خودرویی

خودروی هایما چند سیلندر است؟

در این مقاله قصد داریم در مورد این که خودروی هایما چند سیلندر است، مطالبی را بیان کنیم. در ادامه این مقاله، ابتدا به توضیح قطعه سیلندر و کاربرد آن در خودروهای مختلف از جمله در خودروی هایما می پردازیم. سپس در مورد ویژگی های فنی خودروی هایما مطالبی را ذکر می کنیم. در ادامه نیز در رابطه با سیلندرهای موجود در خودروی هایما و تعداد آن ها، به نقد و بررسی می پردازیم. و همچنین با ما در آکادمی مالی مسعود به دیگر نقد و بررسی ها در مورد هایما میپردازیم تا شما با خاطری آسوده تر به خرید حواله هایما بپردازید.

 

قطعه سیلندر خودرو چیست؟

خودروی هایما چند سیلندر است

هر چند امروزه مردم و خودروسازهای مختلف در سرتاسر دنیا، اهمیت بسیار زیادی به ظاهر خودرو و آپشن ‌های موجود در آن می‌ دهند ولی باز هم مهم‌ ترین وظیفه یک خودرو، حرکت کردن است. در واقع یک خودرو هر چقدر هم که زیبا باشد و همه نوع آپشن در آن وجود داشته باشند ولی حرکت نکند، به درد نمی ‌خورد.

برای حرکت کردن خودرو به وجود یک موتور نیاز است. هر چند در یک خودرو، قوای محرکه و یا همان موتور خودرو، وظیفه اصلی را برای حرکت دادن  آن خودرو بر عهده دارد ولی همین قوای محرکه هم بخش ‌های غیر مکانیکی دارد. سیلندر در موتورهای احتراق درونی، یکی از مهم ترین قسمت ‌های خودروی هایما و سایر خودروها به حساب می‌ آید. در واقع سیلندر محلی از خودرو است که احتراق در آن جا صورت می‌ پذیرد.

نه فقط در خودروی هایما و ماشین ‌های دیگر بلکه در همه انواع موتورهای مکانیکی که به صورت رفت و برگشتی کار می ‌کنند، وجود قطعه سیلندر ضروری است. در واقع همه موتورهای مکانیکی، به منظور حرکت پیستون و یا بازوی اصلی خود به محلی برای جابجایی نیاز  دارند که آن محل، همان سیلندر خودرو است. این قطعه یک فضای توخالی استوانه ‌ای شکل است.

 

خودروهای هایمای موجود در ایران

خودروی هایما در کشور ایران بسیار محبوب است. دلیل این محبوبیت هم مشخص است و آن چیزی نیست جز عدم دسترسی و یا دسترسی سخت به خودروهای باکیفیت کره ای و ژاپنی و غربی. در سال های اخیر دو نوع خودروی هایما وارد ایران شد. خودروی هایمای اس ۵  و خودروی هایمای اس ۷. در ادامه به توضیح این دو مدل از خودروی هایما می پردازیم.

۱.      خودروی هایمای اس ۵

خودروی هایما S5 یک نوع خودروی کراس اور کامپکت و یا همان جمع و جور است که در سال ۲۰۱۴ میلادی به وسیله خودروساز چینی یعنی هایما از آن رونمایی شد. تا به امروز، تولید این نوع خودرو در دو نسل مختلف بوده است. نسل اول خودروی هایما اس ۵ از سال ۲۰۱۴ میلادی تا سال ۲۰۱۷ میلادی تولید شد و نسل دوم آن هم از سال ۲۰۱۸ تا به امروز ادامه دارد. این خودرو دارای ۴ عدد سیلندر است.

۲.      خودروی هایمای اس ۷

خودروی هایما S7 با دو موتور ۲ لیتری و ۱.۸ لیتری تولید شده است. موتور ۲ لیتری این نوع خودرو، از نوع تنفس طبیعی بود و موتور ۱.۸ لیتری هم از نوع  توربوشارژ است. هر دوی این موتورها به کشور ایران هم وارد شدند، ولی موتور ۲ لیتری این خودرو از سال ۹۷ به بعد دیگر تولید نشد و هر خودروی هایما S7 که از این سال به بعد تولید شده است، دارای موتور ۱.۸ لیتری توربو شارژ می باشد.

ویژگی های فنی خودروی هایما

خودروی هایما چند سیلندر است

خودروهای هایما S5 و S7  دو مدل‌ جذاب از خودروهای هایما هستند که وارد کشور ایران شده اند. هر دو نوع خودرو هم دارای ویژگی ‌های منحصر به فرد و فوق العاده ای هستند. اجازه بدهید کمی در مورد ویژگی ‌های فنی هر یک توضیح بدهیم.

در خودروی هایما S5 یک موتور بنزین سوز با چهار عدد سیلندر وجود دارد که توانایی تولید توانی تا ۱۰۹ اسب بخار را دارد. این نوع اتومبیل به یک گیربکس دنده اتوماتیک ۷ سرعته مجهز است و دارای سیستم ‌های ایمنی مانند ABS، ESP  و همچنین هوش مصنوعی است. همچنین این خودرو با قابلیت‌ های اتصال به اینترنت و سیستم صوتی سرگرمی مدرن نیز همراه است.

از سوی دیگر، هایما S7 دارای موتور ۶ سیلندر است که توانایی تولید توانی تا ۲۴۵ اسب بخار را دارد. البته در کشور ایران تنها مدل ۴ سیلندر از خودروی هایما S7 وجود دارد. هم موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی و هم موتور توربو شارژ ۱.۸ لیتری این نوع خودرو دارای ۴ عدد سیلندر هستند.

این خودرو، یک خودروی با کیفیتی است که با موتور بنزینی عرضه می ‌شود و دارای دنده اتوماتیک ۶ سرعته است. خودروی هایمای S7 نیز از امکانات ایمنی پیشرفته و فناوری ‌های مدرن رانندگی مانند سیستم هوشمند فرمان و سیستم کمک به ترمز گیری استفاده می ‌کند.

 

هر دو نوع خودروی هایما دارای طراحی زیبا و منحصر به فردی هستند که باعث شده ‌اند محبوبیت بالایی در بین مشتریان چینی داشته باشند. البته در هیچ جای دنیا حتی خود کشور چین این دو نوع خودرو به اندازه ایران محبوب نیستند.

 

تعداد سیلندرهای موجود در خودروی هایما

خودروی هایما چند سیلندر است

شرکت خودروسازی هایما انواع خودروهای سواری و کراس اور و حتی خودورهای ون را هم تولید می کند. همان طور که در بالا گفتیم خودروهای هایما، دارای ۴ عدد سیلندر هستند. سیلندرها بخش ‌هایی از موتور یک خودروی هایما هستند که وظیفه سوخت ‌سوزی را برعهده دارند. به بیان ساده تر، وظیفه اصلی سیلندرها در موتور خودروی هایما، تبدیل انرژی سوخت به انرژی حرکتی است. یک خودروی هایما به کمک همین انرژی حرکتی، به حرکت درمی آید. بنابراین کاملا مشخص است که هر چه تعداد سیلندرهای یک خودروی هایما و یا هر نوع خودروی دیگری بیشتر باشد، انرژی حرکتی آن هم بیشتر می شود.

درون سیلندر خودروی هایما علاوه بر سوخت، هوا هم وجود دارد؛ چرا که امکان احتراق بدون هوا وجود ندارد. در یک موتور چهار سیلندر هایما، سوخت و هوا با همدیگر وارد سیلندر می ‌شوند و سپس با استفاده از شعله ‌ای که توسط شمع ایجاد می گردد، این مخلوط سوزانده می شود. این سوخت ‌سوزی باعث فشردگی هوا و سوخت می‌ گردد و نیرویی از آن تولید می شود که این نیروی حاصله، همان نیروی حرکتی خودرو است.

در موتور مربوط به خودروهای هایمای شش‌ سیلندری نیز، فرایند انجام شده تقریباً مشابه است. تنها تفاوت در این است که با افزایش تعداد سیلندرها، قدرت و توان موتور نیز افزایش می‌ یابد.

 

نتیجه گیری

سیلندر یک قطعه بسیار مهم و ضروری در خودروهای احتراق داخلی به حساب می ‌آید؛ چرا که عمل احتراق در همین قطعه صورت می ‌پذیرد. خودروی هایما هم یک خودروی احتراق داخلی است و به همین دلیل این خودرو هم مثل خودروهای دیگر، دارای سیلندر می باشد. در صورتی که هر نوع مشکلی برای قطعه سیلندر خودروی هایما پیش بیاید، عملکرد آن خودرو مختل می‌ شود. تعداد سیلندهای موجود در خودروهای مختلف با هم متفاوت است. در انواع خودروی هایمای موجود در کشور ما یعنی ایران، ۴ عدد سیلندر وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *