خودرویی

همه چیز درباره پراید

    پراید، برای اولین بار در ژاپن تولید شد .و مزدا ۱۲۱نام دیگر این خودرو است .که به خودروی دانشجویی معروف بود و قیمت بالایی نداشت .مزدا و فورد ،با توجه به اینکه در کارهایشان به صورت پیوسته با هم بودند این ارتباط سبب شد: تا این خودرو در آمریکای شمالی در سال ۱۹۸۶با نام فورد فستیوا تولید شود . این خودرو درآن زمان در کشور های آمریکای شمالی،ژاپن و استرالیا فروش بالایی داشت.

 

پراید

چرا به پراید خودروی دانشجویی میگویند؟

پراید ،بعد از اینکه در آمریکای شمالی تولید شد به خودروی دانشجویی معروف شد؛ زیرا بیشتر  مردم  آن کشور از ۱۶سالگی رانندگی می کنند. و حتی می توان گفت که بیشتر ساکنان آن کشور چندین ماشین دارند. و در دهه ۸۰میلادی اینکه دانشجویان برای خودشان خودروی صفر داشته باشند سخت و یا حتی می توان گفت :که غیر ممکن بود ولی این غیر ممکن، با حضور خودرو فورد فستیوا در بازار آمریکا ممکن شد.

پراید از چه زمانی خودروی نا امن شناخته شد ؟

    با اینکه از این خودرو به خوبی استقبال می شد ،ولی سازمان امنیت بزرگراه های آمریکا ،به دلیل وجود نقص هایی در این خودرو  دستور جلوگیری تولید این خودرو را صادر کرد و از آن پس پراید به ناامن ترین خودرو در آمریکا شناخته می شد.بعد از توقف تولید این خودرو در آمریکا در سال ۱۹۸۷ در کشور کره به شرکت کیاموتورز رسید و برای اینکه به این خودرو ،خودروی نا امن نگویندیک سری تغیرات در چهره ی این خودرو اعمال شد؛ وسپس در کشور  کره  تا سال ۲۰۰۰به تولید خود ادامه داد وپس از آن کیا ریو جایگزین این خودرو شد.

 

در دهه ۷۰شمسی پراید راهی بازار ایران شد و بزرگترین معامله ی کیا موتورز در آن سال ها صورت گرفت و طی ۲۰سال یک خودروی داخلی شد .

 

 

موتورهای پراید

موتور شرکت مزدا:

     این شرکت، یکی از قوی ترین شرکت های دنیا در زمینه طراحی موتور است که در چندین مدل از حجم ۱.۱لیتری گرفته تا ۱.۸لیتری و از لحاظ قدرتی ۵۰ تا ۲۱۰ اسب بخار را شامل می شود. خودرو مزدا ۱۲۱همانند خودرو پراید از دو نمونه ی ۱.۱لیتری با نام b1و ۱.۳لیتری با نام b3 استفاده کرده است. 

 

 بیشتر پراید های تولید شده در ایران از موتور b3 استفاده میکنند در سری موتورهای bمدل bpt با قدرتی اندازه ۱۶۶ اسب بخار وbtd با قدرتی اندازه ۲۱۰اسب بخار دارد.

 

موتور کاربراتی پراید :

    زمانی که این خودرو به ایران آمد دارای موتور کاربراتوری بود و در سال ۱۹۸۶در جهان رایج بود که در کاربراتور تلفیق سوخت و هوا مکانیکی انجام می شود ولی این روش باعث وجود مشکل  اساسی مصرف زیاد سوخت می شد و با پیشرفت علم رایانه در کل جهان ،موتور خودرو ها انژکتوری شدند و تا به واسطه ی رایانه از مصرف بالای آن جلوگیری شود و در سال ۱۳۸۲ توسط شرکت زیمنس آلمان پراید هم انژکتوری شد.  

پراید

تمامی مدل های پراید تا سال ۱۳۹۹در ایران متوقف شد . و اگر پراید زیر مدل ۸۰ دارید جزو فرسوده محصوب می شود و می توانید در طرح فرسوده ثبت نام کنید و در صورت برنده شده در این طرح خودروی دلخواهتان را تحویل بگیرید و در صورتی که پول کافی برای خرید خودرو ندارید می توانید حواله خود را بفروشیدالبته دقت داشته باشید که دچار کلاهبرداری نشوید.گروه خودرویی مسعود خریدار انواع حواله های خودرو می باشد و در هنگام معامله تمامی کار ها بر عهده ما می باشد و پول شما به صورت تمام و کمال قبل از امضای قرار داد پرداخت می شود اگر به دنبال معامله ایی آسان و بی دردسر هستید ما در خدمت شما هستیم.  در صورت تمایل برای انجام معامله با شماره :۰۹۱۹۴۳۷۵۲۴۲ تماس بگیرید.

دیدگاهی در مورد “همه چیز درباره پراید

 1. رضا گفت:

  پراید که الان طرف داری نداره😅

  1. مجتبی سروری گفت:

   داداش یکم به جیبامون نگا کنیم میبینیم که به خاطر پولامون مجبوریم طرفدارش بشیم !!!خخخخ😁😂🤣🤣🤣🤣😅🙂 من خودم پراید سوارم!😆😅

 2. صادقی نجف گفت:

  سلام و عرض ادب
  برادر پراید کلا ناامنه از اولش بعدا اینطوری نشده 😅🙈

 3. الهه جنگجو گفت:

  ککاری کردن که همین پراید دم دستی رو هم نمیتونیم دیگه بخریم

  1. سمانه گفت:

   ان شالله به لطف خدا بتونیم 😂😂😂🤦‍♀️🤣🤣🤣 منم آرزومه پراید بخرم با اینکه فرسودس !

 4. نگار گفت:

  چیه بابا این پراید ابروی خودرو ایرانی رو هم میبره ای کاش تولید نشه دیگه

  1. صغرا گفت:

   مگه تولیدد میشه ؟؟؟😅🤔😅

   1. نا3رکمالی گفت:

    ب وفور ۳تاهزار….نظرم با مبلغی که هرکدوممون داریم وهرمدل ماشین که تونستیم بخریم،همون ماشین بهترین وبا امن ترینه….🥺🤔😔🙄

 5. ملیکا گفت:

  مرگ دست خداست پراید وسیله هست.🤣🤣🤣آهان الان فهمیدم پراید چرا خودروی دانشجویی بود ساخته بودنش برا از بین بردن نسل جوان و دانشجو ها🤔😁🤣🤣🤣😅

 6. ناشناس گفت:

  پراید مدل ۸۸دارم میخوام طرح فرسوده ثبت نام کنم کدوم ماشین بهتره ثبت نام کنم؟

 7. باقری گفت:

  داشتم در مورد پراید سرچ میکردم که مطالب این سایت هم دیدم خدایی مختصر و مفید مطالب رو اراعه دادین آدم راحت تاریخچه پراید رو میفهمه و در مورد تعویض خودرو فرسوده پراید و گرفتن خودرو نو هم کامل و جامع توضیح داده شده. گفتم یه خدا قوتی به شما گفته باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *