مفاهیم پایه

آربیتراژ ارز چیست؟

آربیتراژ ارز (Arbitrage) به عنوان یکی از مفاهیم مهم علم اقتصاد، عبارت است ازکسب سود از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار. سود ناشی از استراتژی آربیتراژ بر اساس تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار بوده و بدون ریسک می‌باشد. بنابراین کسانی سراغ آن می‌روند که ریسک گریز هستند.

زمانی که قیمت‌گذاری یک دارایی پایه مانند کالا، ازر و یا سهام در بازارهای مختلف یکسان نباشد؛ معامله گران به وسیله استفاده از آربیتراژ دارایی را در حداقل قیمت خریداری می‌کنند و بلافاصله آن را با قیمتی بالاتراز قیمت خرید به فروش می‌رسانند و از این طریق سود به دست می‌آورند.بنابراین آربیتراژ در نتیجه ناکارآمدی بازار به وجود می‌آید؛ به این ترتیب که هم از ناکارآمدی‌ها سوء استفاده می‌کند و هم باعث برطرف شدن ناکارمدی‌ها می‌شود. در صورتی که تمامی بازارها کاملا کارآمد باشند، آربیتراژ رخ نخواهد داد.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ ارز دیجیتال

مفهوم آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال تغییری نمی‌کند. تنها تفاوت آن در دارایی مورد معامله می‌باشد. در واقع به کسب سود  ناشی از اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال بین دو یا چند صرافی آربیتراژ ارز دیجیتال می‌گویند. قیمت ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف متفاوت بوده و تریدرها می‌توانند با بررسی قیمت ارز دیجیتال، صرافی‌هایی با پایین‌ترین و بالاترین قیمت را پیدا کنند و با خرید و فروش ارز سود کسب کنند.

منطقی است با داشتن قیمت یکسان رمز ارزها در تمام بازارها، دیگر خرید و فروش آن‌ها منطقی نبوده و سود آربیتراتژی نیز وجود نخواهد داشت. تریدرهای حرفه‌ای، رمز ارزهای با قیمت پایین را خریداری و به بالاترین قیمت می‌فروشند. اما باید توجه داشت که تنها دانستن قیمت ارزها برای استفاده از آربیتراژ کافی نبوده و یک تریدر حرفه‌ای باید با انواع آربیتراژها نیز آشنایی داشته باشد.

آربیتراژ ارز ساده (Simple arbitrage)

ساده‌ترین نوع معاملات آربیتراژی، آربیتراژ ساده می‌باشد. در این نوع آربیتراژ تریدرها ارز دیجیتال را از یک صرافی که قیمت ارزانی دارد، خریداری می‌کنند و به صرافی که قیمت بالاتری دارد، می‌فروشند و به این ترتیب سود آربیتراژی بدست می‌آورند. این نوع آربیتراژ زمانی رخ می‌دهد که امکان خرید و فروش یک ارز دیجیتال در چند صرافی وجود داشته باشد و  ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها قابل مبادله باشند.

 

انواع آربیتراژ

آربیتراژ ارز سه جانبه یا مثلثی (Triangular arbitrage)

آربیتراژ مثلثی هنگامی رخ میدهد که در بازار بین ۳ ارز دیجتال اختلاف قیمت وجود داشته باشد و نرخ مبادله هر کدام از آنها با یکدیگر مساوی نباشد. در این حالت تریدرها با بیشتر از دو نوع ارز دیجیتال سروکار خواهند داشت. فرصت‌های آربیتراتژ مثلثی بسیار محدود بوده و تریدرهایی که در این نوع از آربیتراژ فعالیت می‌کنند، علاوه بر داشتن سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته دارای برنامه‌های خودکارسازی انجام این‌گونه معاملات می‌باشند.

به عنوان مثل یک معامله گر با استفاده از اتریوم اقدام به خرید یورو می‌کند و در ازای دریافت ین آن را می‌فروشد و با ین دریافتی یورو می‌خرد. و در ازای مبادله این سه ارز سود کسب می‌کند.

 ارز پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)

آربیتراژ پوشش نرخ بهره که به آن آربیتراژ پوشش سرمایه‌گذاری نیز گفته می‌شود، روشی است که تریدرها می‌‎توانند با استفاده از آن به سود بدون ریسک دست یابند. قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای گوناگون، در نتیجه آربیتراژ به سمت همگرایی می‌رود.

اربیتراژ نرخ بهره

شیوه کار در پوشش نرخ بهره به صورت زیر می‌باشد:

 • خرید قرارداد آتی
 • تبدیل ارز دیجیتال خریداری شده به ارز دیجیتال دیگر در صرافی A
 • فروش ارز دیجیتال دوم در ازای تحویل مبلغ معامله به ارز دیجیتال اولیه
 • بازپرداخت قیمت خرید اصلی از قرارداد آتی

دیدگاهی در مورد “آربیتراژ ارز چیست؟

 1. آراز گفت:

  کدوم نوع آربیتراژ بهتره؟

 2. خسروی گفت:

  سلام روش‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال به چه شکل است؟

 3. شاهین خرم ابادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از تیم اکادمی مالی مسعود خسته نباشید سایت بی نظیری دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *