سرمایه داران بزرگ

گری اسکیل

صفر تا صد صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل (Grayscale)

صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale)، یکی از زیر مجموعه‌های شرکت سرمایه گذاری دیجیتال کارنسی گروپ (DCG) به حساب می‌آید که از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرده است. این شرکت صندوق های سرمایه گذاری ارز های دیجیتال را مدیریت نموده و مهم‌ترین صندوق تابع آن، گری اسکیل بیت کوین تراست نام دارد که با نماد اختصاری (GBTC) نمایش داده می‌شود.

در قسمت معرفی، سایت شرکت سرمایه گذاری دیجیتال کارنسی گروپ (DCG) اینگونه خود را معرفی کرده‌اند:

بانک ها دیگر نمی‌توانند بیت کوین را نادیده بگیرند.
ما تیمی هستیم که مشتاقانه اعتقاد داریم که فناوری بیت کوین و بلاکچین، تغییرات اقتصادی و اجتماعی جهانی را تغییر می‌دهد. مدل منحصرد به فردمان این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا منابع خود را برای ساخت بیت کوین و بلاک چین در بلند مدت به‌کار گیریم.”

گری اسکیل (Grayscale) توسط بری سیلبرت ( Barry Sibert) در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد، این شرکت در ابتدا با نام بیت کوین اینوستمنت تراست (Bitcoin Investment Trust) راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۷ توانست بیش از ۲۰۸ میلیون دلار دارایی را در تراست سرمایه گذاری گری اسکیل مدیریت نماید.

طبق گزارش این شرکت ۵۶ درصد از سرمایه های جمع‌آوری شده در نیمه اول سال ۲۰۱۸ از طریق موسسات، ۲۰درصد از سرمایه گذران شخصی معتبر، ۱۶درصد از سرمایه گذاران بازنشسته و ۸ درصد از سرمایه مشاغل خانوداگی تامین شده است.

با یک نگاه به این گزارش می‌توان متوجه شد که بیشتر سرمایه‌داران و موسسات، مشتاق سرمایه گذاری در این صندوق هستند و در زمان نوشتن مقاله، صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل ( Grayscale Investments) بیش از ۳۱ میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند.

در ۸ سال پیش در اوایل تاسیس این صندوق  فقط سرمایه گذاران معتبر قادر به خرید سهام بودند و براساس گزارشات بدست آمده حداقل میزان خرید برای سرمایه‌گذاران تایید شده در صندوق گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust)  ۵۰۰۰۰دلار است .

 

همچنین ۲درصد کارمزد سالیانه صندوق در همان روز خرید کسر خواهد شد؛ اما در سال ۲۰۱۵  صندوق بیت کوین گری اسکیل برای فروش سهام خود به صورت عمومی به سرمایه گذاران خرد در بازار ثانویه مجوز‌های لازم را دریافت کرد و اکنون در زمان نگارش این مقاله هر سهم صندوق گری اسکیل با نماد GBTC  با قیمت ۳۰ دلار معامله می‌شود و قیمت آن وابسته به بیت کوین است.

دارایی این صندوق در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیارد دلار است  و دارای ۶۵۱۷۰۰ بیت کوین می‌باشد که سهم ۳.۴۳ درصدی از کل مارکت بیت کوین را شامل می‌شود.

گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust)، بزرگترین صندوق یا محصول شرکت گری اسکیل است اما این شرکت صندوق های دیگری هم ارائه می‌دهد که در بورس قابل معامله هستند.

 • Grayscale Bitcoin Cash: این صندوق در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و نماد اختصاری آن BCHG بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری روی این صندوق ۲۵۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق در حال حاضر ۱۶۳ میلیون دلار معادل ۲۹۶۰۰۰ بیت کوین کش می‌باشد.
 • Grayscale Ethereum Trust: این صندوق در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و نماد آن   ETHE بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری روی این صندوق ۲۵۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق در حال حاضر ۳.۱۶ میلیون اتریوم معادل ۶.۹۱ میلیارد دلار است.
 • Grayscale Digital Large  Cap Fund: این محصول در واقع یک صندوق سرمایه گذاری ترکیبی متشکل از چند ارز دیجیتال است و با نماد GDLC در بورس معامله می‌گردد.

حداقل سرمایه گذاری در این صندوق نیز ۵۰۰۰۰ دلار است.

در زمان نگارش این مقاله، شرکت گری اسکیل (Grayscale) دارای ۱۴ صندوق سرمایه گذاری که تنها ۵ صندوق آن در بورس قابل معامله می‌باشند است برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری بصورت کلان و مستقیم را دارند این شرکت شرایط خاصی را در نظر گرفته از جمله برخی گواهینامه‌ها و تاییدیه ها، نگهداشتن واحد های صندوق حداقل به مدت ۶ ماه، حداقل خرید در ۱۲ صندوق این شرکت ۲۵۰۰۰ دلار و در دو صندوق ۵۰۰۰ دلار است همچنین درآمد شما باید بالای ۲۰۰ هزار دلار در سال باشد یا حداقل ۱ میلیون دلار دارایی در اختیار داشته باشید و …. که به راحتی می‌توان متوجه شد مخاطبان سرمایه گذاری بصورت مستقیم در این صندوق ها افراد ثروتمند جامعه هستند.

چرا گری اسکیل (Grayscale)؟!

چرا وقتی می‌توانیم بصورت مستقیم در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم به چه علتی در صندوق‌هایی که پشتوانه آن ها تنها یک رمز ارز است، سرمایه گذاری کنیم؟!

پاسخ این سوال شاید برای نسل جوان قابل درک نباشد اما پاسخ در کلاس این دارایی‌ها نهفته است؛ دارایی‌های دیجیتال کلاس جدیدی از دارایی‌ها هستند و بسیاری از افراد میان سال و ثروتمند با رمزارزها آشنا نیستند و حاضر به پذیرش ریسک این بازار ها به صورت مستقیم نمی‌باشند. در جدول زیر به صورت خلاصه علت مقایسه‌ای بین این صندوق‌ها و خرید ارز دیجیتال بصورت مستقیم آورده شده است.

شاید برای کسی که در این بازار به مقدار کم سرمایه گذاری می‌کند، چنین ریسک هایی منطقی نباشد اما افرادی که می‌خواهند بصورت میلیون دلاری وارد این بازار شوند قطعا ریسک و نگرانی‌های از دست دادن دارایی‌هایشان با یک جا‌به‌جایی اشتباه در شبکه بلاکچین یا فراموش کردن رمز کیف پول را درک می‌کنند و آن را بسیار بزرگ می‌بینند. با یک نگاه ساده به جدول می‌توان متوجه شد، شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale Investment) آحاد جامعه ای ثروتمند را هدف قرارداده که قادر به درک بالایی از نحوه کارکرد و اصلا فلسفه وجودی ارز های دیجیتال نیستند و تنها می‌خواهند بدون پذیریش ریسک از دست دادن دارایی‌ها، به سرمایه گذارای در این بازار جدید و پر سروصدا بپردازند و از این بازار عقب نمانند و از سود های آن منتفع شوند.

گری اسکیلاهداف صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل

 

طبق چارت ارائه شده توسط شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale Investment)، هنوز در اول را هستیم و تازه این شروع کار است، فناوری بلاکچین قرار است دنیای ما را تغییر دهد و ما هم از این قضیه مستثنا نیستیم.

در این چارت مقایسه‌ای بین انواع کلاس دارایی ها صورت گرفته و واضح است که دارایی های دیجیتال هنوز در اول راه رشد خود می‌باشند و با توجه به تورم جهانی پیش رو، بسیاری این دارایی ها به خصوص بیت کوین را، یک منبع دخیره ارزش و محافظت شده در مقابل تورم می‌دانند.

از اهداف این شرکت می‌توان به تاسیس صندوق های ETF  برای مقابله با ETF های کانادایی اشاره کرد.

سخن پایانی

به طور کلی صندوق‌های سرمایه گذاری شرکت گری اسکیل (Grayscale Investment) هم مزایا ارزهای دیجیتال از جمله رشد بالا و ضد تورم بودن را دارند و هم مزایا اوراق بهادار و صندوق های‌سرمایه گذاری و از این رو خواهان سرمایه گذاری در این صندوق‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود، آنچنان‌که شرکت مادر آن، دیجیتال کارنسی گروپ (DCG) از سوی مجله تایمز (TIMES) به عنوان یکی از صد شرکت تاثیرگذار در دنیا معرفی شد؛ این نشان می‌دهد تا به اینجای کار این شرکت راه درستی را در پیش گرفته و احتمال موفیقت‌ها و تاثیرگذاری آن با خرید و فروش هایش بر بازار ارزهای دیجیتال، روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

دیدگاهی در مورد “گری اسکیل

 1. محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  صندوق سرمایه‌گذاری ‌گری اسکیل چگونه کار می‌کند؟

  1. تیم آکادمی مالی مسعود گفت:

   با سلام برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری با ما تماس بگیرید

 2. peyman گفت:

  GBTC دقیقا چیست؟

 3. محمد حسن حسین زاده گفت:

  سلام و تشکر
  چرا وقتی گری اسکیل بیت کوین هایش را به کوین بیس منتقل میکند بی کوین قیمتش پایین میاد ؟❤️🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *