هزینه‌های خود استفاده کنند. همچنین افراد عادی می‌توانند از Terra برای موارد بیشتری مانند امانت دادن، قرض گرفتن، پرداخت بیمه، سرمایه گذاری و امور خیریه استفاده کنند.

آیا لونا را می توان استخراج کرد؟

ارز دیجیتال لونا از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند، بنابراین به دلیل الگوریتمی که در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته است، قابلیت استخراج را ندارد.

نحوه خرید ارز دیجیتال LUNA

برای خرید این رمزارز نمی توانید مستقیما اقدام نمایید. در ابتدا باید یکی از استیبل کوین‌ها مانند تتر را خریداری کنید، سپس آن را در صرافی‌ها به رمز ارز ترا تبدیل نمایید. دقت داشته باشید که  ارز دیجیتال ترا در صرافی‌ها با نماد LUNA به فروش می‌رسد.

از جمله صرافی‌های پشتیبان کننده ارز دیجیتال لونا عبارتند از:

 • صرافی بایننس
 • صرافی کوکوین
 • صرافی Huobi Global
 • صرافی Gate.Io  
 • صرافی  CoinEx
 • صرافی  Upbit
 • صرافی  OKEx
 • صرافی FTX

بهترین صرافی خرید ارز لونا ترا

بهترین کیف پول ارز دیجیتالی لونا

برای ذخیره سازی رمزارز لونا می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کیف پول‌های سخت افزاری گزینه مناسب‌تری هستند وامنیت بیشتری دارند. کیف پول‌هایی که از ارز دیجیتالی لونا پشتیبانی می‌کنند، به شرح زیر می باشند:

 • کیف پول سخت افزاری Trezor
 • کیف پول سخت افزاری Ledger
 • کیف پول سخت افزاری KeepKey
 • کیف پول نرم افزاری Atomic Wallet
 • کیف پول نرم افزاری Coinomi

آیا لونا می تواند به چهره جدید ارزهای دیجیتال تبدیل شود؟

قطعاً راه درازی در پیش دارد: بیت‌کوین با ارزش بازاری نزدیک به ۱ تریلیون دلار همچنان در جایگاه برتر قرار دارد، اتریوم با حدود ۵۰۰ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد و بایننس کوین با ۱۰۰ میلیارد دلار رتبه سوم را دارد. در حالیکه ارزش بازار لونا تنها ۲۷ میلیارد دلار است. با این حال، تجارت قاتلان اتریوم در حال رونق است و کارشناسان طبقه جدید رقبا را که شامل سکه شماره شش Cardano و سکه شماره چهارده Polygon نیز می‌شود، را میلیونرسازان بعدی می نامند.

جمع بندی

ارز دیجیتال ترا یا ارز دیجیتال لونا یکی از خلاقانه‌ترین راهکارهای دنیای بلاک‌چین هستند. این پروژه جزو معدود پروژه‌های دو پروتکلی است که دارای دو ارز دیجیتال لونا و ارزهای خانواده ترا می‌باشد. ارز لونا دارای قیمت متغیری است، اما ارز ترا قیمت‌ ثابتی دارد.

این پروژه حتی از قراردادهای هوشمند نیز پیروی می‌کند که سبب شده است برنامه‌های غیرمتمرکز بسیاری بر روی آن ایجاد شوند. در نتیجه این شبکه نه ‌تنها برای پرداخت‌های مالی، بلکه برای ایجاد پروژه‌های غیرمتمرکز نیز مناسب می‌باشد.

با توجه به امکانات گسترده آن،‌ احتمالا پروژه‌های رمز ارزی بیشتری بر اساس پروتکل ترا در آینده عرضه خواهند شد و این موضوع می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت ارز لونا داشته باشد.

دیدگاهی در مورد “ارز دیجیتال لونا یا ترا چیست؟

 1. 88homann گفت:

  تا بعد از عید که الان بخریم هولد کنیم چطوره؟راهنمایی کنید؟

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   سلام به بخش معرفی سبد کریپتو مراجعه کنید
   https://masoudko.site/product/cryptocurrency-portfolio/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *