معرفی اشخاص

چارلز هاسکینسون

از اتریوم تا کاردانو، هاسکینسون و تحولی در کریپتوکارنسی؛

فعالین حوزه‌یبلاکچین و کریپتوکارنسی، به‌طور کلی به ۲ دسته‌ تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول شامل عموم کاربران است که بیشتر به‌صورت ناشناس، اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال می‌کنند. این سرمایه‌گذاری یا از طریق خرید و فروش ارزهای دیجیتال است یا از طریق استخراج یا ماینینگ. اما در طرف دیگر، افراد برجسته و تیم‌های توسعه دهنده شبکه‌ی رمز ارزها قرار دارند که حضور فعال‌تری نسبت به دسته‌ی اول در این زمینه دارند. به‌عبارت‌دیگر، این افراد شناخته‌شده‌تر هستند.

در بین این افراد، چارلز هاسکینسون یکی از معروف‌ترین افراد فعال در زمینه ارزهای دیجیتال است که توانسته بسیاری از نوآوری‌ها و پیشرفت‌های این حوزه را به نام خود ثبت کند.

چارلز هاسکینسون کیست؟ خالق کاردانو

 

چارلز هاسکینسون (Charles Haskinson) به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم (ETH) و همچنین به نام خالق کاردانو (ADA) می‌باشد. این فرد به تیم توسعه اتریوم در سال ۲۰۱۳ پیوست و جزو ۸ توسعه دهندۀ اصلی این ارز دیجیتال شد. آن زمان اتریوم در ابتدای مسیر خود بود و افراد توسعه دهنده این رمز ارز به توافقی جامع نرسیدند که اتریوم چه نوع پروژه‌ای باشد یعنی اینکه غیر انتفاعی باشد یا تجاری؟ پس چارلز هاسکینسون از تیم اتریوم جدا شد و شروع به خلق رمز ارز دیگری به نام کاردانو کرد. بخش اعظم موفقیت کاردانو به واسطه تلاش‌های چارلز هانکینسونِ آمریکایی به وقوع پیوسته است.

دوران قبل از فعالیت رسمی چارلز هاسکینسون در دنیای کریپتو

چارلز هاسکینسون در سال ۱۹۸۷ در ایالت هاوایی آمریکا متولد شد و او یک کارآفرین و ریاضیدان فناوری بود قبل از اینکه وارد حوزه رمز ارزها شود. تحصیلات خود را در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور (MSU Denver) و دانشگاه کلرادو در بولدر (University of Colorado Boulder) انجام داده بود و حوزه مطالعاتی عمده وی، نظریه اعداد تحلیلی بود. وی فعالیت و مطالعات زیادی در زمینه رمز ارزها داشت و چندین شرکت را در این زمینه پایه گذاری کرد از جمله: شرکت اینویکتوس اینوویشن (Invictus Innovations که گفته می‌شود به کمک این شرکت، شبکه معروف بیت شیرز (BitShares) خلق شد.

ورود رسمی به دنیای ارزهای دیجیتال با مشارکت در بنیان‌گذاری اتریوم

چارلز هاسکینسون به عنوان یکی از ۸ توسعه دهنده اصلی اتریوم در سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد. رمز ارز اتریوم سال‌هاست که بعد از بیت کوین به عنوان دومین رمز ارز برتر دنیا شناخته شده است. بسیاری از صاحب نظران حوزه ارزهای دیجیتال عقیده دارند که اتریوم از نظر ساختار و فناوریِ به کار رفته در آن، حتی بهتر از بیت کوین است و بعید نیست که جایگاه بزرگترین ارز دیجیتال را از بیت کوین بگیرد.

فعالیت چارلز هاسکینسون در تیم اتریوم زیاد طول نکشید زیرا که در شروع کارِ اتریوم، یک نوع دودستگی بین اعضای تیم توسعه دهنده اتریوم به وجود آمد. عده ای عقیده داشتند که اتریوم باید یک رمز ارز غیر انتفاعی باشد اما چارلز هاسکینسون و عده ای دیگر عقیده بر تجاری بودن این رمز ارز داشتند، سپس تعدادی از اعضای تیم اتریوم و از جمله چارلز هاسکینسون این پروژه را ترک کردند و شرکت‌های مستقل خود را تاسیس کردند. انشعاب اتریوم کلاسیک (ETC) از اتریوم نیز مدتی بعد از همین جدایی و در اثر هک شدن شبکه اتریوم به وقوع پیوست، چارلز هاسکینسون جزو حامیان اولیه اتریوم کلاسیک بود.

خلق رمز ارز کاردانو

چارلز هاسکینسون یک شرکت مهندسی به نام (IOHK) را به کمک یکی از دوستان سابق خود بعد از جدایی از اتریوم راه اندازی کرد. این شرکت برای سازمان‌های دولتی، بلاکچینِ سفارشی می‌ساخت و در نهایت منجر به خلق ارز دیجیتال کاردانو شد.

کاردانو یکی از موفق ترین رمزارزهای حال حاضر جهان است. در شبکه کاردانو میلیاردها دلار سرمایه در حال گردش است. سرعت کاردانو از اتریوم بالاتر است و یکی از اصلی‌ترین رقبای اتریوم محسوب می‌شود. کاردانو توسط هسکل (Haskell)  که یک زبانِ برنامه نویسیِ ساده و ایمن می‌باشد نوشته شده است که جزو نقاط قوت این رمزارز محسوب می‌شود.

رشد قیمت کاردانو در ۲۰۲۱ و میلیاردر شدن چارلز هاسکینسون

اگرچه چارلز هاسکینسون از سال ۲۰۱۷ و همزمان با بنیانگذاری کاردانو ثروت زیادی را برای خود ساخت اما میزان این ثروت بعد از مدتی کمتر شد تا اینکه با رشد قیمت کاردانو در سال ۲۰۲۱ عملا چارلز هاسکینسون به یکی از ثروتمندان کریپتو کارنسی تبدیل شد. بالاترین قلۀ در نمودار قیمت لحظه ای ارز دیجیتالِ کاردانو در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ ثبت شد.

البته ظاهرا خود چارلز هاسکینسون علاقه ای به بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال کاردانو ندارد و در مصاحبه‌های خود گفته است که بالارفتن قیمت کاردانو یکی از مخرب ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای این پروژه رخ دهد.

 به روزرسانی اخیر کاردانو

امکان راه اندازی ۱۰۰ قرارداد هوشمند در ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱ به شبکه کاردانو اضافه شد و این موضوع یک آپدیت مهم و موفقیتی عظیم برای این شبکه بود. تا قبل از این اتفاق، برخی از منتقدان کاردانو عقیده داشتند که شبکه کاردانو با اجرای قراردادهای هوشمند، سازگار نیست ولی این اتفاق نیفتاد. بعد از این به روز رسانی، کاردانو در جایگاه بهترین ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم قرار گرفت.

چارلز هاسکینسون، آپدیت موفقیت‌آمیز شبکه کاردانو را نتیجه سخت کوشیِ شش سالۀ بهترین افراد فعال در کریپتو کارنسی می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند که بعد از این اتفاق، کاردانو توسط دولت‌ها به رسمیت شناخته شود و مورد استفاده قرار گیرد. هارد فورک آلونزو، بزرگترین آپدیت رمز ارز کاردانو محسوب می‌شود.

تحلیل‌ها از آینده کاردانو

بعد از موفقیت‌های اخیر کاردانو اکثر صاحب نظران بازار رمز ارزها، آینده ای روشن را برای این رمز ارز درنظر گرفته‌اند مثلا تای ژن (Tai Zen) در زمینه ارزهای دیجیتال یک تحلیلگر معروف است و به عقیده وی در آینده ای نزدیک ارزش بازار کاردانو از اتریوم جلو می‌زند. بسیاری دیگر از افراد نیز عقیده دارند که به دلیل کارمزد بالای شبکه اتریوم، استقبال از این شبکه رو به کاهش خواهد بود.

چارلز هاسکینسون در مورد غلبه احتمالی ADA بر اتریوم عقیده دارد که شبکه کاردانو خیلی بیشتر از شبکه اتریوم کارایی دارد و به نظر وی، هزینه تراکنش‌ها در شبکه کاردانو هزار برابر ارزانتر از اتریوم است.

روحیه ستیزه جویانۀ چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون شخصی جنجالی محسوب می‌شود به دلیل اینکه  گاه و بیگاه، افراد و نهاد‌های مختلف را مورد حمله و انتقاد قرار می‌دهد. مثلا همان طور که گفتیم تاکنون بارها اتریوم را مورد انتقاد قرار داده است، عقیده دارد که کاردانو بسیار بهتر از آن است. اخیرا نیز صرافی یونی سواپ را مورد انتقاد قرار داد و آن را عروسک شنی خطاب کرد؛ این صرافی بزرگترین صرافی غیر متمرکز جهان است اما چارلز هاسکینسون عقیده دارد یونی سوآپ مانند عروسک‌های شنی که زمانی محبوب بودند ولی اکنون نیستند، در آینده جایگاهی نخواهد داشت.

متا ماسک، یک کیف پول معروف ارزهای دیجیتال است که تیم پشتیبانِ این کیف پول نیز از حملات چارلز هاسکینسون در امان نمانده‌اند و همچنین یکی از معروف‌ترین درگیری‌های چارلز هاسکینسون در فضای مجازی با یک مفسر یوتیوب رخ داد که به اشتباه در تبلیغ‌ها از نام چارلز هاسکینسون استفاده کرده بود. به دلیل وقوع این نوع رفتارهای ستیزه‌جویان، خالق کاردانو منتقدان زیادی دارد مثلا مجله بریکر (Breaker Magazine) وی را به دلیل رفتارهای ستیزه جویانه اش بزرگترین دشمن خود می‌داند.

سخن پایانی

چارلز هاسکینسون، در زمینه ارزهای دیجیتال یکی از تاثیرگذارترین افراد است. علاوه بر اقدامات مهمی که در این زمینه انجام داده است به واسطۀ بی پروایی و رفتار جنجالی خود نیز تقریبا تبدیل به یک سلبریتی شده است، طرفداران و منتقدان زیادی دارد به همین دلیل همواره اظهار نظرهای وی در صدر اخبار کریپتو قرار می‌گیرند و افراد زیادی اخبار و گفته‌های این شخص را دنبال می‌کنند.

چارلز هاسکینسون در یوتیوب به صورت هفتگی و منظم، جلسات پرسش و پاسخ برگزار می‌کند. در این جلسات در مورد مسائل مختلف از مسائل شخصی و خانوادگی گرفته تا مسائل مربوط به آینده ارز دیجیتال کاردانو صحبت می‌کند و به سوالات افراد پاسخ می‌دهد؛ برنامه چارلز هاسکینسون در یوتیوب دنبال کنندگان زیادی دارد، مباحثی که در این برنامه، مطرح می‌شوند در رسانه‌های مختلف بازتاب می‌یابند و مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند.

دیدگاهی در مورد “چارلز هاسکینسون

  1. ahmad گفت:

    اطلاعات مفیدی در مورد کاردانو گذاشتین ممنون

  2. نیما گفت:

    فوق العاده بود. من اصلا اسمشو قبلا نشنیده بودم.
    لطفا مطالب بیشتری در مورد افراد موفق به خصوص در زمینه ارزهای دیجیتال در سایتتون قرار دهید. ممنون از شما:-) 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *