معرفی رمز ارز

کاربرد و استفاده IMX چیست؟صفر تا صد ایموتبل ایکس

یکی از تازه‌ترین رمزارزهایی که از طریق پلتفرم CoinList در ۸ سپتامبرعرضه شد ارز دیجیتال Immutable X بود. در شبکه اتریوم ارز دیجیتال ایموتبل ایکس اولین راه‌حل برای بهبود مقیاس‌پذیری لایه ۲ (L2) برای NFT ها است.  سرعت بالا در تأیید و انجام تراکنش‌ها، توان عملیاتی بالا و کارمزد (گس) صفر بدون به خطر انداختن امنیت اتریوم  می‌توان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های توکنIMX دانست.

 حل مسئله مقیاس‌پذیری در اتریوم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا همان طور که می‌دانید یکی از برازدحام ‌ترین پلتفرم‌های بلاک چینی موجود بلاک چین اتریوم  است که به‌دلیل میزبانی از قراردادهای هوشمند و طیف وسیعی از برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن‌ها، همواره از ترافیک بالا و سرعت پایین شبکه رنج می‌برد. اگرچه در اکوسیستم اتریوم راهکارهای لابه اولی وجود دارند که به مقیاس‌پذیری این بلاک چین کمک می‌کنند، اما با رشد اکوسیستم اتریوم، مشکلات و موانع جدیدتری سر راه آن قرار می‌گیرند؛ مشکلاتی که بخش زیادی از آنها به سرعت تراکنش‌ها و کارمزد گس مرتبط می‌شوند. این راهکار Immutable X یا به‌اختصار IMX نام دارد. که در ادامه به بررسی کامل آن می‌یردازیم.

IMX

Immutable X چیست؟

همان‌طور که می‌دانید که شبکه اتریوم پیوسته دچار قطعی و قفل‌شدگی است به‌دلیل اینکه  پروژه‌های نوپایی که بر روی آن پیاده‌سازی می‌شوند، پروتکل‌های دیفای و همچنین برنامه‌های غیرمتمرکزی که به‌وسیله قراردادهای هوشمند روی آن اجرا می‌شوند، می‌باشد. که همین دلیل  باعث افزایش بی‌رویه کارمزدها و کندی تراکنش‌ها شده است.

البته کاربران حرفه‌ای اتریوم، با سود‌هایی که در پروتکل‌های دیفای یا بازی‌های NFT به دست می‌آورند این هزینه‌ها را جبران می‌کنند و دوستداران همیشگی اتریوم هم به امید راه‌اندازی اتریوم ۲.۰، این‌گونه مشکلات را تحمل می‌کنند. اما این قضیه درباره تازه‌واردها صدق نمی‌کند.

در صنعت NFT یا توکن‌های غیرمثلی، این مشکلات باعث دل‌سردی در بین کسانی شده که ناچار به پرداخت این کارمزدهای بالا در هنگام ایجاد دارایی‌های دیجیتال هستند. در کنار این‌ها، افزایش مدت‌زمان لازم برای پردازش تراکنش‌ها هم مشکل دیگری است که کاربران را ناچار به انتظارهای طولانی‌مدت برای انجام تراکنش‌ها می‌کند.

اگرچه بسیاری از کارشناسان برای اتریوم راهکارهای لایه دوم را یک درمان موقتی  می‌دانند، اما تقریباً همه بر این موضوع اتفاق نظر دارند که  مخصوصا در حوزه اپلیکیشن‌های مربوط به ساخت و خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی که به‌تازگی مورد‌ توجه و پذیرش عموم مردم و افراد تأثیرگذار (مثل هنرمندان و سلبریتی‌ها) قرار گرفته‌اند، ضرورت استفاده از راهکارهای لایه دوم به‌شدت احساس می‌شود.

 راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم 

با معرفی راهکار لایه دوم Immutable X یا به‌اختصار IMX، امیدی در اکوسیستم NFT به وجود آمده و به نظر می‌رسد که بخشی از ارزش‌های اساسی دنیای بلاک چین در حال به ثمر رسیدن هستند. احتمالاً نام بازی محبوب Gods Unchained را شنیده‌‌اید. Gods Unchained یک بازی محبوب در فضای NFT است که توسط یک شرکت استرالیایی به نام ایمیوتبل (Immutable) ساخته شده است. و شاهد موفقیت آن در میان گیمرها و طرفداران ارزهای دیجیتال بوده است.

حالا همین شرکت، مشکل مقیاس‌پذیری را در بلاک چین اتریوم را موردتوجه قرار داده است. تیم ایمیوتبل به‌جای ایجاد یک ساختار کاملاً متفاوت، تصمیم گرفته تا با همان بنیان امن و غیرمتمرکزی که شبکه اتریوم پیش‌تر ساخته ادامه دهد و کار کند. Immutable X حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و مطمئناً شما هم دوست ندارید از دستاوردهای آن برای اکوسیستم NFT بی‌خبر بمانید؛ بنابراین تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

مقیاس پذیزی imx

حل مشکلات مقیاس‌پذیری IMX در بلاک چین اتریوم 

IMX کاری که می‌کند به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد بازارها، بازی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تولید کنند که به کارمزد گس برای تاییید تراکنش‌ها نیاز نداشته و توان پردازش بیش از ۹ هزار تراکنش در ثانیه را دارد. IMX به‌عنوان یک راهکار لایه دوم از پروتکل‌های ایمنی و اعتبارسنجی لایه اول برای امنیت‌‌بخشی به اطلاعات کاربران و وجوه مرتبط با کلیدهای خصوصی استفاده کرده و به‌راحتی تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کند.

این پلتفورم IMX چون با محیط زیست هم سازگاری دارد مانند بیت کوین و پروتکل های پیشین اتریوم که شاهد آن بوده‌ایم نیست پس بدون ترس از به خطر انداختن محیط زیست به توسعه‌دهندگان و هنرمندان این اجازه را می‌دهد که بر روی بلاک چین اتریوم مشغول به کار شوند.

پروتکل IMX عملکرد کرد آن همواره در حال افزایش است و پوسته ویژگی‌های جدید زا به پلتفرم خود اضافه می‌کند. که در ادامه به بررسی برخی از قابلیت‌های این بلتفرم اشاره می‌کنیم.

سیستم زی‌کِی رول‌آپ

سیستم زی‌کِی رول‌آپ (ZK-Rollup) یک تکنیک مقیاس‌پذیری لایه دوم است که برای اجرای هزاران تراکنش هم‌زمان IMX از آن بهره می‌برد. این سیستم از سال ۲۰۲۰ فعال بوده و IMX از آن جهت تسهیل تراکنش‌های NFT در اتریوم استفاده می‌کند.

سیستم زی‌کِی رول‌آپ (ZK-Rollup) که برای اجرای هزاران تراکنش هم‌زمان IMX از آن بهره می‌برد یک تکنیک مقیاس‌پذیری لایه دوم است که این سیستم IMX از آن جهت تسهیل تراکنش‌های NFT در اتریوم استفاده می‌کند و از سال ۲۰۲۰ فعال می‌باشد.

ارائه API

با استفاده IMX این امکان را در اختیار توسعه‌‌دهندگان قرار می‌دهد که از API پلتفرم برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خودکار و کاربرپسند استفاده کنند. به این صورت، آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به پیکربندی‌های بلاک چین، زبان‌های برنامه‌نویسی و قراردادهای هوشمند، کتابخانه‌های جدید، نرم‌افزارهای خود را توسعه دهند و ویژگی‌های مقیاس‌پذیری و منابع غنی IMX را هم در این نرم‌افزارها ادغام کنند.

توکن api

نقش IMX در اکوسیستم توکن‌های غیرمثلی

بازار IMX از پلتفرم‌ها و صرافی‌های مختلف در پروتکل اتریوم تشکیل شده است. پلتفرم‌ها می‌توانند به‌عنوان پلتفرم میزبان عمل کنند، بدون نیاز به پیوندهای مختلف از یک پلتفرم واحد، با یکدیگر در ارتباط باشند و تراکنش انجام دهند. به دلیل اینکه این پلتفرم امکان تعامل‌پذیری و فعالیت مشترک این صرافی‌‌ها و بازارها را در یک مکان واحد محقق می‌کند. بازار IMX مشوق‌های زیادی دارد به عنوان مثال:

 • توسعه دادن از طریق IMX بازارها و پلتفرم‌های خاص خود
 • به دست آوردن امتیاز وفاداری در هنگام فروش دارایی‌ها در بازارهای ثانویه
 •  مالکیت کامل توسعه‌دهندگان بر پروتکل‌های فرانت‌اند (front-end) اپلیکیشن‌ها یا پلتفرم‌هایی که می‌سازند
 • اپلیکیشن‌های ساخته‌شده بر روی IMX علاوه بر اینکه مقیاس‌پذیرند، این امکان را دارند که متناسب با نیازهای کاربر سفارشی‌سازی شوند؛
 • کاربران می‌توانند بدون نیاز به دانش عمیق درباره فناوری بلاک چین، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و صرافی‌های امن کاربرپسندی بسازند که بدون وقفه و بدون نقص کار کنند.

معرفی توکن IMX

موتور محرک پروتکل امیوتبل، توکن کاربردی IMX است. این توکن از نوع ERC-۲۰ بوده و از تولید NFTها در پروتکل لایه دوم اتریوم پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این توکن IMX، کاربران می‌توانند در تصمیمات آینده و پروتکل‌‌های حاکمیتی در IMX مشارکت داشته باشند. قابلیت تأمین نقدینگی از طریق سهام‌گذاری و دریافت پاداش هم برای کاربران وجود دارد.

عرضه و توزیع IMX

معاملات NFTها در نهایت به ایجاد و توزیع ۲۰ میلیون توکن IMX در بازار ارزهای دیجیتال منتهی می‌شود که علاوه بر همکاری‌هایی IMX در طول این مدت ایجاد کرده‌است. که طبق وایت پیپر ارائه‌شده از سوی امیوتبل، این توکن‌ها علاوه بر فروش خصوصی و عمومی در صرافی‌ها، به توسعه اکوسیستم و توسعه پروژه نیز اختصاص خواهد یافت و بخشی از آن نیز به ذخایز بنیاد IMX تعلق می‌گیرد.

خرید توکن آی ام ایکسکاربرد توکن‌های IMX

در ادامه، موارد استفاده  و کاربرد توکن IMX را توضیح می‌دهیم.

 • کارمزدها: باید ۲۰ درصد از کل کارمزد را به‌صورت توکن IMX پرداخت کنید بابت هر معامله‌ای که در پروتکل امیوتبل انجام می‌دهید. برای این کار کافی است در کیف پولی که به قرارداد هوشمند این پلتفرم متصل کرده‌اید، مقداری IMX داشته باشید. در غیر این صورت، پروتکل به‌صورت خودکار، ۲۰ درصد از کارمزد دریافتی از طریق اتر (ETH) را در بازارهای عمومی به توکن IMX تبدیل می‌کند.
 • سهام‌گذاری: روش جایگزینی برای کسب درآمد در IMX الگوریتم اجماع اثبات سهام است. تمامی کارمزد‌های پرداخت‌شده در IMX مستقیماً به «استخر پاداش‌دهی سهام‌گذاران» منتقل شده و کاربران می‌توانندبخشی از این پاداش زا با سهام‌گذاری توکن‌های IMX  کسب کنند.
 • پروتکل‌های حاکمیتی: در صورتی واجد شرایط مشارکت دز حاکمیت پروتکل‌ IMX هستید که دارای توکن IMX باشید و حق رای شما به تعداد توکن‌هایتان بستگی دارد. این رای‌گیری‌ها، بر روی پروپوزال‌های پیشنهادی صورت می‌گیرد که اغلب حول موضوعاتی مثل چگونگی تخصیص توکن‌های ذخیره، اعطای اعتبار به توسعه‌دهندگان، فعالسازی پاداش‌های روزانه و تغییر نحوه عرضه توکن‌ها ارائه می‌شوند.

راه‌های به‌ دست آوردن توکن IMX

برای به دست آوردن توکن IMX روش‌های مختلفی وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • خرید مستقیم از صرافی
 • مشارکت در برنامه‌های تشویقی IMX، مثل کمپین‌های بازی
 • سهام‌گذاری توکن برای دریافت توکن‌های بیشتر
 • انجام معاملات NFT، نگهداری NFT، سپرده‌گذاری NFT و ساخت اپلیکیشن در پلتفرم

در ادامه این مقاله برخی از این روش‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

سهام‌گذاری توکن IMX

قابلیت سهام‌گذاری توکن IMX، چند ماه پس از راه‌اندازی این توکن فعال شد. توکن‌های IMX که از طریق کارمزد از کاربران دریافت می‌شود، به استخر پاداش‌دهی سهام‌گذاران (staking rewards pool) منتقل می‌شود. سپس توکن‌های جمع‌آوری‌شده در این استخر، در فواصل منظم ماهیانه، بین تمامی افرادی که توکن‌های IMX خود را در پروتکل امیوتبل ایکس سهام‌گذاری کرده‌اند، توزیع می‌شود.

پاداش هر کاربر، متناسب با میزان IMX استیک‌شده در ماه، نسبت به کل توکن‌های IMX سهام‌گذاری شده است. برای اینکه IMX خود را سهام‌گذاری کنید، باید به یکی از دو روش زیر عمل کنید.

روش ۱:

 •  ذخیره کردن توکن‌های IMX را در لایه اول یا دوم اتریوم
 • شرکت کردن در رأی‌گیری یکی از پروپوزال‌های حاکمیتی، طی ۳۰ روز اخیر

روش ۲:

 • دارا بودن یک یا چند NFT در امیوتبل ایکس
 • انجام یک معامله NFT طی ۳۰ روز اخیر

بازی برای کسب درآمد

یکی از امکاناتی است که IMX برای اعطای پاداش به کاربران وفادار و تبلیغ‌کنندگان پلتفرم خود در نظر گرفته است، بازی کردن به قصد کسب درآمد می‌باشد. شرکت‌کنندگان واجد شرایط، کاربرانی هستند که از ابتدا در این پلتفرم حضور داشته‌ و نقش مؤثری را در پیشرفت IMX ایفا کرده‌اند. از نمونه‌های این افراد می‌توان به دارندگان فعال NFT بازی Gods Unchained اشاره کرد.

کاربران می‌توانند از طریق بازی کردن تا ۶۰۰,۰۰۰ توکن IMX به دست بیاورند. بخش «‌بازی برای کسب درآمد‌» دو بخش دارد که کاربران می‌توانند در آن‌ها مشارکت کرده و پاداش بگیرند. اولین بخش در اختیار  کسانی قرار می‌گیرد که تا پیش از زمان تعیین‌شده و مقرر، NFT بازی Gods Unchained را تهیه کرده و آن را در کیف پول Immutable X خود نگهداری کرده باشند.

با این حال، بازیکنان برای بردن ۱۰۰,۰۰۰ توکن IMX که بین همه کاربران تقسیم می‌شود، باید هر سه مرحله زیر را پشت‌سر گذاشته باشند:

 • انجام دادن حداقل یک بار بازی Gods Unchained، پیش از تمام شدن دوره آلفا
 •  متصل کردن  کیف پول خود به حساب Gods Unchained و حساب IMX خود پیش از اتمام دوره آلفا
 •  نگه‌داری کردن حداقل ۱ NFT بازی Gods Unchained پیش از ۲۲ ژوییه ۲۰۲۱ (۳۱ تیر ۱۴۰۰)

قسمت دوم، جوایز آلفا یا همان Alpha Rewards نام دارد و به تمامی شرکت‌کنندگان اعطا می‌شود. این جایزه شامل ۴۰۰,۰۰۰ توکن IMX است که پلتفرم به‌صورت برابر بین اعضایی که این سه مرحله را پشت‌سر گذاشته باشند تقسیم می‌کند:

 •  انجام حداقل یک بار بازی Gods Unchained  توسط بازیکن
 •  متصل کردن کیف پول خود به پلتفرم Immutable X
 • دارا بودن حداقل ۱توکن Gods Unchained را در کیف پول IMX خود

imxIMX و آینده NFTها

محبوبیت و پذیرش NFTها، ابتدا به‌شکل غیرقابل‌تصوری افزایش یافت؛ اما پس از مدتی، به‌صورت ناگهانی و غیزمنتطره در بین دوستداران و توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال افول کرد. همین امر باعث شد که برخی از منتقدین، محبوبیت NFTها را تنها یک حباب بدانند. با این حال، عده‌ای دیگر از آنها این کاهش استفاده را به مشکلات مقیاس‌پذیری رایج در بلاک چین اتریوم که در بالا هم به آنها اشاره شد مرتبط می‌دانستند.

پروتکل IMX برای حل همین مشکلات ابداع شده است. این پلتفرم قصد دارد ارتقا، توزیع و استفاده از NFTها را در بازار ارزهای دیجیتال تسهیل کند.

مدل پاداش‌محور IMX باعث شده که ساخت و معامله NFT به یک فرایند تعاملی‌تر و جالب‌تر تبدیل شود؛ چون سازندگان و کلکسیونرهای هنر دیجیتال در فرایند ساخت و معامله NFTها مشارکت داده می‌شوند و اطمینان می‌یابند که تولیدکنندگان محتوا، NFTهای باارزشی خلق می‌کنند.

تیم IMX از اعضای شرکت امیوتبل تشکیل شده که تجربیات خوب و مؤثری در زمینه نوآوری‌های بلاک چین و اعطای ارزش به NFTها دارند. اعضای اصلی این تیم سابقه حضور طولانی در اکوسیستم NFT و فناوری بلاک چین را در کارنامه خود دارند.

IMX با جذب بیش از ۱۵ میلیون دلار در دوره‌های مختلف تأمین سرمایه خود، سرمایه کافی برای ادامه مسیر پروژه را در اختیار دارد. برخی از سرمایه‌گذاران اصلی این پروژه شامل کوین‌ بیس، نیروانا کپیتال (Nirvana Capital)، اپکس کپیتال (Apex Capital) و نسپرز (Naspers) هستند.

متوجه می‌شویم که آینده‌ درخشانی در انتظار این پروژه و کل اکوسیستم NFT است اگر به همه این موارد، همراهی این راهکار با بازی محبوب Gods Unchained را هم اضافه کنیم.

کلام آخر

آینده‌ای روشن و پیشرفتی شگرفت با ظهور پروژه‌هایی مثل IMX  در انتظار اکوسیستم بلاک چین است. این ابتکارات باعث هموارشدن مسیر راهکارهای جدید مقیاس‌پذیری برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال و NFTها خواهند شد.

اتکای این پروژه به مدلی که پیش‌تر اتریوم تنظیم کرده است، نشان از انسجام و هماهنگی در اکوسیستم بلاک چین دارد. این موضوع می‌تواند الهام‌بخش پروژه‌ها و نوآوری‌های آینده برای ساخت بنیان‌های محکم بلاک چینی در جامعه دیفای باشد.

 

1 نظر در “کاربرد و استفاده IMX چیست؟صفر تا صد ایموتبل ایکس

 1. بهار44 گفت:

  مرسی بابت اطلاع خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *