خودرویی

راهنمای جامع انتخاب روغن موتور مناسب برای پرشیا

در این مقاله قصد داریم راجع به این که چه روغنی برای پرشیا مناسب است، مطالبی را بیان کنیم. در ابتدای این مقاله، مفهوم روغن موتور را توضیح می دهیم. سپس توضیح می دهیم که چرا در ماشین پرشیا روغن می ریزیم، تا بدانید که کاربرد روغن موتور در خودروی پرشیای شما چیست. پس از آن بررسی می کنیم که برای خودروی پرشیا از چه روغن هایی می توان استفاده کرد. در انتهای این مقاله نیز به بحث اصلی این مقاله می رسیم یعنی بررسی این که چه روغنی برای پرشیا مناسب است.

 

تعریفی از روغن موتور

روغن موتور نوعی روغن است که به منظور روان کاری در موتور خودروهای درون ‌سوز به کار می رود. روغن موتور، یکی از مهم ترین و اساسی ترین ملزومات هر نوع ماشینی است. در واقع موتور خودرو، مانند قلب یک خودرو است و نگهداری از موتور خودرو ضروری است. اولین و پایه ای ترین کاری که می توانید به منظور حفاظت از موتور خودرو انجام دهید، ریختن روغن مناسب در آن است. البته فقط ریختن روغن خوب کافی نیست بلکه هر روغنی بالاخره یک روزی کیفیت خود را از دست خواهد داد. بنابراین عوض کردن روغن موتور خودرو هم بسیار ضروری است. بی ‌توجهی کردن به این موضوع، خسارت های بسیار زیاد و شاید غیر قابل جبرانی را به ماشین شما وارد ‌خواهد کرد. در واقع وقتی در موتور خودروی خود روغن می ریزید، یک لایه نازکی از روغن موتور بین قطعات موتور خودروی شما قرار می ‌گیرد و آن قطعات را روان کاری می کند. این روان کاری کردن باعث خواهد شد که قطعات موتور خودروی شما، ساییدگی پیدا نکنند.

روغن مناسب پرشیا

چرا در ماشین پرشیا روغن می ریزیم؟

حتما برای شما هم سوال پیش می آید که چرا در ماشین پرشیا روغن می ریزیم. در پاسخ به این سوال به گزینه های زیر می رسیم:

۱.      جلوگیری از ساییدگی قطعات موتور

همان طوری که در قسمت قبلی مقاله هم توضیح دادیم ریختن روغن در موتور یک خودرو از جمله موتور خودروی پرشیا باعث می شود که قطعات آن موتور، اصطکاک و ساییدگی پیدا نکنند. بروز اصطکاک بین اجزای موتور می تواند به سرعت موتور خودروی شما را خراب کند.

۲.      خنک کردن قطعات موتور

روغن موتورها به خنک‌ شدن قطعات موتور خودروی شما کمک زیادی خواهند کرد. به هر حال در خودروی پرشیا و سایر خودروها عمل احتراق صورت می پذیرد و همین امر باعث می شود که وقتی ماشین شما برای مدت زمان زیادی روشن باشد، قطعات موتور آن داغ شوند. در صورتی که این قطعات به خوبی خنک نشوند، عمر آن ها به شدت کاهش پیدا می کند و قطعات لاستیکی موجود در آن ها مثل واشرها از بین می روند. بنابراین روغن موتور، این قطعات را خنک می کند که ماشین پرشیای شما با این مشکلات مواجه نشود.

۳.      پاک ‌سازی موتور

یکی از کارهای مهمی که روغن موتور در خودروی پرشیا و سایر خودروها انجام می دهد، پاک کردن قطعات موتور خودرو از آلودگی هایی است که بر روی آن ها می نشینند. در صورتی که این پاک سازی صورت نپذیرد، موتور خودروی شما آسیب خواهد دید.

برای خودروی پرشیا از چه روغن هایی می توان استفاده کرد؟

برای خودروی پرشیا می ‌توانید از روغن ‌های موتور مخصوصی استفاده کنید. به طور کلی، روغن ‌های موتور باید با استانداردهای سازنده خودرو سازگار باشند. بنابراین نباید از هر نوع روغن موتوری برای این خودرو استفاده کنید. این که بعضی ها ادعا می کنند روغن های ماشین های مختلف هیچ فرقی با هم ندارند، اصلا درست نیست.

چه روغنی برای پرشیا مناسب است؟

معمولاً در دفترچه راهنمای خودرو یا درب پنجره روغن موتور، اطلاعاتی در مورد نوع و ویسکوزیته روغن مورد نیاز برای خودروی شما وجود دارد. این اطلاعات شامل نوع روغن (مانند W-40  ۱۰یا ۵ W-30) و  همچنین نوع مشخصات API است که برای موتور خودرو مناسب است.

با توجه به این که ماشین پرشیا دارای مدل های مختلفی است و  مدل های مختلف این خودرو هم از موتور‌های متفاوتی استفاده می ‌کنند، بنابراین پاسخ به این سوال که چه روغنی برای پرشیا مناسب است، کار ساده ای نیست. به عنوان مثال، برخی از مدل‌ های خودروی پژو پارس و یا همان پژو پرشیا، دارای موتور تی یو ۵ هستند و بعضی دیگر، موتور ساده پژو دارند.  یا این که برخی از مدل های این خودرو، از موتور‌های انژکتوری یا سوپاپی استفاده می ‌کنند و موتور بعضی از انواع این خودرو، متفاوت است.

خرید حواله پرشیا

با این حال اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم که چه روغنی برای پرشیا مناسب است، باید بگوییم که بهترین و مناسب ترین روغن موتور برای خودروی پژو پرشیا، روغنی است که گرید آن ۲۰w50 است و سطح کیفی آن نیز SL به بالا می باشد. در واقع روغن موتوری که کیفیت آن کم ‌تر از این است به موتور خودروی شما ضرر خواهد ‌زد. البته اگر در شرایط آب و هوایی سردی زندگی می کنید، استفاده از روغن‌ های موتوری با ویسکوزیته مناسب و پایین ‌تر، مناسب هستند. بنابراین در این شرایط، معمولاً از یک روغن مانند W-40  ۱۰ یا ۵ W-30 می توانید استفاده کنید. این نوع روغن ها برای شرایط آب و هوایی سرد مناسب هستند.

از سوی دیگر میزان روغنی هم که در موتور هر یک از مدل های خودروی پژو پرشیا باید ریخته شود، با هم متفاوت است. به عنوان مثال، برای پژو پارس مدل XU7 به ۴.۲  لیتر روغن نیاز است. همچنین برخی از خودروهای پژو پرشیا ممکن است از موتورهایی با کیلومتراژ بالا یا موتورهایی که به روغن‌ های خاصی نیاز دارند، استفاده کنند.

بنابراین، بهترین روش برای انتخاب روغن مناسب برای خودروی پرشیا شامل مطالعه دقیق دفترچه راهنما و مشاوره با مکانیک خودرو است تا اطمینان حاصل شود که آیا روغن انتخاب شده با استانداردهای تولید کننده، مطابقت دارد و برای موتور خودروی شما مناسب است یا نه.

 

نتیجه گیری

یکی از راه ‌های بهتر کردن عملکرد موتور یک خودرو و همچنین افزایش طول عمر آن موتور، بهره گیری از روغن موتور مناسب می باشد. به بیان بهتر،عمر موتور خودروی پرشیا و سایر خودروها تا حد زیادی به نوع روغن موتوری که استفاده می ‌کنید، بستگی دارد؛ بنابراین برای افزایش عمر موتور خوردو، باید از روغن‌ موتور باکیفیت و مناسب با خودروی خود استفاده کنید. با این تفاسیر، انتخاب یک روغن موتور مناسب برای خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در انتها اگر به دنبال خرید پژو پارس و حواله پرشیا هستید آکادمی مسعود در خدمت شماست.

 

1 نظر در “راهنمای جامع انتخاب روغن موتور مناسب برای پرشیا

  1. امیر رضا گفت:

    خیلی ممنون بابت مطالب خوب سایتتون واقعا مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *